Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

  1. Operasyona 30 bin Irak askeri, peşmerge ve Şii milis katılıyor.
  2. Türkiye'nin Başika'da eğittiği 3 bin Sünni yerel gücün yarısı da operasyonda yer alıyor.
  3. ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon da operasyona hava desteği veriyor.
  4. Musul'da yaklaşık 8 bin IŞİD militanının olduğu sanılıyor.
  5. Irak Başbakanı Haydar El İbadi şehir merkezine sadece Irak ordusu ile Irak polisinin gireceğini söyledi.
  6. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Türkiye'nin hem operasyonda, hem de bölgenin IŞİD'den temizlenmesinin ardından masada olacağını vurguladı.

Canlı anlatım

time_stated_uk

Böylece, Musul Operasyonu ile ilgili ayrıntıları aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik. Gelişmeleri bbcturkce.com'dan takip edebilirsiniz. Görüşmek üzere. 

İngiltere Savunma Bakanı: IŞİD militanları köşeye sıkıştırıldı

Michael Fallon
PA

İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon Musul'daki IŞİD militanlarının köşeye sıkıştırıldığını söyledi, 

Falon "IŞİD'ın bugün kuşatma altına alınmaya başlanması, Irak'tan IŞİD'i atma çabalarımızda çok önemli bir an. Musul büyük ve karmaşık bir kent ve operasyonlar zorlu olacak. Ancak Irak Ordusu koalisyonun desteğiyle üstün gelecek" dedi. 

IŞİD: Bombalı araçlarla intihar saldırıları düzenledik.

IŞİD'e bağlı bir yayın organında, Musul ve çevresindeki Kürt birliklere karşı intihar saldırıları yapıldığı duyuruldu. 

Örgütle ilişkili haber ajansı Amak'ta yer alan haberde, Musul'un doğusundan kente ilerlemek isteyen koalisyon güçlerine 8 intihar saldırısı düzenlendiği iddia edildi. Amak, Iraklı güvenlik kaynaklarına dayandırılan ve ele geçirildiği söylenen köylerle ilgili haberleri de yalanladı. 

Bu arada Reuters haber ajansı, patlayıcı yüklü bir aracın patlama anını abonelerine servis etti. 

Musul harekatında bombalı araç patlıyor
Reuters

'IŞİD savaşı kaybedecek'

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel el Cubeyr, Irak'ın Musul kentinde IŞİD'e karşı başlatılan operasyonu değerlendirirken, IŞİD'in savaşı kaybedeceğini söyledi.

Reuter'in haberine göre, Suudi yetkili, ancak Şii milislerin Musul'a girmesinden ve "kıyım yapmalarından" endişe duyduğunu kaydetti.

Iraklı Şii dini lider Sadr'dan Türkiye Büyükelçiliği önünde protesto çağrısı

Mukteda Sadr sinirli
AFP

Irak'ın önde gelen Şii liderlerinden Mukteda El Sadr, Bağdat'taki Türkiye Büyükelçiliği'ni adres göstererek protesto çağrısında bulundu. 

Ürdün merkezli Al-Taghier televizyonunda yayınlanan açıklamasında, Sadr, protesto çağrısının, "Irak'ı işgal edebileceğini düşünen herkese karşı" olduğu ifadesini kullandı.

Barzani: Ankara Bağdat ile anlaşmalı

Barzani, Musul cephesine geldi
DHA

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, peşmerge güçlerinin de katıldığı Musul operasyonunu izlemek üzere cephe hattına geldi.

Mesut Barzani burada, gazetecilerin Ankara'nın Musul operasyonu talebinin hatırlatılmasına, "Ankara ile Bağdat arasında uzlaşma olması gerektiğine inanıyoruz. Ankara operasyona katılmak istiyorsa, Bağdat'la anlaşmalı" yanıtını verdi.

Barzani, operasyonun ilk gününde 200 km'lik bir bölgenin geri alındığını açıkladı.

Davutoğlu: Mezhep savaşlarını körükleyecek yaklaşımlardan uzak durulmalı

Eski Başbakan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Musul operasyonu kapsamında sivillerin korunması gerektiğini vurguladı ve bölgede olası mezhep çatışmalarının önüne geçilmesi çağrısını yaptı.

Musul'da uzun süredir planlanan operasyon gerçekleştirilirken masum Musul halkı ve sivillerin korunması en önemli öncelik olmalı. 3/6

Bölgede mezhep savaşını ve zaten oluşmuş ayrılıkları körükleyecek yaklaşımlardan kesinlikle uzak durulmalı. 4/6

Aynı şekilde Halep'te BM Güvenlik Konseyi'nin göz yumduğu katliamlara son verilmeli.Halep'in güvenliği ve esenliği Türkiye'nin güvenliğidir.

THY'den Musul iptalleri

THY, Musul operasyonun başlaması üzerine bugün İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan, Bağdat ve Erbil’e yapacağı iki seferi karşılıklı olarak iptal etti. 

Türk Hava Yolları Basın Müşavirliği'nden yapılan açıklamada, iptal edilen bu iki uçağın yolcularının gece yapılacak seferlerle gönderileceği bildirildi.

'Musul'da cep telefonları yeniden aktif'

Iraklı bir güvenlik kaynağının verdiği bilgiye göre, IŞİD'in kullanıma kestiği Musul'daki cep telefonu şebekesi yeniden çalışır duruma getirildi.

Ninova'daki yerel bir kaynak da, Beyrut merkezli Irak televizyonu Al-Sumaria'ya yaptığı açıklamada, yetkililerin, IŞİD üst noktaları ile ilgili istihabarat sağlanması için ücretsiz arama hatları oluşturduğunu söyledi.

'Yarım milyon çocuk tehlike altında'

Musul'dan kaçan siviller
SAVE THE CHILDREN

Uluslararası yardım kuruluşu Save the Children (Çocukları Koruyun) Musul operasyonu nedeniyle 500 bin civarında çocuğun çatışma bölgelerinde kalabileceği uyarısını yaptı.

Musul'un ve çevredeki yerleşim yerlerinin güvenli biçimde terk edilebilmesi için koridorlar oluşturulması gerektiğini söyleyen kuruluş, yüzlerce sivilin şimdiden yaya olarak evlerini terk etmeye başladığını aktarıyor.

Yukarıdaki fotoğraf da Save the Children ekibi tarafından çekilmiş. 6 aylık bir bebek, Haviya'dan kaçan annesinin dizlerinde ağlıyor. 

UNHCR: 100.000 Iraklı sivil Türkiye ve Suriye'ye kaçabilir

Musullu siviller
SAVE THE CHILDREN

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği,(UNHCR) Musul operasyonu nedeniyle yaklaşık 100 bin sivilin Suriye ve Türkiye’ye kaçmaya başlayabileceği uyarısını yaptı.

Musul’dan kaçacak sivillere yardım için 61 milyon dolarlık ek fonlamaya gerek duyduklarını söyleyen UNHCR, özellikle kış aylarında gerekli olacak çadır, battaniye ve ispirto ocaklarına acil ihtiyaç olduğunu söyledi. 

'Türkiye Musul'u kendi etki alanının içerisinde kabul ediyor'

Musul harekatı
Reuters

BBC Türkiye muhabiri Mark Lowen, Türkmenlerin ve Sünni çoğunluğun yaşadığı Musul'un Ankara için büyük önem taşıdığını ifade ediyor:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, Musul'daki etkisinin kaybolmasını engellemek istiyor. Konuşmasında da hem peşmergenin hem de yerel güçlerin nasıl Türkiye tarafından eğitildiğine vurgu yaptı.

"Ancak Bağdat - Ankara hattındaki gerilime de bu konu neden olmuş durumda. İbadi hükümeti Ankara'nın izinsiz biçimde Başika kampında bulunduğunu ifade ediyor.

"ABD'nin hassas dengeleri gözetmesi gerek: IŞİD'e karşı mücadelede Türkiye'ye ihtiyaçları var. Ancak Musul operasyonunda başrolü Irak ordusunun oynaması gerektiğini de biliyorlar. Her iki tarafı da memnun etmek zor olacak." 

Peşmerge güçleri '5 köyü IŞİD'den geri aldı'

Irak merkezi hükümetine bağlı güvenlik kaynaklarının, BBC'ye verdiği bilgiye göre, Peşmerge birlikleri Kakareş, Bartila ve Hamdeniye bölgelerinde ilerleme kaydediyor.

Peşmerge, Musul'un doğusunda kalan bu cephe bölgesinde, IŞİD'in elinde olan 5 köyü geri aldı. 

Aynı kaynaklar, Amerika önderliğindeki koalisyon savaş uçaklarının, Hamdeniye bölgesindeki IŞİD hedeflerini bombaladığını söyledi.

Peşmerge Musul operasyonunda...
Reuters

Kurtulmuş: Musul'u başka bir örgüte teslim edemeyiz

Numan Kurtulmus
AFP

B ve C planlarımız var ama bunları ortalık yerde konuşacak değiliz. Türkiye Kuzey Irak yönetimiyle çok yakın temas içerisinde. Türkiye’nin eğittiği güçler peşmergeyle hareket ediyor. Musul’u bir örgütten kurtarırken başka bir öregütün eline bırakmanın sakıncaları üzerinde duruyoruz. Operasyon Türkiye’nin genel çerçevesine uygun devam ediyor. Konuyu Bağdat’la da istişare edeceğiz. Dışişleri Bakanlığı müsteşarımız Bağdat yolunda. Hava sahası açıldı, geçiş izni sağlandı.”

Numan KurtulmuşBaşbakan Yardımcısı

'IŞİD petrol kuyularını ateşe veriyor'

#BREAKING: Islamic State group burns al-Hamdaniya oil-wells, covering the sky with black smoke. #MosulOffensive

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne yakın Rudaw haber ajansı, paylaştığı bir Twitter mesajında IŞİD militanlarının Musul yakınlarındaki petrol kuyularını ateşe verdiğini aktardı.

Musul
BBC

Musul'a ilerleyiş 3 koldan sürüyor

Musul haritası
BBC

Irak ordusu ve Şii milisler güneyden, Peşmerge güçleri ve Türkiye destekli Sünni yerel güçlerse kuzeyden ve doğudan Musul çevresindeki yerleşim yerlerini kontrol altına almaya çalışıyor.

IŞİD Musul semalarını siyah dumanla 'karartıyor'

Musul harekatı başladı
BBC

Musul harekatını izleyen BBC muhabiri Orla Guerin, Musul'un doğusunda bulunan cephe bölgesindeki köylerden siyah dumanlar yükseldiğini bildirdi. 

 Musul harekatına katılan Peşmerge birlikleri ile birlikte bölgede olan Guerin, "Bu dumanın petrol yakılarak oluşturulduğu ve koalisyon güçlerine ait jetlerin görüşünü kısıtlamayı amaçladığı düşünülüyor" diyor.

BBC muhabiri Orla Guerin harekâtı takip ediyor

Advancing across the plains #Peshmerga in the battle for #Mosul

Advancing across the plains #Peshmerga in the battle for #Mosul

BBC muhabiri Orla Guerin, peşmerge güçlerinin bulunduğu noktada. Paylaştığı Twitter mesajında "Musul savaşında, peşmergeyle birlikte açık arazide ilerliyoruz." diyor.

Erdoğan: Operasyonda da olacağız, masada da olacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan
AFP

Türkiye’nin olmadığı bir operasyondan doğabilecek neticelerden biz sorumlu değiliz. Operasyonda da olacağız masada da olacağız. Bunun dışında kalmamız mümkün değil. Çünkü bizim burada tarihi geçmişimiz var. Türkiye Musul'a girmesin diyorlar. Nasıl girmeyelim? 350 km sınırım var benim Irak'la. Ve ben bu sınırdan tehdit altındayım. Bize Başika'dan çıkın diyorlar. Kimse bizden Başika'dan çıkmamızı beklemesin. DAEŞ'e karşı her türlü operasyonları yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Orada en onurlu mücadeleyi veren biziz. Başika kampında bu mücadeleyi veriyoruz. Terörle mücadele etsinler diye kardeşlerimizi eğiten, peşmergeleri eğiten biziz."

Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı

Musul harekâtı canlı anlatımla BBC Türkçe'de

Harekata katılan bir tank.
AFP

Irak ordusu ve Şii milislerin yanı sıra, peşmerge ve Türkiye'nin Başika'da eğittiği Sünni güçlerin de katıldığı Musul harekâtı başladı.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri harekâta hava desteği veriyor.

Amaç, 2 yıldır IŞİD'in elinde bulunan Irak'ın en büyük ikinci şehrini almak. 

Birleşmiş Milletler, 1,5 milyon sivilin hâlâ Musul'da yaşamaya devam ettiğini söylüyor ve olası bir insani krize karşı uyarıyor.