Money for code-breaking site

Bletchley park

Campaigners trying to preserve the wartime coding centre at Bletchley Park are celebrating a victory. The site where German codes were cracked during World War II has won its first lottery grant.

Haberi dinlemek için tıklayın

It's widely regarded as one of the most significant contributors to the defeat of Germany during World War II but the Bletchley Park code-breaking site is in a poor state of repair.

A year ago a campaign began to preserve the site, and now it's scored a major success. Britain's Heritage Lottery Fund has given the trust which runs Bletchley Park nearly $600,000 to work up its plans to turn it into a world-class museum and educational centre, with the promise of another $6,000,000 if those plans work out.

Campaigners, who've already won recognition for Bletchley Park veterans and an apology for the treatment of the leading code-breaker Alan Turing, say the lottery grant is more recognition of the vital role Bletchley Park played in Britain's history.

Rory Cellan-Jones, BBC News

Sözcükleri dinlemek için tıklayın

it's widely regarded as

bir çok insan tarafından düşünüldüğüne ya da inanıldığına göre code-breaking site İkinci Dünya Savaşı sırasında düşman tarafından yollanan gizli mesajların şifrelerinin çözüldüğü ve böylelikle önemli sırların öğrenildiği yer. in a poor state of repair (binalar için) ağır hasar görmüş olmak ya da bakımsız olmak it's scored a major success çok başarılıydı the trust bir başkası adına mülk ya da mali fonları idare eden kurum (burada bina) to work up its plans fikirlerini daha ayrıntılı açıklamak world-class dünya çapında türünün en iyilerinden biri work out başarılı campaigners kamuoyu nezdinde bir şeyin değişmesini talep eden ya da bunun için kampanya ve lobiler yürüten insanlar Recognition for Bletchley Park veterans Bletchley Park'da çalışmış insanlara kamuoyunda saygı ve şükran duyulması