Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

  1. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da yılın ilk saatlerinde gece kulübü Reina'da düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği saldırı ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.
  2. Erdoğan açıklamasında, "Ülkemize yönelik tehditleri ve saldırıları, kaynağında yok etme konusunda da kararlıyız" ifadelerini kullandı.
  3. Başbakan Binali Yıldırım ise "Terörist silahını olay yerinde bırakıp uzaklaştı" dedi.
  4. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş da saldırı ile ilgili olarak "Henüz şu örgüt diyemiyoruz" diye konuştu. Saldırgan aranıyor.
  5. Saldırıda yaşamını yitirenlerden bazıları toprağa verildi.

Canlı anlatım

time_stated_uk

Saldırganı arama çalışmaları devam ediyor

Saldırının üzerinden yaklaşık 20 saat geçti ve emniyet güçlerinin saldırganı bulmak için başlattığı çalışmalar devam ediyor.

İstanbul Ortaköy'deki gece kulübü Reina'ya düzenlenen silahlı saldırının ardından yaşananları aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

Karayılan: Kürt güçlerin bu saldırıyla ilgisi yoktur

MURAT KARAYILAN
Getty Images

Bizim, Kürt ve Kürdistani hiçbir gücün bu saldırıyla ilgisi yoktur. TAK’ın da böylesi bir saldırıyı yapacağını düşünmüyorum. Çünkü tüm Kürt ve Kürdistani güçler Türkiye halkını kazanmak istiyor. Davamız haklı bir davadır. Türkiye ve dünya halklarını kazanmak istiyoruz. Kürt özgürlük mücadelesi aynı zamanda Türkiye’nin demokratikleştirilmesi mücadelesidir. Bundan dolayı biz masum ve sivil insanları hedef almayız. Hiçbir Kürt gücü sivilleri hedef almaz. Biz Türk sömürgeciliğine karşı savaşıyoruz."

Murat KarayılanPKK Yürütme Komitesi Üyesi

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği: Amerikan hükümeti tehditlerle ilgili bilgi sahibi değildi

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Noel öncesi yayınlamış oldukları güvenlik uyarısı ile ilgili olarak sosyal medyada "dolaşan dedikodulara" yönelik bir bilgi notu yayınladı. 

Notta Amerikan hükümetinin, eğlence yerlerine yönelik tehditlerle igili bilgi sahibi olmadığı ve Amerikalıları belirli mekanlar ya da mahallelerden uzak durmaları konusunda uyarmadığı belirtildi. 

"ABD Hükümetinin Kamu Güvenlik Mesajlarını Açıklığa Kavuşturma Amaçlı Bilgi Notu" başlığını taşıyan açıklama şöyle: 

ABD Ankara Büyükelçiliği'nin websitesindeki açıklama

ABD Ankara Büyükelçiliği'nin açıklaması
BBC

TBB'den İstanbul saldırısını övenlere suç duyurusu

İst.saldırısını tahrik eden ve sonrasında öven tüm açıklamalar ve mesajlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız.Ekran çıktılarını bekliyoruz

Hayatını kaybedenlerin uyrukları belirleniyor

Tabut
AFP

İstanbul Ortaköy'deki Reina gece kulübüne düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybeden 39 kişinin kimlikleri belli olmaya başladı. 

Doğan Haber Ajansı (DHA) hayatını kaybedenlerden 11'inin Türkiye vatandaşı, 24'ünün ise yabancı uyruklu olduğunu bildirdi. 4 kişinin ise kimliği henüz tespit edilemedi. 

DHA'ya göre hayatını kaybeden yabancılar arasında 7 Suudi Arabistan, 2 Hindistan, 4 Irak, 2 Tunus, 1'er Kanada, Suriye, Lübnan, İsrail ve Belçika vatandaşı bulunuyor.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin 25'inin erkek, 14'ünün kadın olduğu belirtildi.  

Yaşamını yitiren Suudilerin sayısı 7'ye yükseldi

Elias Wardini'
TWITTER
Daha önce Lübnan vatandaşı Elias Wardini'nin (sağda) saldırıda yaşamını yitirdiği açıklanmıştı.

El Arabiya televizyonu, İstanbul'daki saldırıda yaşamını yitiren Suudi Arabistan vatandaşlarının sayısının yediye yükseldiğini bildirdi. 

Saldırıda ayrıca 10 Suudi de yaralandı. 

El Arabiya, Suudi Arabistan tarafından finanse ediliyor.

Reuters haber ajansı da saldırıda Haykal Mousallem adlı bir kişinin daha hayatını kaybetmesiyle yaşamını yitiren Lübnanlıların sayısının ikiye çıktığını belirtti. 

'Karanfil bıraktıktan sonra gözaltına alındık'

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyeleri, İstanbul'da yeni yılın ilk saatlerinde düzenlenen saldırıyı kınamak için  gece kulübü Reina'nın önünde bir araya geldi.

Reina'nın önüne karanfil bırakan grubun üyeleri, açıklama yapmak isterken gözaltına alındıklarını duyurdu. 

SGDF, Twitter hesabında gözaltına alınanların sayısını 14 olarak verirken, ESP 18 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. 

#Reina'ya karanfil bıraktık oradan ayrılırken saldırıya uğrayıp 18 kişi gözaltına alındık! Katliamı kınayanları değ… twitter.com/i/web/status/8…

#Reina katliamının ardndan karanfil bırkan aralrında Eşbaşkanımız Okan Danacı'nın olduğu SGDF'lilerle birlikte 14 s… twitter.com/i/web/status/8…

Putin'den Erdoğan'a başsağlığı mesajı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin
AFP

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İstanbul'daki saldırı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a başsağlığı mesajı gönderdi. 

Putin mesajında, "Masum insanların yılbaşı kutlamaları sırasında öldürülmesinden daha iğrenç bir suçu tasavvur etmek zor. Ancak teröristler bizim değerlerimizi paylaşmıyorlar. Onların saldırganlığı ile mücadele etmek ortak görevimiz" dedi. 

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev de Başbakan Binali Yıldırım’ı telefonla aradı. 

Medevedev, İstanbul’daki saldırı nedeniyle ülkesinin hükümeti ve halkı adına taziye dileklerini ve dayanışma mesajlarını iletti.

'Teröristin Noel baba kılığına girdiği iddialarını aslı, astarı yok'

SALDIRGAN CCTV
BBC

Başbakan Binali Yıldırım, saldırganın Noel baba kılığına girdiği yönündeki iddiaların doğru olmadığını söyledi. 

Yıldırım, yaralıları ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bazı yerlerde kulağıma geliyor, 'terörist Noel baba kılığına girmiş gelmiş ve bu olayları yapmış.' Aslı, astarı yok. Bildiğimiz silahlı bir terörist" dedi.

Hollanda: İstanbul 2017'ye korkunç başladı

In Istanbul is 2017 verschrikkelijk begonnen. We leven intens mee en heb onze condoleances overgebracht aan de Turkse regering.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, İstanbul'daki saldırı ile ilgili olarak Twitter hesabından bir açıklama yaptı.

Rutte, "İstanbul 2017'ye korkunç başladı. Bu acıyı derinden hissediyoruz. Türk hükümetine başsağlığı dileklerimizi ilettik" ifadelerini kullandı. 

Özel güvenlik görevlisi: Adam girdi, taradı herkesi, çıktı gitti

"Adam girdi, taradı herkesi, çıktı gitti"

Reina'daki saldırı sırasında gece kulübünde görev yapan özel güvenlik görevlisi Emrah Altun, saldırgan ile ilgili olarak "Sanırım elinde Kalaşnikof vardı, duyduğum sese göre makineli tüfek sesiydi" dedi. 

Altun saldırganın üzerinde Noel baba kıyafeti görmediğini de belirtti.  

Lübnan medyası: Elias Wardini saldırıda hayatını kaybetti

Lübnan MTV kanalı, Reina'daki saldırının ardından kayıp olan Lübnan vatandaşı Elias Wardini'nin aldığı yaralardan ötürü hayatını kaybettiğini duyurdu. 

Wardini'nin ailesinin yetkililerce bilgilendirildiğini belirten MTV, Lübnan Başbakanı Saad Hariri'nin aileyi arayarak başsağlığı dileğini yazdı. 

MTV correspondent: Elias Wardini has reportedly passed away due to injuries sustained during the #Istanbul nightclub attack @deniserf_123

Son dakikaYıldırım: Terörist silahını bırakıp, olay yerinden uzaklaştı

BINALI YILDIRIM
AFP

Başbakan Binali Yıldırım, saldırganın silahını olay yerinde bırakarak, kargaşadan da yararlanarak olay yerinden uzaklaştığını açıkladı.

Yıldırım, İstanbul'da yaralıları ziyaretinin ardından hastane önünde gazetecilere bir açıklama yaptı.

Yıldırım, "Bildiğimiz silahlı bir terörist. Silahını çekerek kapıdaki korumaları ve bir polisimizi şehit ediyor. Daha sonra da içeri girerek, rastgele her tarafa kurşun yağdırmak suretiyle bu kadar insanımızın ölümüne vesile oluyor, ölümünü gerçekleştiriyor. Daha sonra silahını olay yerinde bırakıp, kargaşadan yararlanarak oaly yerinden uzaklaşıyor. Bütün ihtimaller değerlendiriliyor" dedi. 

Bahçeli: Artık teröre karşı kınama ve lanetleme yarışından fazlası yapılmalı

DEVLET BAHCELI
Getty Images

Artık teröre karşı kınama ve lanetleme yarışından daha fazlası yapılmalıdır. Türkiye’nin varlığı için ortak akıl, milli birlik şuuru şarttır. Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar alınamaz. Klasik tedbir ve güvenlik politikalarının yanında teröre tam saha pres ve baskı kurulmalıdır. 2017’de de terörizmin sistematik ve periyodik cinayetleri durmayacaktır. Artık eski ezberlerde ve denenmiş yollarda ısrar anlamsızdır. Kast edilmek istenen istikbalimizdir. İmhası amaçlanan milli birlik ve bağımsızlığımızdır. Türk milletinin tamamı kanlı namlunun ucundadır... Ne yaparlarsa yapsınlar milletimizi bölemeyecek, ülkemizi paylaşamayacaklardır. Kaderimize ve milli namusa sahip çıkacağız. Herkes müsterih olsun, provokasyonlara dikkat etsin ve merak etmesin ki; zalimleri mazlumların dua ve dirençleri yok edecektir."

Devlet BahçeliMHP Genel Başkanı

Belçika: İstanbul'da bir vatandaşımız hayatını kaybetti

we vrezen nu helaas dat er een landgenoot is omgekomen bij de aanslag in #Istanbul. mijn gedachten zijn bij zijn familie en vrienden

Belçika Dışişleri Bakanı Didier Rynders, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, İstanbul'daki saldırıda hayatını kaybedenler arasında bir Belçika vatandaşının da bulunduğunu duyurdu.

Rynders, kalbinin, hayatını kaybeden Belçika vatandaşının ailesi ve yakınları ile olduğu mesajını verdi. 

Belçika basınına göre, Reina gece kulübündeki saldırıda yaşamını yitiren kişi, 20 yaşında ve Limburg eyaletinde yaşayan Türkiye kökenli bir genç.

Saldırıda yaşamını yitiren Ayhan Arık toprağa verildi

AYHAN ARIK CENAZE
Reuters

Reina'ya düzenlenen saldırıda yaşamını yitiren 47 yaşındaki Ayhan Arık için bugün bir cenaze töreni düzenlendi.

DHA'nın haberine göre, Reina'daki yılbaşı eğlencesine yabancı uyruklu misafirleri getiren turizm şirketi çalışanı Arık kapıda beklerken saldırganın açtığı ateş sonucu başından vurularak yaşamını yitirdi. 

DHA, Arık'ın Türk bayrağına sarılı tabutunun camiye getirildiğini ve iki oğlunun babalarının tabutu başında gözyaşı döktüğünü de bildirdi.

Papa saldırıyı kınadı: Dualarım sizinle

Papa Francesco
Reuters

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan şehir devleti başkanı Papa Francesco, yeni yıl mesajını verdiği Pazar ayininde İstanbul'daki saldırıyı kınayarak, dünya liderlerini "terör vebasına karşı birlikte mücadele etmeye" çağırdı. 

50 bin kişinin dinlediği ayinde Papa, "Türk halkının yanındayım. Şiddet ne yazık ki umut ve iyi niyetin dile getirildiği bir akşamı bile vurdu. Dualarımı saldırıda hayatını kaybedenlere, yaralananlara ve yas tutan tüm halka gönderiyorum" dedi. 

El Arabiya: Reina saldırısında ölenlerin 5'i Suudi vatandaşı, 2'si Tunuslu

REINA SALDIRI
EP

El Arabiya televizyonu, İstanbul'daki saldırıda en az beş Suudi Arabistan vatandaşının yaşamını yitirdiğini, dokuzunun da yaralandığını bildirdi. 

Haberde ayrıca Tunus Dışişleri Bakanlığı'nın iki Tunuslunun saldırıda yaşamını yitirdiğini açıkladığı ve Lübnanlı yetkililerinin de beş vatandaşlarının yaralandığını duyurduğu ifade edildi. 

Kemerburgaz Üniversitesi: Saldırıda bir öğrencimizi kaybettik

Terör saldırısında yitirdiğimiz herkesin ve üniversitemiz Mimarlık öğrencisi Mustafa Jalal Ahmed Abbas'ın derin üzü… twitter.com/i/web/status/8…

Kemerburgaz Üniversitesi, Reina'ya düzenlenen saldırıda Mimarlık Fakültesi öğrencisi Mustafa Jalal Ahmed Abbas'ın da yaşamdığını yitrdiğini açıkladı.

Hayatını kaybedenlerden en az biri İsrail vatandaşı

LIAN NASIR
TWITTER

İsrail basını, saldırıdan bu yana kendisinden haber alınamayan 18 yaşındaki Arap asıllı İsrail vatandaşı Lian Nasır'ın yaşamını yitirdiğini belirtti.  

İsrail'in Tira kentinde yaşayan Nasır'ın yılbaşını geçirmek için İstanbul'a geldiği ifade edildi.  

İsrail basını ayrıca, 18 yaşındaki bir başka İsrailli kadının da saldırıda hafif yaralandığını bildirdi. 

ABD Konsolosluğu: Amerikan vatandaşları bulundukları yerleri terk etmesin

Security operations still in progress. U.S. Citizens should shelter in place, limit movements & contact family & friends if you are fine.

ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu, Twitter üzerinden attığı mesajla vatandaşlarının aileleriyle temasa geçmesini istedi. 

Mesajda, "Güvenlik operasyonları halen devam ediyor. ABD vatandaşları bulundukları yerleri terk etmesin, sınırlı düzeyde hareket etsin ve durumları iyiyse aileleri ve arkadaşlarıyla temasa geçsin" denildi.

Reina'nın sahibi: Amerikan istihbaratı bana bilgi vermedi

Reina kapısında polis
Getty Images

Saldırı sonrası Hürriyet gazetesine konuşan Reina kulübünün sahibi Mehmet Koçarslan, “Amerikan istihbaratı bunun bilgisini vermişti. 1 hafta 10 gün süreyle buralarda denizden dahil güvenlik önlemleri alındı.Göz göre göre bu saldırı meydana geldi” demişti.

Koçarslan bu sözlerin ardından yaptığı ikinci değerlendirmede, 29 Ekim’de medyaya yansıyan bir uyarıya atıfla konuştuğunu ifade ederek şöyle dedi:

“Canlarımız öldü. Arkadaşlarım, misafirlerim öldü. İçim kan ağlıyor. Acımız bile tazeyken maalesef sözlerimden yanlış anlamlar çıkartılmış. Amerikan istihbaratı bana bilgi vermedi.

"29 Ekim'de gazetelere, televizyonlara yansıyan ve kendi vatandaşlarına yönelik yaptıkları uyarıyı anlatmaya çalıştım. Dediğim sadece budur, verdiğim tepki buna yöneliktir. 

"17 Aralık'tan beri Beşiktaş'tan Bebek istikametine kadar İstanbul polisi 3 ayrı noktada kontrol noktası oluşturmuştu. Polis arkadaşlar yağmurda, çamurda görev yapıyor, aramalar gerçekleştiriyordu. Hatta dün bu kontrol noktaları 4'e çıkartılmış. Benim çalışanlarım bile işyerine bu aramalardan geçerek gelmişler. Bütün bu önlemlere rağmen hain saldırı gerçekleşti”

Reina'da garsonluk yapan Kenan Kutluk da yaşamını yitirdi

KUTLUK FOTO
DHA

Reina'da garsonluk yapan Kenan Kutluk'un da saldırıda yaşamını yitirdiği bildirildi.  

Türk basınında yer alan haberlerde, evli ve iki çocuk sahibi olduğu belirtilen Kutluk, daha önce sosyal medyada Reina'ya gelen ünlülerle çektirdiği fotoğrafları paylaştığı da ifade edildi. 

KUTLUK2
DHA
KUTLUK 3
DHA

TSK: Terörle mücadele aynı azim ve kararlılıkla sürecek

REINA SALDIRI
AP

İstanbul'daki saldırıyla ilgili Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) de yazılı bir açıklama yapıldı. 

TSK, "İstanbul Ortaköy'de alçakça ve hunharca gerçekleştirilen menfur terör saldırısını şiddetle lanetliyoruz. Terörle mücadelemiz aynı azim ve kararlılıkla devam edecektir" dedi. 

Adli tıp uzmanları Reina'da

REINA SALDIRI
SELİN GİRİT
REINA SALDIRI
SELİN GİRİT

Reina'nın önünde bulunan BBC Türkçe muhabiri Selin Girit, adli tıp uzmanlarının gece kulübü içinde incelemelerini sürdürdüklerini aktardı.  

Gece kulübüne yaklaşık 150 metre mesafe kala yollar kapatılmış durumda. Kimsenin bölgeden geçişine izin verilmiyor.  

Reina'nın girişine ise Türk bayrağı asıldı. 

REINA BAYRAK
EPA

Johnson: Türk dostlarımızla omuz omuza duruyoruz

Thoughts with #Turkey after cowardly act of terrorism in #Istanbul nightclub attack. We stand shoulder to shoulder with our Turkish friends

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, saldırıyla ilgili Twitter üzerinden bir mesaj yayınladı.

Johnson mesajında, "İstanbul'daki gece kulübü saldırısının yaşandığı bu korkak terör eyleminin ardından düşüncelerimiz Türkiye ile birlikte. Türk dostlarımızla omuz omuza duruyoruz" dedi. 

HDP, Ortaköy'deki saldırıyı kınadı

REINA SALDIRI
AP

Halkların Demokratik Partisi (HDP), yaptığı yazılı açıklamayla saldırıyı kınadı. Açıklamada, "Yeni yıl kutlamalarını hedef gösteren cümleler sarf edebilen sorumsuz siyasetçilerin varlığı veya yeni yıl kutlamalarını 'değerlerimizle örtüşmeyen, insan hayatına katkısı olmayan gayr-i meşru tutum ve davranışlar sergilemek' olarak niteleyen Diyanet İşleri Başkanlığı hutbesi geleceğe yönelik endişelerimizi büyüten tutumlardır" denildi. 

HDP ayrıca, iç ve dış politikadaki 'kutuplaşma, düşmanlık, kaos ve çatışma üreten politikalara, dile ve üsluba, uygulamalara son verilmemesinin şiddet girdabını büyüttüğünü' de ifade etti.

Güvenlik zirvesi toplandı

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında yapılan güvenlik toplantısı başladı. Toplantıya, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Vali Vasip Şahin ve Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan katılıyor.

Yaşamını yitirenlerin yakınları Adli Tıp Kurumu'nda bekliyor

ADLI TIP
EPA
ADLI TIP
REUTERS
ADLI TIP
EPA
ADLI TIP
EPA
ADLI TIP
EPA
ADLI TIP
Reuters

'Her terör saldırısı sonrası yapılan açıklamalar adeta terör örgütlerine cesaret veriyor.'

KILICDAROGLU
Getty Images

Terör örgütlerini, toplumsal dayanışmamız, köklü demokrasimiz ve laik aklın eşsiz birikimiyle bertaraf edeceğiz. Ülkemiz, uzun süredir terör örgütlerinin açık hedefi haline gelmiş durumdadır. Hükümet hangi adımları atıyor olursa olsun, terör saldırıları engellenememektedir. Her terör saldırısı sonrası yapılan açıklamalar ve alındığı, alınacağı söylenen önlemler adeta terör örgütlerine bir sonraki saldırıları için cesaret vermektedir. Bu durumun nedeni hükümetin akılcı, bilimsel, sürdürülebilir ve milli bir terörle mücadele politikasının bulunmamasıdır. Öte yandan terör saldırıları sonrasında ahlaki ve vicdani bir yükümlülük gereği yetki sahiplerinin hesap vermiyor, görevlerinden çekilmiyor oluşları da mücadelede zaaf yaratmaktadır."

Kemal KılıçdaroğluCHP Genel Başkanı

Son dakikaErdoğan'dan ilk açıklama: Tehdit ve saldırıları kaynağında yok etme konusunda kararlıyız

ERDOGAN
AFP

Milletimizin huzuruna kastedenler ve onların taşeronları, sivilleri de hedef alan menfur saldırılarla, ülkemizi istikrarsızlaştırmaya, halkımızın moralini bozarak kaos oluşturmaya çalışıyorlar... Farklı terör örgütlerinin ülkemizi hedef aldıkları bu saldırıların, bölgemizde yaşanan hadiselerden bağımsız olmadığının farkındayız. Ülkemize yönelik tehditleri ve saldırıları, kaynağında yok etme konusunda da kararlıyız. Bu süreçte kaybettiğimiz her bir can, yüreğimizi dağlamakla birlikte, mücadele azmimizi kamçılamakta, kararlılığımızı perçinlemektedir."

Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı

İstanbul'da güvenlik zirvesi toplanıyor

DHA, Reina saldırısının ardından İstanbul'da öğlen saatlerinde Dolmabahçe'de bir güvenlik toplantısı yapılacağını bildirdi. 

Toplantıya, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Vali Vasip Şahin ve Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ın katılması bekleniyor.

Kurtulmuş: Henüz şu örgüt diyemiyoruz

NUMAN KURTULMUS
DHA

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Reina saldırısını hangi örgüt tarafından gerçekleştirildiğini açıklamak için henüz erken olduğunu söyledi. 

NTV'nin canlı yayınına katılan Kurtulmuş, "Emareler var ama henüz şu örgüt diyebileceğimiz bir noktada değiliz. [Saldırıyı yapan] bir kişinin olduğu. Belki arkasında, çevresinde destek veren insanlar olabilir. Teröristin olay yerine gelmesi, öncesi, bağlantıları gözden geçiriliyor. Varsa bağlantıları kimdir, nelerdir ortaya çıkarılacaktır" dedi. 

Türkiye'nin 2016'da zor bir yıl geçirdiğine dikkat çeken Kurtulmuş, sözlerini, "Böyle bir terör saldırısı yaparak '2017'de de sizin başınıza bela olacağız' mesajı vermek istiyorlar... Terör örgütleri üzerinden birilerinin vermeye çalıştığı mesajlar olabilir" diye sürdürdü.

Kurtulmuş ayrıca, halkın günlük hayatına devam etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Aşırı sağcı Wilders'ten başsağlığı mesajı

39 innocent people killed. Madness. My condolences to the Turkish people. twitter.com/cnnbrk/status/…

Aşırı sağcı Hollandalı lider Geert Wilders, Reina saldırısı için bir başsağlığı mesajı yayınladı. 

Wilders, Twitter üzerinden İngilizce attığı mesajda, "39 masum insan öldürüldü. Delilik. Türk halkına başsağlığı diliyorum" dedi ve saldırıyla ilgili bir haberin linkini paylaştı.

Beşiktaş'taki patlamadan kurtuldu, Reina'da yaşamını yitirdi

FATIH ÇAKMAK
HÜRRİYET

Güvenlik görevlisi Fatih Çakmak'ın Reina saldırısında yaşamını yitirenler arasında olduğu bildiriliyor.  

Hürriyet'te yer alan haberde, Çakmak'ın 10 Aralık'ta 45 kişinin hayatını kaybettiği Beşiktaş saldırısından sağ kurtulduğu ancak Reina'daki saldırıda hayatını kaybettiği belirtildi. 

Habere göre, Çakmak, 10 Aralık'taki saldırı sırasında Vodafone Arena Stadı'nda görevli olduğu ortaya çıktı.

ABD: Bu korkunç terör saldırısını kınıyoruz, yardıma hazırız

REINA SALDIRI
Getty Images

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, İstanbul'daki olay "korkunç terör saldırısı" olarak tanımlandı ve kınandı. Açıklamada, ABD'nin Türkiye'ye her türlü yardımı vermeye hazır olduğu belirtildi. 

Beyaz Saray Sözcüsü Eric Schultz, Başkan Barack Obama'nın şu anda Hawai'de tatilde olduğunu ancak ulusal güvenlik ekibi tarafından saldırıyla ilgili kendisine bilgilendirme yapıldığını belirtti. 

Obama, olayla ilgili gelişmelerin kendisine anlık olarak bildirilmesini istedi.

Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Ned Price da eğlenmeye giden "masum insanları" hedef alan bu saldırının, saldırganın canavarlığını yansıttığını ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı da dün akşam yaptığı açıklamada, vatandaşlarının saldırının olduğu bölgede uzak durmalarını tavsiye etti. 

Diyanet İşleri Başkanı Görmez: Bu bir vahşettir, dehşettir, cinayettir ve katliamdır

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez
DHA

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İstanbul'daki saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Teröristlerin hedefi mekanlar değil, insandır, ülkedir, millettir, insanlıktır. Terör nerden, kimden ve kime gelirse gelsin asla kabul edilemez" dedi.

Mehmet Görmez yazılı açıklamasında, yeni yılın ilk saatlerinde savunmasız insanlara hunharca silahlı saldırı düzenlendiğini belirtti. 

 "Bu bir vahşettir, dehşettir, cinayettir ve katliamdır" diyen Görmez, açıklamasında ayrıca şu ifadeleri kullandı: 

 "Bu insanlık dışı katliamın bir pazarda ve bir mabette yapılmasıyla eğlence yerinde yapılmasının herhangi bir farkı yoktur."  

Üç WNBA oyuncusu da saldırı sırasında Ortaköy'deydi

Essence Carson
Getty Images
Essence Carson Twitter'dan mesaj atıp kulüpte mahsur kaldığını yazdı

ABD Ulusal Kadın Basketbol Ligi'nin (WNBA) önde gelen takımlarından Los Angeles Sparks'ın üç oyuncusunun saldırı sırasında Ortaköy'de olduğu bildirildi. 

AP'ye konuşan Sparks'ın Koçu Brian Agler, takımda forma giyen Essence Carson, Chelsea Gray ve Jantel Lavender'ın saldırı sırasında Reina'nın yanındaki bir gece kulübünde olduklarını söyledi. 

Carson akşam saatlerinde attığı Twitter mesajında, İstanbul'daki "terör saldırı nedeniyle bir gece kulübünde mahsur kaldığını" belirtmişti.

Görgü tanığı: Taradılar, iki-üç kişi tabancayla ateş etti

İstanbul'da Reina'ya düzenlenen saldırının tanığı Sinem Uyanık yaşadıklarını anlattı.

'Teröristi arama çalışmaları devam ediyor'

SULEYMAN SOYLU
DHA

Şu anda 69 vatandaşımız, daha doğrusu 69 kişi hastanelerde tedavi görüyor. Bunun 4'ü ağır olarak bize bildirildi, 1'i çok ağır. Elbette ki bir terör saldırısıyla karşı karşıyayız. Hain, sivil insanlara yönelik ve milletin umutlarını tazelediği bir yılbaşında gerçekleşen ve insanların korunmasız olduğu bir yerde, onların böyle bir şeyden habersiz, hiçbir şekilde akıllarından geçmeyen bir durumda yapılan insanlık dışı ve alçak bir saldırı. Teröristi arama çalışmaları devam ediyor. Emniyetimiz gerekli operasyonları başlattı. İnşallah yakın bir zamanda ele geçeceğini ümit ediyoruz. İnşallah bir daha böyle bir saldırıyla karşı karşıya kalmayız. Tekrar başımız sağ olsun."

Süleyman Soyluİçişleri Bakanı