Atatürk Havalimanı saldırısında hayatını kaybedenlerin öyküleri

Image caption Sol baştan başlayarak fotoğraftakiler: Ethem Uzunsoy (Yer hizmetleri), Ertan An (Tercüman), Adem Kurt (Yer hizmetleri), Yusuf Haznedaroğlu (Yer hizmetleri), Serkan Türk (Beden eğitimi öğretmeni), Özgül İde (Yer hizmetleri), Çağlayan Çöl (Yer hizmetleri), Umut Sakaroğlu (Gümrük memuru), Gülşen Bahadır (Yer hizmetleri), Hüseyin Tunç (Öğretmen), Merve Yiğit (Part-time aşçı-öğrenci), Mustafa Bıyıklı (Taksici), Abdülhekim Buğda (Yer hizmetleri), Erol Eskisoy (Taksici), Muhammed Eymen Demirci (Yer hizmetleri), Göksel Kurnaz (Özel güvenlik görevlisi).

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen intihar saldırısı 44 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Saldırıda ölenlerin arasında 10 gün sonra düğünü olan da vardı, eşi hamile olan da.

TGS yer hizmetlerinde çalışan Gülşen Bahadır, saldırıda kurşunla vurularak yaşamını yitirdi.

Telif hakkı FACEBOOK

Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Bahadır, hastanedeki tüm müdahalelere rağmen kurtulamadı.

Bahadır, 21 Haziran'da Facebook'ta paylaştığı mesajda savaşa karşı olduğundan ve sevgiden bahsetmişti:

"Hayatım boyunca hiç savaşmadım ben, ama hiç. Ne istediklerimi almak için, ne kendim için, ne sevdiklerim için, ne hayatın bana vermedikleri için,ne de haksılığa uğradığım için. Gücüm olmadığından değil tercih etmediğimden. Ben tercihimi direnmekten yana kullandım çünkü savaşın hiç bir getirisi olmadığna inanıyorum. Savaşta kazanan yok sadece kaybedilenler var,geride kalıp hatırlanan tek şey onlar hep bunu gördüm.

"Devletin yaptığı haksızlığa direniyorum halkın hakettiği refahın sağlanmasını taleb ediyorum, sevdiklermi hayatımdan çıkarmamak için direniyorum ama kimseyide zaptetmiyorum, mutsuzluğa karşı direniyorum, kötülüğe karşı direniyorum daha milyonlarca sey yazabilirim şu hayatta direndiğim ama hepsinide aynı zamnda seviyorum."

Kardeşlerini okutmak için 1,5 ay önce işe girmişti

Telif hakkı .
Image caption Muhammed Eymen Demirci

Saldırıda hayatını kaybeden bir diğer TGS yer hizmetleri çalışanıysa 25 yaşındaki Muhammed Eymen Demirci'ydi.

Dün İstanbul'un Başakşehir semtinden cenazesi kaldırılan Demirci'nin ailesi, sadece bir buçuk ay önce TGS'de çalışmaya başladığını söyledi.

Cihan Haber Ajansı'na konuşan Demirci'nin ailesi, Muhammed'in kız kardeşleri Betül ve Beyza'nın eğitim masraflarına destek olmak için işe girdiğini anlattı.

Aile, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Muhammed'in hayalindeki asıl mesleğin ise gazetecilik olduğunu söyledi.

'Ben onu sokaklardan ekmek toplayarak büyüttüm'

Telif hakkı TWITTER
Image caption Hüseyin Tunç

Havalimanına arkadaşını almaya gittiği sırada saldırıya yakalanan lise öğretmeni Hüseyin Tunç babasız büyümüştü ve kazandığı parayla da kardeşlerini okutuyordu.

İstanbul'daki cenaze töreninde Hüseyin'in annesi Gülsen Tunç, "Başka anaların canı yanmasın. Ben onu yetimlikle büyüttüm, sokaklardan ekmek toplayarak büyüttüm" diyerek ağladı.

Genç öğretmenin bir öğrencisi ise Twitter'dan paylaştığı mesajda, "Dünki hain terör saldırısında şehit olan Hüseyin Tunç hocam MEKANIN CENNET OLSUN GÜZEL İNSAN" dedi.

'Babamın aklına düştüğüm günden beri kalbimde vatan var'

Telif hakkı FACEBOOK
Image caption Çağlayan Çöl

27 yaşındaki Çağlayan Çöl ise Türk Havayolları'nda kontuar görevlisi olarak çalışıyordu.

Saldırıda hayatını kaybedenlerden birisi oldu.

Çağlayan Çöl Twitter hesabında kendisini "Genelde kafam bozuk olsa da, kanım değil bin şükür. Tamam duygu durumu değişikliği yaşasam da bu sıralar babamın aklına düştüğüm günden beri kalbimde vatan var" sözleriyle tanımlıyordu.

Twitter'da Çöl'ün bir arkadaşı "Çağlayan çöl tgs kurumundan beraber eğitim aldığım arkadaşım nur içinde yatsın mekanı cennet olsun" mesajını paylaştı.

TGS yer hizmetlerinden toplamda 9 personel saldırıda hayatını kaybetti. Özgül İde, Yusuf Haznedaroğlu, Gülşen Bahadır, Çağlayan Çöl ve Muhammed Eymen Demirci'nin yanı sıra Mahmut Mer, Mahmut Çizmecioğlu, Abdülhekim Buğda, Ercan Sebat ve Adem Kurt hayatını kaybedenler arasında.

'Bu seferki acı çok başka'

Telif hakkı TWITTER

Hayatını kaybedenlerden birisi de okul masraflarını karşılamak için 3 yıldır havalimanında part-time aşçılık yapan Merve Yiğit'ti.

Ağır yaralanan 22 yaşındaki Merve'nin kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği, saldırıdan bir gün sonra açıklandı.

Bir arkadaşı Twitter'dan "Bu seferki acı çok başka.. Tarifsiz.. Rabbim kabrini nurlandırsın güzel arkadaşım.Mekanın cennetin en güzel köşesi olsun" mesajını paylaştı.

Yeni işe girmişti

Saldırıda hayatını kaybedenlerden Özgül İde, havalimanında yer hizmetleri veren TGS şirketinde yeni çalışmaya başlamıştı.

İstanbul'da Ares Üniversitesi Turizm Otelcilik Bölümü mezunuydu.

Özgül İde'nin Facebook sayfasında arkadaşları üzüntülerini dile getirip saldırıya tepkilerini gösterdiler.

Telif hakkı FACEBOOK
Image caption Özgül İde

İde'nin eski okul arkadaşlarından birisi "4 yıl be koca 4 yıl birlikte lise sıralarında birçok anımız olan Özgül İde kardeşimiz dünkü hain saldırıda yaşamını yitirmiş. Başımız Sağolsun..." mesajını paylaştı.

İde'nin bir diğer arkadaşıysa "Canım iş arkadaşım mekanın cennet olsun. Hakkını helal et. Çok erken bırakıp gittin bizi seni unutmucaz Özgül" dedi.

Batman'ın yerel gazetesi, Batman Tarafsız ise Özgül İde'nin memleketi Batman'da toprağa verileceği haberini geçti.

Saldırgana müdahale ederken öldürüldü

Telif hakkı FACEBOOK
Image caption Umut Sakaroğlu

Havalimanındaki saldırıyı düzenleyen silahlı kişilerden birisine ateş açarak vuran gümrük memuru Umut Sakaroğlu ise saldırganın üzerindeki bomba düzeneğini patlatması sonucu hayatını kaybetmişti.

Sakaroğlu'nun Facebook profilinde sadece bir İstanbul silüeti fotoğrafı bulunuyor.

Ancak yine Facebook'ta Sakaroğlu anısına ' Kahraman Umut Sakaroğlu' sayfası açılmış durumda.

'Kargaşayı fark edince içeriye girmiş'

Telif hakkı FACEBOOK
Image caption Serkan Türk

Cihan Haber Ajansı, Atatürk Havalimanı'nda meydana gelen saldırıda hayatını kaybeden 24 yaşındaki Serkan Türk’ün Beden Eğitimi Öğretmenliği'nden yeni mezun olduğunu ve bir komşusunun annesini karşılamak için komşusu ve annesiyle birlikte havalimanında bulunduğunu aktardı.

Annesini karşılamak için havalimanının içinde bulunan Naciye Çınar, “Ben 3 tane patlama sesi duydum. Serkan dışarıda kargaşayı fark edince annesine söyleyip içeri girmiş. Serkan koştuktan hemen sonra da bomba patlamış.” dedi.

Eşi 6 aylık hamileydi

Tercümanlık yapan Ertan An'ın ise saldırı sırasında bir turist kafilesini Atatürk Havalimanı'na getirdiği ifade edildi.

Telif hakkı FACEBOOK
Image caption Ertan An

Liseyi Avusturya'da okuyan Ertan An, daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi'ni bitirip tercümanlığa başlamıştı.

Evli Ertan An'ın bir çocuğunun olduğu ve eşinin de ikinci çocuklarına 6 aylık hamile olduğu belirtildi.

Tuncelili Ertan An'ın cenazesinin yine Tunceli'de defnedileceği belirtiliyor.

'10 gün sonra düğünü vardı'

Saldırıda hayatını kaybeden Yusuf Haznedaroğlu ise geçen yıl TGS yer hizmetlerinde çalışmaya başlamıştı.

Telif hakkı FACEBOOK
Image caption Yusuf Haznedaroğlu nişanlısıyla.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, mesai çıkışı havalimanı önünde servis beklerken saldırıda öldürüldüğünü aktardı.

Yusuf Haznedaroğlu'nun 10 gün sonra evleneceği öğrenildi.

Adli Tıp önünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yusuf Haznedaroğlu'nun nişanlısının annesi, "Bakırköy Devlet Hastanesi'nden buraya geldik. Önce ağır yaralı olarak getirmişler sonra kaybetmişiz. Bilebildiğimiz bu kadar. Şu anda camiye götüreceğiz. Mesai bitimi saatinde kapı önünde servis beklerken. Arkadaşları yaralı, kendisini de kaybettik. Mesaiye kalsalar çıkmayacaktı o çocuklar oraya. 10 gün sonra düğünü vardı ne yazık ki" dedi.

Patronunu almak için havalimanına gitmişti

Telif hakkı FACEBOOK
Image caption Göksel Kurnaz (sağda) ve eşi

Hayatını kaybedenlerden Ordulu Göksel Kurnaz ise özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyordu.

Samsun'un yerel gazetesi Haber, 38 yaşındaki Kurnaz'ın patronunu almak için havalimanına gittiği sırada saldırıya kurban gittiğini yazdı.

Gazetede Kurnaz'ın 2 yıllık evli olduğu da aktarılıyor.

3 taksici de hayatını kaybetti

Telif hakkı TWITTER
Image caption Mustafa Bıyıklı hayatını kaybeden 3 taksiciden birisi.

Saldırıda Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi'ne bağlı Ali Zülfikar Yorulmaz, Erol Eskisoylu ve Mustafa Bıyıklı da hayatını kaybedenler arasında.

Hürriyet gazetesi 11 taksicinin de yaralandığını aktardı.

İlgili Konular

İlgili haberler