Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

  1. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bir ABD misyonu çalışanını daha ifadeye çağırdı, eşi ve çocuğu gözlatına alındı
  2. CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun 25 yıl ceza aldığı dosya bozuldu, Berberoğlu tekrar yargılanacak
  3. Türk Silahlı Kuvvetleri, İdlib'de keşif faaliyetlerine başlandığını açıkladı
  4. ABD'nin vize kararının ardından Türk Lirası değer kaybetti, Borsa İstanbul haftaya düşüşle girdi
  5. TÜSİAD, "vize krizini itidal içinde çözecek diplomatik süreçler bir an evvel başlatılmalıdır" açıklamasında bulundu

Canlı anlatım

Yazan Öykü Altuntaş

time_stated_uk

Gün boyu Türkiye'de yaşanan sıcak gelişmeleri canlı anlatım sayfamızda aktardık.

Böylece bugünkü canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

Yarın tekrar görüşmek üzere.

Hoşçakalın.

Sefter Taş’ın babası: Devlet oğlumun IŞİD tarafından yakıldığını kabul etti

IŞİD bayrağı
Getty Images

IŞİD’in, Aralık 2016’da yakılarak öldürdüğünü gösteren bir video yayınladığı asker Sefter Taş’ın babası Aydın Taş, devletin oğlunun yakılarak öldürüldüğünü kabul ettiğini söyledi.

Oğlunun durumuna dair devlet tarafından hiçbir bilgi verilmemesi üzerine gaiplik davası açan Aydın Taş’a bugün görülmesi planlanan duruşmadan bir gün önce devlet tarafından haber verildi.

Iğdır’daki köylerinde Özgürüz’e konuşan baba Aydın Taş, garnizon komutanı ve kaymakamın evlerine gelerek Sefter Taş’ın IŞİD tarafından yakılarak öldürüldüğünü bildirdiğini söyledi.

Aydın Taş yetkililerin, devletin Aralık 2016’dan beri görüntüleri incelediğini ve görüntülerin gerçek olduğunun ancak dün anlaşıldığını anlattığını aktardı. Özgürüz'e konuşan Taş, videoyu izlediğinden beri olayı atlatamadığını, defalarca intihar etmeyi düşündüğünü, eşinin de ilaçlarla ayakta kalabildiğini ve büyük psikolojik sorunlar yaşadıklarını söyledi.

Taş, oğlunun cenazesinin akıbetine dair bir bilgi olmadığını, oğlunun mezarını istediğini anlattı.

Journo.com.tr’den Fırat Yeşilçınar’ın haberine göre Sefter Taş’a şehitlik unvanı da verilecek.

Sefter Taş 1 Eylül 2015’te Kilis’te sınır karakolunda IŞİD tarafından kaçırılmıştı. O günden beri Sefter Taş’tan haber alınamıyordu.

ABD Konsolosluğu’nda çalışan bir kişi daha ifadeye çağırıldı, eşi ve çocukları gözaltına alındı

İstanbul'daki ABD Konsolosluğu
Getty Images

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ABD İstanbul Başkonsolosluğu’nda çalışan N. M. C. isimli bir kişiyi 'ifade vermesi için davet ettiklerini' açıkladı, bu kişinin diplomatik dokunulmazlığı olmadığını duyurdu. Bu kararın geçen hafta tutuklanan Metin Topuz'un ifadesinde anlattıkları üzerine alındığı bildirildi.

Başsavcılık, bu kişinin eşi ve oğlunun da Amasya’da gözaltına alındığını belirtti.

Türk basınında yer alan haberlerde bu kişinin konsolosluktan çıkmadığı için gözaltına alınamadığı iddia edildi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül öğlen saatlerinde bu gözaltına yönelik bir soruya "Bizim bilgimiz dahilinde olan 2. bir tutuklama ya da gözaltı kararı bulunmuyor" diye yanıt vermişti.

CHP’li vekil Enis Berberoğlu yeniden yargılanacak

Enis Berberoğlu
Getty Images

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun avukatı Murat Ergün, Berberoğlu’nun dosyasının İstanbul Bölge Adliye 2. Ceza Dairesi tarafından bozulduğunu duyurdu. Berberoğlu yeniden yargılanacak.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, durdurulan MİT TIR’larına dair belgeleri Can Dündar’a vermesini casusluk olarak yorumlamış ve 14 Haziran’da Enis Berberoğlu’nu 25 yıl hapis cezasına çarptırmıştı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Adalet Yürüyüşü başlatmıştı.

CNNTürk’te yer alan habere göre, bozma kararında "Sırrın daha önce ifşa edildiğinin kabulü halinde gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama suçunun unsurlarının oluşmayacağı" ifadeleri yer aldı.

Söz konusu belgeler, Cumhuriyet gazetesi yayınlamadan aylar önce Aydınlık gazetesinde yayınlanmıştı.

Canlı yayında konuşan Murat Ergün, casusluk yapıldığına hükmetmek için lehine casusluk yapılan bir devlet veya örgüt olması gerektiğini fakat dosyada böyle bir ilişki bulunmamasının bozma nedenlerinden biri olduğunu söyledi.

Bozma kararında tutukluluk halinin bozulmadığını belirten Ergün, bu karara da itiraz ettiklerini duyurdu.

CHP Grup Başkanvekili Altay: Erdoğan’ın ve AK Parti yöneticilerinin beceriksizliği

Engin Altay
DHA

CHP olarak bu krizle ilgili önce büyük bir sağduyu çağrımız var. Hem AK Parti yöneticilerine, hükümete, Cumhurbaşkanına hem şüphesiz bu muameleyi bize reva gören ABD'ye de aynı sağduyu çağrımızı yapmak durumundayız. Basiretsiz, düzeysiz, uçuk, maceracı dış politika Türkiye'de iş adamından öğrencisine, sporcusundan politikacısına herkesin hayatını biraz daha zora sokmakta. Türkiye'ye Somali, Yemen, İran, Libya, Kamboçya gibi ülkelerle o ülkelere yapılan muamelenin -o ülkeleri de küçümsemiyorum- aynısının yapılması Türkiye için vahim bir durumdur. 'Hiç olmadığı kadar yakınız'dan ilişkilerin dip noktasına gelmesi Erdoğan'ın ve AK Parti yöneticilerinin basiretsizliği, tutarsızlığı ve beceriksizliğinin en somut örneğidir.

Engin AltayCHP Grup Başkanvekili

ABD Büyükelçiliği Müsteşarı Philip Kosnett Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

dışişleri bakanlığı
DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Philip Kosnett, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Reuters haber ajansına bilgi veren Türk yetkililer Kosnett’e, ABD’nin vize hamlesinin “gereksiz gerilime” yol açtığını ve bundan geri adım atılması gerektiğini söyledi.

MÜSİAD: Vize krizinin ekonomiye yansımaları olacak

müsiad logosu
müsiad

Mütekabiliyet esâsı, devletlerarası ilişkilerde maruz kalınan davranışa aynı şekilde karşılık verme prensibini gerektirir. Türkiye; şerefli ve güçlü bir ülke olarak, ABD’nin vize başvurularını askıya almasına karşılık, bu esasa dayanarak vizeleri karşılıklı olarak kaldırma kararı aldı. Ülkemiz, uluslararası arenada eşit bir şekilde varlığını sürdürüyor, dolayısıyla kendisine yönelik yapılan yaptırımlara elbette tepkisiz kalmayacaktır. Diğer yandan, Türkiye ile ABD arasındaki vize krizinin elbette ekonomiye yansımaları da olacaktır. Yaklaşık 18,5 trilyon dolarlık büyüklüğüyle ABD ekonomisi, Türkiye gibi ihracatını sürekli geliştiren ve hedeflerini yüksek tutan bir ülke için çok değerli bir pazar konumunda yer alıyor. Nitekim 2016 yılında en çok ihracat yaptığımız 5. ülke olan ABD’yle ikili ticaret hacmimiz 17,5 milyar dolara kadar yükselmişti. Bu bağlamda Amerika ile olan ticari ilişkilerimizi rasyonel bir şekilde sürdürmemiz ve daha ileri seviyelere taşımamız gerekiyor. Bu nedenle iş dünyasının temsilcileri olarak bizlerin temennisi, bu gerilimin iki ülke arasındaki ekonomik ilişki ve işbirliğine asgari düzeyde etki etmesidir.

Abdurrahman KaanMüstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı

Adalet Bakanı Gül: Yargılamak Türkiye’nin hakkıdır

abdülhamit gül
Getty Images

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, ABD’nin vize kararının ardından A Haber kanalında bir programa katıldı.

Gül, ABD’nin açıklamasında yer alan güvenlik vurgusuyla ilgili “Konsolosluk çevresi veya çalışanlarla ilgili olarak güvenlikle ilgili hangi hususta eksiklik varsa gerekli çalışmalar yapılır” dedi ve ekledi:

“Eğer kastettikleri son tutukluluksa Türk yargısının verdiği bir karardır. Dışişleri Bakanlığımız da açıklama yaptı: İlgili kişinin diplomatik dokunulmazlığı bulunmayan bir kişi olduğunu açıkladı.

“Türk vatandaşı olan birisiyle ilgili ve Türkiye’de gerçekleşen bir fiille ilgili bir yargılama yapması Türkiye’nin kendi hakkıdır.

“Bu husus bağımsız bir şekilde yargı tarafından sürdürülen bir yargılamadır. Bu hususta saygılı bir şekilde süreci takip etmesi gerekir.

“Türkiye bir hukuk devleti, itirazlar yapılır, dosyadaki kapsama göre savcı gerekli soruşturmaları yapıyor. Soruşturma da gizli olduğu için bir bilgi sahibi değiliz.

“Bu hususta ABD’nin bu gerekçeyle vermiş olduğu bu kararın gözden geçirileceğini umuyorum.

“Dışişleri Bakanlığı da gerekli açıklamaları çalışmaları ve misliyle karşılık vermeyi gerçekleştirdi.”

THY: ABD biletlerinde ücret iadesi mümkün

THY
Reuters

Türk Hava Yolları, ABD ve Türkiye’den karşılıklı vize açıklamalarının ardından seyahat edemeyecek yolcuların bilet ücretlerini geri alabileceğini duyurdu.

THY, hiç kullanılmamış biletler için ücret iadesi yapılabileceğini, kısmi olarak kullanılmış ve seyahatin tamamlanmamış olduğu biletlerde de biletin kullanılmayan uçuşlarına ait ücret iadesi yapılabileceğini açıkladı.

THY yolcularına herhangi bir ücret farkı ve ceza almaksızın biletlerinin geçerliliğini 31 Ekim 2017 tarihine kadar uzatma imkanı da tanıdı.

Bu haklardan faydalanmak isteyen yolcuların ay sonuna kadar başvuru yapması gerekiyor.

TSK: İdlib'de keşif faaliyetleri başladı

Türk askerleri
Getty Images

Ateşkes rejiminin takibi maksadıyla, garantör ülkelerin silahlı kuvvetlerine mensup birliklerden oluşan Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü’nde yer alan Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları, İdlib Bölgesinde icra edeceği harekât kapsamında, gözlem noktaları tesis etmek üzere 08 Ekim 2017 tarihinden itibaren keşif faaliyetlerine başlamıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları bölgedeki görevlerini Astana sürecinde Garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedirler.

Türk Silahlı Kuvvetleri

TÜSİAD: Çözüm için süreç bir an evvel başlatılmalı

tüsiad
tüsiad

Dün gece başlayan vize krizini itidal içinde çözecek diplomatik süreçler bir an evvel başlatılmalıdır. Uluslararası ilişkilerde müttefik ülkeler arasında, belirli konular üzerinde anlaşmazlık ya da öncelik farklılıklarının bulunması doğaldır. Ancak bu anlaşmazlık ve farklılıklar, sağduyulu diplomasi ile çözüme kavuşturulmalıdır. ABD Büyükelçiliği tarafından alınan bu karar ve mütekabiliyet ilkesinin doğurduğu sonuçlar çerçevesinde, iki ülke arasındaki anlaşmazlıkların esas sorumlusu olmayan vatandaşlar ve de ülkeler arasındaki ekonomik, sosyal, kültürel ve akademik ilişkiler zarar görecektir. Bu krizin ikili ilişkilerin temellerini sarsmadan, karşılıklı güven ve yapıcı diyalog eşliğinde hafifletilmesi, akabinde de yaşanan anlaşmazlıkların hızlı bir şekilde çözülmesi öncelikli beklentimizdir.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği

15 Temmuz'da Boğaziçi Köprüsü'ne çıkan askerler yargılanıyor

Köprüdeki askerler
Getty Images

15 Temmuz 2016'da Boğaziçi Köprüsü'nde yol kesen ve halka ateş açan askerlerin yargılandığı dava bugün başladı.

Haklarında 37'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen 135'i tutuklu 143 sanığın yargılandığı dava İstanbul'daki Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısında yapılan binadaki büyük salonda İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülüyor.

TL ve borsada değer kaybı

İstanbul'daki ABD Konsolosluğu
Getty Images
İstanbul'daki ABD Konsolosluğu

ABD'nin, Türkiye'den yapılan vize başvurularını süresiz olarak durdurulduğunu açıklamasının ardından TL güne değer kaybederek başladı.

Cuma günü 3.60 seviyesinde olan kur vize açıklamalarının ardından yükselişe geçerek 3.80'i aştı. Dolar, sabah saatleri itibariyle 3.70 seviyesinde seyrediyor.

Euro/TL kuru da açıklamalardan sonra 4.52 seviyesine kadar çıkarak ardından rekor kırdı. Sabah saatlerinde kur, 4.36 seviyesine geriledi.

Borsa İstanbul ise güne yüzde 4 düşüşle başladı. Türk Hava Yolları, yüzde 9'u aşan düşüşle, BIST 100 içerisinde güne en büyük kayıpla başlayan hisselerden oldu.