Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. ABD, Başkan Trump'ın talimatıyla sabaha karşı Suriye'nin Humus kenti yakınlarındaki El Şayrat üssünü vurdu
 2. Suriye hükümetinin İdlib'te kimyasal saldırı düzenlediği iddiaları üzerine yapılan operasyonda 59 Tomahawk füzesi kullanıldı
 3. Başkan Trump, bu operasyonun ABD'nin "hayati ulusal güvenlik çıkarlarına uygun" olduğunu açıkladı
 4. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, saldırıyı "tamamen uydurulmuş bir bahaneyle yapılmış saldırgan bir eylem" olarak tanımladı
 5. Saldırıya desteğini açıklayan Türkiye, güvenli bölge ve uçuşa yasak bölge çağrısını yineledi
 6. Suriye ordusu, üste en az altı kişinin yaşamını yitirdiğini ve büyük maddi hasar meydana geldiğini açıkladı

Canlı anlatım

time_stated_uk

ABD'nin Suriye'deki El Şayrat Hava Üssü'nü vurmasının ardından gün boyu yaşanan gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

Rusya Başbakanı: Saldırı Rusya ile ABD'yi çatışmanın eşiğine getirdi

MEDVEDEV
AFP

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, ABD'nin düzenlediği hava saldırısının iki ülkeyi çatışmanın eşiğine getirdiğini söyledi.

Medvedev ayrıca, saldırıyı yasadışı olarak nitelendirdi.

Kızılhaç: Suriye'deki durum artık uluslararası silahlı çatışma

KIZILHAC
Getty Images

Savaş hukuku alanında uzmanlaşmış insani yardım kuruluşu Uluslararası Kızılhaç Komitesi Sözcüsü Iolanda Jaquemet, ABD'nin operasyonun ardından Suriye'deki durumun "uluslararası silahlı çatışma kategorisine ulaştığını" söyledi.

Reuters'a konuşan Jaquemet, "Bir devletin topraklarına rızası dışında bir başka devlet tarafından askeri operasyon düzenlenmesi uluslararası silahlı çatışma olarak tanımlanır. Dolayısıyla, Suriye'nin askeri altyapısına yönelik ABD saldırısı olduğu yönünde elimizdeki bilgiler, durumun uluslararası silahlı çatışmaya dönüştüğünü gösteriyor" dedi.

Jaquemet ayrıca, Kızılhaç yetkililerinin çatışmanın taraflarıyla süregelen gizli temasları kapsamında ABD'li yetkililerle yapılan görüşmelerde bu saldırıyı da gündeme getirdiklerini ifade etti.

Rusya koalisyona iletişim kanalını askıya alma talebini bildirdi

KOALISYON
Getty Images

IŞİD'e karşı oluşturulan uluslararası koalisyon, Rusya'nın Suriye hava sahasında olası kazaları önlemek üzere oluşturulan iletişim kanalını askıya alma isteğinde bulunduğunu açıkladı. 

Koalisyon sözcüsü ABD Hava Kuvvetleri'nden Albay John Dorrian, "Rusya'nın bugün Koalisyon'a çalışmayı önleme (deconfliction) kanalıyla ilgili taleplerini ilettiğini teyit edebilirim" dedi. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD ile Suriye hava sahası için yapılan güvenlik anlaşmasını askıya aldığını açıklamıştı. 

Rusya Devlet Başkanlığı sözcüsü, Washington ile askeri iletişim kanallarının açık tutulacağını ancak bu kanallardan herhangi bir bilgi paylaşımının yapılmayacağını söylemişti. 

Bu saldırı uluslararası yasaları çiğniyor mu?

Yasalara uygunluk tartışmalı bir konu. ABD Suriye ile savaşta değil - fakat rejimi meşru görmüyor. ABD kendisini, Suriye’nin bir savaş suçu işlediği ve Suriye’deki sivilleri bu tür katliamlardan korumak için harekete geçecek meşru bir gerekçe olduğunu söyleyerek savunabilir.

Jonathan Marcus BBC Savunma ve Diplomasi Muhabiri

Erdoğan: ABD operasyonu olumlu ama yeterli değil

erdogan
Reuters

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin füze saldırısını olumlu olduğunu ancak bunu yeterli görmediğini söyledi. 

Hatay'da bir konuşma yapan Erdoğan şunları söyledi: "Esed rejiminin bu hava üssü kimyasal ve konvensiyonel silahlarla işlediği savaş suçlarına karşı atılmış somut bir adım olarak bunu olumlu bulduğumuzu buradan Hatay'dan ifade etmek istiyorum. Yeterli mi? Ben bunu da yeterli görmüyorum." 

Erdoğan ayrıca artık Suriye halkını korumaya yönelik her alanda "ciddi ve netice almaya dönük adımlar atılmasının zamanı geldiğini" de sözlerine ekledi.

Esad’ın yargılanmasını talep eden ABD Kongresi üyesi bu defa ABD’yi eleştirdi

ABD Kongresi Üyesi Tulsi Gabbard
Getty Images
ABD Kongresi Üyesi Tulsi Gabbard

Şubat ayında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile buluşan ve bu hafta da Esad’ın Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanması için çağrıda bulunan ABD Kongresi Üyesi Tulsi Gabbard, ABD’nin Suriye’ye düzenlediği saldırıyı eleştirdi.

ABD Temsilciler Meclisi’nde Hawaii’yi temsil eden Demokrat Parti üyesi Gabbard, “ABD yönetimi dikkatsizce, düşünmeden ve vahim sonuçlarını hesaba katmadan bir saldırı düzenledi” dedi.

Gabbard, Esad yönetiminin kimyasal silah kullanarak bir saldırı gerçekleştirdiğine yönelik henüz bir kanıt olmadığına dikkat çekerken “Trump’ın savaş yanlılarının tavsiyelerini dikkate alarak bizim yasadışı rejim değişikliği savaşımızı kızıştırması beni üzdü ve sinirlendirdi. Bu hamle öngörüsüzlüktür ve daha fazla sivilin ölmesine, daha fazla sığınmacıya, El Kaide ve diğer teröristlerin güçlenmesine ve ABD ile Rusya arasında potansiyel bir nükleer savaşa yol açacaktır” ifadelerini kullandı.

İtalya: Zamanlaması ve yöntemi ölçülü

İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano
EPA
İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano

İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano, ABD’nin Suriye’deki hamlesini “zamanlama ve yöntem olarak ölçülü” diye niteledi.

Saldırının “kabul edilmesi mümkün olmayan cezasızlık hissine bir yanıt ve Esad’ın daha fazla kimyasal silah kullanmasının önüne geçecek caydırıcı bir adım” olduğunu belirten Alfano, İtalyan hükümetinin Akdeniz’deki gelişmeleri pür dikkat izlediğini söyledi.

İsrail: Yalnızca Şam’da değil Tahran ve Pyongyang’da da yankılanmalı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu
AFP

İsrail, ABD’nin Suriye’ye gerçekleştirdiği saldırıyı “tamamen desteklediğini” açıkladı.

Başbakan Binyamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada “Başkan Trump kimyasal silahların kullanımına tahammül edilmeyeceğine dair güçlü ve net bir mesaj verdi. İsrail Başkan Trump’ın kararını tamamen destekler ve Esad rejiminin korkunç eylemlerine verilen yanıtın yalnızca Şam’da değil, Tahran ve Pyongyang’da (Kuzey Kore'nin başkenti) da yankılanmasını umar” ifadelerini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Kimyasal saldırının sorumlularından hesap sorulmalı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg
AFP

ABD'nin Suriye'ye saldırısına yönelik bir açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Bu müdahalenin tüm sorumluluğu Suriye hükümetine aittir” dedi.

Saldırı öncesinde ABD Savunma Bakanı James Mattis tarafından saldırıyla ilgili bilgilendirildiğini belirten Stoltenberg, “Kimyasal silahların kullanılması kabul edilemez, yanıtsız kalamaz ve sorumlularından hesap sorulmalı” diye konuştu.

Son dakikaSuriye Devlet Başkanlığı: Aptalca ve sorumsuzca bir davranış

BESAR ESAD
Getty Images

Suriye Devlet Başkanlığı, ABD'nin füze saldırısıyla ilgili ilk kez açıklama yaptı.

Yapılan yazılı açıklamada, saldırı "aptalca ve sorumsuzca bir davranış" olarak nitelendirilirken, şu ifadelere yer verildi:

"Bu saldırganlık, Suriye'nin terör unsurlarıyla mücadele etme, onları yok etme ve her nerede olursa olsun bu amaca yönelik atılacak adımları hızlandırma konusunda azmini artırmıştır."

Açıklamada, bu saldırısının ABD yönetiminin "sahte bir propaganda kampanyasının içine çekildiğini" gösterdiği öne sürüldü.

El Şayrat üssünde uçaklar zarar gördü

View more on instagram

Rusya devlet televizyonunun muhabiri Evgeny Poddubnyy, bombalanan Şayrat Hava Üssü'nden fotoğraf geçiyor. 

Poddubnyy'nin Instagram hesabından paylaştığı bir karede, hasar görmüş bir Suriye savaş uçağı görülüyor.

ABD'den Suriye'ye füze saldırısı

İdlib'deki sinir gazı saldırısı şüphesi sonrası ABD, Suriye'deki üssü füzelerle vurdu.

Rusya Büyükelçiliği önünde İdlib protestosu

PROTESTO
EPA
PROTEST
EPA
PROTEST
EPA

MEMUR-SEN'e bağlı bazı sendikalar, Cuma günü Ankara'daki Rusya Büyükelçiliği önünde İdlib'te bu hafta içerisinde kimyasal olduğu öne sürülen saldırıyı protesto etti. 

Suriye'nin Han Şeyhun kasabasından görgü tanıkları

FOTO
AFP

Guardian gazetesi, Suriye ordusunun kimyasal saldırı düzenlediği öne sürülen kasabaya giren ilk Batılı medya kuruluşu oldu. 

Gazetenin muhabiri Kareem Shaheen, onlarca kişinin öldüğü Han Şeyhun'da görgü tanıkları ve Ahrar üş Şam yetkilileriyle görüştü.

Yazıyı okumak için tıklayın.

ABD'nin saldırısı piyasaları sarstı: Altın, petrol yükselişte

ALTIN
BBC
PETROL
BBC
RUBLE
BBC

Saldırı sonrası yatırımcılar ilk olarak Japon Yeni, altın ve Amerikan tahvilleri gibi 'güvenli limanlara' yöneldi. 

Türk Lirası, sabah saatlerinde Amerikan Doları'na karşı yüzde 1 değer kaybederek 3.75 seviyesini test etti. Altın 5 ayın zirvesine çıktı, petrol fiyatları da yükselişe geçti.

ABD'nin Suriye saldırısı piyasaları nasıl etkiledi?

Görgü tanıkları: Üs önceden boşaltılmıştı, yakınında İranlı askerlerin kaldığı otel vardı

Şayrat Hava Üssü
Reuters
Şayrat Hava Üssü

ABD’nin Suriye’de hedef aldığı Şayrat Hava Üssü yakınında yaşayan ve ismini açıklamak istemeyen bir görgü tanığı BBC’ye konuştu.

Gece 03:45 gibi patlamalarla uyandıklarını söyleyen görgü tanığı şu ifadeleri kullandı:

“Hava üssünün yalnızca bir kısmı hedef alınmış. Etrafta çok sayıda yaralı ve ambulans var. İnsanlar araçlarla hastanelere taşınıyor, bazı sivillerin öldüğünü sanıyorum. Orada askerliğini yapan kuzenim tanıdıklarını bulmak için sabah 6’da üsse gitti fakat kimseyi bulamadı.

“Burası çok yoğun kullanılan bir hava üssüydü, Suriye’nin her yerine savaş uçağı gönderiliyordu.”

ABD’de yayın yapan ABC News’e konuşan bir diğer görgü tanığı da Suriye’nin bu saldırıyı beklediğini, personel ve malzemelerin bir kısmının önceden üsten çıkarıldığını söyledi.

Rusya tarafından 2016’da yapılan fakat sonrasında Rusya’nın geri çekildiği hava üssüne yönelik saldırının 35 dakika sürdüğünü beliren görgü tanığı, üssün yanında İranlı askerlerin kaldığı bir otelin bulunduğunu fakat bu otelin hasar alıp almadığına dair henüz bir bilgi olmadığını ifade etti.

Suriye'de 5 önemli dönüm noktası

SURIYE GRAFIK
BBC

Son dakika Suriye resmi haber ajansı: ABD saldırısında 9 sivil hayatını kaybetti

GEMI
AFP

Suriye resmi haber ajansı SANA, ABD'nin füze saldırısında dördü çocuk dokuz sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı. 

SANA, ABD saldırısı sonrası El Şayrat hava üssü yakınlarındaki köylerde sivil can kayıplarının yaşandığını bildirdi. 

SANA'nın haberine göre, saldırıda ayrıca yedi kişi yaralandı ve bölgedeki evler de ağır hasar gördü. 

Humus Valisi Telal Barazi de sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, saldırıda yedi kişinin yaşamını yitirdiğini söylemişti.

Rusya Savunma Bakanlığı: Suriye’nin hava savunması güçlendirilecek

Rus hava savunma sistemi Buk-2M
AFP
Rus hava savunma sistemi Buk-2M, Moskova'daki Kızıl Meydan'da bir törende

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konashenkov, Suriye’nin hava savunma sistemlerinin güçlendirileceğini açıkladı:

“Ülkenin en hassas altyapı tesislerini korumak adına yakın gelecekte Suriye ordusunun hava savunmasını güçlendirecek ve daha verimli kılacak bir dizi adım atılacak.”

Konashenkov, ABD’nin fırlattığı 59 füzeden yalnızca 23’ünün hedefi vurduğunu söylerken “Suriye hükümeti diğer 36 füzenin nereye düştüğünü ve olası sivil ölümleri araştırıyor” diye konuştu.

Igor Konashenkov, ABD’nin bu saldırısının iki ülke arasında imzalanan hava güvenliği anlaşmasını ihlal ettiğini, Rusya’nın da bu yüzden anlaşmayı askıya aldığını belirtti.

Merkel ve Hollande’dan ortak açıklama: Sorumlusu Esad


     Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande
AFP
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ABD’nin Suriye saldırısı sonrasında bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İki lider, görüşmenin ardından ortak bir açıklama yayınladı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Kimyasal silahlarla gerçekleştirilen katliamın ardından Suriye ordusuna ait hedefler ABD tarafından vuruldu.

“Bunun sorumlusu yalnızca Devlet Başkanı Esad’dır.

“Defalarca kimyasal silah kullanması ve kendi halkına suç işlemesi nedeniyle Fransa ve Almanya 2013 yazında, Guta’daki katliamın ardından yaptırım talebinde bulunmuştur.

“Fransa ve Almanya ortaklarıyla birlikte, Birleşmiş Milletler çerçevesi içinde, Devlet Başkanı Esad’ı suçlarından ötürü sorumlu tutmak için çabalarına devam edecektir.

“Almanya ve Fransa BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye’de siyasal dönüşüme yönelik 2254 sayılı kararını hayata geçirmek için uluslararası toplumu, elinden gelen her şeyi yapmaya çağırmaktadır.”

Tusk: AB, Suriye'de ABD ile birlikte çalışacak

US strikes show needed resolve against barbaric chemical attacks. EU will work with the US to end brutality in Syria.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, ABD'nin Suriye saldırısıyla ilgili attığı Twitter mesajında şu yorumu yaptı:

"ABD saldırıları, barbarca kimyasal saldırılara karşı kararlılık gösterilmesi gerektiğini ortaya koymuştur. AB, Suriye'deki vahşetin sona erdirilmesi için ABD ile birlikte çalışacaktır."

Polonya: Esad sınırı aştı

Polonya hükümeti, ABD’nin Suriye’ye yönelik saldırısını desteklediğini açıkladı.

Hükümet sözcüsü Rafal Bochenek “Esad sivillere karşı kimyasal silah kullanarak bir sınırı aştı. ABD’nin bu adımının istikrar getireceğini umuyoruz” dedi.

Son dakika Lavrov: ABD saldırısı 2003 Irak işgalinde yaşananları anımsatan bir provokasyon

lavrov
Reuters

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, ABD'nin Suriye'ye yönelik füze saldırısını bir "provokasyon olarak nitelendirdi ve ABD ile ilişkilerde tamir edilemez zararlar vermeyeceğini umduğunu söyledi. 

Lavrov, füze saldırını "tamamen uydurulmuş bir bahaneyle yapılmış saldırgan bir eylem" olduğunu ifade ederek, her şeyin ABD ile İngiltere ve diğer bazı müttefiklerinin 2003 yılında uluslararası hukuku ciddi şekilde ihlal ederek BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan Irak'ı işgal etmeleri sırasında yaşananları anımsattığını söyledi. 

Lavrov, dönemin Dışişleri Bakanı Colin Powell'in küçük bir şişede şarbon mikrobunu göstermesine atıfta bulunarak, "Ancak o zaman en azından bazı maddi kanıtlar ortaya koymaya çalışmışlardı. Şimdi ortaya hiçbir gerçek koymaya bile tenezzül etmiyorlar" dedi. 

Rus bakan ayrıca, ABD'nin bu saldırıyla dikkatleri İdlib'i kontrolü altında tutan eski El Nusra, yeni adı Şam'ın Fethi olan İslamcı grubun eylemlerinden uzağa çekmek istediğini öne sürdü. 

Lavrov ayrıca ABD'nin füze saldırısında hayatını kaybedenler arasında Rus vatandaşlarının olmadığını belirtti.

'Üsteki uçakların bazıları hasar görmedi'

Russia 24 muhabiri Evgeny Poddubnyy, ABD’nin bombaladığı Şayrat Hava Üssü’ne girdi.

Twitter ve Instagram ’dan paylaşımlarda bulunan Poddubnyy, üsteki tüm savaş uçaklarının hasar görmediğini, hangarlardaki dokuz uçağın yandığını yazdı.

Tomahawk 1991'den bu yana ABD'nin en önemli silahlarından

TOMAHAWK
BBC

Tomahawk füzeleri, 1991'deki Körfez Savaşı'ndan bu yana ABD ordusunun en önemli silahlarından birisini oluşturuyor. 

Tomahawk füzeleri, 453 kilogram savaş başlığı taşıyabiliyor. Pentagon tarafından Suriye'den önce en son Ekim 2016'da Yemen'de Husileri vurmak için kullanılmıştı. 

ABD ayrıca, Eylül 2014'te de El Kaide ile bağlantılı olduğunu söylediği Horasan Grubu'nu vurmak için Basra Körfezi'nde bulunan USS Philippine Sea ve Kızıldeniz'deki USS Arleigh Burke gemilerinden Irak'taki hedeflere 47 adet füze göndermişti.

İngiltere’nin eski Suriye Büyükelçisi Ford: Esad deli değil, kimyasal saldırı kanıtı yok

İngiltere’nin eski Suriye Büyükelçisi Peter Ford, Suriye’nin kimyasal silah kullanarak bir saldırı gerçekleştirdiğine yönelik herhangi bir kanıt bulunmadığını söyledi.

BBC’ye konuşan Ford, kitle imha silahlarına sahip olduğu iddiasıyla başlatılan İkinci Irak Savaşı’nı hatırlattı.

Ford, şu ifadeleri kullandı:

“Patlamanın nedeninin söyledikleri şey olduğuna yönelik bir kanıt yok. Irak’ta olanları hatırlayın.

“Burada görgü tanıklarının ‘havadan kimyasal silahla saldırı gerçekleştiği’ yönünde ifadeleri var. Ama havadan atılan bir bombanın kimyasal silah olup olmadığını göremezsiniz.

“Bu ifadeler değersizdir. Bunun sonuçlarını da düşünmek lazım.

“Esad’ın kimyasal saldırı gerçekleştirmiş olması mantıklı gelmiyor.

“Kanıtları incelerken beynimizi devre dışı bırakmayalım.

“Böyle bir şey Esad’ın kendi yenilgisine yol açardı.

“Esad deli değil.”

Çavuşoğlu: Suriye içinde güvenli bölgeleri genişletmemiz lazım

CAVUSOGLU
AFP

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'nin Suriye'de bir askeri üsse yönelik füze saldırısını "yerinde bulduklarını ve desteklediklerini" söyledi.

ABD'nin saldırı öncesinde koalisyona bilgi verdiğini belirten Çavuşoğlu, ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'ın da Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı ile temasa geçtiğini de sözlerine ekledi.

Çavuşoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu saldırılar yüzünden yeni göç dalgaları olabilir. Suriye içinde güvenli bölgeler her zamankinden daha fazla önem arz etmiştir. Bu güvenli bölgeleri genişletmemiz lazım" dedi.

Çin: Durumun kötüleşmesi önlenmelidir

Çin, ABD'nin füze saldırısının ardından durumun daha da kötüleşmesinin ivedilikle önlenmesi gerektiğini söyledi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, Çin'in tüm taraflara siyasi çözüme bağlı kalma çağrısı yaptığını ifade etti. 

Rusya, ABD ile hava güvenliği anlaşmasını askıya aldı

Suriye'deki Rus savaş uçağı
Reuters
Suriye'deki Rus savaş uçağı

Rusya, ABD ile hava güvenliği anlaşmasını askıya aldığını duyurdu.

İki ülke arasındaki bu anlaşma, savaş uçaklarının Suriye hava sahasında karşı karşıya gelmesini ve tehlikeli yakınlaşmaları önlemeyi amaçlıyordu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Rusya tarafı, havada yaşanabilecek olayları önleme ve hava güvenliğini sağlamaya yönelik ABD ile yapılan anlaşmayı askıya almıştır” ifadeleri yer aldı.

Rusya Dışişleri: İdlib'ten önce hazırlanmış bir saldırı

ABD GEMI
Getty Images

Uzman bir kişi, Washington'ın vurma kararını İdlib'teki olaylardan önce aldığını ve bu olayın gövde gösterisi yapmak için bir bahane olarak kullanıldığını çok açık bir şekilde görülebilir."

Rusya Dışişleri Bakanlığı

Dışişleri Bakanlığı: Operasyon son derece olumlu

SAYRAT UYDU
ABD SAVUNMA BAKANLIĞI

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin saldırısının "son derece olumlu" karşılandığını söyledi.

AA'nın haberine göre, Bakanlık'tan yapılan açıklamada, "Benzer suçların cezasız kalmaması ve hesap verilebilirliğin tesis edilmesi yönünde atılacak adımlar, Türkiye'nin tam desteğine sahip olacaktır. Rejimi halkına karşı sürdürdüğü terör ve toplu cezalandırma uygulamalarından alıkoyacak ve Suriye'de siyasi çözümün önünü açacak bir sürecin ilerletilmesi için 3 milyon Suriyeliyi barındıran bir ülke olarak uluslararası toplumla birlikte çalışmayı sürdüreceğiz" denildi.

Suriye Ordusu: 6 kişi öldü

Tomahawk
US Navy

Suriye Ordusu, ABD'nin gerçekleştirdiği saldırıda altı kişinin yaşamını yitirdiğini ve büyük maddi hasar oluştuğunu duyurdu.

Yapılan açıklamada “Suriye’nin yanıtı terörizmle mücadele etmek ve ülkenin tümünde barış ve güvenliği tesis etmek olacak” ifadeleri yer aldı.

Numan Kurtulmuş: Olumlu karşılıyoruz, güvenli bölge lazım

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş
Getty Images

ABD’nin Suriye’ye gerçekleştirdiği saldırıya dair Türkiye’den ilk açıklamayı Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş yaptı.

Operasyonu olumlu karşıladığını söyleyen Kurtulmuş, “ABD’nin bu operasyonunun barışa katkıda sağlamasını umuyorum. Suriye’de vekalet savaşlarının sonuna gelinmiştir” dedi ve ekledi:

“Bu şekilde devam ederse ABD ile Rusya ve diğer ülkeler çatışma noktasına gelir.

“Belli bölgelerin, mesela Fırat Kalkanı'nı gerçekleştirdiğimiz bölge gibi, güvenli bölge haline getirilmesi lazım. Suriye'deki sorununu hızlı çözümüne katlı sağlayacak şeylerden biri de güvenli bölge.

“Amerikalılar uzun yıllar kararsız kaldı. Güvenli bölge gibi insani anlamda nefes aldıracak konularda bir öyle bir böyle gitti. Bunun bölgeye hiçbir katkısı olmadığı gibi ABD'yi de çıkmaza soktu.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü: Uçuşa yasak bölge acilen hayata geçirilmeli

IBRAHIM KALIN
DHA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, düzenlenen saldırıyı "önemli bir adım" olarak nitelendirdi. 

Kalın yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

"Şaryat Hava Üssü’nün kullanılamaz hale getirilmesi, sivillere yönelik kimyasal ve konvansiyonel saldırıların cevapsız kalmaması açısından önemli bir adımdır. Benzer katliamların yeniden yaşanmaması için acilen uçuşa yasak bölge ve güvenli bölgenin hayata geçirilmesi gerekmektedir." 

Pentagon: Rusya'ya önceden bilgi verildi

SURIYE HARITA
BBC

ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'USS Porter' ve 'USS Ross' gemilerinden fırlatılan füzelerin El Şayrat hava üssündeki hava araçlarını, hava aracı depo alanlarını, mühimmat depolama sahalarını, hava savunma sistemlerini ve radarları hedef aldığı belirtildi. 

Pentagon sözcüsü Jeff Davis, "İlk göstergeler Suriye hükümetinin kimyasal silah kullanma kapasitesini azaltacak şekilde saldırının El Şayrat hava üssündeki pek çok hava aracını, destek altyapı sistemini ve ekipmanını tahrip ya da yok ettiğini gösteriyor" dedi. 

Saldırının amacı "Rejimin tekrar kimyasal silahları kullanmasını engellemek" olarak açıklandı. 

Pentagon ayrıca Esad'ın müttefiki Rusya'nın füze saldırısı konusunda önceden bilgilendirildiğini bildirdi. 

Muhaliflere yakınlığıyla bilinen Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, El Şayrat üssünün tamamen tahrip olduğunu söyledi. 

Kremlin: Uluslararası normları çiğneyen bir saldırganlık

PESKOV
Reuters

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov da saldırıyı "bir egemen devlete yönelik, uluslararası normları çiğneyen bir saldırganlık" olarak tanımladı.

Peskov, Suriye ordusunun kimyasal silaha sahip olmadığını, rejime ait tüm kimyasal silahların uluslararası denetçiler gözleminde yok edildiğini söyledi ve ekledi:

"Bu adım hâlihazırda kötü bir noktada olan ABD-Rusya ilişkilerine hatırı sayılır bir zarar vermiştir."

Saldırıya dünyadan tepkileri okumak için tıklayın.

ABD'den Suriye'ye 59 Tomahawk füzesi

trump esad
Reuters

ABD Başkanı Donald Trump, ABD ordusunun Suriye'yi füzeyle vurduğunu açıkladı . Donald Trump, Florida'daki evinden gazetecilere yaptığı kısa açıklamasında "Suriye'ye yönelik hedefi belli saldırının emrini verdiğini" söyledi. 

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Suriye saatiyle 04:40'ta Akdeniz'in doğusundaki ABD savaş gemilerinden Suriye'ye 59 Tomahawk füzesi fırlatıldığını duyurdu.