Bangladeş'te terörle mücadele operasyonu: 8000 tutuklama

Telif hakkı AFP

Bangladeş'te azınlık gruplarına ve liberal aktivistlere düzenlenen suikastler ardından, polisin ülke çapında düzenlediği operasyonlarda tutuklama sayısı 8000'i aştı.

Emniyet Müdürlüğü sözcüsü Kamrul Ahsan, Cuma günü başlatılan operasyonda son 24 saat içinde 3 bin 245 şüphelinin daha ele geçirildiğini, böylece tutuklu sayısının 8 bin 200'e yaklaştığını söyledi.

Bangladeş Emniyet Müdürü Şahid-ül Hak tüm tutuklamaların ateşli silahlar, narkotik gibi belirli suçlamalara istinaden yapıldığını söyledi.

Hak, "Militan eğilimlerin doğmasını önlemek için ulusça çalışmamız gerek. Sadece polisin çabasıyla olmaz" dedi.

Bangladeş'te geçen hafta yaşlı bir Hindu rahibi, bir Hindu manastır görevlisi ve Hristiyan bir dükkan sahibi öldürülmüş, saldırıları Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü üstlenmişti.

Ayrıca terörle mücadele ekiplerinden bir polisin Müslüman olan karısı da bıçaklandı ve ardından silahla zoruyla alıkonuldu.

Ülkede geçen yılın başlarından bu yana 30'dan fazla kişi benzer olaylarda öldürüldü.

Öldürülenlerin aralarında ateist blog yazarları, liberal akademisyenler, eşcinsel haklarını savunanlar, yabancı yardım kuruluşlarının görevlileri ve azınlıktaki müslüman mezheplerinden ve diğer inanç gruplarından olanlar da bulunuyor.

Saldırılardan 21'ini IŞİD, geri kalanının çoğunu da El Kaide üstlendi.

Bangladeş hükümeti ise ülkede bu iki grubun da varlığını reddediyor ve radikalleri sorumlu tutuyor.

Bangladeş başbakanı Şeyh Hasina Cumartesi günü 'ülkedeki her katili' yakalayacaklarını söylemişti.

Muhalefet ise hükümeti, durumu siyasi görüş ayrılıklarını bastırmak için kullandığını savunuyor.

İlgili haberler