Oprah's show to end

The iconic American talk show host, Oprah Winfrey, is to stop doing her globally famous show in September 2011, after 25 years on the air.

Haberi dinlemek için tıklayın

The Oprah Winfrey Show began in 1986 and is now broadcast in 140 countries. With itsconfessional atmosphere and Ms Winfrey's candour about her troubled childhood and her weight and relationship problems, it's redefined the talk show genre.

It's also made her the wealthiest black woman in the world, and possibly too, the most influential. A Maryland University study suggested her support for Barak Obama had been key to his nomination. Authors appearing on her programme can become bestsellers overnight.

Oprah is still the highest rated talk show on US television but audiences are half what they were a decade ago. Her empire also includes magazines, a radio show and, from next year, a television network, so it seems likely her place in American culture will continue.

Richard Lister, BBC News, Washington

Sözcükleri dinlemek için tıklayın

with its confessional atmosphere Katılımcıları yanlış birşey yaptıklarını kabullenmeye teşvik etmek, Hıristiyanlık'ta bağışlanmak için günah çıkarmak gibi

candour Zor ya da utanç verici olsa da dürüst olup doğruyu söyleme

her troubled childhood Çocukken yaşadığı sorunlar

redefined the talk show genre Sohbet programlarının tarzını ve bu programlara bakışı değiştirdi

the most influential Diğer siyah kadınlardan daha fazla etkiye sahip olmak

key to En önemli faktör

bestsellers burada, büyük ticari başarı elde eden kitabun yazarı (Bu ifade kitaplar için de geçerli)

the highest rated En popüler, en çok izlenen

empire burada, çok büyük bir iş