Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

  1. Bayraklı ilçesindeki İzmir Adliyesi önünde saldırı düzenlendi.
  2. Saldırıda biri polis, biri katip iki kişi hayatını kaybetti
  3. İzmir Valisi Erol Ayyıldız, "6 veya 7 yaralı var. Teröristler ölü olarak ele geçirilmiştir. Eylemi yapanların PKK olduğu değerlendiriliyor" dedi.
  4. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ise "Ele geçen silahlara bakınca çok büyük bir kıyım hedeflendiği anlaşılıyor" diye konuştu.
  5. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu saldırının ardından geçici yayın kısıtlaması getirdi.

Canlı anlatım

time_stated_uk

Saldırganı arama çalışmaları sürüyor

İzmir'de yaşanan saldırı sonrası kaçtığı belirtilen saldırganlardan birini arama çalışmaları sürüyor.

Saldırı sonrası yaşanan gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik. 

İzmir saldırısı Meclis'teki dört parti tarafından da ayrı ayrı kınandı

İzmir
EPA

İzmir Adliyesi yakınında meydana gelen saldırı TBMM Genel Kurulu’nda dört parti tarafından kınandı.

TBMM Genel Kurulu’nda, torba kanun tasarısının görüşmeleri sırasında söz alan Maliye Bakanı Naci Ağbal, İzmir'deki saldırıda hayatını kaybeden polis ile adliye çalışanını anarak başladığı konuşmasında şunları söyledi:

"Bütün parti gruplarımızdan yapılan ortak açıklamalar, ortaya koyduğumuz irade de gösteriyor ki devlet, parlamento, hükümet, güvenlik birimleri ve millet olarak terörle sonuna kadar mücadele edeceğiz."

HDP grubu adına konuşan Başkanvekili Ahmet Yıldırım ise İzmir'deki saldırının kimden gelirse gelsin, toplumsal yaşamı hedeflediğini belirterek, "Bundan sonra ülkede benzer saldırı ve acıların yaşanmayacağı inancıyla saldırıyı gerçekleştirenleri kınıyorum" dedi.

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek de saldırıyı kınadığını dile getirerek, 'hükümetin gerekli önlemleri alarak, bütün vatandaşların 81 ilde rahatça dolaşabileceği bir Türkiye'yi yeniden oluşturmasını' istedi.

TBMM Başkanvekili CHP’li Akif Hamzaçebi Başkanlık Divanı adına konuşarak hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök de söz alarak 'saldırıyı nefretle kınadığını' açıkladı.

Parlamentoda bulunan İzmir milletvekilleri de yerlerinden söz alarak, saldırıyı kınadı.

İzmir Barosu: Saldırıda beş avukat yaralandı

İzmir saldırı
AP

İzmir Barosu, saldırıda beş avukatın yaralandığını, durumlarının iyi olduğunu açıkladı. BBC Türkçe'ye konuşan Baro yetkilileri, avukatlardan birinin taburcu olduğunu, dördünün tedavisinin sürdüğünü söyledi. 

ABD Büyükelçiliği'nden İzmir'deki saldırıya kınama

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, İzmir Adliyesi'nin yakınında meydana gelen saldırı ile ilgili Twitter üzerinden bir kınama mesajı yayınladı.

Bugün İzmir'de gerçekleştirilen saldırıyı kınıyor, teröre karşı ortak mücadelemizde Türk halkının yanında yer alıyoruz. Başınız sağolsun.

AA: 2 kişi gözaltına alındı

Anadolu Ajansı, İzmir Adliyesi önündeki saldırıya ilişkin şüpheli 2 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Yunus timleri tarafından gözaltına alınan kişiler emniyete götürüldü.

Bu arada polis ekipleri, adliye yakınlarında kontrollü patlatılan otomobilin, saldırganların olay sonrası kaçmak için önceden hazırladıkları araç olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

İzmir
AP

MHP: Başımız sağolsun

Ne Fırat'lar Ne Fethi'ler Bitmez Bu Topraklarda. Başımız Sağolsun, #İzmir...

Ne Fırat'lar Ne Fethi'ler Bitmez Bu Topraklarda. Başımız Sağolsun, #İzmir...

"Türkiye bunu hak etmiyor"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir saldırısı sonrası sosyal medya hesabı twitter üzerinden bir mesaj yayınladı.

Kılıçdaroğlu, "Ülkemizin her kenti, insanlarımız terörle yüz yüze. Türkiye bunu hak etmiyor. İzmir’deki şehitlerimize rahmet, yaralılara şifa diliyorum." açıklamasını yaptı.

Ülkemizin her kenti, insanlarımız terörle yüz yüze. Türkiye bunu hak etmiyor. İzmir’deki şehitlerimize rahmet, yaralılara şifa diliyorum.

CHP Genel Merkezi adına atılan bir tweet de, "Teröre Teslim olmayacağız" başlığı ile yayınlandı.

Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

HDP saldırıyı kınadı

Halkların Demokratik Partisi (HDP), İzmir Adliyesi yakınında meydana gelen saldırı ile ilgili bir kınama mesajı yayınladı.

HDP Merkez Yürütme Kurulu’nun (MYK) yaptığı açıklama şöyle:

"İzmir’de Adliye önünde yapılan saldırıyı en sert biçimde kınıyoruz. Saldırıda yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. 

Daha önce defalarca söylediklerimizi bir kez daha vurguluyoruz: Türkiye’nin sorunlarını şiddet yoluyla, çatışarak ve savaşarak değil; diyalogla, müzakereyle, demokratikleşmeyle aşmak mümkündür. Sorunları aşmanın yolu demokratik siyasettir, sağduyulu davranıştır. 

Siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını, demokratik yapıları, tüm toplumu şiddet karşıtlığında; barış, kardeşlik ve demokrasi adımları etrafında buluşmaya ve sorunlarımızı konuşarak çözmeye çağırıyoruz". 

İzmir’deki saldırıyı en sert biçimde kınıyoruz. Bu ülke insanları daha fazla can kaybını hak etmiyor.… twitter.com/i/web/status/8…

AA: Polis Fethi Sekin, can kaybının artmasını önledi

Fethi Sekin
DHA

Anadolu Ajansı’na göre saldırıda yaşamını yitiren polis memuru Fethi Sekin, erken müdahalesi sayesinde can kaybının büyümesinin önüne geçti.

Sekin, aracın Adliye'ye girmesine engel olurken açtığı ateşle bir saldırganı öldürdü ve ardından diğer saldırganın açtığı ateşle yaşamını yitirdi.

Doğan Haber Ajansı'na göre Sekin, 55 gün önce annesi Hatun Sekin’i kanserden kaybetmişti.

Fethi Sekin’in 66 yaşındaki babası Mehmet Zeki Sekin de, eşinin kanserden ölmesi üzerine oğlunun yanına gitmişti.

Sekin, Elazığ’ın Baskil ilçesi nüfusuna kayıtlıydı.

Fethi Sekin’in cenazesi, Baskil’e bağlı Doğancık köyünde toprağa verilecek.

Yaşamını yitirenler: Fethi Sekin ve Musa Can

Olay yeri
DHA

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğu, saldırıda yaşamını yitirenlerin adlarını açıkladı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Doğu, saldırıda hayatını kaybedenlerden birinin polis memuru Fethi Sekin olduğunu, Sekin'in 8-10 yıldır adliye önünde trafiği düzenlediğini belirtti. 

Doğu, hayatını kaybeden diğer kişinin ise adliyede kâtip olarak görev yapan Musa Can olduğunu ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Kaynak: Çok büyük bir kıyım hedeflendiği anlaşılıyor

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada,  "Muhimmata bakıldığında çok büyük br kıyım hedeflendiği anlaşılıyor" dedi.

İzmir'de gerçekleşen saldırıya ilişkin hükümetten ilk açıklamayı yapan Veysi Kaynak, iki saldırganın da ölü olarak ele geçirildiğini ifade etti. 

Başbakan Yardımcısı ayrıca, saldırganlara ait muhimmatların tamamının kontrollü bir şekilde patlatılarak imha edildiğini söyledi. 

Terörle mücadele ile Suriye ve Irak’taki operasyonların süreceğini vurgulayan Kaynak, Astana'da yapılacak Suriye barış görüşmelerini hatırlattı.

Kaynak, "İzmir'in huzuruna bir saldırı olmuştur" dedi. 

'Hava kötü olmasaydı can kaybı çok daha yüksek olabilirdi'

Orası adliyede hakim, savcı ve avukatların girişiydi. Ama saldırının olduğu saat çok yoğun değildi çünkü bugün hava yağışlı olduğu için pek çok avukat işlerini erteleyip, adliyeden erken ayrılmıştı. Eğer hava kötü olmasaydı can kaybı çok daha yüksek olabilirdi. Perşembe günü adliyenin en yoğun olduğu günlerden biridir. Bunu herkes bilir. Ben o yüzden özellikle Perşembe gününün seçildiğini düşünüyorum. Adliyenin diğer bir kapısı daha var, oradan vatandaşlar giriyor. Oraya saldırı olsaydı çok daha fazla can kaybı olabilirdi. İlk düşündüğüm vatandaşların değil devletin hedef alındığıydı. Binanın önünde bir polis noktası ve yolun iki tarafında kapan vardır. İzmir'deki adliye binası diğer illerdeki adliye binalarına göre göre daha az korunuyordu. Biz kendi aramızda 'burası diğerleri kadar korunmuyor' diye konuşuyorduk. Otoparka sadece hakim ve savcılarının araçlarıyla polis araçları, cezaevi arabaları alınıyor. Kartı olmayan giremiyor. Şu anda kentte her yeri kapattılar. Metroyu da kapatmışlar. Yollarda araçları plakasına ve sürücüsünün eşkâline bakıp durduruyorlar."

Olay saatinden önce Adliye binasından ayrılan avukat Zeynep İnan Çam
Polis ağlıyor
Getty Images via Depo Photos

Önünde saldırı düzenlenen İzmir Adliyesi

İzmir Adliyesi
BBC

Adliye önünde saldırıya tepki

Adliye önünde protesto
DHA

Saldırının ardından İzmir Adliyesi önünde toplanan bir grup, saldırıyı protesto etti.

Polis, yurttaşların olay yerine yaklaşmaması için önlem aldı.

Adliye önünde protesto
DHA

Vali Ayyıldız: Eldeki ilk verilere göre PKK saldırısı

İzmir
Reuters

İki terörist ölü olarak ele geçirilmiştir. Yanlarında iki adet Kalaşnikof, RPG-7 tüfek, 7-8 tane fişek ve 8 tane el bombası ele geçirilmiştir. Bu hadise içimizi acıtmakla beraber, bu hadisenin bu şekilde atlatılması, alınan tedbirler ve cefakar, şehit olmayı göze alan emniyet güçlerimiz sayesinde olmuştur. Ayrıca tedavi gören polis memurlarımız var. Onlar da tedavi altında. Bu hadiselerde sağduyulu davranmanız çok önemli ulusal basın olarak. Teröristlere ait olan bir araç daha tespit edildi, o da patlatıldı kontrollü bir şekilde. Şu ana kadar elde olan veriler, PKK olarak değerlendirilmekte. Milletimize başsağlığı diliyorum."

Erol Ayyıldızİzmir Valisi

Patlama anının görüntüsü

Bölgedeki güvenlik kamerasından patlama anının görüntüsü.

İzmir Adliyesi önündeki patlama anı

Kent çapında önlemler alındı

Olay yeri trafiğe katıldı
Reuters

İzmir’deki saldırının ardından güvenlik güçlerinin kent çapında önlem aldığı bildiriliyor. 

Anadolu Ajansı, Manas Bulvarı bölgesine trafik akışının kesildiğini duyururken Doğan Haber Ajansı da kentin giriş ve çıkışlarında kontrol noktaları kurulduğunu belirtti.

Bayraklı Belediye Başkanı Karabağ: Üç teröristten ikisi vurularak öldürüldü

Üç terörist, adliyenin vatandaş giriş kapısına gelerek bombalı aracı bırakıyorlar, ardından aracı patlatıyorlar. Bu teröristlerden iki tanesi vurularak öldürüldü, biri ise kaçak. Bomba patlaması ve saldırı anında bir polis şehit oldu. 10 yaralı var. En yakındaki Ege Üniversitesi gibi hastanelere yaralılar götürüldü. Savcıyla görüşmeme göre kaçak terörist ile bombalı araç ve silahlar araştırılıyor."

Hasan KarabağBayraklı Belediye Başkanı

İki kişi yaşamını yitirdi

Olay yeri
AP

Doğan Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı, saldırıda bir polis ile bir adliye çalışanının yaşamını yitirdiğini bildirdi. 

İzmir Adliyesi önündeki saldırı ardından ilk görüntüler

İzmir Adliyesi önündeki saldırı ardından ilk görüntüler

'Gök gürültüsü dibimizde gerçekleşmiş gibiydi'

Adliye binasına 400 metre uzaklıktaki bir binada olan Murat Utkucu, duyduklarını şöyle anlatıyor:

Önce korkunç bir ses duyduk. Gök gürültüsü dibimizde gerçekleşmiş gibiydi. Bomba olduğunu hemen anladık tabi. Hemen akabinde çatışma sesleri duyduk. Çok sayıdaydı. Yaklaşık 1 dakika sürdü. Sonra korkunç bir barut ve yanık kokusu geldi. Biz o kadar uzakta olmamıza rağmen bize kadar geldi. Sonra binadan yükselen dumanlar gördük. O zaman Adliye binası olduğunu anladık."

Görgü tanığı: Saldırgan vatandaşların üzerine ateş açtı

DHA
İzmir

Patlama sırasında olay yerine yakın bir noktada bulunan görgü tanığı Öykü Şahinler, yaşadıklarını BBC Türkçe'ye şöyle anlattı:

"Kısa bir süre önce arkadaşımı adliye kavşağından Adliye'ye bırakmıştım. Patlama sesini biraz ilerledikten sonra duydum, çok şiddetliydi.

"Bir anda atmosfer değişti ve trafik birden yoğunlaştı. Hemen sonra arkadaşım aradı ve silahçı çatışma sesi duyduğunu söyleyerek çabuk eve gitmem konusunda uyardı."

İzmir Adliyesi'nin yakınlarındaki Adliye Cafe'den BBC Türkçe'ye konuşan bir diğer görgü tanığı ise patlamanın polis kulübesinin önünde olduğunu ve hemen karşısında silahla vatandaşların üzerine ateş açıldığını söyledi.