Marvel'in yeni Iron Man karakteri 15 yaşında siyah bir kız

Image caption MARVEL/JEFF DEKAL

Amerikan çizgi roman yayımcısı Marvel Comics, yeni serisinde süper kahraman Iron Man'in (Demir Adam) 15 yaşında siyah bir kız olacağını duyurdu.

Şirket, İç Savaş II (Civil War II) serisinde Tony Stark'ın yerini Riri Williams'a bırakacağını açıkladı.

Marvel'in yeni karakteri, Chicago doğumlu, ABD'nin prestijli Massachusetts Teknoloji Enstitüsü MIT'te okuyan bir bilim öğrencisi.

Iron Man karakterinin siyah bir genç kadın olacağının açıklanması sosyal medyada 'çeşitliliğe doğru bir adım' olarak yorumlandı.

Time'a konuşan Iron Man yazarı Brian Michael Bendis, Williams karakterini, Chicago'da çalışırken şehrin 'kaos ve şiddettinden etkilenmesi' üzerine yarattığını söyledi:

"Hayatı neredeyse yaşamına son verecek bir trajediyle, sokaktaki şiddet olaylarıyla mahvolan ve üniversiteye giden bu şahane genç kadının hikâyesi bana ilham verdi."

"Bunun, şu ana kadar duyduğum en modern süper kahraman hikâyesi olduğunu düşündüm."

Iron Man karakteri ilk olarak 1963 yılında ortaya çıktı. Seriler, silah mucidi milyarder Tony Stark'ın hikâyesine odaklanıyordu.

Sosyal medya tepkileri

Iron Man'in siyah bir kadın karakter olacağı sosyal medyanın da gündemine girdi.

Bazı kullanıcılar şu yorumları yaptı:

@irem_sw: Siyahi kadın iron man müthiş fikir de tony stark'a napcanız @ marvel

@Blaszszcykowski: Marvel istiyor ki bütün karakterler kız olsun, bütün karakterler çocuk olsun, bütün karakterler siyahi olsun. Aşırı saçmaladılar. Küçük, Kız, Siyahi. Tebrikler Marvel, güzel bir kombinasyon

@ericsmithrocks: (İngilizce) Riri, 15 yaşında MIT'e giden bir bilim dâhisi. Yeni Iron Man siyah ergen bir kız. Bugün güzel bir gün.

@i_am_OTHER: (İngilizce) BUNLARDAN DAHA ÇOK OLSUN LÜTFEN: @Marvel'in yeni Iron Man'i genç bir Afrikalı Amerikalı kadın. Tanışmak için sabırsızlanıyorum Riri Williams!

@Leke03: (İngilizce) Iron MAN (ADAM) nasıl bir kadın olabilir ki? Eşitlikten yanayım ama karakter böyle değil.

@emulatelife: (İngilizce)Hala yeni Iron Man'in saçlarının o küçük kaska nasıl sığacağını anlamaya çalışıyorum.

İlgili haberler