Özet

 1. Cumhuriyetçi aday Donald Trump, ABD'nin 45. başkanı seçildi.
 2. Trump, zafer konuşmasında tüm Amerikalıların başkanı olacağını ve altyapı yatırımları yaparak yeni iş olanakları yaratacağını söyledi.
 3. Demokrat aday Hillary Clinton, yenilgiyi kabul ettiği konuşmasıda "Umarım Trump tüm ABD'liler için iyi bir başkan olur" dedi.
 4. Trump'ın seçim zaferinde; Florida, North Carolina, Pennsylvania, Ohio ve Georgia gibi kritik eyaletlerde elde ettiği büyük başarı önemli rol oynadı.
 5. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bu tercihi hayra yormak istiyorum" derken Başbakan Yıldırım ise Trump'a Fethullah Gülen'in iadesi çağrısı yaptı.
 6. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Trump'ın ilk açıklamaları umut verdi" dedi.

Canlı anlatım

time_stated_uk

Obama: Biz önce Amerikalıyız

Barack Obama
Reuters

Başkan Barack Obama da, Beyaz Saray'daki basın toplantısında seçim sonuçlarını yorumladı. Obama "Her şeyden önce Amerikalıyız" dedi. Obama'nın konuşmasından satırbaşları şöyle;

 • "Güneş yeniden doğacak" bir klişedir. Ama bu doğru. Bugün de güneş yeniden doğdu.
 • Seçilmiş başkan Trump'la gece 3 buçukta konuşma şansı buldum. Onunla aramızda farklılıklar olduğu bir sır değil.
 •  Ancak 8 yıl önce benimle Bush arasında da farklılıklar vardı ama yönetimi devir süreci Bush'un yönetimi sayesinde çok başarılı oldu.
 • Ekibime benzer bir geçiş süreci için talimat verdim. Anayasamızda yazan "barışçıl yönetim devri" çok önemli.
 • Clinton ile de dün gece konuştum. Onun adaylığı çok önemli bir örnekti. Ulusumuzdaki küçük kızlar için ve kadınların gelebileceği noktalar konusuda da.
 • Biz önce demokrat ya da cumhuriyetçi değiliz. Biz önce Amerikalıyız. Dün gece konuştuğum Seçilmiş Başkan Trump'ta da bunu gördüm.Ülkemizin ihtiyacı da bu.
 • Ekibime de bugün başlarını dik tutmalarını söyledim. Onların başardıkları, politik anlamda daha iyi bir yönetim bırakcaktır. 8 yıl önce devraldığımız yönetimden daha iyi bir yönetim bırakıyoruz.

Clinton: Umarım Trump iyi bir başkan olur

Hillary Clinton
Reuters

Clinton'ın konuşmasından satır başları şöyle; 

 • Dün gece Trump'ı tebrik ettim, bundan sonrası içinde kendisine yardıma hazır olduğumu söyledim. 
 • Umuyorum ki tüm Amerikalılar için iyi bir başkan  olur. 
 • Kazanamadığımız için üzgünüm. Ama sizinle birlikte bu kampanya sürecini geçirdiğim için gururluyum ve müteşşekirim. Siz Amerika'yı temsil ediyorsunuz.
 • Hayal kırıklığına uğradığınızı biliyorum çünkü ben de uğradım. Bu acı verici ve uzun süre de öyle kalacak. 
 • Bugün ulusumuzun bir bölünme içinde olduğunu görebiliyoruz. Bizin anayasamız, yönetimin barışçıl bir şekilde değişmesini yazar. Bunu savunmalı ve sahip çıkmalıyız.
 • Donald Trump'a ülkeyi iyi bir şekilde yönetmek için fırsat vermeliyiz.
 • Anayasamız, değerlermize sahip çıkmamızı da söyler. Bu da her 4 yılda bir sandığa giderek değil sürekli Amerika'nın değerlerine sahip çıkarak olur.
 • Bizim vatandaş olarak sorumluluğumuz, inandığımız Amerika için elimizden geleni yapmaktır.
 •  Bu kayıp üzücü ama unutmayın, inandığınız şey için savaşmak buna değer.
 • Biz tepemizdeki bu bir kadının başkan olmasına engel olan cam tavanı bu kez de kırmayı başaramadık. Ama bir gün bu olacak, bir gün bu kırılacak. Ve bu herkesin tahmin ettiğinden daha yakında olacak."

Son dakikaClinton: Trump'ın başkanlığına açık görüşle yaklaşın

Hillary Clinton seçimi kaybetmenin yarattığı hayal kırıklığına karşın "Hala Amerika'ya inanıyorum ve daima inanacağım" dedi. 

Clinton ayrıca, barışçıl iktidar devrinin Amerikan demokrasisinin köşe taşlarından biri olduğunu vurguladı ve taraftarlarına Donald Trump'ın başkanlığına "açık görüşle" yaklaşmaları çağrısında bulundu. 

Son dakikaClinton: Sonucu kabul edip, geleceğe bakmalıyız

Hillary Clinton, seçim zaferi kazanan Donald Trump'ı kutladığını ve birlikte çalışmayı önerdiğini söyledi. 

Clinton, "Umarım tüm Amerikalılar için başarılı bir başkan olur" dedi. 

Ünlülerden Trump'ın seçilmesine tepkiler

Madonna
AP

Donald Trump'ın ABD Başkanı seçilmesi ünlüler dünyasında çoğunlukla hayal kırıklığı yarattı. Stephen Balwin ve Steven Seagal Trump'ın seçilmesini kutlarken, Madonna, Lady Gaga, Katty Perry gibi ünlüler hayalkırıklığı yaşadı. Ayrıntılar için tıklayın

Gorbaçov: Trump'ın seçilmesi Rusya - Amerika ilişkilerini geliştirebilir

Mikhail Gorbachev
Getty Images

Sovyet Birliği'nin son devlet başkanı Mihail Gorbaçov, Rus haber ajansı Interfax'a konuşarak, Donald Trump'ın seçilmesinden duyduğu memnuniyeti açıkladı. 

Gorbaçov, Rusya ve Amerika ilişkilerinin, Trump başkanlığında kayda değer şekilde gelişebileceğini ifade ederek, "Kilit dış politika konularında, karşılıklı diyalog kanalının en üst düzeyde açılması gerektiğine inanıyorum" dedi. 

Kanada Başbakanı: Trump'la çalışmak için sabırsızlanıyoruz.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, seçim sonuçları ile ilgili bir açıklama yayınlayarak, "Kanada Hükümeti adına, Donald J Trump'ı yeni Amerikan Başkanı seçilmesi nedeniyle kutluyorum" dedi. 

Trudeau kutlama mesajına şu cümlelerle devam etti: 

"Kanada'nın, Amerika Birleşik Devletleri'nden daha yakın bir müttefiki, ortağı ve dostu yoktur. Seçilmiş Başkan Trump, onun yönetimi ve kongre ile, uluslararası barış, ticaret ve yatırımlar konusunda çalışmak için sabırsızlanıyoruz. İki ülke arasındaki ilişki, dünyaya modeldir. Ortak değerlerimiz, derin kültürel bağlarımız ve entegre ekonomilerimiz bundan sonra da güçlü ve kazançlı ilişkimize temel olmaya devam edecektir." 

Trudeau'nun kutlama açıklamasında, "tedbir notu" olarak yorumlanan şu sözler de yer aldı:

"Kanadalılar için önemli olan konularda, Kanada'nın pozisyonunu netleştirmek adına bir ihtiyaç olacaktır. Bende bunun gerçekleşmesini sağlayacağım"

Justin Trudeau
AP

Dünya basını Trump'ın zaferini nasıl ele aldı?

Dünya medyası Trump'ın zaferini genel olarak büyük bir sürpriz olarak yorumladı.

'Tamamen bilinmeyen bir dünyaya uyandık' yorumları yapıldı. 

Ayrıntılı haber için tıklayın

Çin
AP

Meksika Devlet Başkanı Trump’ı kutladı

Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto Twitter üzerinden yayımladığı mesajında, seçim başarısı nedeniyle Trump’ı kutladı ve Meksika ve ABD’nin işbirliğine devam edeceğini söyledi.

Nieto, mesajının devamında şunları belirtti:

“Meksika ve ABD, Kuzey Amerika’nın rekabet edebilirliği ve kalkınması için işbirliği yapması gereken dost, ortak ve müttefiklerdir.

“Meksika ve ABD’nin aralarındaki işbirliği bağlarını ve karşılıklı saygıyı güçlendirmeye devam edeceğine güveniyorum”.

Donald Trump en fazla tartışılan vaatlerinden biri ABD-Meksika sınırına duvar örmekti. Trump bu duvarın maliyetini de Meksika'ya ödeteceğini söylemişti. 

México y EUA son amigos, socios y aliados que deben seguir colaborando por la competitividad y el desarrollo de América del Norte.

VİDEO: Trump karşıtlarının en büyük sekiz korkusu

Trump karşıtlarının en büyük sekiz korkusu

Donald Trump toplumun hangi kesimlerinden oy aldı?

Trump'a oy verenler
BBC

Clinton TSİ 17.30’da konuşacak

Hillary Clinton
AP

Hillary Clinton’ın TSİ 17.30’da Manhattan’daki bir otelde, ekibine ve destekçilerine yönelik bir konuşma yapacağı açıklandı.

Trump, orduda veya kamu görevinde bulunmamış ilk başkan

ABD'nin 45. başkanı olan Donald Trump, kendinden önceki başkanların aksine, orduda hizmet etmemiş veya kamu görevinde çalışmamış ilk başkan oldu.

Trump ve diğer ABD Başkanları ilüstrasyonu
BBC

Obama, Trump’ı tebrik edip Beyaz Saray’a davet etti

Barack Obama
Getty Images

ABD Başkan Barack Obama, Donald Trump’ı telefonla arayarak tebrik etti ve Trump’ı, görev devrini görüşmek üzere Perşembe günü Beyaz Saray’a davet etti. 

Obama ayrıca Hillary Clinton’ı da arayarak, ‘güçlü kampanyası nedeniyle’ kendisini kutladı. 

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Obama’nın Perşembe günü, ‘seçim sonuçlarını tartışmak ve bu zorlu seçim süreci ardından birlik olmak için hangi adımların atılabileceğini tartışmak için’ Beyaz Saray’da bir açıklama yapacağı belirtildi.

Başkan seçilmesi ardından Trump'tan ilk Twitter mesajı

"Çok güzel ve önemli bir akşam! Unutulan kadın ve erkekler bir daha asla unutulmayacak. Hepimiz, daha önce hiç olmadığı kadar birlik olacağız". 

Such a beautiful and important evening! The forgotten man and woman will never be forgotten again. We will all come together as never before

Ruhani: Nükleer anlaşmanın geriye çevrilme ihtimali yok

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Donald Trump'ın, ABD ve İran arasında imzalanan nükleer anlaşmayı geriye çevirme "ihtimalinin olmadığını" söyledi. 

Ruhani, "Anlaşma bir ülke ya da hükümetle imzalanmadı ve BM Güvenlik Konseyi'nin kararıyla onaylandı ve tek bir hükümet tarafından değiştirilme olasılığı yok" dedi. 

Trump seçim kampanyasında İran'la yapılan anlaşmayı eleştirmiş ve "yırtıp atma" tehdidinde bulunmuştu. 

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani
AFP

'Suriye'deki güç dengesinde büyük değişiklik olabilir'

Quentin Somerville

BBC Ortadoğu Muhabiri, Musul

Donald Trump'ın seçilmesi, cephede, Musul'un IŞİD'den geri alınması operasyonunda çok fazla bir fark yaratmayacak. 

Operasyon ilerlemiş bir aşamada ve IŞİD geri çekiliyor. Trump'ın IŞİD'e karşı kullanılan stratejiye yönelik eleştirilerine karşın, en azından Irak'ta sonuç alınıyor. 

Ancak Suriye'de durum farklı. Trump ABD'nin ılımlı isyancılarla ortaklığını sorguluyordu. Ortadoğu genelinde, Suriye lideri Beşar Esad'ın müttefiki Rusya'yla daha çok işbirliği yapılmasından yana. 

Bazılarına göre kısa vadede Moskova, muhaliflerin elindeki Doğu Halep'e bombardımanını başlatabilir. Suriye'de, bir iç savaş olduğu kadar vekalet savaşı da olan mücadeledeki güç dengesinde büyük bir değişiklik yaşanabilir. 

Putin: Trump'ın ilk açıklamaları umut verdi

Rusya lideri Vladimir Putin
Reuters

Rusya lideri Vladimir Putin, Donald Trump'ın seçim zaferiyle ilgili ilk açıklamasında, "Trump'ın ilk açıklamaları bize ABD ve Rusya arasında ilişkileri düzeltme yönünde adımlar atılmasının mümkün olduğu umudu verdi" dedi. 

Putin'in Sözcüsü Dimitri Peskov, "ABD'deki seçim sonucu, Moskova ve Washington arasındaki tüm tartışmalı sorunların çözüleceği anlamına gelmiyor. Asıl şey, bunları diyalog yoluyla çözme niyeti" şeklinde konuştu. 

Trump, seçim kampanyası sırasında Putin'in kendisini övmesinden memnun olduğunu söylemişti. 

AB'den Trump'a tebrik mektubu

AB bayrağı
Getty Images

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, ortak bir mektupla ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ı kutladı.

Mektupta, Avrupa Birliği (AB) ve ABD’nin “özgürlükler, insan hakları, demokrasi ve piyasa ekonomisine olan inancıyla” ortak değerlerde buluştuğu belirtildi.

Juncker ve Tusk’ın ortak mektubunda, "IŞİD tehdidi, Ukrayna krizi, iklim değişikliği ve mülteci sorunu gibi zorluklarla mücadele ederken" ABD ile işbirliğini sürdürmenin önemi vurgulandı.

Corbyn: Trump'ın zaferi küresel bir uyarı

İngiltere İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn
Reuters

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn, Donald Trump'ın seçim zaferini "küresel bir uyarı" diye tanımladı. 

Corbyn ayrıca Amerika'nın karşılaştığı büyük sorunlara Trump'ın öne sürdüğü çözüm önerilerinin "açıkça yanlış" olduğunu vurguladı. 

Corby'in açıklamasında şu ifadeler yer aldı; 

"Trump'ın seçilmesi, kurulu siyasi düzenin ve çoğu kişinin işine yaramayan ekonomik sistemin kesin bir reddi. Bu sistem artan eşitsizlik, durgunluk ve hem ABD hem de İngiltere'de çoğunluk için kötüleşen yaşam standartlarını beraberinde getirdi." 

"Ancak Trump'ın Amerika'nın karşılaştığı büyük sorunlara önerdiği çözümler ve bölücü söylemi açıkça yanlış." 

Zarif: ABD Başkanı nükleer anlaşmaya uymalı

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif
AFP

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD Başkanı'nın İran'la yapılan nükleer anlaşmaya uyması gerektiğini söyledi. Resmi İrna Haber Ajansı'na göre Zarif, "İran ve Amerika'nın siyasi ilişkileri yok ama gelecekteki ABD Başkanı'nın nükleer anlaşmadaki karşılıklı zorunluluklarına uyma görevini yerine getirmesini ve uluslararası toplumun bunu ABD'den istemesini bekliyoruz" dedi. 

Erdoğan'dan Trump açıklaması: Bu tercihi hayra yormak istiyorum

Recep Tayyip Erdoğan
AFP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Donald Trump'ın ABD Başkanı seçilmesiyle ilgili açıklamasında 'Amerika'da yeni bir dönem başlıyor' dedi:

"Malum Amerika bir seçim geçirdi ve bu seçimle birlikte Amerika'da demokratlar iki dönemden sonra tekrar cumhuriyetçilere iktidarı devretti. Amerikan halkı böyle bir tercihi gerçekleştirdi ve bu tercihle birlikte Amerika'da yeni bir dönem başlıyor. 

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Temenni ederim ki Amerikan halkının bu tercihi dünyaya gerek temel hak ve özgürlükler noktasında gerek demokrasi noktasında gerekse bölgemizdeki gelişmeler noktasında hayırlı adımların atılmasına vesile olur. Ben, şahsım ve milletim adına Amerikan halkının bu tercihini hayra yormak ve başarılarla dolu bir gelecek temenni ediyorum" diye konuştu". 

Washington Post yazarından özeleştiri

Washington Post gazetesinin medya yazarı ve New York Times'ın eski editörü Margaret Sullivan, medyayı dinlememekle suçlayan bir makale kaleme aldı. 

Çok açık söylemek gerekirse, medya haberi atladı. Sonunda, çok sayıda Amerikalı seçmen farklı bir şey istedi. Bu seçmenler, bağırdılar, çığlık attılar ama çoğu gazeteci dinlemiyordu. Anlamadılar. Donald Trump'ın seçim mitinglerindeki dev, coşkulu kalabalıkların, sandıkta oya yansıyacağını göremediler.

VİDEO - Trump: Tüm Amerikalıların başkanı olacağım

Avrupalı aşırı sağcı siyasetçilerden Trump'a tebrik

Avrupalı aşırı sağcı politikacılar Donald Trump'ın seçim zaferini kutladı. Hollandalı aşırı sağcı, İslam ve göç karşıtı Özgürlük Partisi'nin lideri Geert Wilders, "Zaferin tarihi ve hepimiz için" dedi. 

CONGRATULATIONS @realDonaldTrump !! Your victory is historic and for all of us! #ElectionDay… twitter.com/i/web/status/7…

Fransız Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen de "ABD'nin yeni Başkanı Donald Trump'a ve özgür Amerikan halkına tebrikler" mesajını paylaştı. 

Félicitations au nouveau président des Etats-Unis Donald Trump et au peuple américain, libre ! MLP

Yıldırım: Trump’a Gülen’in iadesi çağrısı yapıyorum

Binali Yıldırım
AP

Başbakan Binali Yıldırım, ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ı tebrik etti ve Fethullah Gülen’in iadesi çağrısı yaptı.

Yıldırım şunları söyledi:

"Bugün bir yıldır bütün dünya kamuoyunu meşgul eden ABD’de seçim sonuçlandı. Seçim sonucu, bir çok insanın düşündüğünün aksine farklı şekilde gerçekleşti. Donald Trump yeni başkan olarak ABD’nin 45’nci başkanı olarak seçildi. Sayın Trump’ı tebrik ediyoruz, başarılar diliyoruz. Eminim ki uzun bir geçmişe dayanan Türkiye ABD stratejik ortaklığının artık tartışmalardan kurtarmış bir şekilde, Türkiye’nin terörle mücadeledeki hassasiyetini dikkate alan, bölgedeki barış ve istikrarı önceleyen politikalarla geçmişten gelen geleneksel dostluk ilişkilerimizin daha da ileri götürmesi için yeni başkana bir fırsat alanı oluşturmuş olur.

"ABD topraklarında yaşayan Fetullah Gülen'in bir an önce ülkemize iadesi konusunda yeni başkana buradan açıkça çağrı yapıyorum. İlişkilerimizi bozan, Amerika ve Türk toplumu arasındaki tarihsel dostluğa zarar veren bu terör örgütü elebaşını, kısa sürede ülkemize iade ederseniz, eminim ki Türkiye-ABD dostluğu için yeni bir başlangıç, yeni bir sayfa açmış olursunuz."

Trump: Bu ülkenin potansiyelini kullanacağız, altyapı yatırımları yapacağız

trump familya
Getty Images

ABD'nin yeni başkanı seçilen Cumhuriyetçi Donald Trump, yeni iş olanakları yaratmak için altyapı yatırımları yapacaklarını söyledi. 

New York'taki seçim merkezinde yaptığı zafer konuşmasında Trump, "Şimdi, çok büyük bir potansiyele sahip ülkemiz için neler yapacağımıza bakacağız. Altyapımızı yeniden inşa edeceğiz, milyonlarca insana iş yaratacağız. Ulusal büyümeyi artırmak için çok sayıda proje başlatacağız" dedi.  

Trump: Tüm Amerikalıların başkanı olacağım

ABD Başkanı seçilen Cumhuriyetçi Donald Trump, zafer konuşması yaptı:

trump
Getty Images

"Clinton beni aradı ve sadece beni değil, hepimizi kutladı. Ben de onu ve ailesini kutluyorum. Çok ciddi bir savaş verdi. Ülkemize verdiği hizmetlerden dolayı kendisine minnet borçluyuz. Tüm Cumhuriyetçi, Demokrat ve Bağımsızlara, artık birlik olma, tek vücut olma zamanı geldiğini söylüyorum. Ülkemizde yaşayan her bir vatandaşa, tüm Amerikalıların başkanı olacağım sözünü veriyorum."

Pence: Amerika bugün yeni başkanını seçti

ABD Başkan Yardımcısı seçilen Indiana Valisi Mike Pence, sonuçların belli olmasının ardından New York'ta konuştu.

mike pence
Getty Images

Bu tarihi bir gece. Amerikan halkı konuştu ve yeni şampiyonunu seçti. Amerika bugün yeni başkanını seçti. Ben de Amerika Birleşik Devleti'nin başkan yardımcısı olarak hizmet etme ayrıcalığına sahip oldum. Trump'ın liderliği ve vizyonu, Amerika'yı yeniden yüceltecek.

Son dakikaABD medyası: Clinton, Trump'ı arayarak yenilgiyi kabul etti

CNN ve NBC, Hillary Clinton'ın Donald Trump'ı arayarak yenilgiyi kabul ettiğini ve rakibini tebrik ettiğini bildirdi.

Capital Economics: Türkiye yakında defansif faiz artırımlarına ihtiyaç duyabilir

Piyasalar
AFP

ABD’de seçimin sonuna gelinirken gelişen piyasalarda Donald Trump sürprizinin yarattığı satış baskısı gündemde.

Londra merkezli Capital Economics, TL’deki ve Meksika Peso’sundaki değer kaybına dikkat çekerek “Meksika ve Türkiye’de merkez bankaları gelecek günlerde defansif faiz artırımlarına gitme ihtiyacı duyabilirler" dedi.

,

Son dakikaAP: ABD'nin 45. başkanı Donald Trump oldu

Başkan Trump
Gett

Associated Press ajansı, Cumhuriyetçi Donald Trump'ın ABD'nin yeni başkanı seçildiğini bildirdi. 

Donald Trump elected 45th president of the US - AP reports bbc.in/2fQPUCS #ElectionNight

Bozdağ: Amerikan halkı iradesinin yönlendirilmesine 'hayır' dedi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, seçim sonuçlarını AA'ya değerlendirdi

bekir bozdağ
Getty Images

"Gazete manşetiyle, anketlerle, televizyonlarla seçim kazanan kimse yok. Sonuçta oyu halk veriyor. Benim gördüğüm seçim stratejisi olarak Amerikan halkı kendi iradesinin yönlendirilmesine 'hayır' dedi diye düşünüyorum."

Trump destekçilerinden 'Hapse at!' tezahüratı

Trump destekçileri
Getty Images

Trump Tower'da seçim sonuçlarının gelmesini bekleyen Donald Trump destekçileri, Demokrat aday Hillary Clinton için 'Hapse at!' tezahüratı yapıyor. 

Trump tartışma programlarında Clinton'ın e-posta skandalları nedeniyle yargılanması gerektiğini söylemişti.

Son dakikaMaine eyaletinde Clinton üç, Trump bir delege kazandı

Delege dağılımının alınan oy oranına göre yapıldığı ender eyaletlerden Maine'de dört delegenin üçünü Hillary Clinton, birini de Donald Trump kazandı.

Bu sonuçla, Clinton'ın delege sayısı 218'e, Trump'ınki ise 245'e yükseldi.

Başkan olabilmek için 270 delegeye ulaşmak gerekiyor.

Clinton kampanyası: Evinize gidin ve uyuyun. İşimiz henüz bitmedi

Podesta
Get

Evinize gidin ve güzel bir uyku uyuyun. Yarın söyleyecek çok şeyimiz olacak. Burada bulunan ve ülkenin her yerinde Hillary'yi desteklemiş olanlar, seslerinin duyulduğunu iyi bilsinler. Sizinle gurur duyuyoruz. Hillary ile gurur duyuyoruz. Olağanüstü bir iş başardı ancak işi burada bitmiş değil. Geri döneceğiz ve söyleyeceklerimiz olacak.

John PodestaClinton Kampanya Müdürü

AP: Pennsylvania'da Trump kazandı

Associated Press haber ajansı Trump'ın Pennsylvania eyaletinde seçimi kazandığını aktarıyor.

BREAKING: Trump wins Pennsylvania. @AP race call at 1:36 a.m. EST. #Election2016 #APracecall

BREAKING: Trump wins Pennsylvania. @AP race call at 1:36 a.m. EST. #Election2016 #APracecall

Trump destekçileri bekleyişte

Seçimi Trump Tower'da takip eden BBC muhabiri Aleem Maqbool Trump taraftarlarının 'Açıklayın, açıklayın' diye tezahürat yaptığını aktarıyor.

Trump için kürsü kuruldu. Kısa süre içerisinde bir konuşma yapması bekleniyor.

"Call it! Call it!" they chant at Trump HQ

"Call it! Call it!" they chant at Trump HQ

Marine Le Pen Trump'ı tebrik etti

Le Pen
AFP

Fransa'daki göçmen ve AB karşıtı Ulusal Birlik Partisi'nin lideri Marine Le Pen, Donald Trump'ı 'seçim zaferi' dolayısıyla tebrik etti:

"ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'a ve özgür Amerikan halkına tebrikler!"

Félicitations au nouveau président des Etats-Unis Donald Trump et au peuple américain, libre ! MLP

Almanya Savunma Bakanı: ABD'deki gelişmeler 'büyük bir şok'

ursula
Getty Images

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, ABD seçimlerinde yaşanan gelişmelerin "büyük bir şok" yarattığını söyledi. 

Reuters'ın haberine göre, von der Leyen, Trump'ın aldığı oyların kendisi için değil, kurulu düzene karşı verildiğini bildiğini düşündüğünü de sözlerine ekledi.