Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Kayseri'deki Erciyes Üniversitesi yakınlarında bir özel halk otobüsüne bombalı saldırı düzenlendi.
 2. TSK saldırıda 13 askerin hayatını kaybettiğini açıkladı.
 3. 56 kişi yaralandı; 4 kişinin durumunun ağır olduğu açıklandı.
 4. Saldırının ardından 7 kişi gözaltına alındı, 5 kişinin arandığı belirtildi.
 5. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş: "Oklar PKK'yı işaret ediyor"
 6. Başbakan Binali Yıldırım "Canlı bomba özel halk otobüsünü hedef aldı" diye konuştu.
 7. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Saldırılar Suriye ve Irak'taki gelişmelerden bağımsız değil" dedi.
 8. Saldırıyla ilgili soruşturma başlatıldı, 8 savcı görevlendirildi.

Canlı anlatım

time_stated_uk

Kayseri saldırısının ardından yaşanan gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

AB Bakanı Ömer Çelik: Saflarımız kardeşçe ve sağlam olmalı

Canları alan hain terörün asıl amacı duyguları parçalamaktır. Ortak kader ve ortak gelecek bilincine daha çok sahip çıkmalıyız.

Bu ülke için, bu ülkenin çocukları için daha çok güzel günler olacak. Şehitlerimiz bu kararlılığı ayakta tutmak için canlarını veriyor

Bu ülkede duygular parçalanmasın, umut dağılmasın, kararlılık azalmasın diye çok bedeller ödendi. Bunlara layık olmak borcumuz

Birbirimize daha çok sahip çıkma, daha çok "selam" verme zamanı. Saflarımız kardeşçe ve sağlam olmalı...

Ortak kaderimize ve ortak geleceğimize inandıkça, şehitlerimize daha layık olacağız.

Birbirimize selam duygusuyla bakarak kolkola girdikçe, bu ülke için bedel ödeyenlere selam göndermiş olacağız..

Ürdün'den 'uluslararası bütüncül yaklaşım' çağrısı

Ürdün hükümet sözcüsü Mohammad Momani, başsağlığı dileklerini Türkiye halkına ve hükümetine gönderdiklerini aktardı. Momani ayrıca Ürdün'ün, 'küresel güvenliğe karşı terörizm tehlikesiyle başa çıkmak için yoğunlaştırılmış uluslararası çabaların bütüncül bir yaklaşım içinde yürütülmesi' talebinde bulunduklarını belirtti.

Mısır: 'Terörizme karşı bütün ülkeler bir araya gelmeli'

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Abu Zeid, Kayseri saldırısıyla ilgili başsağlığı dileklerini iletirken, Mısır'ın 'adi terörizme' karşı sıkı bir tutum içinde olduğunu açıkladı. Abu Zeid aynı zamanda, "uluslararası barış ve güvenliğe karşı bir tehdit anlamına gelen terörist organizasyonların büyümesine karşı bütün ülkelerin bir araya gelmesi" çağrısı yaptı.

Hulusi Akar ve Abdullah Gül saldırının gerçekleştiği yeri ziyaret etti

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kayseri'de saldırının gerçekleştiği alanda incelemelerde bulundu.

saldırı ziyaret
DHA
AKAR VE GÜL
DHA

Hayatını kaybeden askerler için tören düzenlendi

Kayseri saldırısında hayatını kaybeden yedi asker için Kayseri 12. Hava Ulaştırma Ana Üst Komutanlığında tören düzenlendi. Törenin ardından hayatını kaybeden askerlerin cenazeleri memleketlerine gönderildi. Anadolu Ajansı'nın haberine göre törene 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile AKP, CHP ve MHP'nin bölge milletvekilleri katıldı.

tören
DHA
tören asker
DHA

Son dakikaBeştepe Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki görüşme sona erdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım arasında Beştepe Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen güvenlik zirvesi sona erdi.

Saldırı sonrasında gelen tepkiler

Kayseri'deki saldırıya tepkiler

Sağlık Bakanlığı: İlk ambulansımız olay yerine 7 dakika içinde ulaşmıştır

Kayseri
AFP

Bugün Kayseri'de gerçekleştirilen hain terör saldırısı ile ilgili 112 Komuta Kontrol Merkezine ilk ihbar saat 08.49'da gelmiştir. İlk ambulansımız olay yerine saat 08.56'da, 7 dakika içinde ulaşmıştır. Toplam 27 ambulans ve 2 UMKE ekibiyle 34 dakikada tüm yaralı gazilerimiz hastanelere ulaştırılmış ve tedavileri sağlanmıştır. Yüce Allah'tan yaralılarımıza acil şifalar, şehitlerimize rahmet dileriz.

Sağlık Bakanlığı

ABD ve AB'den kınama, Rusya'dan işbirliği vurgusu

Kayseri
EPA
 • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin: Rusya, terörizme karşı işbirliğini artırmaya hazırdır.
 • ABD Ankara Büyükelçiliği: Kayseri'deki terör saldırısını kınıyoruz. Böyle alçak eylemlerin hiçbir gerekçesi olamaz.
 • AB Türkiye Delegasyonu: Bu alçakça terör saldırısında hayatını kaybedenler için en derin üzüntülerimizi ve başsağlığı dileklerimizi paylaşıyoruz.
 • İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi: Bu sabah Kayseri'de gerçekleştirilen terör saldırısını bütünüyle kınıyorum. Saldırıda hayatını kaybeden askerlerin ailelerine başsağlığı, yaralananlara acil şifa diliyorum.
 • Almanya Dışişleri Bakanlığı: Kayseri'de düzenlenen saldırıyı büyük bir şiddetle kınıyor ve Türk halkının acısını paylaşıyoruz. Hiçbir şey böyle bir şiddetin mazur görülmesini sağlayamaz.
 • Pakistan Başbakanlık Ofisi:  Pakistan hükümeti ve halkı adına, kalpten gelen başsağlığı dileklerimizi Türkiye hükümeti ve kardeş halkımıza, bu korkakça saldırıda sevdiklerini kaybeden ailelere iletiyoruz.

Tepkilerin devamını okumak için tıklayın.

AYM: Milletimizin birlik ve beraberliğini sürdüreceğine inancımız tam

1-Bugün Kayseri'de gerçekleştirilen menfur terör saldırısını kınıyor, şehitlerimize Allah'tan rahmet yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz

2-Ülkemizin huzurunu hedef alan bu saldırılar karşısında milletimizin birlik ve beraberliğini sürdüreceğine olan inancımız tamdır.

3- Şehitlerimizin yakınlarının ve aziz milletimizin başı sağolsun.

Hayatını kaybeden askerler için tören

Kayseri saldırısında hayatını kaybeden ve otopsisi biten yedi asker için tören düzenleniyor. 

Saldırıda hayatını kaybeden asker sayısı 13.

Çeşitli şehirlerde protesto gösterileri düzenleniyor

Kayseri'deki saldırı protesto edildi
DHA
İstanbul'da geçen hafta Beşiktaş'ta saldırının düzenlendiği alanda bu kez Kayseri'deki saldırı protesto edildi.
GÖSTERİLER
DHA
Hatay'ın İskenderun İlçesi'nde Ülkü Ocakları üyeleri, Kayseri'deki saldırının ardından tepki yürüyüşü yaptı. Yaklaşık 2 bin kişi, Türk bayrakları taşıyıp Namık Kemal Caddesi’nden yürüdü.
kınama
DHA
Amasya Belediye Başkanlığı tarafından 'Teröre lanet yürüyüşü' düzenlendi. DHA yürüyüşe yaklaşık 5 bin kişinin katıldığını aktardı.
SALDIRI PROTESTO
DHA
Kars'ta vatandaşlar eksi 13 derecede protesto yürüyüşü düzenledi. Kars Şehit ve Gazi Aileleri Derneği tarafından düzenlenen tepki yürüyüşüne yüzlerce vatandaş katıldı.

Son dakikaSaldırının ardından güvenlik zirvesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım'ı kabul ediyor. Kayseri'deki saldırının ardından bir güvenlik zirvesi niteliği taşıyan görüşmenin ardından açıklama yapılıp yapılmayacağı henüz bilinmiyor.

Lavrov, Çavuşoğlu'na telefon etti

Lavrov-Çavuşoğlu
Getty Images

Rusya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda konuştuğunu aktararak, Lavrov'un başsağlığı dileklerini aktardığını belirtti. Açıklamada ayrıca, "Olanların ışığında, iki taraf da uluslararası terörizme karşı ortak mücadele etmek ve işbirliği yapmak ihtiyacını tekrar vurguladı" ifadesi kullanıldı.

Pakistan: Kardeşimiz Türkiye halkına başsağlığı diliyoruz

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, Başbakan'ın dışişleri danışmanı olan Sartaj Aziz'e atıfta bulunarak Kayseri'deki saldırıyı kınadıklarını açıkladı. Aziz açıklamasında, "Başbakan, Pakistan hükümeti ve halkı adına, kalpten gelen başsağlığı dileklerimizi Türkiye hükümeti ve kardeş halkımıza, bu korkakça saldırıda sevdiklerini kaybeden ailelere iletiyoruz. Yaralananların bir an önce iyileşmesi için dua ediyoruz" dedi.

View more on facebook

TÜSİAD: Bu hain ve insanlık dışı terör saldırısını şiddetle kınıyoruz

Terör yine cani bir eylem gerçekleştirdi ve bu sabah Kayseri'den gelen acı haberle bir kez daha derinden sarsıldık. Bu hain ve insanlık dışı terör saldırısını şiddetle kınıyor, şehitlerimizin acılı ailelerine ve tüm Türkiye'ye başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu terör saldırıları, ülkede bir korku iklimi yaratarak Türk halkının huzurunu bozmayı hedef almaktadır. Terörün amacına ulaşmasını engellemek için, halkımızın, sağduyusunu hedef alan bu saldırılara karşı ortak ve güçlü bir karşı duruş sergileyeceğine olan inancımız tamdır."

TÜSİAD

AB Türkiye Delegasyonu saldırıyı kınadı

#Kayseri de bu sabah gerçekleştirilen terörist saldırıyı şiddetle kınıyoruz.(1/3)

Bizler halkı ve hükümeti ile #Türkiye nin yanında yeralıyor; (2/3)

Bu alçakça terör saldırısında hayatını kaybedenler için en derin üzüntülerimizi ve başsağlığı dileklerimizi paylaşıyoruz. #Kayseri (3/3)

Bakanlar yaralıları ziyaret etti

Fikri Işık ve Recep Akdağ
DHA

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kayseri saldırısında yaralanarak hastaneye kaldırılanları ziyaret etti.

Bahçeli: Her zamankinden fazla bir ve beraber olmak kaçınılmaz

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, saldırıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "İç savaş şartlarını oluşturmak için yoğun ve şeytani planlar yapanlara karşı her zamankinden daha fazla bir ve beraber olmak kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Düşmanları sevindirmemek lazımdır" dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı
Getty Images

Bomba yüklü araçları, bedenlerine bomba sarmış alçakları milletimizin üzerine gönderen iç ve dış mihraklarla çok etkin, çok çetin ve acımasız bir mücadele süratle devreye alınmalıdır. Gerek vatan topraklarında, gerekse de sınır ötesinde, terörün ürediği kaynakları tamamen kurutmak amacıyla olağanüstü bir irade ve kararlılık sergilenmelidir. Karşımıza kim çıkarsa çıksın tesirsiz hale getirmek şarttır. Elbette Türkiye, terörle mücadelesinde haklı ve meşrudur. Bilinsin ki, demokrasi, özgürlük ve insan hakları iddialarının ardına saklanarak terörle mücadeleyi sekteye uğratmaya çabalayan bölücü ve yıkıcı çevrelerin gerçek kirli yüz ve niyetleri gün gibi meydandadır. Kayseri'de hepimizi kedere boğan saldırının asıl faillerinin deşifre edilmesinin yanı sıra, askerlerimizi tedbirsiz şekilde izne çıkartan, lazım gelen güvenlik önlemlerini sırasıyla almayan sorumlular hakkında da adli ve idari işlemler yapılmalıdır. İstihbarat ve güvenlik zaaflarından doğan boşluğu kullanarak bombacıların ülkemizde cirit attığı, bu itibarla ilgililerden hesap sorulması gerektiği tartışmasız ortadadır."

Devlet BahçeliMilliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı

Son dakikaSoylu: 7 kişi gözaltında, 5 kişi aranıyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saldırıyla ilgili 7 kişinin gözaltına alındığını, 5 kişinin arandığını söyleyerek, "Teröristin kimliği belirlendi" dedi. Soylu aynı zamanda, 13 askerin hayatını kaybettiğini, 56 yaralının olduğunu aktardı: "Sabah adli tıbba intikal ettirilen ve kimliği belli olan 8 şehidimiz olduğunu söylemiştik. Şimdi adli tıbba intikal ettirilen 12 şehidimiz var, biri üniversite hastanesinde. 56 yaralı var, 12'si yoğun bakımda, 4'ünün durumu ağır."

Kayseri'de saldırı protesto ediliyor

Kayseri
DHA
Kayseri'deki bombalı saldırının ardından çok sayıda kişi sokaklara çıkarak saldırıyı protesto etti.
Kayseri
DHA
Doğan Haber Ajansı'nın geçtiği fotoğraflarda kalabalık gruplar Bozkurt işareti yaparak Türk bayraklarıyla slogan atarken görülüyor. DHA, gruların 'idam isteriz' sloganı attığını aktarıyor.
Kayseri
DHA
Kayseri'deki protestolarda bir grup HDP il binasına yürüdü ve partinin bina tabelasını söktü. Binanın içindeki eşyaları aşağı atan grup, sokakta toplanan eşyaları ateşe verdi.
Kayseri
DHA
HDP binasının içindeki eşyaları aşağı atan grup, sokakta toplanan eşyaları ateşe verdi.

DHA: CHP Kocasinan Gençlik Kolları Başkanı'na saldırı

CHP Kocasinan Gençlik Kolları Başkanı'na saldırı
DHA

DHA'nın haberine göre, Kayseri’de bu sabah çarşı iznine çıkan askerlere yönelik bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıya tepki gösterileri devam ederken, Cumhuriyet Meydanı'nda CHP Kocasinan Gençlik Kolları Başkanı Cemre Doğan ve yanındaki partililer kalabalık grubun saldırısına uğradı. Saldırganlara engel olmakta zorlanan polis, havaya ateş açarak kalabalığı dağıtmak istedi. Ancak kalabalık dağılmayınca olay yerine çağrılan Çevik Kuvvet güvenlik koridoru oluşturdu. Cemre Doğan güvenlik önlemleri altında otomobiline bindirildikten sonra kalabalık dağıldı.

MHP: Terörü şiddetle lanetliyoruz

Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Kayseri'de kahpece yapılan bu hain saldırıyı şiddetle lanetliyoruz" ifadesi kullanıldı.

KAYSERİ'DE KAHPECE YAPILAN BU HAİN SALDIRIYI ŞİDDETLE LANETLİYORUZ... ALLAH'IN GAZABI ÜLKEMİZİ BÖLMEYE ÇALIŞAN BU H… twitter.com/i/web/status/8…

Ukrayna lideri saldırıyı kınadı

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroshenko, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Kayseri'deki terör saldırısını kınıyorum. Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Türkiye'nin yanındayız. Terörizm hiçbir şekilde haklı kılınamaz" dedi.

Condemn a terrorist attack in #Kayseri. Condolences to families of victims. We stand by #Turkey. Terrorism is unjustifiable

Tüm maçlarda saygı duruşu yapılacak

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) internet sitesinden yaptığı açıklamada, "Kayseri'de yaşanan hain terör saldırısı sebebiyle, 17, 18 ve 19 Aralık 2016 tarihlerinde oynanacak tüm müsabakalar öncesi 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak. Ayrıca müsabakalarda müzik yayını yapılmayacak ve dileyen kulüplerimiz siyah kol bandı takabilecek" ifadelerini kullandı.

Putin'den Erdoğan'a: 'Terörizme karşı işbirliğini artırmaya hazırız'

Erdoğan ve Putin
Getty Images

Reuters, Rusya'daki haber ajanslarına dayandırdığı haberinde, Rusya lideri Vladimir Putin'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "Rusya, terörizme karşı işbirliğini artırmaya hazırdır" dediğini aktardı.

Almanya: Kayseri'deki alçak saldırıyı kınıyoruz

Almanya, bu sabah Kayseri’de çarşı iznine çıkan askerlere yönelik saldırıyı kınadı. Dışişleri Bakanlığı sayfasında saldırıya ilişkin yapılan paylaşımda, ”Türkiye bu sabah yeniden acımasız terör saldırısıyla sarsıldı. Kayseri’de üniversitenin hemen önünde, askeri personeli taşıyan bir otobüse yönelik gerçekleştirilen alçakça saldırıyı en güçlü ifadelerle kınıyoruz. Hiçbir şey bu hain saldırıyı haklı kılamaz. Duygularımız ölenler, yaralılar ile onların aileleri ve arkadaşlarıyla birliktedir. En derin duygularla acılarını paylaşıyoruz. Türkiye’nin yanındayız” ifadeleri paylaşıldı.

Avrupa Konseyi saldırıyı kınadı

The Council of Europe condemns the terrorist attack this morning in Kayseri. We stand by #Turkey and its people. go.coe.int/XS1bf

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Kayseri saldırısının ardından yaptığı açıklamada "Avrupa Konseyi bu sabah Kayseri'de yaşanan terörist saldırıyı kınıyor. Türkiye ve halkıyla birlikteyiz." dedi. 

Jagland'ın açıklaması şöyle devam etti:

"Terörist saldırılar durmalı. Sadece insanların acı çekmesine neden oluyor ve hiçbir siyasi amaca hizmet etmiyor."

Kurtulmuş: İlk bulgular PKK'yı işaret ediyor

Numan Kurtulmuş
Getty Images

NTV canlı yayınında soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kayseri'deki saldırı ile ilgili "Doğrudan asker hedef alındı" dedi. Şehitlerden dokuzunun kimliğinin tespit edildiğini belirten Kurtulmuş, "Oklar PKK'yı işaret ediyor" ifadesini kullandı.

Kayseri'deki saldırıda kullanılan malzemelerin, İstanbul Beşiktaş'ta 10 Aralık günü gerçekleştirilen bombalı saldırıda kullanılan malzemeyle benzerlik gösterdiğini belirten Kurtulmuş, "Bu malzemeler AVM'lerde, çarşamba pazarında satılmıyor. Birtakım ülkelerin silahlı kuvvetlerinin envanterlerinde olan bombaların da olduğu anlaşılıyor. İşin arkasında lojistik destek var, istihbari destek var. Bir siyasi planlama var" dedi.

'Hiçbir terör saldırısı siyasetten uzak değildir' diyen Kurtulmuş, "İkinci Sykes–Picot Anlaşması devreye sokuldu, ülkelerin bölünmesi planlanıyor. Türkiye'nin buna karşı güçlü durmasına yönelik bir mesaj veriliyor" dedi.

HDP'li Bilgen: Çok hızlı şekilde kınıyoruz

HDP'li Bilgen: Çok hızlı şekilde kınıyoruz
DHA

"Elbette ki bizim açımızdan fail kim olursa olsun, arkasında kim olursa olsun, ölenler hangi kimlikten olurlarsa olsun, önümüzde net iki tercih var. Ya bu bombaların patlamasını insanların ölmesini durduracak bir siyaseti geliştireceğiz. Ya da her gün birileri bunun bedelini ödemeye devam edecek. Dolayısıyla çok yoğun bir kınama baskısı, linci bize yaşatıyorlar. Oysa bu patlamalar olduğunda diğer partilerden çok daha hızlı bir biçimde yazılı açıklamamızı yapıyoruz. Bulduğumuz ilk fırsatta sözlü olarak yaklaşımımızı, tavrımızı sergiliyoruz. Ama bu bile birilerini memnun etmeye yetmiyor. Bu bile onların hazırladığı bildirilere mutlaka imza atmanız gerektiği ya da onların kelimeleri ile onların kavramlarıyla bu durumu tarif etmek zorunda olduğumuz terörün baskısını ortadan kaldırmaya yetmiyor."

Ayhan BilgenHDP Kars Milletvekili ve Parti Sözcüsü

Bozdağ: Türkiye terörle mücadeleden asla vazgeçmeyecek

Bekir Bozdağ
Getty Images

Kayseri'deki hain terör saldırısındaki şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Türkiye terörle mücadeleden asla vazgeçmeyecektir. Türkiye'nin terörle mücadele azmini kıramayacaklardır."

Bekir BozdağAdalet Bakanı

Zeybekci: İntikamımız onların hayalinin ötesinde olacak

Nihat Zeybekci
Getty Images

İhanet çeteleri bilsin ki hesabımız ve intikamımız onların hayallerinin ötesinde olacaktır. Bu hesap sorulacaktır, asla ve asla aman verilmeyecektir. Asla diyalog kurulmayacaktır, asla görüşülmeyecektir. Neye mal olursa olsun, nereye kadar giderse gitsin, nereye kadar uzanırsa uzansın, bunun hesabı mutlaka sorulacaktır, bu hesap görülecektir, bundan herkes emin olsun."

Nihat ZeybekciEkonomi Bakanı

Müezzinoğlu: Bu olaylarda Batı'nın çok yüzlülüğü var

Mehmet Müezzinoğlu
Getty Images

Noktası virgülüne kadar o bombalı aracın oraya gelişini, geliş dakikasını ve hedef kitlesini anlayan bir anlayış DEAŞ, PKK anlayışı değil. Bu olayları bunların yaptığını düşünmek herhalde bizim safdilliğimiz olur. Terör örgütlerine her türlü lojistik destek veriliyor. PKK her türlü silaha ulaşabiliyor. Bütün bu olaylarda medeniyet, demokrasi, insan hakları, hukuk diyen Avrupa'nın ve Batı'nın çok yüzlülüğü var. İnsani olmayan yüzleri var."

Mehmet MüezzinoğluÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı

HDP'nin Kayseri binasına saldırı

Kayseri
DHA

 Kayseri'deki saldırı sonrasında kentteki Cumhuriyet Meydanı'na gelen kalabalık saldırıyı protesto etti. Doğan Haber Ajansı, ellerinde Türk bayrakları bulunan grubun 'Kana kan, intikam, intikam', 'Askere uzanan eller kırılsın', 'İdam isteriz' sloganları attığını belirtti.Yaklaşık 1000 kişilik grubun HDP'nin Kayseri il binasını taşladığı ve binanın çatısına MHP bayrağı astığı görüldü.

HDP: Barış, demokrasi, adalet ve özgürlük duyguları etrafında bir arada durmalıyız

HDP Kayseri'de düzenlenen saldırıyı 'en sert biçimde kınadığını' açıkladı.

HDP'den yapılan açıklamada, "Yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz" denildi. Açıklamada ayrıca şu ifadeler yer aldı:

"Türkiye'nin adım adım sürüklendiği şiddet girdabından büyük bir üzüntü duyuyor ve yaşanmakta olan acıları paylaşıyoruz. Artık kınamalarla yetinilecek bir dönemi çoktan geçtik. Bu acıların bir an önce dinmesi ve yenilerinin yaşanmaması için bugün hepimiz şiddet karşıtlığında, barış, demokrasi, adalet ve özgürlük duyguları etrafında bir arada durmalıyız."

Erdoğan: Saldırılar Suriye ve Irak'taki gelişmelerden bağımsız değil

Erdoğan
EPA

Maruz kaldığımız bu saldırıların, bölgemizde yaşanan olaylardan, özellikle Suriye ve Irak'taki gelişmelerden, hatta ekonomideki dalgalanmalardan bağımsız olmadığını biliyoruz. Bu terör örgütlerine karşı, milletimizle birlikte, bir milli seferberlik ruhu içerisinde hep birlikte kararlılıkla mücadele edeceğiz."

Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı

Abdullah Gül: Milletimiz asla teröre boyun eğmeyecektir

Huzur kentimiz Kayseri'de askerlerimize karşı bu terör saldırısını yapanlara lanet olsun.

Devletimiz ve aziz milletimiz asla teröre boyun eğmeyecektir. Şehitlerimize rahmet, yaralılara acil şifa diliyorum. Acımız derin.

Başbakan Binali Yıldırım: Belli ki 15 Temmuz'dan ders almamışlar

Binali Yıldırım
DHA

Kayseri'de bir halk otobüsüne yolda bir canlı bomba saldırısı gerçekleşti. Alçak terör eylemi sonucu şehit olan ve yaralanan askerlerimiz var. Bakanlarımız olay yerindedir, gerekli çalışmaları yapmaktadır. Terörün amacı halkın moral değerlerine zarar vermektir. Belli ki 15 Temmuz'dan ders almamışlar. Terörün amacının gerçekleşmemesi için programa ara vermiyorum."

Binali YıldırımBaşbakan