Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

  1. HDP'nin, aralarında eş genel başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu 12 milletvekili gözaltına alındı.
  2. Diyarbakır'da Bağlar'daki Emniyet Müdürlüğü'nün ek binası yakınında patlama meydana geldi.
  3. Demirtaş, Yüksekdağ, İdris Baluken, Nursel Aydoğan, Gülser Yıldırım, Selma Irmak, Ferhat Encü ve Leyla Birlik tutuklandı.
  4. İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, hakkında yakalama kararı bulunan Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Van milletvekili Tuğba Hezer Öztürk'ün yurtdışında olduğu belirtildi.
  5. Bakanlık açıklamasında, haklarında gözaltı kararları olan Hakkari milletvekili Nihat Akdoğan hakkındaki sürecin devam ettiği de ifade edildi.
  6. HDP, gözaltı işlemlerine karşı eylem çağrıları yapıyor.
  7. Gözaltına alınan isimlerden Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir ve İmam Taşçıer ilerleyen saatlerde serbest bırakıldı.
  8. Başbakan Yıldırım, "Hukukun önünde kimsenin geçiş üstünlüğü yok" dedi.

Canlı anlatım

time_stated_uk

HDP’li milletvekillerinin gözaltına alınması ve tutuklanmasıyla ilgili gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik. Bir sonraki canlı anlatım yayınımızda görüşmek üzere.

Sırrı Süreyya Önder: Biat etmeyen kim varsa demokratik siyasetten tasfiye ediliyor

Sırrı Süreyya Önder
FACEBOOK

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Sürreyya Önder, kontrol şartıyla serbest bırakılması ardından yaptığı açıklamada gözaltı ve tutuklamalarla ilgili,  "Bu kararın hukukiliğinden, adilliğinden bahsetmenin hiç bir imkanı ve ihtimali yok" dedi.

‘Tutuklamaların barış umudunu ve ortak yaşam idealini sıfırlayacağını’ söyleyen Önder “Tutuklama kararları bugün HDP’yi hedef almış gibi görünüyor olabilir, ama muhalif sesler bir yana, biat etmeyen kim varsa demokratik siyasetten tasfiye ediliyor. Bu halk daha önce de böyle karanlık dönemlerden barışı, demokrasi ve özgürlük şiarını yükselterek çıktı. Şimdi biz de bu kararlılıkla değerlendirmelerimizi yapacağız” diye konuştu.

HDP'li Önder: Tutuklamalar barış umudunu ve ortak yaşam idealini sıfırlayacak

İzmir'de protesto: 55 gözaltı

Protesto gösterisini dağıtmaya çalışan polisler
DHA

İzmir'de, bazı HDP'li milletvekillerinin gözaltına alınması ve tutuklanmasını protesto için akşam saatlerinde Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde düzenlenen gösteriye polis müdahale etti. 

'İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri'nin çağrısıyla toplanan grubun basın açıklamasına izin vermeyen polis, 55 kişiyi gözaltına alındı. 

Mevlüt Çavuşoğlu’ndan Avrupa’ya tepki

Mevlüt Çavuşoğlu
AFP

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu HDP’li milletvekillerinin gözaltına alınmalarını eleştirmeleri nedeniyle Avrupa ülkelerine tepki gösterdi.

Çavuşoğlu Avrupa ülkelerinin çoğunun PKK’ya destek verdiğini savundu:

“Mahkemeye kim çağırılırsa gitmek durumundadır. Tüm ülkelerde böyledir, aksi halde tutuklanır. Bugün telefonda görüştüğüm muhataplarıma da bunu söyledim. (…) AB ve bazı ülkeler bize akıl vermeye çalışıyor. Hatta çözüm sürecini ne zaman getireceksiniz diye soruyorlar. (…) HDP’ye 'sen bir siyasi partisin, terörle ilişkiyi bırak diyeni' görmedim. PKK’lı teröristler Avrupa ülkelerinde serbestçe dolaşıyor. Avrupa’da düğünlerde bile PKK’ya para toplanıyor. Zorla para topluyorlar. Avrupa Parlamentosu’nun içinde sergiler açıyorlar. Avrupa ülkelerinin çoğu malesef PKK'ya çok büyük destek veriyor. Herkes gidecek yargının önünde ifadesini verecek, yargının kararına da saygı duyacak. Maalesef bu noktaya bunlar getirdi. Keşke gitselerdi, ifadelerini verselerdi, yargının kararına saygı duysalardı. Belediyeler teröre destek veriyor, iş makineleri hendek kazmak için kullanılıyor. Devlet buna sessiz mi kalacak. Devletin görevi kamu düzenini sağlamaktır. Bizim de devlet olarak yapmaya çalıştığımız bu. İnşallah bundan ders alırlar.

Şırnak milletvekili Ferhat Encu tutuklandı

Ferhat Encu
TWITTER

HDP Şırnak milletvekili Ferhat Encu tutuklandı.

Demirtaş'tan el yazısıyla mesaj

Direniş notları... Selahattin Başkan'dan mesaj... #MutlakaKazanacağız

Direniş notları... Selahattin Başkan'dan mesaj... #MutlakaKazanacağız

Tutuklanan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, avukatı aracılığıyla el yazısıyla gönderdiği mesajında, gelişmeleri "Sivil darbenin başka bir aşaması" diye niteledi. 

Demirtaş " Ben ve arkadaşlarım bu hukuksuz sivil darbeye karşı her yerde ve her aşamada dimdik durmaya devam edeceğiz" dedi.

Demirtaş mesajında "Koşular ne olursa olsun demokratik siyasi mücadelemizi sürdüreceğiz. Barış çağrımızı yinelemeye devam edeceğiz. Bütün dostlara en içten selam ve sevgilerimi iletiyorum." diyor. 

Demirtaş'ın el yazısı mesajı avukatı Mahsuni Kahraman tarafından Diyarbakır adliye binası önünde okundu.

Kurtulmuş: Anayasa değişikliği ile süreç başlayan devam ediyor

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, HDP'li milletvekillerinin gözaltına alınmalarıyla ilgili konuştu: 

Numan Kurtulmuş
Getty Images

Anayasa değişikliğinden sonra her partiden çok sayıda milletvekillerine savcılıktan gelip ifade vermeleriyle ilgili çağrılarda bulunduk. HDP'li milletvekilleri dışında herkes çağrılara uydu, gelip ifadelerini verdiler. Maalesef HDP'li arkadaşlar bu çağrılara uymadıkları için ilgili Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından ifade vermeleri üzere gözaltına alınma kararları çıkarıldı. Dün gece bunlar uygulandı. Bunlar şu anda mahkemeye çıkarıldılar. Devam etmekte olan hukuki bir süreç var. Biz de medyadan takip ediyoruz. Bu arkadaşların bir kısmı tutuklanıyor, bir kısmı serbest bırakılıyor. Mahkemenin sonuçlarını görmek lazım. Tek tek her birisi ile ilgili başka dosyalar var. Bu dosyalara göre savcılar taleplerinde bulunuyorlar ve ilgili yargıç arkadaşlarda kararını veriyorlar. Devam eden bir süreç. Böylece anayasa değişikliği ile birlikte başlamış olan süreç, devam ediyor. Belki de bu son gözaltılarla birlikte de, bu süreç kapanmış olacak.

Numan KurtulmuşBaşbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü

Son dakikaSelma Irmak tutuklandı

Gözaltına alınan HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak tutuklandı.

Selma Irmak
TWITTER

Demirtaş: Kazanacağız

Diyarbakır Adliye Sarayı'nda gelişmeleri izleyen gazeteciler, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutuklama kararının açıklanmasından sonra mahkeme salonundan çıkarken "mutlaka kazanacağız" diye bağırdığını bildirdi.

ABD'den ilk açıklama: Bizi derinden rahatsız etti

ABD Büyükelçilik sayfası, Demokrasi, İnsan Hakları ve İş Gücü Genel Sekreter Yardımcısı Tom Malinowski’nin Twitter’dan yaptığı açıklamayı Türkçe’ye çevirerek tweet etti.

Başka bir tweet'inde Türkiye’yi vatandaşları için bilgiye erişimi sağlamaya çağıran Malinowski, şu ifadeleri kullandı:

Türk hükümetinin HDP liderlerini ve diğer mv’leri tutuklayıp, internete erişimi engellemesi dost&müttefik olarak bi… twitter.com/i/web/status/7…

Steinmeier ve Johnson'dan Türkiye açıklaması

Boris Johnson ve Frank-Walter Steinmeier
AFP

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ve İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson Almanya'nın başkenti Berlin'de ortak bir basın toplantısı düzenledi. 

Sorulan bir soru üzerine Steinmeier, "Türkiye'nin yalnızca Avrupa Birliği değil, diğer uluslararası kurum ve kuruluşlarla ilişkileri konusunda da net bir tavır takınması gerekiyor. Aynı zamanda bizim de bunu yapmamız lazım. Ancak bu kolay bir karar değil. Birbirine paralel çelişkili durumlar söz konusu. Türkiye'de muhalefet susturuluyor, siyasetçiler içeri alınıyor ancak aynı zamanda Türkiye, Orta Doğu'da önemli bir aktör. Türkiye ile yapıcı ilişkilerimiz olacağını umuyoruz. Suriye'de barış istiyorsak Türkiye'ye ihtiyacımız var" dedi.

Johnson Steinmeier'ın dile getirdiği görüşlerin İngiliz hükümetinin yaklaşımını da tam olarak yansıttığını belirterek, "Türkiye'de olanları anlamamız gerekiyor. Birçok Avrupa ülkesi darbe girişiminden çıkan mesajları ilk etapta doğru okuyamadı. Türkiye, terörle mücadele ve Suriye'deki iç savaş konusunda bizim için kritik bir konumda bulunuyor. Ancak, basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü konularında ciddi endişelerimiz varsa bu endişeleri de dile getirmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Gülser Yıldırım tutuklandı

HDP Mardin milletvekili Gülser Yıldırım tutuklandı. 

Gülser Yıldırım
TWITTER

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden gözaltı yorumu: Zalim baskıların bir başka adımı

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden açıklama
Getty Images

İnsan Hakları İzleme Örgütü HDP'li milletvekillerinin gözaltına alınmalarıyla ilgili bir açıklama yayınladı. 

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP), aralarında partinin eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu, 13 milletvekilinin gece yarısı baskınlarıyla gözaltına alınmaları, Türkiye hükümetinin son dört aydır uyguladığı zalim baskılarının şoke edici bir başka adımıdır. Bugün Türkiye’de gördüğümüz demokratik seçimle iş başına gelmiş milletvekillerinin gözaltına alınması, siyasi temsil ve milyonlarca oy kullanan vatandaşın katılımına saldırıdır ve demokratik olma, hukukun egemenliği ve insan hakları temelinde yükselme iddiasında olan her ülkenin temel prensiplerine karşı çıkmaktır."

Protesto gösterilerine polis müdahale etti

HDP'li milletvekillerinin gözaltına alınması Türkiye'nin birçok ilinde protesto edildi.

Son dakikaDemirtaş ve Yüksekdağ tutuklandı

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksedağ tutuklandı.

Demirtaş ve Yüksekdağ
Getty Images

Sırrı Süreyya Önder: Bu, ortak yaşam umudunu köreltiyor

Sırrı Süreyya Önder
BBC

Sırrı Süreyya Önder serbest bırakılmasının ardından BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada, gözaltıları 'sivil iradeye vurulmuş darbe' olarak yorumladı:

"Bizim için çok fazla bir anlam da ifade etmiyor (Serbest bırakılmak). Bütün arkadaşlarımız tutuklanmaya başladılar. Bu sivil, siyasi iradeye vurulmuş çok önemli bir darbe ve ortak yaşam umudumunu çok körelten bir şey. Duygularım şu anda bundan ibaret."

Son dakikaSırrı Süreyya Önder serbest bırakıldı

Sırrı Süreyya Önder
AFP

Gözaltına alınan HDP milletvekillerinden Sırrı Süreyya Önder, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

BM: Türkiye'nin politikaları olağanüstü hâl yetkilerinin dışına çıkıyor

Birleşmiş Milletler
AFP

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi sözcüsü Ravina Shamdasani, HDP'li milletvekillerinin gözaltına alınıp tutuklanmasını değerlendirirken, "Olağanüstü hâl ilan edip Sivil ve Siyasal Haklar Sözleşmesi'nin tanıdığı özgürlükleri kısıtlarken, Türkiye'nin uyguladığı politikalar olağanüstü hâl uygulamasının tanıdığı yetkilerin dışına çıkıyor" dedi.

Milletvekili İmam Taşçıer serbest bırakıldı

Gözaltına alınan HDP Diyarbakır milletvekili İmam Taşçıer, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Milletvekilleri Nursel Aydoğan ve Leyla Birlik tutuklandı

Gözaltına alınan HDP Diyarbakır milletvekili Nursel Aydoğan ve Şırnak milletvekili Leyla Birlik tutuklandı.

Nursel Aydoğan ve Leyla Birlik
FACEBOOK

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel Diyarbakır’da gözaltına alındı

Sabahat Tuncel
AFP

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel, Diyarbakır’da adliye binası önünde gözaltına alındı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Diyarbakır Adliyesi’ne getirilmesinin ardından Adliye önünde toplanan DBP’lilere polis müdahalesi gerçekleşti.

Müdahalede Sabahat Tuncel’in yanı sıra 10 DBP’li daha gözaltına alındı.

Tuncel HDP’li vekillerin gözaltına alınmasının ardından, “Gün, herkesin sokağa çıkma günüdür. Herkes HDP'nin etrafında kenetlenmelidir. Şimdi değilse ne zaman” demişti.

Baydemir: Bu bir iç savaş senaryosudur

HDP milletvekili Osman Baydemir
AFP
HDP milletvekili Osman Baydemir

BBC Türkçe'ye konuşan Osman Baydemir, AKP'yi "iç savaş propagandası yapmakla" suçladı. Baydemir şunları söyledi: 

Bugün parlamentoda Kürt halkının temsiliyetine, halkların birlikte yaşam arzusuna bir darbe daha gerçekleşmiştir. Parlamentonun 3. büyük siyasi partisi despot bir rejimin inşaası için yok edilmek istenmiştir. Yok edilmek istenen, barış arzusunun, hak ve özgürlüklerin ta kendisidir. Erdoğan’ın inşa etmek istediği rejim sadece Türkiye’de yaşayan Kürtler, Aleviler, muhalifler için tehdit değil, bütün Avrupa değerlerine tehdittir. Hitler ne yaptıysa bugün maruz kaldığımız darbe de aynı sistemi inşaa çabasıdır. Ben demokrasiye inanıyorum diyen herkesi göreve çağırıyoruz. Hükümetin bu uygulamasının darbe olduğunu, despot bir uygulama olduğunu, kabul edilemez olduğunu, Avrupa Birliği ülkelerinin net ifade etmesi gerekir. Nasıl karar alması gerekiyorsa, alması gerekir. Yarın geç olacaktır. Bugün hükümetin darbesi aynı zamanda bir iç savaş senaryosudur ve provokasyonudur. Başta Kürt halkı olmak üzere demokrasiye inanan herkes bir katliam süreciyle karşı karşıyadır. Aldığımız son nefese kadar faşizme teslim olmayacağız. HDP’nin şiddet aracı yok, HDP’nin tankı topu yok. HDP’nin evrensel değerleri var, idealleri var, özgürlük davası var. Sonuna kadar bu özgürlüklerin savunucusu olmaya devam edeceğiz.

Londra'da HDP'li vekillerin gözaltına alınmasını protesto

Londra'da protesto eylemi
Akın Olgun

HDP'li milletvekillerinin gözaltına alınmasını protesto eden bir grup, parlamento meydanında toplanarak Türk Büyükelçiliği'ne doğru yürüyüşe geçti. 

HDP İstanbul İl Örgütü’nde basın açıklaması: Sol blok çağrısı hâlâ geçerli

HDP basın toplantısı
SELİN GİRİT

HDP İstanbul Örgütü’nde, bazı milletvekillerinin katılımıyla basın açıklaması gerçekleştirildi.

HDK (Halkların Demokratik Kongresi) Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit,  “AKP ve saray eşit, özgür, barışçıl bir ülke inşa etme doğrultusunda hiçbir çaba göstermedi, ülkeyi iç savaş eşiğine getirmede tereddüt etmedi. Bugün yaşananlar bir iç savaşın provasıdır. Halkın iradesine bir darbedir” dedi.

“İstifa etmeyi düşünüyor musunuz” sorusuna HDP milletvekili Hüda Kaya, “Parti organlarımız bir etkinlik planlaması ortaya koymaktadır, meclisten çekilme söz konusu değildir” diye cevap verdi.

HDP İl Eş Başkanı Doğan Erbaş ise “Son grup toplantısında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş bir sol blok, bir demokrasi bloğu çağrısı yapmıştı.  Demirtaş’ın o çağrısı hâlâ geçerlidir” dedi.

İnternetteki erişim yavaşlığıyla ilgili farklı açıklamalar

Sosyal medya
Getty Images

HDP'li milletvekillerinin dün gece gözaltına alınmasıyla birlikte, internet ve sosyal medyaya erişimde yaşanan problemlerle ilgili Başbakan Binali Yıldırım ve  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan (BTK) farklı açıklamalar yapıldı. 

Başbakan Yıldırım "Arkadaşlar güvenlik açısından zaman bu tip tedbirlere başvurulabilir. Bunlar geçici tedbirlerdir. Tehlike bertaraf edildikten sonra her şey normale döner" dedi. 

BTK ise Türkiye genelinde yaşanan bu sorunun genel olarak internetteki yavaşlıkla ilgili olduğunu açıkladı. 

Mehmet Ali Şahin: Tutuklamamanın doğru olacağı kanaatindeyim

Mehmet Ali Sahin
Getty Images

Haklarındaki iddialar davaya dönüşüp kesinleşene kadar milletvekilleriyle ilgili bir tutuklama kararı verilmemesinin daha doğru olacağı kanaatindeyim. Parlamentoların milletvekili sayılarının bir takım tutuklamalar nedeniyle azaltılmış olması, Türkiye'de Meclis tablosu buna pek müsait değil ama çok kritik bir takım denklemlerin olduğu dönemlerde sorun olabilir. Artık siyasi bir partinin genel başkanıysanız, milletvekiliyseniz şiddete ve teröre kapılarınızı kapatmanız lazım. Bu arkadaşlar maalesef hem siyaset yapıyorlar hem de şiddete ve teröre kapılarını kapatmıyorlar. Dolayısıyla PKK terör örgütüyle bağlarını kesmiyorlar. O bakımdan bütün bu yaşananların kendileri içinde bir ders olmasını diliyorum.

Mehmet Ali ŞahinAKP Karabük Milletvekili

Önder için tutuklama talebi

Sırrı Süreyya Önder
Getty Images

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. 

Mardin milletvekili Gürser Yıldırım'ın da mahkemeye sevk edildiği bildirildi. 

Son dakikaİdris Baluken tutuklandı

Ankara'da HDP'nin genel merkezinde dün gece gözaltına alınan ve hakkında Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında uçak ile Bingöl'e getirilen HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Bingöl Adliyesi'ndeki savcılık sorgusundan sonra tutuklanma talebi ile Sulh Ceza Hakimliği'ne çıkarıldı. 

Sulh Ceza Hakimliği, Baluken hakkında tutuklama kararı verdi.  

İdris Baluken
Getty Images

Ankara ve İstanbul’daki gösterilere polis müdahalesi

Ankara'da gösteriye müdahale
TWITTER

Ankara ve İstanbul’da polis, HDP’li milletvekillerinin gözaltına alınmasını protesto eden göstericilere müdahale etti.

Ankara’da polis, Yüksel Caddesi’nde toplanan ve ‘belediyelere kayyum atanmasını, basına yönelik operasyonları ve milletvekillerin gözaltına alınmasını protesto edeceğini’ duyuran bir grubu biber gazıyla dağıttı.

Müdahale sonrası bazı göstericilerin gözaltına alındığı bildiriliyor.

İstanbul’da ise polis, Esenyurt Meydanı’nda toplanan bir gruba biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti.

Polisin Kadıköy'de, HDP Kadıköy İlçe örgütü önünde toplanan gruba da müdahale ettiği bildiriliyor. 

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu: Bu operasyonların bedeli ağırdır

CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu (ortada)
AFP
CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu (ortada)

CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP'li miletvekillerinin gözaltına alınmasını BBC Türkçe'ye değerlendirdi:

Zorla götürme kararı ve toplu biçimde uygulanması siyasi faturası hesaplanmamış bir girişimdir. Meclis’te temsil edilen siyasi partinin eş genel başkanlarının aynı anda gözaltına alınması serbest seçim hakkının ihlalidir. Bu gözaltıları aynı zamanda Diyarbakır belediye başkanlarının gözaltına alınması ve belediyelere kayyum atanmasıyla birlikte düşünmek lazım. Bu operasyonlar siyasi operasyonlardır ve siyasi bedelleri ağırdır. HDP Grup Başkanvekili’nin (İdris Baluken) gözaltına alınırken 23 yıl önce Orhan Doğan’a uygulanan yöntemle kafasına bastırılarak alınmak istenmesi bile Adalet ve Kalkınma Partisi’nin derin devletin hafızasını devam ettirdiğini ortaya koymuştur. Kürtler ve bu toplumun vicdanı bunu unutmamıştı, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin temsil ettiği devlet de o hatırlatmayı Kürtlere ve bu topluma bir daha yaptı. Biz hiç unutmamıştık ve unutmamamız gerektiği bize bir kez daha ifade edildi."

Almanya Dışişleri Bakanı gözaltılar üzerine Türk maslahatgüzarı çağırdı

Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ
Getty Images

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Bakan Frank-Walter Steinmeier'in HDP milletvekillerinin gözaltına alınmasını görüşmek üzere Türkiye Büyükelçiliği Maslahatgüzarı'nı bakanlığa çağırdığını bildirdi. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "HDP'li siyasetçiler ve milletvekillerinin gözaltına alınması dışişleri bakanının gözünde durumun önemli bir derecede gerilmesidir" denildi. Bakanlığın açıklamasında, 'hiç kimsenin 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Ankara'nın yanıt verme hakkını sorgulamadığı' belirtilirken, "Ancak bu siyasi muhalefetin susturulması ve hatta hapse atılmasını meşru gösteremez" ifadesi kullanıldı. 

Van’da tüm eylem ve etkinlikler bir hafta süreyle yasaklandı

Van Valiliği, kentteki tüm eylem ve etkinliklerin bir hafta süreyle yasaklandığını açıkladı.

Valilik açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Terör örgütünün planlarının bertaraf edilmesi, tesis olunan huzur ortamı ile milli güvenlik ve kamu düzeninin bozulmaması, Cumhuriyetin temel nitelikleri, devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğü, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla (…) 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında yapılacak olan her türlü yürüyüş, basın açıklaması, miting, çadır kurma, stant açma, oturma eylemi vb. türdeki tüm eylem ve etkinlikler, bu etkinlikler öncesi sırası ve sonrasında oluşabilecek şiddet hareketleri gerekçesiyle, 4 Kasım 2016 tarihi ile 11 Kasım 2016 tarihleri arasında yedi gün süre ile yasaklanmıştır.”

Yüksekdağ tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. 

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ
Getty Images

Başbakan Yıldırım: HDP'liler hukukun üstünlüğünü tanımadı

Binali Yıldırım
AFP

Şunu vatandaşlarımız, miletimiz biliyor ki, Türkiye bir hukuk devletidir ve hukukun önünde kimsenin geçiş üstünlüğü yok. Bütün vatandaşlarımız hukuk önünde eşittir. Yapılan işlem hukuk içerisindedir. Daha önce mahkemeler dokunulmazlıkları kaldırılan 154 milletvekili hakkında çağrı yapmıştır. Bunlardan HDP milletvekilleri dışında herkes gitmiş ifadesini vermiştir ve yasal süreç devam etmiştir. HDP milletvekillerinden sadece biri gitmiş, 54'ü çağrıya uymamıştır, yani hukukun üstünlüğünü tanımamışlardır. Dolayısıyla, yapılan işlem mahkemelerin yaptığı çağrıyı yerine getirilmemesi üzerine yapılan bir işlemdir.

Binali YıldırımBaşbakan

Son dakikaBaşbakan Yıldırım: Diyarbakır'daki saldırıda sekiz kişi öldü

Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır'da bu sabah meydana gelen bombalı saldırıda ikisi polis, biri teknisyen, beşi sivil sekiz kişinin öldüğünü söyledi. 

Faysal Sarıyıldız: Ülkenin, doğusuyla batısıyla sokaklara dökülmesi gerekiyor

Faysal Sarıyıldız
AFP

 Hakkında gözaltı kararı çıkarılan HDP milletvekili Faysal Sarıyıldız, yurtdışında bulunduğu için gözaltına alınamamıştı. Brüksel’den BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Sarıyıldız, şu an için Türkiye’ye dönmeyi düşünmediğini, bugün yaşananları dünyaya duyurmanın önem arz ettiğini ifade etti. Sarıyıldız şöyle konuştu: 

Açıkçası böyle bir operasyon düzenlenmesi bekleniyordu. Türkiye’de uzun süredir siyasi mekanizmanın tamamen önü kesilmişti. HDP, siyasal iktidarın önündeki en temel engeldi. Bizim kaygımız tutuklanmaya dair değil. HDP milyonlarca insanı temsil ediyor. Demokratik siyasetin tamamen tüketilmesi, Suriyelileşmeye kapının aralanmasıdır bizim kaygımız. 1940’lı yıllarda Hitler ve Mussolini toplumsal muhalefeti yok etmek için ne yaptıysa, faşist yaklaşım sergileyen Erdoğan da aynısını yapıyor maalesef. Yaşanan bu vahşetin tüm dünyayla paylaşılması gerekiyor. Şu an Türkiye’de internet kesilmiş durumda. Tüm muhalif organlar, gazeteler kapatıldı. Biz cezaevlerini, tutuklamaları, ölümleri yaşamış bir halkın temsilcisiyiz. Kaygımız tutuklanmak değil, hakikati ortaya çıkaramamaktır. CHP’nin darbeden sonraki tutumu darbe mantığını kaldırmaya yönelik olmadı. CHP’nin pozisyonunu gözden geçirmesi gerek. Toplumsal muhalefet oluşamazsa Türkiye’de yaşayan tüm insanlara yazık olacaktır. Muhalefet cephesinin farklılıkları bir tarafa bırakarak harekete geçmesi gerek. Herkesin bu anlamda, ülkenin doğusuyla batısıyla sokaklara dökülmesi gerekiyor."

Son dakikaHDP'li Ziya Pir serbest

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir'in adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildiriliyor. 

Son dakikaAnadolu Ajansı: Diyarbakır saldırısında bir kişi öldü

Anadolu Ajansı, Diyarbakır'da bu sabah bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda bir kişinin öldüğünü aktardı. 

HDP milletvekillerinin gözaltına alınma anları

HDP eş genel başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ'ın da aralarında olduğu 12 vekil gözaltına a

Dolar/TL rekor kırdı

Döviz bürosu
GETTY

HDP’li 12 milletvekilinin gözaltına alınması ve Diyarbakır’daki patlamanın ardından Türk lirası, bu sabah Amerikan doları ve Euro karşısında rekor seviyelere geriledi. 

Dolar/TL kuru 3,1375’e kadar yükselirken, Euro/TL 3,3812 seviyelerinde işlem görerek rekor kırdı. Şu anda dolar 3,1340, Euro ise 3,4803 seviyesinde. Borsa İstanbul ise güne yüzde 1,14’lük düşüşle başladı.