Özet

  1. TSK, IŞİD'in elindeki Cerablus kasabasının alınması için operasyon başlattı.
  2. TSK'ya ait tankların ve Özgür Suriye Ordusu üyeleri sınırın Suriye tarafına geçti.
  3. ÖSO'nun Cerablus merkezinin girişine ulaştığı bildiriliyor.
  4. Operasyona Türk savaş uçakları ve ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon da destek veriyor.
  5. Suriye hükümeti harekâtın egemenlik ihlali olduğunu söyledi.
  6. Cumhurbaşkanı Erdoğan harekatla ilgili ilk açıklamasında sınırdaki IŞİD yapılanması için "Artık bu işi çözmemiz gerekiyor" dedi.
  7. Suriyeli silahlı muhalifler, Cerablus'a kuzeyden cephe açmak için Türkiye tarafından bölgeye getirildiklerini söylemişlerdi.
  8. Karkamış ilçesinde dün Cerablus tarafından atılan havan topları nedeniyle güvenlik güçleri ilçede yaşayanlara daha güvenli yerlere gitmeleri çağrıları yapmıştı.

Canlı anlatım

time_stated_uk

AA: ÖSO Cerablus merkezini ele geçirdi

Anadolu Ajansı, ÖSO'nun (Özgür Sruiye Ordusu) Cerablus ilçe merkezinin kontrolünü ele geçirdiğini bildirdi. 

Ajans, harekat sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri'nde can kaybı olmazken, çatışmalarda bir ÖSO mensubunun hayatını kaybettiğini belirtti. 

Cerablus
BBC

ÖSO güçleri Cerablus'a girdi

Türk ordusunun desteğindeki silahlı muhalif grup ÖSO'ya bağlı güçlerin IŞİD kontrolündeki Cerablus'a girdiği haberleri geliyor. 

Türk tankları ve özel kuvvetler ekiplerinin sınır ötesi harekatının ardından Cerablus'a ilerleyen ÖSO güçlerinin bir komutanı, bazı IŞİD savaşçılarının geri çekildiklerini, bazılarının da teslim olduklarını söyledi.

Biden: YPG Fırat'ın diğer tarafına çekilmeli

Biden
AFP

Türkiye'yi ziyaret eden ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Başbakan Binali Yıldırım'la düzenlediği ortak basın toplantısında Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunduklarını belirtti. 

Biden, 'sahadaki unsurlara haber verdiklerini' belirtti ve "YPG nehrin (Fırat) diğer yanına geri çekilmelidir. Eğer çekilemezlerse, çekilmezlerse, hiçbir şekilde Amerika'nın desteğini alamayacaklardır" dedi. 

Son dakikaRus Dışişleri'nden Cerablus açıklaması: Kaygı duyuyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada "Türkiye-Suriye sınırındaki gelişmelerden derin kaygı duyuyoruz." denildi. 

Açıklamada ayrıca bu durumun "çatışma bölgesindeki vaziyeti daha da kötüleştirebileceği ve Kürtlerle Araplar arasında etnik gerilimlere yol açabileceği" kaydedildi. 

Davutoğlu: PYD ve rejimin Halep'e saldırısı engellendi

Ahmet Davutoğlu
DHA

"Harekat, terörist bir örgüt olan PYD'nin küstahça Türkiye'yi tehdit eden ve Türkiye içinde terör eylemlerine destek veren yaklaşımı karşısında Fırat'ın batısına onların geçerek özellikle Türkiye'nin güneyinde bir koridor oluşturması çabalarına karşı da en net ve açık mesaj taşımıştır. Özellikle Halep vilayetinin bütünlüğü itibariyle Halep'e yönelik baskılar karşısında Halep'in kuzeyinde güvenli bir kuşağın oluşması mültecilerin Türkiye'ye doğrudan akını anlamında da engelleyici bir faktör olacaktır. Ve bu çerçevede PYD unsurlarıyla rejim unsurlarının birlikte Halep'e yönelik bir saldırısı bu şekilde engellenmiş olmaktadır."

Ahmet DavutoğluEski Başbakan

Yıldırım: PYD, YPG unsurları Fırat'ın batısında varlık gösteremeyecek

Bıden - Yıldırım
AFP

Hem sınır güvenliğimizi korumak hem bölgedeki roket atışlarıyla vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak bakımından dün gece itibariyle hem topçu atışıyla hem havadan bir operasyon başlattık, buraya gelen unsurları bölgeden püskürttük. Burada yapılan çalışmalarda ABD ile mutabık kaldığımız bir konu var. PYD unsurlarının asla Fırat’ın batısına yayılmamaları ve burada faaliyet içerisine girmemeleri yönündedir. Bugünkü toplantımızda bu konuyu da değerlendirdik ve burada ABD'nin bu konudaki kararlılığını bir kez daha gördük ve hiçbir şekilde PYD, YPG unsurları Fırat'ın batısında varlık gösteremeyecekler. Bu konudaki hassasiyetlerini bir kez daha teyit ettik. Bizim genel yaklaşımımız, şu bunlar PKK’yla iç içeler ve PKK’yla birlikte çalışıyorlar. Her ne kadar DEAŞ için bunlar yardımcı oluyor gibi gözüküyorsa da ABD bilmelidir ki, günün sonunda bir terör örgütüyle başka bir terör örgütünü belki alt edebilirsiniz. Ama sonra elinizde kalan terör örgütünü nasıl alt edeceksiniz sorusu gündeme gelecektir."

Başbakan Binali Yıldırım

Karkamış 'hayalet kasaba gibi'

BBC Türkçe'den Rengin Arslan'ın Karkamış'ta gördüğü manzara:  

Gaziantep'ten 73 kilometre, Cerablus'a ise sadece metrelerce uzaklıktaki Karkamış'a girişler kapatılmış durumda. Kasabanın girişindeki güvenlik birimleri kasabaya girişlerin güvenlik nedeniyle kapatıldığını ve gazetecilerin de girişine izin verilmediğini söyledi. Yaklaşık 3 bin nüfuslu kasabanın boşaltılması için dün duyuru yapılmıştı. Güvenlik birimleri yaklaşık 600 kişinin kasabada hayvanlara bakmak için kaldıklarını söylediler. Karkamış'ın girişi ise bir hayalet kasabayı andırıyor. Kepenkler kapalı, kasabada tek ses hayli yüksekten uçan bir jetin sesi. 

ÖSO Komutanı: IŞİD El Bab'a çekiliyor

Reuters Haber Ajansına konuşan bir ÖSO'ya bağlı Faylak el Şam Örgütü'nun komutanlarından biri, Cerablus'taki çoğu IŞİD militanının geri çekildiğini ve bazılarının da teslim olduğunu söyledi. Bir başka komutan da Cerablus'un yüzde 50'si kadarının Ankara destekli muhaliflerin eline geçtiğini söyledi. 

Söz konusu komutan IŞİD militanlarının Cerablus'un etrafındaki bazı köylerden, güneydeki El Bab'a doğru çekildiğini de söyledi. 

Son dakikaAA: ÖSO Cerablus'un merkezinin girişine ulaştı

Anadolu ajansı Özgür Suriye Ordusu güçlerinin Cerablus'un merkezinin girişine ulaştığını bildirdi. 

CHP: IŞİD'le kendi topraklarımızda da mücadele edin

Selin Sayek Böke
Hürriyet

Kendi insanlarımızı kendi sınırlarımız içerisinde bu örgüte karşı koruyamıyoruz. Hükümet de, topyekun mücadeleyi ortaya koymuş değil. Bir kez daha açık bir çağrıda bulunuyoruz, sadece Cerablus'da değil kendi topraklarımızda da mücadeleye davet ediyoruz. Mezhepçi dış politikanın kanımızla canımızla ödeyeceğimiz bir maliyet yaratacağı konusunda keşke haklı çıkmasaydık

Selin Sayek BökeCHP Genel Başkan Yardımcısı

İbrahim Kalın: Amaç sınırımızı DAEŞ ve YPG'den temizlemek

1/Cerablus operasyonunun amacı, DAEŞ ve YPG dahil sınırlarımızı bütün terörist unsurlardan temizlemektir. Türkiye'nin kararlılığı tamdır.

Gazeteciler sınır hattında

Cerablus
AFP

Türkiye – Suriye sınırında bulunan BBC Türkçe muhabiri Rengin Arslan, gazetecilerin sınırdan 500 km uzaklıktaki bir tepeden gelişmeleri takip ettiğini aktarıyor:

“Sınırda askeri hareketlilik devam ederken Türkiye tarafından yapılan top atışları duyuluyor. ÖSO militanlarının çeşitli köyleri almaya başladığı haberleri geliyor.”

Suriye Dışişleri Bakanlığı: Cerablus harekatı egemenlik ihlali

Suriye'deki Türk tankları
EPA

Suriye Dışişleri Bakanlığı Türkiye'nin Cerablus harekatını egemenlik haklarının ihmali olarak tanımladı. Suriye devlet televizyonunun haberine göre bakanlık Suriye sınırı içindeki tüm terörle mücadele operasyonlarının Şam yönetimiyle koordine edilerek yapılması gerektiğini belirtti. Bakanlık ayrıca Ankara'yı harekatı IŞİD'in yerine "diğer terör örgütlerini" koymak için yapmakla suçladı. 

Cerablus harekâtından görüntüler

TSK'nın Cerablus harekâtında IŞİD hedefleri karadan ve havadan vuruluyor.

Çavuşoğlu'ndan YPG'ye 'geri çekilin' uyarısı

Cerablus’un temizlenmesi DAEŞ’le mücadelede bir dönüm noktası olacaktır. Bu, DAEŞ’i Halep’in kuzeyinden temizleme sürecini hızlandıracaktır.

Bir an evvel demokratik güçlerin içindeki YPG unsurları da Fırat'ın doğusuna geçmelidir. Aksi takdirde Türkiye gereğini yapacaktır.

AA: ÖSO Keklice köyünü ele geçirdi

Anadolu Ajansı, Suriye'ye giren ve 3 km ilerleyen Özgür Suriye Ordusu grubunun Keklice köyünü ele geçirdiğini aktardı.

AA haberinde "Keklice köyüne yerleşen ÖSO buradan doğu yönündeki ilçe merkezine ilerleyebilmek için köyün çevre güvenliğini oluşturuyor" deniyor.

TRT: ÖSO 3 kilometre ilerledi

ÖSO güçleri
EPA

TRT Haber televizyonu Özgür Suriye Ordusu güçlerinin Suriye içinde üç kilometre kadar ilerleyip, Cerablus'un hemen dışındaki Keklice köyüne  yaklaştığını belirtti. Daha önce Türk tanklarının da sınırı geçtiği belirtilmişti. 

YPG: Türkiye'nin harekâtı saldırgan bir eylem

YPG
AP

Suriye'deki Kürt silahlı gücü YPG'nin sözcüsü Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada Cerablus harekâtı için "Suriye'nin içişlerine açık bir saldırı" yorumunu yaptı. 

Harekatın Suriye hükümeti, Türkiye ve İran'la yapılan uzlaşmanın bir sonucu olduğunu savunan Celil ayrıca, Türkiye'nin YPG'nin Fırat'ın doğusuna çekilmesi taleplerine yanıtı sadece Suriye Demokratik Güçleri'nin verebileceğini belirtti. Suriye Demokratik Güçleri, YPG'nin önemli bir parçasını oluşturduğu ve ABD'nin desteklediği Suriye Demokratik güçleri IŞİD'e karşı kurulan bir koalisyon.

Daha önce de Suriye'deki Kürt partisi PYD'nin Eş Başkanı Salih Müslim "Türkiye Suriye batağında çok şey kaybedecektir" demişti.

Çavuşoğlu: Operasyonun amacı DAEŞ; YPG Fırat'ın doğusuna geçmeli

Çavuşoğlu
AFP

Bu operasyonun amacı DAEŞ terör örgütünü sınırımızın diğer tarafından temizlemektir. Biz bunu başından itibaren planladık. Bir taraftan bizim tanklarımız ve diğer elimizdeki imkânlarla bu mücadeleyi sürdürüyoruz. Ilımlı muhalefet dediğimiz ÖSO da buraya girdi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin faaliyetleri planlandığı gibi devam ediyor. Hava desteğiyle ilgili de koalisyon güçleriyle birlikte çalışıyoruz. Terör örgütlerinin hepsiyle mücadelemizi sürdüreceğiz. Çünkü Ankara'daki son iki terör saldırısının failleri Suriye'deki kamplardan geldi. PKK, PYD'yle de mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu operasyon DAEŞ'e karşı yapılan bir operasyon. Salih Müslim, PYD neden rahatsız oldu. Bizim DAEŞ'e karşı mücadelemizden niye rahatsız? Kendilerine teşekkür ediyoruz, bizim herkese anlatmaya çalıştıklarımızı itiraf ediyor. Benim derdim DAEŞ'le değil benim kendi amacım var, burada kantonu oluşturmak istiyorum, burada Kürt devleti oluşturmak istiyorum diyor. PYD'nin gizli ajandası ortada. Bir an evvel, Demokratik Güçler'in içindeki YPG güçleri Fırat'ın doğusuna geçmelidir. Bataklıktan bahsediyor. Sen burada Türkiye'nin ne yapacağını değil, kendini düşünmelisin. Sana ne olacağını düşün."

Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı
Erdoğan
BBC

Cerablus’taki IŞİD militanları 'ailelerini Rakka’ya gönderdi'

IŞİD
AFP

İngiltere merkezli, muhaliflere yakın Suriye İnsan Hakları İçin Gözlemevi (SOHR) geçen hafta, IŞİD’in Cerablus’taki aileleri tahliye ettiğini açıklamıştı.

SOHR, Cerablus ve yine örgütün elindeki El Bab kasabasından 50’den fazla IŞİD militanı ve lideri ailesinin Rakka’ya gittiğini belirtmişti.

Yine geçen hafta, Reuters haber ajansına konuşan Suriyeli bir muhalif kaynak ise IŞİD’in Cerablus’taki personelini dışarıya kaydırdığını söylemişti.

Erdoğan: Artık bu işi çözmemiz gerekiyor

Recep Tayyip Erdoğan
AP

Bu sabah dört itibariyle süreç başladı. Artık bu işi çözmemiz geerkiyor. Birileri meydan okuyor. Suriye, Türkiye için şöyle olacak, böyle olacak diye. Onlara ben buradan sesleniyorum, siz ne olacağınızın hesabını yapın. Türkiyeye tehdit unsuru oluşturacak olan kim olursa olsun onlara karşı bu millet, ordusuyla, polisiyle, korucusuyla ve milletiyle vardır, var olacaktır.

Recep Tayyip ErdoğanTürkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı

Son dakikaReuters: ÖSO güçleri Cerablus'a girdi

Reuters Haber Ajansı'na konuşan bir Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanı ÖSO güçlerinin Cerablus'a girdiğini belirtti. 

BBC'ye konuşan bir ÖSO militanı, Gaziantep'in Karkamış ilçesinde yaklaşık 1500 silahlı muhalifin Cerablus'a girmek için beklediğini söylemişti. 

Son dakikaReuters: Türk tankları Suriye'ye girdi

Türkiye tank
AFP

Reuters Haber Ajansına göre Türk tankları sınırı geçip Suriye'ye girdi. Sınır bölgesindeki bir Reuters Muhabiri sınırın Suriye tarafında altı tank gördüğünü ve yoğun bombardımanın sürdüğünü söyledi. 

Sınırda özel güvenlik bölgesi oluşturuldu

Özel güvenlik bölgesi
BYEGM

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nden gazetecilere gönderilen bilgi notunda, Cerablus harekatı nedeniyle sınırda 'özel güvenlik bölgesi' oluşturulduğu ifade edildi.

Bilgi notunda gazetecilerden, paylaşılan haritadaki güvenlik bölgesine girmemeleri istendi.

ABD'li yetkili: Uçaklarımız hava Türkiye'ye hava desteği verecek

Amerikan savaş uçağı
Getty Images

Reuters'ın haberine göre üst düzey bir Amerikalı yetkili, ABD uçaklarının Türkiye'nin Cerablus'taki IŞİD harekatına hava desteiği sağlayacağını söyledi. Yetkili Washington'ın Türkiye'nin planlarıyla "senkronize" olduğunu belirtti. Yetkilinin bu açıklamayı, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın uçağında Ankara'ya giden gazetecilere yaptığı kaydedildi. 

Ajanslar: Harekâtın adı Fırat Kalkanı

Doğan Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı, askeri kaynakların, başlatılan operasyonun adının 'Fırat Kalkanı' olduğunu söylediğini bildirdi.

Joe Biden Ankara'da

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın uçağı Ankara'ya indi. Biden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile görüşme yapacak. Ziyaretin en kilit konusunu ABD'nin Fethullah Gülen'in iadesinin oluşturacağı belirtiliyor. Ziyarette Suriye'deki son gelişmeler de ele alınacak. 

Efkan Ala: Türkiye’ye yönelik terörist saldırı yapanlar hedeftir

Efkan Ala
AFP

Türkiye terörle savaş halindedir. Dün 9 tane havan mermisi attılar Karkamış'a bugün 1 tane attılar. Türkiye buna seyirci kalamaz. Türkiye kendi sınır güvenliğini sağlayacaktır. Bunu yaparken de uluslararası hassasiyeti dikkate alarak yapıyor. Bizim hemen yanı başımızdaki terör örgütlerinin Türkiye'yi tehdit etmesine imkan veirlmeyecektir. Türkiye’ye yönelik terörist saldırı yapanlar hedeftir."

Efkan Alaİçişleri Bakanı

PYD Eş Başkanı Salih Müslim'den Cerablus harekatına tepki

Turkey is in Syrian Quagmire. will be defeated as Daish. Türkiye Suriye Batağında çok şey kaybedecektir. تركيا ستخسر في مستنقع سوريا كداعش

Suriye'deki Demokratik Birlik Partisi'nin Eş Başkanı Salih Müslim, üç dilde Twitter mesajı paylaştı ve Türkiye'nin Cerablus harekâtını eleştirdi.

Müslim'in İngilize mesajında "Türkiye Suriye batağında. DAİŞ gibi yenilgiye uğrayacaklar" deniyor.

Türkiye PYD'yi ve Suriyeli Kürt silahlı yapılanması YPG'yi 'terör örgütü' olarak kabul ediyor. 

ABD ise YPG ve PYD'yle koordinasyon halinde IŞİD'e karşı operasyonlar düzenliyor.

Suriye tezkeresi ve Cerablus harekâtı

Türk askeri
AFP

Son olarak süresi Meclis'te yapılan oylamayla uzatılmış olan ve hükümete sınır ötesi harekâtlar için yetki veren tezkere, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin "Her türlü güvenlik tehdidine karşı uluslararası hukuk çerçevesinde" harekât düzenlemesine imkan tanıyor. 

TSK komuta kademesi Genelkurmay Komuta Harekat Merkezi'nde

Hulusi Akar
AFP

Anadolu Ajansı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın yanı sıra 2. Başkan Orgeneral Ümit Dündar ve kuvvet komutanlarının Genelkurmay'daki Komuta Harekat Merkezi'nde Cerablus operasyonlarını takip ettiğini ifade ediyor. 

İstanbul'da IŞİD operasyonu

Türkiye polis
AFP

Doğan Haber Ajansı, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'nün Terörle Mücadele Şube ekiplerine bağlı polislerin, İstanbul genelinde IŞİD'e yönelik operasyon gerçekleştirdiğini aktardı.

Anadolu yakasında, Pendik'te yoğunlaşan baskınlarda kaç kişi için gözaltı kararı çıkartıldığına dair bilgi verilmedi.

Cerablus'a 224 topçu atışı yapıldı

Türk topçu bataryası
AFP

Türkiye - Suriye sınırındaki topçu bataryalarının Cerablus'taki IŞİD hedeflerine yönelik olarak toplam 224 atış yaptığı ifade edildi.

CNN Türk televizyon kanalına ve Anadolu Ajansı'na bilgi veren askeri kaynaklar bu atışlarda 70'e yakın IŞİD hedefinin vurulduğunu belirtti. 

Türk F-16'ları IŞİD hedeflerini vuruyor

Türkiye F-16
AFP

Türkiye'nin Cerablus'ta 12 IŞİD hedefini F-16'larla düzenlenen hava operasyonlarında vurduğu ifade edildi.

Karkamış boşaltılıyor

Karkamış
Reuters

Bu sabah başlatılan harekat öncesinde dün Suriye sınırında bulunan Karkamış ilçesine IŞİD'in elindeki Cerablus bölgesinden havan topları atılmıştı.

Karkamış'taki güvenlik güçleri ilçe merkezinde yaptıkları anonslarda, Karkamışlılara evlerinden çıkmamalarını ve mümkünse evlerinin giriş katlarında kalmaya çalışmalarını söylemişti.

Ardındansa ilçe sakinlerine daha güvenli yerlere gitmeleri söylenmişti.

Sınırdan gelen ilk görüntüler

Suriye'ye harekât başladı

Doğan Haber Ajansı'nın çektiği görüntülerde, sınırdaki Türk tanklarının ilerleyişi görülüyor. 

CNN Türk televizyon kanalına konuşan askeri kaynaklar, tankların sınıra yönelişinin Suriye'ye giriş amaçlı değil, sınırdaki güvenliğin temini olduğunu ifade etti.

Cerablus'a harekat başlatıldı

Cerablus harekatı
AP

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Müşterek Özel Kuvvetleri ve koalisyon uçaklarının, Suriye'nin Türkiye sınırında, Halep kentine bağlı Cerablus kasabasında IŞİD'e yönelik operasyon başlattığı açıklandı.  

Operasyona Türk savaş uçakları ve ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun uçaklarının da katıldığı ifade ediliyor.