Atina'nın kaçak göçmen sınavı

Yunanistan son zamanlarda Türk kıyılarından Yunan adalarına geçen kaçak göçmenlerin sayıca artmasından ve Türk makamlarının "yeterince önlem almamasından" şikâyet ediyor.

Image caption Yunanistan'da kaçak göçmen

Yalnız 2008 yılı içinde Yunanistan'a yasadışı yollardan giriş yapan kaçak göçmen sayısının 146 bine ulaştığı ve bunlardan 46 bininin Türk kıyılarından geldiği açıklandı.

10 milyon nüfuslu Yunanistan’dan, bugüne kadar nüfusunun yüzde 10'u kadar, yani 1 milyon kaçak göçmenin geçtiği tahmin ediliyor.

Nüfusları sayıca az olan kimi Yunan adalarına geçen kaçak göçmen sayısının ise çoğu zaman plastik botlarla çıktıkları adanın nüfusundan fazla olması da dikkat çekiyor.

Avrupa Birliği'nin diğer ülkelerine geçmek için Yunanistan'ı adeta bir sıçrama tahtası olarak kullanan kaçak göçmenler, Yunan halkı kadar Yunan hükümetini de son derece rahatsız etmeye başladı.

Kaçak göçmenleri barındıracak örgütlü kampların bulunmaması, çoğu zaman polis tarafından kovalanmaları ve yerel halkla aralarında yer yer çıkan itiş kakışlar, kaçak göçmenlerin buradaki hayatını daha da zorlaştırıyor.

Üstelik Türk kıyılarından Yunan adalarına geçtikleri gibi Yunanistan’ın batısındaki Patras limanından İtalya’ya geçmeye çalıştıkları zaman, Yunan makamları kaçak göçmenleri yıldırmak için şiddet uygulamaktan da kaçınmıyor.

Bu çerçevede Patras Limanı etrafında konuşlanan kacak göçmenlerin derme çatma kurdukları yerleşim ocakları polis tarafından yerle bir ediliyor.

Yunanistan'ın çeşitli yerlerinde iş bulamadıkları zaman başkent Atina’nın semtlerine dağılan ve yoksulluk içinde kıvranan kaçak göçmenlerin çoğunu Pakistanlılar, Afganlar, Iraklılar ve Afrika ülkelerinden gelenler oluşturuyor.

Bu göçmen akınını önlemek için yeterince hazırlıklı olmayan Yunanistan, üyesi olduğu Avrupa Birliği'nin yardımını istemek zorunda kaldı.

Avrupa'ya çağrı

Kaçak göçmenlerin asıl hedefinin Orta Avrupa ülkeleri olduğuna dikkat çeken Yunan hükümeti, "Gelin, Ege sınırlarını birlikte koruyalım. Aksi halde bu kaçak göçmenler sizin ülkelerinize de gelecek." uyarısında bulunuyor.

Atina Yönetimi ayrıca kendisinin yeterince koruyamadığı Ege sınırlarına, Avrupa ülkelerinin de sahil koruma botları göndermesini sağlamaya çalışıyor.

Kaçak göçmenlerin sayıca artmasının, Yunanistan'da sosyal bir sorun yarattığı da bir gerçek.

Döviz bırakan turistlerin dışında, yabancıların –üstelik kaçak göçmenlerin- varlığına tahammül edemeyen Yunan halkı, Yunan hükümetinden bir an önce bu soruna bir çözüm getirmesini talep ediyor. Kamuoyu araştırmaları da zaten bunu gösteriyor.

Ancak hükümetin Türk makamlarını suçlamaktan başka, bu soruna köklü bir çözüm bulmakta zorluk çektiği de başka bir gerçek.

Yunan hükümeti bu bağlamda kaçak göçmenlerin tümüne birer siyasi iltica hakkı tanıyarak Avrupa ülkelerine dağıtılmasından, kaçak göçmenlerin her birine bin beşer yüz Euro ve birer uçak bileti vererek tümünün geldikleri ülkelere gönderilmesine kadar değişen öneriler arasında dalgalanıyor.

Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis bu çaresizlik içinde, kaçak göçmen akınına uğrayan diğer ülkelerden İspanya ve İtalya’yı ziyaret ederek kaçak göçmenlerin yarattığı sorunları görüşüyor ve bu ülkelerle ortak önlemler alınması için, Avrupa Birliği çerçevesinde Yunanistan ile işbirliği yapmalarını sağlamaya çalışıyor.