Ispanya: İngiltere'den sonra İskoçya ile AB üyelik müzakeresi yapmayız

Telif hakkı AP

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy İngiltere AB'den ayrıldıktan sonra İskoçya'nın potansiyel AB üyeliğini müzakere etmeye karşı olduklarını söyledi.

Rajoy "Açıkça şunu söylemek istiyorum; İskoçya'nın Avrupa Birliği'yle müzakere yapma yeterliliği yok. İspanya, İngiltere hükümeti dışındaki herhangi biriyle müzakere yapılmasına karşı. Ben buna şiddetle karşıyım, anlaşmalar şiddetle karşı ve herkesin şiddetle karşı olduğuna inanıyorum. İngiltere ayrılırsa, İskoçya da ayrılır" dedi.

İskoç liderler, İngiltere'nin AB'den ayrılmasını veto edebileceklerini, ancak ayrılmayı engelleyemezlerse 2014'te yaptıkları bağımsızlık referandumunu yineleyebileceklerini ifade etmişlerdi.

AB liderleri ayrıca İngiltere'deki referandumda Avrupa Birliği'nden çıkma kararı alınmasını görüştükleri toplantının ardından İngiltere'nin AB vatandaşlarına dolaşım özgürlüğü tanımadan ortak pazara giremeyeceği uyarısında bulundu.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker AB ortak pazarına erişim isteyen her ülkenin bunun için gereken tüm kurallara "istisnasız" uyması gerektiğini belirtti.

Juncker ayrıca İngiltere'nin resmen birlikten çıkış için Lizbon Anlaşması'nın 50'inci maddesini işletmeden çıkış müzakerelerine de başlanmayacağını söyledi.

Telif hakkı Reuters

Alman ve Fransız liderlerle, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk da aynı mesajları verdi.

Tusk "Liderler ortak pazara erişim için tüm dolaşım özgürlüğü de dâhil tüm dört özgürlüğün kabul edilmesi gerektiğini çok açık bir şekilde vurguladı. Ülkeye özel, sadece ortak pazara erişim olmayacak" dedi.

Konsey Başkanı Donald Tusk İngiltere dışındaki AB ülkeleri liderlerinin, konuyu ele almak üzere 16 Eylül'de Bratislava'da bir toplantı daha yapacaklarını belirtti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de üyelerin birlikten çıkmak için tetiklemesi gereken Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesi resmen işletilmeden müzakere yapılmayacağını vurguladı ve "Bunun mümkün olan en kısa sürede yapılmasını istiyoruz" dedi.