Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

  1. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hava sahalarının ve sınırlarının IKBY'ye yakında kapatılacağını açıkladı.
  2. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, PKK'nın Suriye üzerinden deniz yoluyla Ege ve Akdeniz’e sızdığını söyledi.
  3. ABD Büyükelçiliği’nden, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz’un tutuklanmasıyla ilgili açıklama geldi.
  4. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel yönetimdeki istifalar konusunda "Bir makama getirilirken her şey iyi güzel... Makamın boşaltılmasının istenilmesi niye yadırganıyor?" dedi.
  5. Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren kanun tasarısı İçişleri Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı. Tasarıya karşı çıkan kadın hakları örgütleri sosyal medya üzerinden kampanya yürütüyor.
  6. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca kamu kurum ve kuruluşlarındaki ‘FETÖ’ yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturmalar kapsamında, 133 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Canlı anlatım

Yazan Berza Şimşek

time_stated_uk

Gün boyu Türkiye'de yaşanan sıcak gelişmeleri canlı anlatım sayfamızda aktardık.

Böylece bugünkü canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

Yarın tekrar görüşmek üzere.

Hoşçakalın.

'FETÖ' soruşturması kapsamında 39 hakim ve savcı daha meslekten ihraç edildi

HSK
HSK

Hakimler ve Savcılar Kurulu, 'FETÖ' soruşturması kapsamında 39 hakim ve savcıyı daha meslekten ihraç etti. 'FETÖ' soruşturmaları kapsamında meslekten ihraç edilen savcı ve hakim sayısı toplamda 4 bin 560'a ulaştı.

İnsan hakları örgütleri, uzun zamandır toplu gözaltı, ihraç ve OHAL'in uzatılmasından kaygı duyduklarını dile getiriyor. Hükümet ise bu tür adımların Fethullah Gülen Cemaati ile mücadele için gerekli olduğunu savunuyor.

BM İnsan Hakları Komiseri: Toplu gözaltı, ihraç ve OHAL'in uzatılmasından kaygılıyız

Sınır bölgesine tank ve askeri araç sevk edildi

Askeri sevkiyat
DHA

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Şırnak’ın Silopi İlçesi Habur Sınır Kapısı yakınlarında başlattığı tatbikat devam ederken, DHA'nın haberine göre bugün sınır bölgesine tırlar ile çok sayıda tank ve askeri araç sevk edildi.

Erdoğan: Sınırlar da hava sahaları da kapatılacak

Erdoğan
EPA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ndeki bağımsızlık referandumu konusunda konuşuyor. Erdoğan, hava sahalarının ve sınırların yakında kapatılacağını açıkladı.

Şunu özellikle bilmenizi istiyorum, referandum denilen olay bir sebeptir ama netice değildir. Burada iş bitmemiştir. Sadece başlamıştır. Hava sahaları da kapatılacak. Kim gelecek? Yakında sınırlar da kapatılacak. Nasıl girişini çıkışını yapacaksın? Ya bir devleti yöneten bu şeyleri böyle çocukça değerlendirir mi?

Antalya'da bir kadına sokakta şiddet uygulayan polis tutuklandı

Antalya’da bir kadına sokak ortasında şiddet uygulayan polis memurlarından biri tutuklandı, diğeri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

3 Ekim tarihinde Alanya ilçesinde bir polis memuru sokakta yerde yatmakta olan bir kadını copla dövüp, tekmelemiş, ardından saçlarından tutarak sürüklemişti. Diğer polis memuru ise yaşananlara müdahale etmeyerek, bunu izlemişti.

Bu olay cep telefonuyla görüntülenmiş, olay sosyal medyada tepki toplamıştı.

Bunun ardından polisler açığa alınarak haklarında soruşturma başlatılmıştı.

Doğan Haber Ajansı (DHA), kadının Kırgızistan asıllı olduğunu bildirdi.

Antalya
DHA

Kalın, tutuklanan ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı hakkında konuştu

İbrahim Kalın
DHA

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda çalışan bir kişinin tutuklanması hakkında konuştu.

Kalın, TRT Türk’te verdiği röportajda “İddianameyi görmüş değilim, ancak tutuklandığına göre ciddi deliller var” dedi.

Kalın, tutuklanan Metin Topuz’un, Adil Öksüz’ün de aralarında olduğu, 15 Temmuz darbe girişiminin kilit isimleriyle telefon görüşmeleri yaptığının tespit edildiğini söyledi.

ABD Büyükelçiliği yaptığı açıklamada “Biz bu iddiaların tamamen temelsiz olduğuna inanmaktayız” ifadelerini kullanmıştı. (Elçilik’ten yapılan açıklamanın detayları için lütfen sayfanın aşağısına inin.)

Kalın, YPG'nin kontrolündeki Afrin'e olası bir operasyonla ilgili olarak ise "Türkiye kendi güvenliği için gerekli gördüğü yer ve zamanda müdahaleyi yapar" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: PKK Suriye’den Ege ve Akdeniz’e sızıyor

Süleyman Soylu
AFP

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde yürütülen operasyonlarda 5 PKK’lının öldürülmesinin ardından konuştu:

Terör örgütü, son yöntem olarak da Irak'ın kuzeyinden, İran'dan ve Afrin'den sızmalardan sonra başka bir yöntem arayışına girdi. Arayışı şu; Lazkiye üzerinden, deniz üzerinden, Muğla, Köyceğiz, Fethiye, İzmir civarına sızma konusunda terör örgütü liderleri talimat verdiler. Açık denizlere bir gemiyle gelip, oradan filikalarla, kayıklarla, botlarla sahile gelmek konusunda..."

Başbakan Yardımcısı Şimşek: 2018'de savunma sanayisi için 17-18 milyar liralık ek harcama yapılacak

Getty Images
Getty Images

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, NTV’ye verdiği röportajda, 2018 yılında Türkiye’nin savunma sanayisi için muhtemelen 17-18 milyar liralık ilave harcamanın yapılacağını ve bu harcamaları vergilerle karşılayacaklarınıaçıkladı.

2018'de Türkiye'nin etrafındaki tehditlerle baş edebilmesi, caydırıcı bir güce sahip olabilmesi için ilave silah sistemleri gündemde. Bunu karşılamak amacıyla borç yerine vergi artışlarını tercih ettik."

Şimşek, Motorlu Taşıtlar Vergisi'nden (MTV) gelecek gelirin 2 milyar lira olacağını,2018 sonrası alınacak araçların ise 2,8 milyar lira vergi geliri getireceğini belirtti.

ABD Elçiliği'nden, konsolosluk çalışanının tutuklanmasına tepki

ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda çalışan bir kişinin tutuklanmasının ardından, ABD Büyükelçiliği açıklama yaptı.

Açıklama, Anadolu Ajansı'nın (AA) ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz’un tutuklandığını duyurmasının ardından geldi.

AA tutuklanma gerekçesi olarak, Topuz’un firari eski savcı Zekeriya Öz ve haklarında dava açılan eski polis müdürleri ile irtibatının tespit edilmesini gösterdi.

ABD Elçiliği’nden yapılan açıklamada ise, “yerel bir çalışanın tutuklanmasından ve hukuka dayalı bir mahkeme yerine medyada yargılanmasının amaçlanmasından rahatsızlık duyuyoruz” denildi.

Elçilik, “Biz bu iddiaların tamamen temelsiz olduğuna inanmaktayız” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki ABD Diplomatik Misyonu Tarafından Yapılan Açıklama

Türkiye’deki ABD Diplomatik Misyonu Tarafından Yapılan Açıklama

Erdoğan: Makamın boşaltılmasını istemem neden yadırganıyor?

Erdoğan
Getty Images

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtlarken, yerel yönetimdeki istifalar konusunda konuştu.

"Bir makama getirilirken her şey iyi güzel, ama benim metal yorgunluğu olarak dediğim durumlarda makamı boşaltılmasının istenilmesi niye yadırganıyor?"

Erdoğan sözlerine "Bu davaya inanmış olanlar, bu davaya gönül vermiş olanlar, gerektiğinde genel merkeze gelir istifasını teklif eder, ondan sonra da bir başka arkadaşla yola devam edilebilir. Zaten istifa eden de, partiden istifa amacıyla değil, bulunduğu makamı boşaltmak için o tür bir adım atar" şeklinde devam etti.

Erdoğan yerel yönetimler ve teşkilatlar konusunda geçtiğimiz günlerde, “İstifalar yok ama olmayacak anlamına gelmez” demişti.

Erdoğan, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Kerkük’te işgalci konumunda olduğunu ve gerekli adımların atılacağını söyledi.

Müftülere resmi nikah yetkisi İçişleri Komisyonu'nda

Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren kanun tasarısı, TBMM İçişleri Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı.

Tasarıya karşı çıkan kadın hakları örgütleri, Meclis önünde toplanıyor.

Kadın hakları örgütleri Twitter üzerinden de kampanya yürütüyor ve İstanbul’da akşam saatlerinde protesto gösterisi düzenleme çağrısı yapıyor.

Kadın hakları savunucuları, müftülüklere nikah yetkisi verilmesinin kadınların üzerindeki toplumsal baskıyı artıracağını ve laiklik ilkesine aykırı olduğunu söylüyor.

Tasarı, İçişleri Komisyonu'nda onaylandıktan sonra Meclis Genel Kurulu'na gönderilecek.

Bu akşam 19.30'da Kadıköy Khalkedon Meydanı'ndayız. Kadınlar bu yasayı asla kabul etmeyecek!… twitter.com/i/web/status/9…

‘FETÖ’ soruşturmaları kapsamında 133 kişiye gözaltı kararı

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki ‘FETÖ’ yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturmalar kapsamında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 133 kişi hakkında gözaltı kararı verdi.

Anadolu Ajansı, bu kapsamda sabah saatlerinde 11 ilde polis operasyonu başladığını duyurdu.

Haklarında gözaltı kararı verilen kişilerin 101’inin Maliye Bakanlığı çalışanı, 32’sinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışanı olduğu belirtiliyor. Her iki bakanlıktan ikişer kişinin aktif olarak görevlerini sürdürdükleri kaydediliyor.

2 Ekim Pazartesi gününden itibaren Türkiye'deki sıcak gelişmeleri sizlere canlı anlatım sayfalarımız aracılığıyla aktarıyoruz.

Türkiye'de gündemde olan konulara bu sayfalarımızda yer vereceğiz.

Bugünkü canlı anlatım sayfamızı 'FETÖ' soruşturmaları kapsamında gözaltı kararları ve müftülere resmi nikah veren yasa tasarısı ile açıyoruz.