İstanbul Valiliği: Onur yürüyüşüne izin verilmeyecek

Telif hakkı Reuters

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada,"19-26 Haziran günleri LGBT üyeleri tarafından Taksim'de düzenleyecekleri bir yürüyüşe çağrı yapıldığı anlaşılmaktadır... bu yönde bir toplantı ve gösteri yürüyüşü tertip edilmesine izin verilmeyecektir" dendi.

Valilik açıklamasında yürüyüşe izin verilmemesinin gerekçesi ise "Başta katılımcılar olmak üzere vatandaşlarımızın güvenliği ve kamu düzeninin gözetilmesi" olarak açıklandı.

Alperen Ocakları'nın İstanbul İl Başkanı Kürşat Mican, Salı günü bir basın toplantısı düzenlemiş ve "Sayın devlet yetkilileri bunlarla bizi uğraştırmayın. Ya gereğini yapın ya da biz gereğini yapacağız. Biz her şeyi göze aldık direk yürüyüşü engelleyeceğiz. Biz şimdi uyarıyoruz. Önceden olacakları bildirdik, bundan sonra olacakların sorumlusu biz değiliz" demişti.

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası grubu ise AlperenOcakları'nın açıklamaları üzerine Facebook hesabı üzerinden bir çağrıda bulunmuş ve 'Onur yürüyüşünün güvenle gerçekleştirilmesi için' bir imza kampanyası başlatmıştı.

Grup, bu yılki yürüyüşün 14. İstanbul Onur yürüyüşü olacağını söylüyor ve geçen yıl da Valilik'ten yürüyüşe izin verilmediğini, buna rağmen yürüyüşe katılmak isteyenlere polisin müdahale ettiğini anımsatıyor.

İlgili haberler