Diyarbakır’da PKK’ya büyük operasyon

Telif hakkı AP

Diyarbakır'ın Lice, Hani, Silvan, Kulp ve Hazro ilçelerine bağlı 25 köyde sokağa ikinci bir emre kadar çıkma yasağı ilan edildi. Yasağın ardından bölgeye yönelik büyük bir operasyon başlatıldı.

Dün gece Lice’de beş nokta bombalanırken, yüzlerce jandarma ve özel harekat ve narkotik timleri belirlenen bölgelere operasyon yapıyor.

Havadan helikopterler bölgeyi bombalarken, an itibariyle sıcak bir çatışmanın yaşanmadığı belirtiliyor.

Hedefte PKKlılar ile bölgedeki esrar yapımında kullanılan hint keneviri tarlaları var.

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada, operasyonun Lice, Hani ve Silvan ilçeleri kırsalında bulunan dağlık ve ormanlık alanda faaliyet yürüten PKK’lılara yönelik olduğu duyuruldu.

Açıklamada, örgüt mensuplarının kullandığı değerlendirilen sığınak, barınak, depo alanlarının tespit edilmesi ve malzemelerin ele geçirilmesinin de hedeflendiği belirtiliyor.

Telif hakkı AFP

Valilik açıklamasında sokağa çıkma yasağının olduğu bölgeleri de sıralandı:

"Operasyon icra edilen bölgelerde halkın can ve mal güvenliğini sağlamak maksadıyla, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi gereğince, operasyonun icra edileceği alan Lice ilçesine bağlı Şenlik, Birlik, Erginköy, Elmadere, Oyuklu, Kutlu, Türeli, Hani ilçesine bağlı olan Yukarıturalı, Akçayurt, Kaledibi, Damlatepe, Silvan ilçesine bağlı olan Üçbasamak, Çaldere, Keklikdere, Görentepe, Bayırdüzü, Dağcılar ve Dolaplıdere, Kulp ilçesine bağlı Taşköprü, Temren, Bakırköy ve Demirli ile Hazro ilçesine bağlı, Ülgen, Mutluca ve Bayırdüzü köylerinde sivil vatandaşların zarar görmemesi amacıyla 21 Haziran 2016 Salı günü 05.00'ten geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar bu bölgelerde sokağa çıkma yasaklanmıştır."

Operasyon hazırlığı

BBC Türkçe’nin edindiği bilgilere göre operasyon hazırlıkları günden öncesinden beri yürütülüyor.

Operasyon kapsamında Isparta, Kayseri ve Bolu’dan Jandarma Özel Harekat timleri, Malatya, Urfa ve Elazığ’dan Polis Özel Harekat ve narkotik timleri kente getirildi. Yüzlerce güvenlik güçleri operasyonun yapılacağı bölgelere sevkedildi. İlçelerin giriş çıkışlarına arama noktaları kuruldu, köy ve mezraların giriş çıkışlarında zırhlı araçlarla askeri birlikler konuşlandırıldı.

Lice bombalandı

Operasyon ilk olarak dün gece havadan başlatıldı.

Telif hakkı AFP

Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvetleri 8. Ana Jet Üssü’nden havalanan F16 savaş uçağı, Lice’nin Yolçatı, Dibek, Çağdaş ve Esenli köyü kırsalını bombaladı.

Bombalama sonucu bazı bölgelerde yangın çıkarken, kimi köylüler evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Bugün ise güvenlik güçleri, Lice-Kulp-Genç üçgeninde kara operasyonu hazırlığına başladı.

Birlikler, Lice yolundaki Çelik Köprüsü’nden 15 kilometre ötedeki Lice/Dibek ayrımına kadar ana cadde ve ara yollarda konuşlandırıldı.

Güvenlik güçleri daha önce istihbarat bilgisini aldığı noktalara yönelik nokta operasyonu yapmaya başlarken, askeri helikopterler de bölgeyi bombardıman altına aldı.

İlgili Konular