'Rusya ve AB yeniden konuşmaya başlıyor'

Telif hakkı AFP

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in dün Rusya’ya giderek Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmesinin ardından bugün de İtalya Başbakanı Matteo Renzi St. Petersburg’daydı.

Juncker, AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırım kararlarının ardından ülkeyi ziyaret eden ilk AB kurumu lideri olurken, Renzi de Rusya ile 1 milyar euronun üzerinde iş anlaşması imzalayacaklarını açıkladı.

Juncker ve Renzi, Rusya’ya yönelik yaptırımlar hâlâ sürse de köprü kurmanın önemine vurgu yaptı.

AB ve ABD, 2014’te Kırım’ı ilhak etmesi ve Ukrayna’da Rusya yanlısı ayrılıkçılara desteği nedeniyle Rusya’ya yaptırım kararı almış, Moskova G8 grubundan da dışlanmıştı.

Her yıl St. Petersburg kentinde yapılan ve “Rusya’nın Davosu” olarak da bilinen St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu da son yıllarda AB liderleri ve büyük şirketlerin boykotuyla karşılaşmıştı.

Image caption Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker, St. Petersburg'da Rusya Devlet Başkanı Putin'le görüştü.

'İkinci Soğuk Savaş istemiyoruz'

Ancak bu yıl 16-18 Haziran tarihleri arasında yapılan Foruma Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker ile İtalya Başbakanı Renzi’nin katılması, AB’nin Rusya’ya karşı tavrını yumuşatmaya başladığı yorumlarına neden oldu.

Ancak her iki lider de yaptırımlarla ilgili bir değişiklik olmadığının da altını çizdi.

Komsiyon Başkanı Juncker dünkü açılış töreninde yaptığı konuşmada “Benim burada olmam fikrinden hoşlananlar da var hoşlanmayanlar da. İlişkiler gerginken de konuşmaya devam etmeliyiz, ekonomik yaptırımlar sürerken de konuşmaya devam etmeliyiz. Ben bugün buradayım çünkü bir köprü inşa etmek istiyorum” diye konuştu.

Juncker, yıllardır tanıdığı Putin’le sık sık ve açıkça konuştuğunu da ekledi.

St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nun bugünkü oturumuna katılmak üzere Rusya’ya giden İtalya Başbakanı Renzi de seyahati öncesinde yaptığı açıklamada “Rusya Ukrayna’nın egemenliğine saygı göstermelidir ancak ikinci bir Soğuk Savaş felsefesi yanlış olur” dedi.

İtalyan Ansa ajansının haberine göre Renzi, St. Petersburg’da yaptığı bir açıklamada da "Biz köprüler inşa etmek için çalışıyoruz, İtalya’nın hedefi budur. İtalya diyaloğa ihtiyaç olduğunu düşünüyor” diye konuştu.

1 milyar euroluk iş hacmi

Telif hakkı EPA
Image caption İtalya Başbakanı Renzi, Rusya'yla diyaloğun yaptırımlara karşı devam etmesi gerektiği görüşünde.

Renzi ayrıca, St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu sırasında İtalyan ve Rus şirketler arasında toplam değeri 1 milyar euronun üzerinde olan birçok anlaşma imzalanacağını da söyledi.

İtalya Başbakanı, söz konusu anlaşmaların hâlâ uygulanmakta olan yaptırım kararlarını ihlal etmediğini de vurguladı.

İtalya’nın en büyük ekonomi gazetesi Il Sole 24 Ore konuyla ilgili analizinde “Rusya ve AB yeniden konuşmaya başlıyor” başlığını kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da “Biz Avrupalı ve Amerikalı ortaklarımıza gidip de yaptırımları kaldırmaları için ikna etmeye çalışmıyoruz. Yaptırımları getirenler, yarattıkları bu çıkmazla ilgili ne yapılması gerektiğine kendileri karar vermeli. Ancak bu çıkmaz yavaş yavaş ortadan kalkıyor. St. Petersburg forumuna katılanların listesi de bunun kanıtı” dedi.

AB’nin yaptırım kararlarının ardından da İtalya, Rusya ile ilişkileri tamamen koparmamaya özen göstermişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçen yıl İtalya’yı ziyaret ederek hem İtalya Cumhurbaşkanı ve Başbakanı hem de Vatikan’da Papa Francesco ile görüşmüştü.

İlgili haberler