Çavuşoğlu: İsrail'le görüşmelerde Hamas şartı yok

Telif hakkı EPA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi için yürütülen görüşmelerde Hamas'la temasların konuşulmadığını ifade etti ve "Orta Doğu barışı için Hamas’la temaslarımız devam edecek" dedi.

Kuzey Kıbrıs Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile Ankara'da ortak bir basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, Türkiye'nin İsrail'e sunduğu şartların çok açık olduğunu ifade etti ve "Hamas ile olan ilişkimiz de gizli saklı değildir" dedi.

Çavuşoğlu, İsrail'le bir anlaşmaya varılıp varılamayacağının İsrail'in tavrına bağlı olacağını kaydetti.

İsrail basını: Türkiye geri adım attı

İsrail basınında çıkan haberlerde, Ankara'nın ilişkileri normalleştirmek için Türkiye'deki Hamas yöneticilerine karşı katı tedbirler alacağı yazılmıştı.

Jerusalem Post gazetesi, İsrail'in talepleri doğrultusunda Türkiye'de yaşayan Hamas yöneticilerinin seyahat özgürlüğünün kısıtlanacağını ifade etmişti.

Gazete ayrıca Türkiye'nin Gazze ablukasının gevşetilmesi talebinden de vazgeçtiğini yazdı.

Kritik toplantı Pazar günü

Telif hakkı Reuters
Image caption Pazar günü gerçekleştirilecek olan toplantıda Türk heyetine Feridun Sinirlioğlu'nun liderlik etmesi bekleniyor.

Pazar günü Türkiye ve İsrail'den yetkililerin Avrupa'da henüz kamuoyuyla paylaşılmayan bir yerde biraraya gelerek normalleşme sürecini görüşmeleri bekleniyor.

Toplantıya katılacak Türk heyetine Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun, İsrail heyetineyse Başbakan Binyamin Netanyahu'nun özel temsilcisi Joseph Ciechanover'in başkanlık edeceği belirtiliyor.

Bu temas öncesinde İsrail devlet radyosuna konuşan İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Yaakov Nagel, tarafların anlaşmaya çok yakın olduğunu ifade etmişti.

Mayıs 2010'da İnsani Yardım Vakfı'nın Gazze ablukasını delmek için Türkiye'den yola çıkan ve insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisinin uluslararası sularda İsrail komandolarının baskınına uğraması ve 10 kişinin öldürülmesinin ardından İsrail ile Türkiye ilişkileri askıya alınmıştı.

İlgili Konular

İlgili haberler