#Brexit: 'Referandum sonucunu onlara nasıl söyleyeceğim?'

Telif hakkı AFP

İngiltere'nin AB'den çıkma kararıyla sonuçlanan (#Brexit-Britanya Exit) referandumu sosyal paylaşım sitesi Twitter'da en çok konuşulan konu oldu.

#Brexit etiketiyle 2 milyondan fazla tweet atıldı.

Twitter kullanıcıları, referandumla ilgili esprili mesajlar attılar.

Amerikan istihbarat servislerinin küresel izleme programını ifşa eden eski CIA ve Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanı Edward Snowden, tweet'inde "Sonucu ne olursa olsun, İngiltere'deki referandum, bir halkın yarısının ne kadar çabuk, kendileri aleyhine oy kullanmaya ikna edilebileceğini gösterdi. Ne ders ama!" dedi.

Snowden'in tweeti binlerce kişi tarafından retweet'lendi.

Sonucun açıklanmasından sonra İngiliz sterlini son 31 yılın en düşük değerinden işlem gördü. Bu tweet'te, sterlinin değerini kaybetmesine atıf yapılarak "Kağıt havlumuz bitti, bilin bakalım ne kullanacağız?" deniyor.

Google'a göre referandum sonrasında, İngiltere'de İrlanda pasaportu almayla ilgili aramalar yüzde 100 arttı. İrlanda AB üyesi.

Bir kullanıcı, "Sonucu onlara nasıl söyleyeceğim?" diyerek AB pasaportu taşıyan kedilerinin "şaşkınlığını" yansıttı.

Benwedeman adlı kullanıcı tweetinde "İngiltere'nin Irak'tan önce bölüneceğini hiç düşünmemiştim" diyor.

Avrupalı liderler, sonucun AB içinde domino etkisi yapmasından endişe ediyor.

Fransa, İtalya, Hollanda ve İsveç'te aşırı sağcı ya da AB karşıtı partiler İngiltere'deki benzer bir referandum düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Bu mesajda, İngilizce'de çıkmak, terk etmek, ayrılmak gibi sözcüklere dayanan kelime oyunlarıyla Brexit'i, Grexit (Yunanistan), Departugal (Portekiz) Italeave (Italya), Oustria (Avusturya) Finish (Finlandiya), Slovakout (Slovakya) Latearvia (Letonya) ve Byegium'un (Belçika) izleyebileceği belirtiliyor.

Çin'de Twitter benzeri bir mikro-blog sitesi olan Sina Weibo'da #UKEUReferendum# etiketi 85 milyon kez görüntilendi.

Bir mesajda sonucun demokratik süreçlerin sınırlarını gösterdiği öne sürülerek "Sosyalizm daha iyi bir sistem" denildi.

Referandumun ardından İskoçya ve Kuzey İrlanda'da bağımsız referandumu çağrıları yapıldı.

Bir kullanıcı İngiltere'nin bölünme olasılığına "Bağımsızlık Günü" filminin posterinin altına "Hollywood bunu çok önceden görmüştü" yazarak dikkat çekti.