Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. 15 Temmuz akşamı başlayan darbe girişimi ilerleyen saatlerde bastırıldı
 2. Girişim sırasında birçok kişi yaşamını yitirdi
 3. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yetkililerin çağrısıyla girişime karşı yurt çapında gösteriler düzenlendi
 4. Meclis'te olağanüstü oturum gerçekleşti
 5. Yayınlanan ortak bildiride 'Demokrasi darbeyi yendi' dendi
 6. Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'den Fethullah Gülen'in iadesini istedi
 7. Başbakan Binali Yıldırım darbe girişimi sonrası 2839 kişinin gözaltına alındığını söyledi ve "161 şehidimiz, 1140 yaralımız var" dedi
 8. Darbe girişimi sonrasında açılan soruşturmalarda 2 bin 745 hakim ve savcı açığa alındı
 9. Yargıtay ve Danıştay'da 190'dan fazla üye hakkında yakalama kararı çıkarıldı
 10. Anayasa Mahkemesi üyesi Alparslan Altan da gözaltına alınanlar arasında
 11. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Akıncılar Hava Üssü'nde düzenlenen operasyonla kurtarıldı

Canlı anlatım

time_stated_uk

AA: Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi kurtarıldı

Anadolu Ajansı, Ankara Akıncı 4.Ana Jet Üssü'nde yürütülen operasyonların sona erdiği haberini geçti. 

AA haberinde Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi'nin de kurtarıldığı ifade ediliyor.  

Erdoğan: ABD terörist başını teslim ettiği anda çok şey değişecek

Recep Tayyip Erdoğan
Reuters

Demiştim ya. İnlerine gireceğiz. Şu olay var ya Allah’ın bize büyük bir lütfudur. Çünkü kimin ne olduğu çok güzel ortaya çıktı. Amerikalı dostlarımız da Pennsylvania’daki o terörist başını bize teslim ettiği anda çok şey değişecek. Bizim stratejik müttefikimiğimiz olarak, model ortağımız olarak Amerika’nın bize teslim etmesi lazım."

Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı

'Hafta boyu buluşmalarımızı devam ettirmeliyiz'

Hafta boyu biz bu birlikteliğimizi devam ettirmeliyiz. Hafta boyu bu buluşmalarımızı devam ettirmeliyiz. Buradan bir oyuna da gelmeyelim. Şu anda TSK ile milletmizi karşı karşıya getirmek isteyen dış güçler olabilir, içeriden güçler olabilir. Eninde sonunda bu silahlı kuvvetler bizimdir."

Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı

'Silahlı kuvvetlerimizin içinde bunlar bir urdu'

Ne yazık ki polislerimizden şehitlerimizden oldu sivillerimizden şehitlerimiz oldu. Bini aşkın yaralımız var. Yol arkadaşlarımızdan şehit olanlar oldu. Bu süreç içerisinde gerçekten bu olaylar silahlı kuvvetlerimizin içinde bir azınlığın yapmış olduğu eylemlerdi yoksa silahlı kuvvetlerin kendisinin değil. Silahlı kuvvetlerimizin içinde bunlar bir urdu. Şimdi bu ur, temizleniyor. Silahlı kuvvetlerimiz inşallah kendine yaraşır bir noktaya gelecek."

Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı

Son dakikaErdoğan: ABD'ye sesleniyorum; İade edin

Recep Tayyip Erdoğan
Reuters

Pennsylvania'daki bu zatı artık Türkiye'ye teslim edin. Eğer biz stratejik ortaksak, o zaman ortağınızın bu talebini lütfen yerine getirin diyorum. Amerika'ya sesleniyorum. Siz bizden hangi teröristi istediğyseniz biz sizlere teslim ettik."

Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı

Son dakikaCumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor

Fikri Işık: 'Darbe tehdidi geçti' demek için erken

Darbe engellenmiştir ancak darbe tehlikesi tamamen geçmiştir demek için erken."

Fikri IşıkMilli Savunma Bakanı
Fikri Işık
AFP

Başbakan Yıldırım’dan Kızılay’da toplanma çağrısı

Başbakan Binali Yıldırım, TBMM önünde darbe girişimini protesto eden binlerce kişiye hitap etti ve Kızılay’da toplanma çağrısı yaptı.

Meclis
AP

Bunlar Okyanus ötesine akıllarını satmış alçaklardır. Bu millet ne kadar zorlukları aşa aşa geldi. Demokrasimize, milli iradeye darbe yapmaya kalkanlar darbeyi kendileri yemiştir. İş henüz bitmedi, görev henüz bitmedi. Buradan sonra Kızılay'a iniyoruz, demokrasi nöbetine devam ediyoruz. Hep beraber Kızılay’a yöneleceğiz. Dünyaya, dosta düşmana, Türk milletinin bağımsızlık aşkını tekrar hatırlatacağız. Darbecilere “idam isteriz” sloganları üzerine Yıldırım, “Mesajınızı aldık, gereken neyse yapılacak” dedi."

Binali YıldırımBaşbakan

Darbe girişimi sırasında hayatını kaybedenlerin sayısı 265

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, 161'i sivil, toplamda 265 kişinin dün akşam başlayan ve bu sabahın erken saatlerine kadar devam eden darbe girişimi çatışmalarına hayatını kaybettiği belirtildi.

Son dakikaAYM üyesi Alparslan Altan da gözaltında

Alparslan altan
AFP

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın darbe teşebbüsüne ilişkin başlattığı soruşturma kapsamında yüksek yargıda gözaltılar devam ediyor.

Son olarak Anayasa Mahkemesi üyelerinden Alparslan Altan'ın gözaltına alındığı açıklandı.

Şu ana kadar gözaltına alınan ya da hakkında yakalama kararı olan yüksek yargı üyeleri ise şöyle:

 • 10 Danıştay üyesi gözaltında 
 • 38 Danıştay üyesi için ise gözaltı kararı çıkarıldı 
 • 140 Yargıtay üyesi hakkında gözaltı kararı var
 • 11 Yargıtay üyesi gözaltında
 • 5 HSYK üyesinden 4'ü gözaltına alındı 

6 ildeki elektrik kesintileri Perşembe günü duyurulmuştu

Turkey electricity
Getty Images

Adana, Mersin, Hatay, Gaziantep, Kilis ve Osmaniye'nin bazı ilçelerinde elektrik kesintileri yaşanıyor. 

Bögenin elektrik dağıtımını sağlayan Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ, Perşembe günü yaptığı bir açıklamada "bakım ve onarım çalışması nedeniyle elektrik kesintisi yapılacak" demişti. 

Planlanan elektrik kesintisi saatleri de şirketin internet sitesinden duyurulmuştu.

Toroslar EDAŞ elektrik kesintisi planlaması için tıklayın.

AA: Orgeneral Huduti ve Tümgeneral Angun gözaltına alındı

Anadolu Ajansı, darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında 2. Ordu Komutanı Adem Huduti ve Malatya Garnizon Komutanı Timgeneral Avni Angun’un gözaltına alındığını bildirdi.

Anadolu Ajansı’nın haberinde, “Operasyonda Orgeneral Huduti ile Tümgenerel Angun'un yanı sıra 2'si Tuğgeneral, 4'ü asker 10 kişi gözaltına alındı, darbeci askerlerden kurmay binbaşı Fatih Kılınç da ölü ele geçirildi” ifadesi yer aldı."

Yunanistan'a giden askerler iade edilecek

Telefonda konuştuğum Yunanistan DiB Nikos Koçias Yunanistan'a kaçan 8 hainin en kısa sürede Türkiye'ye iade edileğini söyledi#Kaçamayacaklar

'Çatışma ortamı darbe girişimi için zemin hazırladı'

İdris Baluken
AP

Darbe girişimini en sert biçimde kınıyoruz. Bu darbe girişiminde ortaya konan pervasız saldırılar sonucu 161 yurttaşımız yaşamını yitirmiş, halkın iradesini temsil eden parlamento bile saldırıya uğramıştır. Böylesi saldırılar ne dün, ne bugün, ne de yarın asla başarıya ulaşamayacaktır. Demokratik siyaseti kesintiye uğratmaya çalışan her girişime karşı HDP kendi misyonunu oynamaya devam edecektir. Barış, demokrasi, insan hakları temelinde her türlü siyasi işbirliğini gerçekleştireceğimizi halkımıza beyan ediyoruz. Çatışma ortamı darbe girişimi için zemin hazırladı. Barış ve demokrasinin tesis edilmediği yerde darbe ihtimali her zaman vardır."

İdris BalukenHDP Meclis Grup Başkanvekili

'Dün akşam yaşananlar kalleş bir terör saldırısıdır'

Devlet Bahçeli
AFP

Meclis havadan bombalandı. Bu sözün bittiği noktadır. TBMM'nin bombalanması korkunç ve hepimizi dehşete düşüren bir hainliktir. Türk vatanının işgal yıllarında hiçbir odak buna cüret ve cesaret dahi edememiştir. Meclis'e düşen her bomba milli yüreklerde patlamıştır. Kanı bozuk çevre ve odaklar son kozlarını oynayarak ülkemizi kaosa sürüklemeyi amaçlamıştır. Dün akşam yaşananlar kalleş bir terör saldırısıdır. Demokrasi uçurumdan dönüştür. Türk milletinin ortak geleceği hukuk ve demokrasidir. Hiçbir çete, paralel yapı bu zemini çatlatamayacak, huzur cellatlarının sonu her daim hüsran olacaktır. Parti aidiyetimiz ne olursa olsun, hepimiz Türk milletinin evlatlarıyız."

Devlet BahçeliMHP Genel Başkanı

'Darbenin bastırılması parlamenter sistemin olgunluğunu gösteriyor'

Kemal Kılıçdaroğlu
AFP

Demokrasi adına ağır bedeller hep darbeler sonrasında ödenmiştir. Dün yaşanan doğrudan bir darbe girişimidir. Cumhuriyetimize, demokrasimize, tarihsel birikimimize açık bir saldırıdır. Demokrasimize yapılan bu saldırıyı açıkça lanetliyoruz. Dün halkımız meydanlara çıktı, darbeye karşı direnme hakkını kullandı. Darbenin bastırılması parlamenter sistemin olgunluğunu gösterdi. Demokrasi üzerindeki vesayeti asla kabul etmemeliyiz. Kim olursa olsun, rütbesi, makamı ne olursa olsun demokrasi üzerinde vesayete asla izin verilmemelidir."

Kemal KılıçdaroğluCHP Genel Başkanı
Binali yildirim
BBC

Son dakikaGenelkurmay Başkanı Hulusi Akar Meclis'te alkışlarla karşılandı

'Milli iradeyi teslim almak isteyenlere izin verilmedi'

Binali Yıldırım
AFP

Milli iradeyi teslim almak isteyenler karşısında, sokağı teslim alan aziz milletimi bu Meclis'in çatısı altından yürükten selamlıyor, böyle kahraman bir milletin evladı olmaktan büyük gurur duyuyorum. Cumhurbaşkanımızi başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan'a dirayetli duruşundan dolayı teşekkür ediyorum. TSK'nın vatanını, milletini, bayrağını seven, demokrasiye gönülden bağlı her üyesini alınlarından öpüyorum. Darbe karşısında dünyaya örnek olacak bir duruş sergileyen basın yayın kurullarına teşekkür ediyoruz."

Binali YıldırımBaşbakan

Son dakikaBinali Yıldırım Meclis konuşmasına başladı

İncirlik üssü kapatıldı

İncirlik hava üssü
AFP

ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği, İncirlik üssünden yapılan uçuşların tamamen durdurulduğunu duyurdu ve üste elektriklerin de kesildiğini açıkladı.

Türkiye bölgede hava sahasının kapatıldıuğını açıklamıştı. Adana yakınlarındaki İncirlik üssünü kullanan ABD hava kuvvetlerinin de Türkiye'nin hava sahasının kapatılması kararına uyduğu belirtildi. 

DHA: İstanbul'da iki generale gözaltı

Türkiye
AP

Darbe girişimi soruşturması kapsamında 1. Ordu Harekat Başkanı Tuğgeneral Eyyüp Gürler ile İstanbul İl Jandarma Komutanı Gürcan Sercan gözaltına alındı. 

Doğan Haber Ajansı, gözaltı operasyonlarını terörle mücadele ekiplerinin gerçekleştirdiğini aktarıyor. 

AA: 10 Danıştay üyesi gözaltında, 140 Yargıtay üyesi hakkında yakalama kararı çıkartıldı

Anadolu Ajansı, 10 Danıştay üyesinin gözaltına alındığını, 38 Danıştay üyesi içinse gözaltı kararı alındığını bildirdi.

Ajans, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın darbe girişimi soruşturmasında, hakkında gözalti kararı verilen 10 Danıştay üyesinin hizmet binasına gelen polis ekipleri gözaltına alındığını belirtti. 

Tuğgeneral Ali Osman Gürcan 'tutuklandı'

Ali Osman Gürcan
SIRNAK.EDU.TR

Anadolu Ajansı, Jandarma Tuğgeneral Ali Osman Gürcan'ın gözaltına alınıp tutuklandığı haberini geçti.

Gürcan, darbe girişimi sonrasında gözaltına alınan en üst rütbeli isim ve tek general. 

Darbe girişimi gecesi Türkiye'nin çeşitli illerinde neler oldu?

Darbe girişimi gecesinde Türkiye'nin birçok ilinde olaylar yaşandı:

İl il meydana gelen olayları okumak için TIKLAYIN

Türkiye
Reuters

Kerry: Türkiye, Gülen’in iadesi için talepte bulunmadı

Kerry
AP

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türkiye’nin kendilerine, Fethullah Gülen’in iadesi için bir talepte bulunmadığını söyledi.

Lüksemburg’daki ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan Kerry, darbenin arkasında bulunanlarla baş edilirken anayasaya saygı gösterileceğini umduğunu da belirtti.

Ankara'da darbe girişimi gecesi

Türkiye
AP

Gazeteci Göksel Bozkurt Ankara'da dün gece yaşananları yazdı:

"Başkent'in gökyüzü savaş sahnelerini aratmıyordu. İnsanlar pencerelere, balkonlara çıkarak neler olduğunu anlamaya çalışıyordu."

Yazının devamı için TIKLAYIN

Gülen: Darbe girişimini en sert biçimde kınıyorum

Fethullah Gulen
AP

Reuters haber ajansı, Fethullah Gülen'in Türkiye'deki darbe girişimini kınadığını aktardı. 

Ajansın haberinde Gülen'in "Darbeyi planladığım yönündeki iddiaları tamamiyle reddediyorum. Birden fazla askeri darbe yüzünden mağdur olmuş bir kişi olarak, darbe girişiminde bulunmakla suçlanmak ayrıca rencide edici" dediği aktarılıyor.

Son dakika2 bin 745 hakim ve savcı açığa alındı

Anadolu Ajansı HSYK'nın toplam 2 bin 745 hakim ve savcıyı açığa aldığını belirtiyor.

HSYK Genel Kurulu ise Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın gözaltı kararı doğrultusunda 5 HSYK üyesinin üyeliğinin düşürülmesine de karar verdi.

Hamas Erdoğan’ı kutladı, Gazzeliler sokakta

Gazze
AFP

Gazze’de yönetimdeki Hamas, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı darbe girişimini bertaraf ettiği için kutladı.

Çok sayıda kişi Gazze sokaklarında toplanmış durumda.

Gazzeliler ellerinde Türkiye ve Filistin bayraklarının yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın posterleriyle slogan attı.

Türkiye’nin İsrail ile ilişkilerini normalleştirmesinin ardından Türkiye’den gönderilen insani yardımlar geçen hafta Gazze’ye ulaşmıştı.

Meclis TSİ 17.00'de toplanacak

TBMM Genel Kurulu'nun TSİ 15.00 yerine 17.00'de olağanüstü toplanacağı açıklandı. 

Ahmet Berat Conkar
EPA

Gül: Bu rezaleti yaşatanlar unutulmayacak

Abdullah Gül
DHA

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'ne giderek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. 

Abdullah Gül görüşme sonrası yaptığı açıklamada, "Böyle bir rezaleti Türkiye'ye yaşatanlar hiçbir zaman unutulmayacaktır" dedi. 

Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"TSK'ya böyle bir kara lekeyi vuranları tarih hiçbir zaman unutmayacaktır. Bu işi yapanlar, bu çağda böyle bir teşebbüsün hiçbir zaman başarıya ulaşamayacağını anlamayacak kadar akıl ve izandan yoksun olduklarını da göstermişlerdir.

"Böyle bir günde sağdan sola kadar bütün partilerin demokrasiye sahip çıkmış olmaları, bütün basının ayırt etmeden, hiçbir taviz vermeden sağlam bir duruş içerisinde yine demokrasiye sahip çıkmaları, Türkiye açısından çok takdir edilecek bir davranıştır."

Fidan: Operasyonlar 1 saate biter

Hakan Fidan
AFP

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, darbe girişimcilerine yönelik operasyonların 1 saate kadar biteceğini söyledi. 

Habertürk'e konuşan Fidan, "Sistematik operasyonlar bitti. Bundan sonra nokta atış yapılacak gözaltılar var. Akıncılar ve kara havacılıktaki operasyon da 1 saate kadar biter" dedi.

KCK: Taraflardan birinin yanında yer alınmamalı

KCK darbe girişimiyle ilgili açıklamasında, "ortadakinin askeri kliğe karşı başka bir askeri kliğin darbe yapma girişimi olduğu" belirtti. 

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Ortada demokrasi ve Kürt düşmanı mevcut siyasi sistemi kimin yöneteceği kavgası bulunmaktadır.   

"Otoriter, despot, demokrasi düşmanı güçlerin arasındaki iktidar mücadelesini demokrasi karşıtlarıyla demokrasi arasındaki mücadele olarak göstermek, mevcut faşist ve despot iktidarı meşrulaştırma ve bu gerçeğini örtmekten başka bir anlama gelmemektedir.

"Türkiye'de ne sivil bir iktidar vardır; ne de demokrasi güçlerinin darbecilere karşı bir demokrasi mücadelesi vardır.

"Eğer demokrasiye karşı bir darbe varsa, bu en başta da faşist AKP iktidarı tarafından yapılmıştır."

Çavuşoğlu: Yunanistan'tan iadelerini istedik

Mevlüt Çavuşoğlu
EPA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan'dan, bir helikopterle ülkeye kaçan sekiz askerin derhal iadesini istediklerini açıkladı.   

Yunan makamların ise işbirliği yapmaya hazır olduklarını söyledikleri bildiriliyor.

Murat Yetkin, CNN Türk - Hürriyet binasına baskın anını yazdı

(Protestoculardan) biri bana yaklaştı, "Hiç aklıma gelmezdi" dedi, "Bir gün Hürriyet'i savunacağım." "Neden" dedim. "Ben" dedi, "Geçen sene size taş atanlarla birlikteydim." "Ne değişti peki" dedim, "Siz Cumhurbaşkanının sesini duyurdunuz" dedi.

Murat YetkinHürriyet gazetesi yazarı, Doğan Medya Centre'a 14 askerle yapılan baskını anlatıyor

Yazının tamamını okumak için TIKLAYIN

Son dakikaBir Türk helikopteri Yunanistan'a indi

Turkish military helicopter
Reuters

Yunanistan İçişleri Bakanlığı, Türkiye'ye ait bir polis helikopterinin içindeki sekiz kişiyle birlikte Dedeağaç Havaalanı'na indiğini açıkladı. Reuters Haber Ajansı, helikopterdeki sekiz kişinin gözaltına alındığını ve siyasi sığınma talebinde bulunduklarını bildirdi. 

Fransa: Türk halkı olgunluk ve cesaret gösterdi

Jean-Marc Ayrault
Reuters

Fransa Dışişleri Bakanı  Jean-Marc Ayrault, Türkiye'deki darbe girişimini sert bir şekilde kınadıklarını söyledi. 

Türk halkının olgunluk ve cesaret gösterdiğini belirten Ayrault, "Ülke demokrasisinin bu sınavdan daha güçlü bir şekilde çıkacağını ve temel özgürlüklere tam saygı gösterileceğini umuyorum." diye konuştu.

Başbakan Yıldırım: 161 şehidimiz var

Binali Yıldırım
Reuters

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'da Çankaya Köşkü'nde açıklama yapıyor:  

 • 15 Temmuz Cuma gecesi Türk demokrasisi için kara bir lekedir. 
 • Milletimin bütüğn fertlerine bayraklarıyla meydanlara koşan bu paralel terör örgütü çetesine karşı ayakta duran bütün vatandaşlarımın alnından öpüyorum. 
 • 15 Temmuz artık demokrasimizin bayramı olmuştur.
 • Darbe girişiminde hayatını kaybedenleri rahmetle anıyorum.
 • Bu, Silahlı Kuvvetler içerisindeki paralel terör yapılanmasının kalkışmasıdır.
 • Meydanları dolduranlara teşekkür ediyorum, emniyet mensuplarımızı kutluyorum.
 • Tank önüne yatan, canını bu uğurda veren şehitlerimizi bu büyük millet asla unutmayacaktır.
 • Paralel çete mensupları artık yüce Türk adeletinin elindedir, her türlü cezayı görecekler 
 • 161 şehidimiz var. 1440 yaralımız var. 2839 çeşitli rütbede subay, asker gözaltına alınmıştır.
 • Medya kuruluşları bu olayda büyük bir vatanseverlik örneği ortaya koymuşlardır  
 • Basına, sivil toplum kuruluşlarına, siyasi partilerimize örnek vatansaverlikleri ve davranışlarından dolayı çok teşekkür ediyorum.
 • Komutanlarımızla ilgili endişe edilecek bir şey yok. Durum kontrol altına alınmıştır. Görevlerinin başındalar. 
 • İlk bilgilere göre darbecilerden 20 civarında ölen, 30'a yakın yaralı var. 
 • Fettullah Gülen, bir terör örgütünün başı olduğunu bildiğimiz birisidir. Hele dün akşam yaşanan olaydan sonra bu şahsın, bu adamın, bu çete liderinin, bu terör örgütü başının arkasında duracak ülke göremiyorum. Bunun arkasında duracak ülke Türkiye'ye dost değildir, Türkiye'ye karşı ciddi bir savaşın içindedir. 
 • Cumhurbaşkanımızın genel sekreteri (Fahri Kasırga) şu anda evine gitmek üzere yoldadır.
 • Bir kez daha millet devletinin değerini bilmiştir, yanında yer almıştır.
 • İşin beynini oluşturan aşağı yukarı bütün isimler alınmıştır, kontrol altındadır. 
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan "Ölmek var dönmek yok" diyerek noktayı koymuştur.
 • Bu işe karışan kim olursa olsun haindir. Hainin de rütbesi olmaz. 
 • Bugün ayrıştırma değil, birleştirme günüdür.

'Donanma Komutanı'yla irtibat kuruldu'

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Donanma Komutanı Veysel Kösele ile irtibat kurulduğunu söyledi.

Işık, Kösele'nin nerede olduğunu ise açıklamadı. 

Veysel Kösele'nin darbe girişiminde bulunan askerler tarafından rehin alındığı iddia edilmişti.