Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

  1. Eski Hava Kuvvetleri ve YAŞ üyesi Akın Öztürk'ün de aralarında bulunduğu 26 general tutuklandı
  2. Öztürk ifadesinde darbe girişimi içinde yer almadığını, bunu yapmaya çalışanları ikna etmeye çalıştığını belirtti
  3. 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti darbe girişimi ile ilgili olarak yürütülen soruşturma kapsamında tutuklandı.
  4. Başbakan Binali Yıldırım, "208 şehidimiz, 1491 yaralımız var. Dökülen her damla kanın hesabı sorulacak" dedi
  5. Yıldırım şu ana dek 7543 kişinin gözaltına alındığını, 316 kişinin ise tutuklandığını açıkladı
  6. İçişleri Bakanlığı'na bağlı 30'u vali 8777 personel görevden uzaklaştırıldı
  7. Memurların yıllık izinleri kaldırıldı
  8. Kamu görevlilerinin yurt dışına çıkışları sınırlandırıldı

Canlı anlatım

time_stated_uk

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili olarak yaşanan gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

Bir sonraki canlı anlatım sayfamızda görüşmek üzere.

Akın Öztürk'ün ifadesinden: Darbeyi yöneten ben değilim

tanklar
AP

Akın Öztürk savcılık ifadesinde darbe girişiminin içinde olmadığını tam tersine 15 Temmuz akşamı, darbeci generalleri vazgeçmeleri için ikna etmeye çalıştığını söyledi. 

Öztürk ifadesinin başında, "Askeri darbeyi planlayıp yöneten bir kimse değilim. Bu askeri darbeyi kimin planlayıp yönettiğini bilmem" dedi. 

Öztürk, 15 Temmuz akşamı Akıncı Üssü'ndeki lojmanda olduğunu, hareketliliği televizyonda gördüğünü, Hava Kuvvetleri'nin kendisini arayıp Ankara'daki uçakların alçaktan uçuş yapmasını durdurmasını istediğini, bunun üzerine üs komutanlığına gittiğini belirtti. 

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın da üste bulunduğunu belirten Öztürk ifadesine şöyle devam etti:

"Bir oda içerisinde Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Tümgeneral Kubilay Selçuk ve Tuğgeneral Mehmet Dişli ile birlikte çay içiyordu. Bana "Bunlar bu işi yaptılar, bunlarla konuş ikna et" dedi. Ben onlarla konuşmaya başladım. Bu sırada İstanbul'da tankların üzerine insanlar çıkmıştı. Üste oda içerisinde televizyon açıktı. Bunları görebiliyordum. Kubilay Selçuk ve Mehmet Dişli'ye darbenin başarılı olamayacağını, demokratik kurumların işlediğini, halkın bu işe tepki gösterdiğini anlatıp ikna etmeye çalıştım.

"Kendilerine itiraz ettikçe bağırıp çağırdım. Aynı şekilde Genelkurmay Başkanı da onları ikna etmeye çalıştı." 

"Benim telkinlerim sonuç verdi. İkna oldular. Yeni uçak üsten havalanmadı. (…) Sonunda onlar ikna olunca Genelkurmay Başkanı, Başbakanla görüştü. Bana "Sen burada kal, bunları iyice ikna et, dedi. Sonra helikoptere binip Başbakanlığa gitti." Bir saat kadar üste kaldığını, daha sonra Başbakanlığa gitmek amacıyla helikoptere gittiğini belirten Öztürk, binmeye çalışırken ateş açıldığını ve yaralandığını söyledi. 

İlerleyen saatleri üste geçirdiğin burada 10 generalin zorla tutulduğunu öğrendiğini, bunu Genelkurmay İkinci Başkanı'na anlattığını belirten Öztürk üsten ayrıldıktan sonra evine geçtiğini söyledi. 

Öztürk ifadesinde "Ben ordu içindeki paralele yapı ile mücadele etmek için elimden gelen gayreti gösterdim" dedi ve "Bu askeri darbeye teşebbüsü paralel yapının gerçekleştirdiğini düşünüyorum ancak bu işi TSK içerisinde kimin organize edip gerçekleştirdiğini kestiremiyorum" diye konuştu.

Akın Öztürk ve 25 general tutuklandı

Darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve tutuklama istemiyle mahkemeye sevkedilen eski Hava Kuvvetleri Komutanı ve YAŞ üyesi Akın Öztürk tutuklandı.

Öztürk'le birlikte 25 general daha tutuklandı.

AA'dan Öztürk haberiyle ilgili düzeltme

Anadolu Ajansı, "Akın Öztürk'ün savcılık ifadesinde darbe yapmak isteğiyle hareket ettiğini söylediği" yönündeki haberini düzeltme geçerek değiştirdi.

Yeni haberde Öztürk'ün ifadesinde askeri darbe planı suçlamalarını kesin olarak reddettiğini, bunu engellemeye çalıştığını söylediği belirtildi.

Akın Öztürk ifade verdi

Anadolu Ajansı, eski Hava Kuvvetleri Komutanı ve Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi Akın Öztürk'ün soruşturma kapsamında savcılığa verdiği ifadede "darbe" yapmak isteğiyle hareket ettiğini söylediğini bildirmişti. 

NTV televizyonu ise Akın Öztürk'ün savcılık ifadesinde hakkındaki iddiaları reddettiğini aktardı. NTV'ye göre Öztürk savcılık tutanağına yansıyan ifadesinde şunları söyledi:

"Askeri darbeyi planlayıp yöneten kişi değilim. Bu darbeyi kimin planlayıp yönettiğini bilmem. İstanbul'da bir arkadaşımın kızının düğününe katılacaktım, gidemedim. Sabah İzmir'deydim noter işlerim vardı, bunu kanıtlayabilirim. Askeri uçakla Ankara'ya döndüm. Akıncı Üssü'nde torunlarımı sevmek istiyordum, bütün gün orada oyalandım. 

"Akıncı Üssü'nde iniş kalkışlar oluyordu. Televizyonda gelişmeleri izliyordum. Hava Kuvvetleri komutanı bana uçakların alçak geçiş yapmasına müdahale etmemi istedi. 5 dakika içerisinde üste bulunan Genelkurmay Başkanı'nın yanına gittim."

Aralarında Öztürk'ün de bulunduğu 27 general ve amiral, tutuklama talebiyle Ankara Adliyesine sevk edilmişlerdi. 

YÖK ve rektörler buluşması ardından ortak kınama

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın, devlet ve vakıf üniversitelerinin rektörleri ile Ankara’da yaptığı zirvenin ardından darbe girişimiyle ilgili bir ortak kınama metni yayınlandı.

Metinde şu ifadeler yer aldı:

“Devletin içindeki paralel yapılanmanın üniversiteleri ele geçirmesine asla müsaade edilemez. Demokrasinin en önemli savunucularından olan üniversitelerimiz için gün, demokrasiye sahip çıkma günüdür. “Biz Türkiye Yükseköğretim sistemini oluşturan üst kurumlar ve Üniversitelerimizin yöneticileri, öğretim elemanları ve çalışanları olarak, millet iradesine ve Türkiye’nin demokratik sistemine karşı gerçekleştirilen bu kanlı kalkışmayı lanetliyoruz. “Başta Cumhurbaşkanımız, Meclisimiz, Hükümetimiz, kahraman polisimiz, onurlu Türk ordusu mensuplarımız ve medyamız olmak üzere, halkımızın kanıyla canıyla koruduğu demokratik parlamenter sistemimizin yanında bulunduğunu ve savunucusu olduğunu göstermek, varlık sebebi olan özgür ve bilimsel düşüncenin yanında yer almak üniversitelerimizin asli görevidir.”

DHA: Erdoğan'a saldırıyı yöneten tümgeneral tutuklandı

Doğan Haber Ajansı (DHA), Cuma gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele yapılan saldırıyı yöneten Tümgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş'in Ankara'nın Gölbaşı İlçesi'nde yakalandığını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan AB Komiseri Hahn'a yanıt

Turkey will never compromise on human rights, rule of law and democracy.

Therefore, no one including @JHahnEU can prejudge the ongoing legal process regarding the bloody coup attempt in Turkey.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün AB'den gelen uyarılara Twitter hesabından İngilizce yanıt verdi. Çavuşoğlu şunları yazdı:

"Türkiye; insan haklarından, hukukun üstünlüğünden ve demokrasiden asla taviz vermeyecektir."

"Bu nedenle, @JahnEU (Avrupa Komisyonu'nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu üyesi Johannes Hahn) dahil hiç kimse Türkiye'deki kanlı darbe girişimine yönelik olarak devam eden yasal süreç hakkında önceden hüküm veremez." 

Bu açıklamalar öncesinde Johannes Hahn, darbe girişiminden sonra çok sayıda insanın tutuklanmasının, hükümetin elinde önceden hazırlanmış listeler olduğunu gösterdiğini söylemişti. Hahn “En azından birşeyler  hazırlanmış gibi görünüyor. Listeler var, bu da onların belli bir aşamada kullanılmak üzere hazırlandığını gösteriyor” demişti.

Akın Öztürk'ün ifadesi

Akın Öztürk
Getty

Anadolu Ajansı, eski Hava Kuvvetleri Komutanı ve Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi Akın Öztürk'ün, darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında savcılığa verdiği ifadede, "Darbe yapmak isteğiyle hareket ettim" dediğini bildirdi. 

NTV televizyonu ise daha sonra Anadolu Ajansı'nın haberinin aksine Öztürk'ün hakkındaki iddiaları reddettiğini aktardı.

Anadolu Ajansı daha sonra haberini geri çekti ve düzeltme yayımladı. 

Aralarında Öztürk'ün de bulunduğu, gözaltına alınan 27 general ve amiral tutuklama isteğiyle Ankara Adliyesi'ne sevk edilmişlerdi. 

İstanbul'da Vali Yardımcısı ve üç kaymakam görevden alındı

İstanbul'da darbe girişimine yönelik soruşturmada bir vali yardımcısı ile üç kaymakam görevden alındı. 

Valilik kaynaklarından edinilen bilgiye göre; görevden alınan kişiler, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) sorumlu Vali Yardımcısı Haluk Nadir, Kadıköy Kaymakamı Birol Kurubal, Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır ve Sancaktepe Kaymakamı Feyzullah Özcan.

Erdoğan, İstanbul'daki evinden çıktı

Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Ömer Çelik
afp

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul-Kısıklı'dakli evinden ayrıldı. 

Erdoğan, evi dışında kendisini bekleyen vatandaşları selamlıyor. 

AB: İdamın reddi AB müktesabatının önemli bir parçası

AB Dışişleri Bakanları
Reuters

AB Dışişleri Bakanları'nın Brüksel'de yaptığı toplantının ardından Türkiye'deki darbe girişimini kınayan bir açıklama yapıldı ve ülkenin meşru kurumlarına tam destek verildiği belirtildi. Açıklamada ayrıca anayasal düzen, hukukun üstünlüğü ve idam cezasının geri getirilmemesi vurgusu yapıldı. 

Açıklamada şu ifadeler yer aldı;

AB, Türkiye'deki darbe girişimini sert bir şekilde kınar ve ülkenin meşru kurumlarına desteğini tekrarlar. Çok sayıdaki ölü ve yaralıdan üzüntü duyarken, Türk halkıyla dayanışma içinde olduğumuzu belirtiyoruz. 

AB, polis ve güvenlik güçleri dahil Türk makamlarını itidal çağrısında bulunuyor. Huzurun sağlanması, yaşamların korunması ve daha fazla şiddetten kaçınılması için her şey yapılmalı. 

AB, Türkiye'de anayasal düzene tam olarak uyulması ve hukukun üstünlüğünün hakim olması çağrısında blunur. Seçilmiş hükümet ve TBMM dahil tüm demokratik kurumlara tam bir saygının gösterilmesi önemli. AB, ölüm cezasının kaldırılmasını öngören 13.Protokol de dahil, İnsan Hakları ve Temel Hakların Korunması Sözleşmesi uyarınca demokrasiye, insan haklarına, temel haklara saygı gösterme ihtiyacının altını çizer. Bu çerçevede ölüm cezasının reddedilmesinin AB müktesebatının ana parçası olduğunu hatırlatır. 

Türkiye AB'ye aday bir ülke ve birliğin önemli bir ortağı. AB demokratik, kapsayıcı ve istikrarlı bir Türkiye'yle birlikte çalışma taahhüdünü tekrarlar. 

ABD Büyükelçisi Bass: Darbe girişimine destek verdiğimiz iddiası doğru değil

ABD Buyukelçisi John Bass ve AB Bakanı Ömer Çelik
AP

ABD'nin Türkiye Büyükelçisi John Bass darbe girişimine yönelik ABD ile ilgili iddialar üzerine bir açıklama yayınladı. 

Büyükelçiliğin internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada Bass "Bazı haberler ve maalesef kamuoyu tarafından tanınan bazı kişiler ABD'nin, darbe girişimine bir şekilde destek verdiği yönünde spekülasyonlarda bulunmuştur. Bunlar kesinlikle doğru olmamakla birlikte, bu tür spekülasyonlar iki büyük ülke arasındaki uzun yıllara dayanan dostluğa zarar verici niteliktedir" dedi. 

Haftasonu gerçekleşen darbe girişimini "hepimiz için sonderece rahatsızlık vericiydi" diye niteleyen Bass, "Çağdaş, demokratik bir toplumda darbelerin kesinlikle yeri yoktur. Türk milletinin şiddet içeren bu müdahale karşısındaki kararlılığını ve demokratik kurumlara olan desteğini takdir ediyorum" diye konuştu. 

Bass Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iade edilmesi konusunda "Bu husus ABD ile Türkiye arasındaki iade anlaşmasında yer alan şartlar çerçevesinde değerlendirilecektir. Bu amaca yönelik olarak, aralarında ABD Adalet Bakanlığı temsilcilerinin de bulunduğu ABD ve Türkiye'deki ABD hükümeti makamları, muhataplarıyla birlikte çalışmaya ve ülkelerimiz arasındaki iade anlaşmasınca belirlenen yasal ve delillerin kabulüne ilişkin standartların karşılanması için neler yapılması gerektiğini ele almaya hazırdır. İade anlaşmamızın ve ABD yasalarının, şüpheli bir şahsın başka bir ülkenin yargısına transferinden önce yerine getirilmesi gereken belirli şartlar içerdiğinin altını çizmek isterim" dedi. 

Bass ayrıca sosyal medyada kendisine atfedilen sözlerle ilgili "Bu sözde açıklama tamamen uydurmadır, ve ABD ile Türkiye arasında gerilim çıkarmak ve Türkiye'nin güvenliğini sekteye uğratmak amacıyla tasarlandığı görülmektedir" dedi. 

İncirlik Üssü'nde arama

Bekir Ercan Van
Reuters

Adana'daki İncirlik Üssü'nde arama ve inceleme başlatıldı. 

ABD-Türk Ortak Savunma Tesisi İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı'ndaki arama, ikisi Başsavcı Vekili 7 savcı ve polisler tarafından yapılıyor. 

İncirlik Üssü'nün Türk komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van, darbe girişimi ile ilgili soruşturma kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. 

Akın Öztürk için tutuklama talebi

Akın Öztürk
Getty

Darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınan, eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk'ün de aralarında bulunduğu 27 general ve amiral, tutuklama istemiyle Ankara Adliyesine sevk edildi. 

Memurların yıllık izinleri kaldırıldı

genelge
Başbakanlık

Resmi Gazete'de yer alan Başbakanlık genelgesine göre tüm kamu çalışanlarının yıllık izinleri kaldırıldı.

İzinde olan memurların da işlerine geri dönmeleri gerekiyor. 

Genelgede " Tüm kamu çalışanlarının ikinci bir emre kadar yıllık izinleri kaldırılmıştır. Söz konusu kamu çalışanlarından halen izinde bulunanlar en kısa sürede görevleri başına döneceklerdir" ifdaeleri kullanıldı. 

Kamuda 2 milyon 489 bin 668'i memur, 278 bin 88'i işçi ve 571 bin 330'u diğer statülerde olmak üzere toplam 3 milyon 339 bin 86 kişi istihdam ediliyor.

2. Ordu Komutanı Adem Huduti tutuklandı

darbe girişimi
AFP

2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti, darbe girişimi ile ilgili olarak yürütülen soruşturma kapsamında tutuklandı. 

Adem Huduti ile birlikte tutuklananlar arasında, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Malatya Garnizon Komutanı Tümgeneral Avni Angun ile 7. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Emin Ayık da var.

Bu kişilerin de aralarında bulunduğu 7 asker dün gece yoğun güvenlik önemleri altında Malatya Adliyesine sevk edilmişti.   

Adem Huduti, şu ana kadar darbe girişimi ile ilgili olarak tutuklanan en üst rütbeli asker.  

TBMM, darbe girişimini araştıracak

TBMM
AFP

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, darbe girişimiyle ilgili olarak Meclis'te araştırma komisyonu kurulması yönünde adım atacaklarını açıkladı. 

Parti grubu olarak Meclis araştırma önergesi vereceklerini belirten Elitaş, "Bunu muhalefet partileriyle de paylaşacağız. 'Tamam' dedikleri anda Danışma Kurulu önerisiyle getireceğiz" dedi.

Elitaş, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"CHP, MHP ve HDP'ye önergeyi birlikte vermeyi teklif edeceğiz. Her parti ayrı ayrı getirir, birleştirme yapılır. Komisyonu kuracağız."

Kamu görevlilerine yurtdışına çıkış engeli

Turkey Ataturk
Getty

Darbe girişiminin ardından kamu görevlilerinin yurt dışına çıkışları sınırlandı. 

NTV kanalının haberine göre darbe girişiminin ardından yurt dışına çıkışlara sınırlama getirildi. 

Çıkışlarda SGK bildirimi zorunluluğunun yanı sıra yeşil pasaporta sahip kişilere bağlı oldukları kurumlardan belge getirme koşulu getirildi. 

12 Eylül darbesini görmemiş göstericiler 15 Temmuz'u nasıl yaşadı?

Darbe girişimi
AP

15 Temmuz Cuma gecesi ve sonrasında sokağa çıkanlar içinde 12 Eylül 1980 darbesini yaşamamış olanlar da vardı. 

Pazar akşamı Taksim'deki gösteri sırasında BBC Türkçe'ye konuşan gençler 15 Temmuz'da yaşadıklarını BBC Türkçe'ye anlattı. 

18 yaşındaki öğrenci Burak Can Çelikel, darbe girişiminin ilk saatlerinde bu bölgede olduğunu açıklıyor. Çelikel, üzerinde İstanbul yazılı bir tişört, boynuna arkadan bağladığı Türk bayrağıyla anlatıyor yaşadıklarını: "Askerlerin Harbiye'deki TRT binasını ele geçirdiğini öğrenmemizle buraya geldik. Yaralılar henüz ambulanslarla hastaneye kaldırılmıştı. Sabaha kadar da polisimizle birlikte buradaydık." 

Gezi Parkı'na çıkan merdivenlerden anıt önündeki konuşmaları dinleyen 36 yaşındaki özel sektör çalışanı Ayhan Yıldırım, "Kasımpaşa'da tüm gece sokaktaydık. CHP'lisi AK Partilisi bir arada ilçeyi bekledik" diye anlatıyor o geceyi. 34 yaşındaki eşi Ümmühan Yıldırım bu anda söze giriyor ve "devletimiz için sokaktaydık" diyor. 

18 yaşındaki üniversite öğrencisi Sema Demirel ise siyah başörtüsünün üzerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ismi yazılı bir bantla meydanda… Okmeydanı'nda ailesi ile oturan Demirel, Cumhurbaşkanı'nın CNN Türk yayınında yaptığı çağrı sonrası ailecek sokağa çıktıklarını, dayısının olaylar sırasında tankla ezilerek yaralandığını anlatıyor: "Tank dayımın sağ bel ve ayak bölgesinin üzerinden geçiyor. İlk ameliyatını olaydan hemen sonra kaldırıldığı Bakırköy Hastanesi'nde oldu. İkinci ameliyatını da yarın sabah olacak." 

15 Temmuz'daki darbe girişiminin İstanbul'daki en sıcak noktası Boğaziçi Köprüsü'ydü.

Tarabya'da oturan 30 yaşındaki dekorasyoncu Ali Osman Gökçe de iki iş arkadaşı ile birlikte, kendi sözleriyle "köprüyü açmak" için yola çıktıklarını söylüyor. "Silah seslerine doğru ilerlemek nasıldı?" sorusuna, "O anda can düşünmüyorsun. Eğer başarılı olup, darbecileri def edemezsek bu ülkede özgürlüklerin gideceğini hissettik. Yani akıl beyne hükmetmiyor o anda" yanıtını veriyor. 

18 yaşındaki İrem Karaduman ve 17 yaşındaki Nazlı Kuran da geceyi birlikte sokakta geçirdiklerini anlatıyor. Florya'da haberi almaları sonrası aileleriyle insanların toplandığını duydukları Bakırköy meydanına gelmişler. 

Sloganlarla başlayan o toplantının, jetlerin alçak uçuşu sonrası yerini paniğe bıraktığını söylüyorlar. "Jetlerin uçuşu ile polisler herkesi karakola soktular. Ama karakol daha güvensizdi. Atarlarsa oraya atacaklar diye. Ben o arada sesten baygınlık geçirdim" diye hatırlıyor karakolda yaşadıklarını 17 yaşındaki Nazlı. O arada o gece de beraber olduğu arkadaşı İrem söze giriyor ve "Sene 2016. Hiç aklımıza gelmezdi bu olanlar. Devletimiz için, vatan hainlerine karşı sokaktayız" diyor.

Haber: Ceyhun Efe Öç     

Kerry: NATO Türkiye'de gelişmeleri dikkatle izliyor

John Kerry
Getty Images

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Türkiye'de darbe girişiminin ardından NATO'nun gelişmeleri dikkatle izlediğini söyledi. 

Kerry temaslarda bulunduğu Brüksel'de basına açıklamasında "NATO'nun demokrasiyle ilgili gereklilikleri var ve Türkiye'de olanları dikkatle ele alacak" dedi. 

Kerry ayrıca Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu'nun Türk hükümetinin demokrasi ve yasalara uyacağı şeklinde defalarca güvence verdiğini de ifade etti. 

Kerry "Pek çok insan çok kısa sürede tutuklandı. Önümüzdeki günlerde ihtiyat ve detaylı inceleme oldukça önemli. Umarız gerilemeyi engellemek için yapıcı bir şekilde çalışabiliriz" dedi.   

İstanbul'da 465 polis görevden alındı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görevli 465 polis görevden alındı.

Bu polislerin 140'ının rütbeli oldukları belirtildi.

MHP'den idam cezası açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan Akçay, idam cezasıyla ilgili olası bir teklifi değerlendireceklerini söyledi. 

Erkan Akçay, "İdam cezası teklifi TBMM'ye gelirse MHP, aziz milletimizde oluşan bu temayülü değerlendirecektir ve karşılıksız bırakmayacaktır." dedi.

Akçay ayrıca MHP'nin bugüne kadar idam cezasının kaldırılmasına karşı çıkan tek parti olduğunu hatırlattı. 

AK Gençlik: İstanbul'daki ABD Konsolosluğu'na asla gitmiyoruz

!!!DİKKAT ÇOK ÖNEMLİ DUYURU!!! bugün ABD elçiliğinde BASIN AÇIKLAMASI YOK KİMSE ELÇİLİĞE ASLA GİTMESİN !!LÜTFEN DUYURUYU YAYIN!!

Bugün sosyal medyada AKP İstanbul Gençlik Kolu'nun İstanbul'daki ABD Konsolosluğu önünde Fethullah Gülen'in iadesi talebiyle eylem çağrısı yaptığı haberleri hızla yayıldı. Çağrıyı yapanlar şu bilgi kartını paylaştı:

Eylem çağrısı
TWITTER

Bunun üzerine konsolosluktan yapılan açıklamada, Amerikan vatandaşlarından elçiliğin çevresinden uzak durmaları istendi.

Ancak AK Parti İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Taha Ayhan az önce bir tweet atarak gösteri olmayacağını belirtti.

AB'den Türkiye'ye 'idam cezası' uyarısı

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Türkiye'yi, idam cezasını yeniden uygulamaya koyması halinde AB'ye üye olamayacağı yolunda uyardı. 

Benzer bir açıklama yapan Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert de "Almanya ve AB üyesi ülkelerin bu konuda konumu net: Biz idam cezasını kategorik olarak reddediyoruz. İdam cezasını uygulayan ülke AB üyesi olmamaz. Ceza yürürlüğüe konduğu an birlikle müzakereler sona erer " dedi.  

Başbakan Yıldırım: 'Bir fotoğraf gördüm çok etkiledi beni'

Darbe girişimi gecesi
TWITTER

Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşması sırasında kendisini çok duygulandırdığını söylediği kare. 

Yıldırım bu kare hakkında şöyle demişti: 

"Bir fotoğraf gördüm çok etkiledi beni. Çarşaflı bir hanımefendi direksiyonda, yanında başı açık modern giyimli bir kadın yan yana gidiyorlar. İşte Türkiye’yi birleştiren fotoğraf bu. Bu fotoğraf gözlerimden damlaların düşmesine sebep olan fotoğraftır."

AB ve ABD'den hukukun üstünlüğü uyarısı

John Kerry ve Federica Mogherini
Getty Images

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Türkiye'de darbe girişimin ardından Türk yetkililerin hukukun üstünlüğünü korumaları gerektiğini söyledi. 

Brüksel'de temaslarda bulunan Kerry "Türkiye bu haftasonu başarısız darbe girişiminin faillerine yanıt verirken hukukun üstünlüğünü ihlal edilmemeli" dedi. 

"Doğrudan, Türkiye'de seçilmiş liderliğin yanında duruyoruz" diyen Kerry "Türk hükümetine sükuneti koruması, hukukun üstünlüğünü muhafaza etmesi ve kurumlara saygı duyması şeklinde kuvvetli çağrıda bulunuyoruz" ifadesini kullandı.

İade talepleri konusunda ABD'nin "resmi bir prosedürü" olduğunu belirten Kerry, “Türkiye (Fethullah) Gülen'in iadesi için iddialar değil kanıt göndermeli” dedi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ise Türk yetkililere başarısız darbe girişimi sonrası ülkede anayasal ve temel haklara saygı gösterilmesi çağrısında bulundu. 

ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile Brüksel'de görüşmelerinin ardından basın açıklaması yapan Mogherini, "Türkiye'de anayasal düzene bütünüyle uyulması çağrısı yapıyor ve Avrupa Birliği olarak ülkede hukukun üstünlüğünün önemine dikkat çekiyoruz" dedi. 

Mogherini "Şu saatlerde ülkede yaşananlar konusunda endişeliyiz. Türkiye'de temel haklara, insan haklarına, demokrasiye saygı göstermeliyiz ve Türkiye'nin bu haklara saygı göstermesini sağlamalıyız" dedi. 

Başbakan Yıldırım: 208 şehidimiz var, her damla kanın hesabını soracağız

Başbakan Binali Yıldırım Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapıyor:

-Teşekkür etmemiz gereken birçok kişi ve kurum var. 

-Bizimle temasa geçen CHP, MHP, HDP yöneticileri hükümete her türlü desteği verme konusunda hazır olduklarını ifade ettiler. 

-Medya kuruluşları çok milli bir duruş sergilediler. 

-Sivil toplum kuruluşları kol kola girdiler, onlara da teşekkür ediyorum. 

-Ayrımız gayrımız yok. Biz birlikte Türkiye'yiz. 

-Kahraman polislerimiz canlarını siper ederek bu alçaklara dersini vermiştir.

-Darbe girişiminde bulunanlar asker falan değil, eli kanlı canilerdir. Bu canilerle silahlı kuvvetlerimizi aynı tutmayın. Silahlı kuvvetlerimiz göz bebeğimizdir. 

-Dökülen her damla kanın hesabını öyle bir çetin soracağız ki, bunu görecekler. Bunu yaparken hırsla değil kanun içinde hareket edeceğiz.  

-Bu işi planlayanlar her ayrıntıyı akıllarınca hesap etmişler. Tam 12 Eylül gibi bir planlama yapmışlar. Ancak 12 Eylül darbesi bile vatandaşların üzerine bomba atmadı, Meclis'i bombalamadı. Bunu sadece Suriye'de Esed yaptı. 

-208 şehidimiz var. 60'ı polis, 3 tanesi asker, 145 tanesi sivil kahraman şehitlerimizdir. 1491 yaralımız var. 

-7543 kişi gözaltında. Bunlardan 100'ü polis, 6038'i asker, 755'i hakim-savcı.650'sı sivil.  

-(Gözyaşlarını tutamayarak) 12 yaşındaki torunum dedi ki, "Dede bunlar bizim askerimiz değil mi? Niye insanları öldürdüler?". Buna cevap veremedim. Ama bunlara öyle bir cevap vereceğiz ki, bütün dünya görecek.

-TSK içinde bir grup FETÖ mensubu asker darbe girişiminde bulunmuştur. Girişimde başkalarının dahli var mı, araştırılıyor.

-Halkın idam talebini gözardı edemeyiz ancak bu talep hakkında acele bir karar vermek doğru değil.

Binali Yıldırım
Hurriyet

HDP'den idam cezasına destek yok

İngiliz Reuters haber ajansına konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, darbe girişiminde rol alanlar için geri getirilmesi tartışılan idam cezası ile ilgili herhangi bir düzenlemeye destek vermeyeceklerini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamada, "İdam konusunu hükümet, muhalefet partileriyle konuşacak" demişti.

Türkiye'de idam cezası fiilen en son 1984'te uygulanmış, 2004'te ise anayasadan tamamen çıkarılmıştı.    

Ankara Adliyesi'nde silah sesleri

Darbe girişimine karışmakla suçlanan generallerin Ankara Adliyesi'ne getirildiği sırada bina önünde silah sesleri duyuldu.

Adliye önünde polise ateş açan saldırgan öldürüldü. 

Polisin adliyedekileri çıkarıp çevredeki vatandaşları uzaklaştırdığı, Özel Harekata ait zırhlı araçların yola çıktığı bildiriliyor.

Yunanistan'a kaçan askerlerin davası Perşembeye ertelendi

Dedeağaç'da gözaltına alınan askerler
AP

Türkiye'deki darbe girişiminin ardından helikopterle Yunanistan'ın Dedeağaç kentine inip, sığınma talep eden sekiz asker mahkemeye çıkartıldı. Askerlerin ülkeye yasadışı yollardan girmekle suçlandığı dava Perşembe gününe ertelendi. Askerlerin sığınma hakkı talepleri ve Türkiye'ye iadeleri konusundaki hukuki  süreç de devam ediyor. Askerlerin avukatı müvekillerinin darbe girişimiyle ilgili olmadıklarını ve helikopterin yaralı taşımakta kullanıldıklarını savunuyor.   

TMSF, Bank Asya'nın faaliyetlerini durdurdu

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Asya Katılım Bankası AŞ'nin (Bank Asya) faaliyetlerinin geçici olarak durdurulmasına karar verildiğini bildirdi. 

Bank Asya, hükümetin darbe girişiminin arkasında olmakla suçladığı Gülen Cemaati ile ilişkilendiriliyor.  

Bank Asya
Reuters

İçişleri Bakanlığı: 9 bine yakın personel ve 30 vali açığa alındı

Emniyet Genel Müdürlüğü binası
Hurriyet

İçişleri Bakanlığı, merkez ve taşra teşkilatlarında görevli toplam 8 bin 777 personelin görevinden uzaklaştırıldığını bildirdi. Görevden uzaklaştırılanlar arasında 1'i il valisi, 29'u merkez valisi olmak üzere 30 vali, 52 mülkiye müfettişi, 16 hukuk müşaviri, 1 genel müdür yardımcısı ve 2 daire başkanı da bulunuyor.  

Akın Öztürk adliyeye sevk edildi

Akın Öztürk
Getty

Darbe girişimi sonrası Türkiye genelinde başlatılan soruşturmalar kapsamında 103 general ve amiral gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk de var.

Anadolu Ajansı, Akın Öztürk'ün de aralarında bulunduğu 27 general ve amiralin Ankara Adliyesine sevk edildiklerini bildirdi.

Gelişmeleri gün boyunca Canlı anlatım sayfamızda aktaracağız.