GÜNCEL:

AVRUPA
Son güncelleme: 29 Temmuz 2009 - TSİ 17:41

BBC Türkçe'nin yeni internet sitesi

İnternet sitemiz artık geniş ekran formatında yayınlanıyor. Tasarımını da tamamen değiştirdik.

BBC Türkçe sitesi

Yeni görünüm, BBC Dünya Servisinin ve genel olarak BBC haber sayfalarının görünümüne benziyor ama birçok yeri de özel olarak bizim için yeniden tasarlandı.

Okuyucularımızın hemen farkedeceği bir değişiklik sitenin adı olacak.

Eskiden BBC Turkish.com diye, İngilizce yazıyorduk. BBC Dünya Servisinin 32 değişik dildeki sitesinde dillerin adı, kurumsal bütünlük gereği, hep İngilizce yazılıyordu. Şimdi sitemizin tasarımını değişirken bu kuralı da değiştirdik.

Dolayısıyla sitemizin adı artık BBC Türkçe olacak. Adresi de aynı şekilde BBC Türkçe diye yazıp siteye ulaşabileceksiniz.

Sitenin yeni tasarımı görsel yenilenmenin yanısıra kullanım kolaylığı sağlamayı amaçlıyor. Hem bize, siteyi hazırlayanlara hem de, daha önemlisi kullanıcıya kolaylık.

Dünya Haberlerini, görsel ve sesli ürünlerimizi, tıkış tıkış bir dizin yerine geniş, ferah bir alanda, gözü yormayan bir düzende sunuyoruz.

İş dünyasından ve toplum yaşamından haberler, radyo programlarımız, özel dosyalar, Televizyon programlarımız, arşivleriyle birlikte sitemizi ziyaret edenlerin kullanımına sunuluyor.

Birçok yenilik var ama bunlardan ikisini özellikle vurgulayalım.

Birisi radyo programlarımızın bazıları için indirme olanağı getiriyoruz. Bundan böyle hergün radyodan seçtiğimiz bazı programları bilgisayarınıza ya da mobil bir aygıta indirmeniz ve podcast olarak dinlemeniz mümkün olacak.

İkinci yenilik ise cep telefonları için. Artık sitemizin cep telefonu versiyonu da olacak. Bu işlevi seçtiğiniz zaman BBCTürkçe sitesini cep telefonu için hazırlanmış formatta görebileceksiniz.

Yenilenmemiz üç ay süren yoğun bir çalışmanın sonucu. BBC'nin zaten yenilenmiş bir kurumsal tasarımı olması işimizi bir ölçüde kolaylaştırdı ama o tasarımının bizim ihtiyaçlarımıza uygun versiyonunu hazırlamak, Türkçe'leştirmek, tamamen boş olan yeni siteye yeni haberler, dosyalar hazırlamak, bir yandan eski arşivlerimizi yeni siteye taşımak, ya da bunlara ulaşmak için bağlantı hazırlamak gibi birçok aşamadan geçtik.

Bu süreç bir anlamda ev taşımak gibi bir deneyim oldu. Unutup eski sitede bıraktığımız, yeni siteye getirdiğimiz halde henüz tam yerine yerleştiremediğimiz unsurlar olabilir. BBCTürkçe'yi ziyaret eden konuklarımızdan bize görüş ve fikirleri ile yardımcı olmalarını bekliyoruz.

Bize yazmak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.

Bize ulaşın

* Doldurulması zorunlu alanlar

(En fazla 500 karakter)

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.