Rusya'dan Türkiye'ye davet

Telif hakkı AFP Getty

Rusya Türkiye'yi Soçi'de 1 Temmuz'da düzenlenecek Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİK) toplantısına davet ettiklerini açıkladı.

Rus Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova bugün gazetecilere yaptığı açıklamada "Davetin Türk Dışişleri Bakanlığı'na gönderildiğini söyleyebilirim. Bu örgüte başkanlık etmek Rusya'nın görevi" dedi.

Rus Dışişleri Bakan Yardımcısı Vailiy Nebenzya da Türkiye ve Ukrayna dışişleri bakanlarının KEİK toplantısına katılmalarını beklediklerini söyledi.

Rus haber sitesi Sputnik'e konuşan Nebenzya ayrıca, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla böyle bir görüşmeye hazır olduklarını da söyledi.

Nebenzya "Sanıyorum, Türk bakan orada olursa bizim bakanımızla görüşmek isteyebilir. Böyle bir görüşme gerçekleşebilir. Zira kimseden kaçmıyor ya da saklanmıyoruz. Tüm görüşmelere açığız" ifadelerini kullandı.

Türkiye ile Rusya arasında geçen yıl Kasım ayında Suriye sınırında Rus jet uçağının düşürülmesinden bu yana diplomatik kriz yaşanıyor.

Ancak son dönemde iki ülke arasında bazı yakınlaşmalar da yaşandı.

Türkiye, Rusya'ya 12 Haziran'da kutlanan Rus Günü nedeniyle tebrik mektubu göndermişti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rus lider Vladimir Putin'e hitaben mesajında Rus vatandaşlarının Rusya Günü'nü kutlamış ve "yakın zamanda Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin hak ettiği seviyeye yükselmesini diliyorum" demişti.

Başbakan Binali Yıldırım da Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev'e aynı vesileyle gönderdiği tebrik mektubunda 'iki ülke arasındaki işbirliği ve ilişkilerin, iki halkın ortak çıkarları için en yakın gelecekte gerekli seviyeye ulaşmasını umduğunu' söylemişti.

Rusya'dan buna yanıt olarak gelen ilk açıklamada, Kremlin'in ilişkilerin normalleşmesini istediği, ancak bunun için önce Ankara'nın adım atması gerektiği ifade edilmişti.

Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov konuya ilişkin açıklamasında "Biz de ilişkilerimizin normalleşmesini, karşılıklı avantajlı işbirliği dönemine dönmek istiyoruz. Ancak Devlet Başkanı Putin'in de açıkça söylediği gibi olanlardan sonra Ankara gerekli adımları atmazsa, ilişkilerin normalleşmesi olası gözükmüyor" demişti.

İlgili Konular