Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

  1. TÜİK Ağustos ayı işsizlik oranını yüzde 10,6 olarak açıkladı.
  2. Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da: İki ülke arasında 10 anlaşma imzalandı
  3. Atatürk Havalimanı saldırısı davasında 6 sanık tahliye edildi.
  4. Başbakan Yıldırım, Paradise Papers'ı haberleştiren Odatv'ye tazminat davası açtı.
  5. Euro, Türk lirası karşısında 4,60 ile yeni tarihi zirveyi gördü.
  6. Devlet memurlarının yurt dışına çıkarken işyerinden izin belgesi gösterme zorunluluğu kalktı.
  7. Milli Piyango yılbaşı özel çekilişinin büyük ikramiyesi 61 milyon lira

Canlı anlatım

Yazan Aylin Yazan

time_stated_uk

Canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik

Türkiye'de gün boyunca yaşananları aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

Yarın yeniden beraber olmak umuduyla, hoşçakalın.

'Dolar/TL paritesi yakın zamanda yeni bir rekor kırabilir'

Özge Özdemir

BBC Türkçe

Dolar tl grafiği
BBC

Türk Lirası'nın diğer para birimleri karşısında değer kaybı bu hafta da devam ederken, euro da iki gündür rekor kırıyor. Önümüzdeki dönemde dövizdeki seyri ise küresel risk iştahı ve uluslararası piyasalardaki gelişmeler belirleyecek.

Salı günü euro, Türk Lirası'na karşı 4,59 seviyesinden işlem görerek günü tarihi zirveden kapadı.

Bu sabah saatlerinde ise euro/TL paritesi 4,60 seviyesine çıkarak yeni bir rekor kırdı.

Dolar ise Salı günü Türk Lirası'na karşı 3,91 seviyelerine kadar çıkarak Ocak ayında ulaştığı zirvenin yakınlarında seyretti.

Ocak ayında Dolar/TL paritesi 3,94 seviyesine çıkarak rekor kırmıştı.

Uzmanlar Dolar/TL paritesinin yakın zamanda yeni bir rekor kırması beklenebileceğini söylüyor.

Analistlere göre Türk Lirası'nın son zamanlarda yaşadığı değer kaybını hem iç hem de dış etkenlere bağlamak mümkün.

Haberin devamı için tıklayın.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da: Türkiye ile Katar arasında 10 anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad es-Sani
AFP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Katar ziyareti, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad es-Sani görüşmesi ile başladı.

Liderler görüşme ardından bankacılık, hukuki ve adli eğitim, liman, gıda güvenliği alanlarında 10 iş birliği anlaşması imzaladı.

Anlaşmalar arasında TRT ile Katar Medya Kurumu (QMC) Arasında İş Birliği Protokolü de var.

TRT ile Katar Medya Kurumu (QMC) arasında iş birliği protokolü de imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Katar Türk Silahlı Kuvvetleri Kara Unsur Komutanlığını ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad es-Sani
AFP

Dersim İsyanı'nın sembol ismi Seyit Rıza ve arkadaşları idamlarının 80. yılında anılıyor

Hatice Kamer

BBC Türkçe

Anma töreni
Hatice Kamer

Dersim İsyanı'nın sembol isimlerinden Seyit Rıza, idam edilişinin 80. yıl dönümünde Tunceli (Dersim) ve İstanbul'da anıldı.

Tunceli'de anma programı, CHP Tunceli il Örgütü, Demokratik Alevi Derneği, Pir Sultan Abdal Dersim Şubesi ve Dersim Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlendi.

CHP il Başkanı Ali Rıza Güder yaptığı konuşmada “1938 Dersim Türkiye Cumhuriyeti’nin cinnetidir. 38’te korkunç acılar yaşayan atalarımız bilgelikle Cumhuriyete düşman olmadılar. Onların duygularının ve düşüncelerinin mirasçısıyız. Biz de olmayacağız." dedi.

Anma programı kapsamında, Dersim Katliamı'nın yaşandığı 1938 tarihini hatırlatacak şekilde akşam saat 19:38’de herkes bulunduğu yerde mum yakacak.

Dersim'de ne olmuştu?

Dersim'de 1937-38 yıllarında Türkiye hükümetiyle Dersimli aşiretler arasındaki anlaşmazlıklar sonucu, "mutlak devlet hakimiyetinin sağlanması amacıyla" Türk Silahlı Kuvvetleri 1937-38 yılları arasında Dersim'e harekat düzenledi.

Yaşanan katliamda yaklaşık 13 bin kişinin öldüğü, 12 bine yakın kişinin de göçe zorlandığı tahmin ediliyor.

Seyit Rıza heykeli
Hatice Kamer

Dersim İsyanı'nın sembolü olan 75 yaşındaki Seyit Rıza, Dersim bölgesinde tanınan Hesena aşiretindendi.

İsyanı'nın liderlerinden olduğu gerekçesiyle 15 Kasım 1937 tarihinde oğlu Reşik Hüseyin ve Dersim’li 5 aşiret lideriyle birlikte Elazığ Buğday Meydanı'nda asılarak idam edildi.

Yaşlı olması nedeniyle yaşı küçültülerek idam edilen Seyit Rıza'nın nereye gömüldüğü bilinmiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23 Kasım 2011'de Başbakan olduğu dönemde "Dersim olayları ile ilgili Devlet adına özür dilemek gerekiyorsa ben dilerim" demişti.

Hapisteki Yazarlar Günü'nde gazeteci ve ressam Zehra Doğan'a uluslararası destek

Zehra Doğan
BBC
Zehra Doğan

Uluslararası Yazarlar Birliği'nin (PEN) 1981'den beri her yıl 15 Kasım'da düzenlediği Hapisteki Yazarlar Günü'nde bu yıl durumuna dikkat çekilen beş isimden biri Türkiye'den Zehra Doğan oldu.

Çinli sanatçı Ai Weiwei, Zehra Doğan'a mektup yazdı.

"Ai Weiwei, şu ifadeleri kaleme aldı:

"İfade özgürlüğünün kısıtlandığı otoriter bir toplumdan gelmeme rağmen, günümüzdeki gerçekliği yansıtan bir resim yaptığı için bir sanatçının tutuklanması karşısında şoke oldum.

"Eserlerinden etkileniyorum ve sana iyi dileklerimi yolluyorum. Bir an önce ve koşulsuz serbest bırakılman için çağrıda bulunuyorum. Türk hükümetinin sanatçılara, gazetecilere, yazarlara ve akademisyenlere yönelik yanlış tutumunun farkına varmasını umuyor ve düşünceleri yüzünden hapiste bulunan herkesi serbest bırakmasını talep ediyorum."

2016 yılında Nusaybin'deki çatışmaları haberleştiren Doğan, kentten ayrıldıktan sonra Temmuz ayında tutuklanmış ve 5 ay hapiste kalmıştı.

Zehra Doğan serbest bırakıldıktan sonra Haziran 2017'de 33 ay hapis cezasına çarptırılarak Diyarbakır E Tipi Cezaevi'ne gönderilmişti.

Atatürk Havalimanı saldırısı davasında 6 tahliye

Doğan Haber Ajansı, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda 46 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin davada 6 sanığın tahliyesine karar verildiğini duyurdu.

Davada 42'si tutuklu 46 sanık bulunuyordu.

Silivri'deki İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 3. duruşması görülen davaya bakan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Mahmut Tezin, Harun İçoğlu, Doğan Değerli, Faruk Yazıd, Gulmakhmad Salımov ve Ahmed Bin Hamed'in haklarında yurt dışına çıkış yasağı konularak, tahliye edilmelerine karar verdi.

Hükümet yetkilileri 28 Haziran 2016'daki saldırıda bulguların Irak Şam İslam Devleti'ni (IŞİD) işaret ettiğini açıklamıştı.

Duruşma 18 Ocak'a ertelendi. Duruşmalar Bakırköy Adalet Sarayı'nda görülecek.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin fotoğrafları
AFP

Başbakan Yıldırım Odatv'ye tazminat davası açtı

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ), sızan offshore belgelerin paylaşıldığı internet sitesinde Yıldırım kardeşler için bu görselleri kullanmıştı.
ICIJ
Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ), sızan offshore belgelerin paylaşıldığı internet sitesinde Yıldırım kardeşler için bu görselleri kullanmıştı.

Başbakan Binali Yıldırım ve iki oğlu, isimlerinin geçtiği Paradise Papers'ı (Cennet Belgeleri) haberleştiren Odatv'ye 500 bin liralık tazminat davası açtı.

Odatv'nin bildirdiğine göre Yıldırım ailesi "kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu" gerekçesiyle Odatv İmtiyaz Sahibi Soner Yalçın ve Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu'dan şikayetçi oldu.

Yıldırım'ın avukatı aracılığıyla Anadolu 28. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne sunulan dava dilekçesinde, "Dünyayı sarsacak belgelerden Binali Yıldırım'ın iki oğlu çıktı", "Oğlu Binali Yıldırım'ı dinlemedi mi?", "Böyle oğlum olsun 1 milyar borcum olsun diyecek" başlıklı haberler nedeniyle Odatv'nin cezalandırılması istendi.

Yıldırım belgeleri haberleştiren Cumhuriyet gazetesine de geçen hafta yine 500 bin liralık tazminat davası açmıştı.

Paradise Papers olarak adlandırılan milyonlarca yeni belge, dünyanın en güçlü ve zenginlerinin vergi cennetlerindeki yatırımlarına ilişkin bilgiler ortaya çıkarmıştı.

Kamuoyuna sızan belgelerde Başbakan Yıldırım'ın oğullarının Malta'daki gemicilik şirketlerine ilişkin ayrıntılar da yer alıyor.

Blegelerden Yıldırım'ın oğulları Erkam ve Bülent Yıldırım'ın Malta'da Hawke Bay Marine Co. Ltd ile Black Eagle Marine Co. Ltd adlı şirketleri olduğu anlaşılıyor.

Yıldırım, Paradise Papers dosyasında oğullarının off-shore hesaplarının bulunduğunun açıklanmasıyla bir algı oluşturulmaya çalışıldığını ve gizledikleri herhangi bir şey olmadığını söylemişti.

Belgelerde İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in bazı off-shore yatırımlarına ilişkin ayrıntılar da var.

Şeyma Subaşı'ya hakaret operasyonuna sosyal medyada tepki

Televizyon sahibi ve yapımcı Acun Ilıcalı'nın kısa süre önce evlendiği eşi Şeyma Subaşı'ya sosyal medyadan hakaret ettikleri iddia edilenlere yönelik polis operasyonuna sosyal medyada farklı tepkiler geldi.

View more on twitter

Bazı sosyal medya kullanıcıları operasyonun büyüklüğüne gönderme yaparken, bazıları da başlarından geçen ancak failleri hâlâ yakalanmamış olan olayları paylaştı.

Bunlardan biri, şarkıcı Suavi'nin eşi Gönül Yılman Saygan oldu. Suavi, ailesiyle birlikte geçen Ağustos ayında Balıkesir - İstanbul yolunda saldırıya uğramıştı.

View more on twitter

Bazı sosyal medya kullanıcıları ise kadınlara şiddet uygulayan ve cinsel tacizde bulunan suçluların yakalanmadığını savunarak, emniyet operasyonunu eleştirdi.

Ne #ŞeymaSubaşı ymış bee!Fikir özgürlüğünün olmadığı ülkede eleştiren tutuklanıp tecavüz eden serbest kalıyor. Zeng… twitter.com/i/web/status/9…

Kadını keserler tecavüz ederler döverler satarlar mal mal bakarsınız #şeymasubaşı na hakaret edenleri interpol arar… twitter.com/i/web/status/9…

Şeyma Subaşı Aralık ayında sosyal medya üzerinden kendisine yönelik hakarette bulunan bazı kullanıcılarla ilgili suç duyurusunda bulunmuştu.

Hürriyet gazetesinin haberine göre polis operasyonunda "organize" hakaretle suçlanan 30 kişi gözaltına alındı.

Euro TL karşısında rekor kırdı, dolar 3,89 dolayında

Euro
Getty Images

Türk lirasına karşı yükselişi süren Euro 4,60 seviyesine çıkarak tarihi zirveyi gördü.

Euronun küresel piyasada güçlenmesinin en belirgin nedenlerinden biri Almanya'nın ekonomik büyüme oranlarının beklentilerden fazla olması.

Dün Türk lirası karşısında 3,90 seviyesinin üstüne çıkan Amerikan doları ise 3,89 dolayında hareket ediyor.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, doların TL karşısında 3.89 üzerinde kalıcı olması halinde 3.95'e hareket olabileceğini söyledi.

Milli piyango yılbaşı büyük ikramiyesi 61 milyon lira

Milli Piyango yılbaşı özel çekilişinin büyük ikramiyesi 61 milyon lira olarak belirlendi.

31 Aralık akşamı yapılacak çekilişin tam biletleri 60 lira, yarım biletleri 30, çeyrek biletleri ise 15 liradan satılacak.

Çekiliş kapsamında verilecek toplam ikramiye tutarı ise 349 milyon 243 bin lira olacak.

Yılbaşı özel çekiliş biletleri, 29 Kasım Çarşamba günü satışa çıkarılacak.

Geçen yıl büyük ikramiye 60 milyon liraydı.

Noel baba kılığında milli piyango satıcısı
Getty Images

Kamu görevlilerine yurt dışına çıkışlarda izin belgesi zorunluluğu kalktı

Belge kontrol duyurusu
DHA

Kamu görevlilerinin yurt dışına çıkarken çalıştıkları kurumdan izin belgesi alma zorunluluğu bugün sona erdi.

Uygulama 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında 21 Temmuz 2016'da başlatılmıştı.

Devlet memurları o tarihten bu yana ancak işyerlerinden aldıkları izin belgelerini gösterdikten sonra havalimanları ve sınır kapılarından çıkış yapabiliyordu.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ, uygulamanın 15 Kasım'da sona ereceğini açıklamıştı.

DHA, bugün yürürlüğe giren değişiklikle ilgili genelge, havalimanlarına ve sınır kapılarına gönderildiğini duyurdu.

Sabah saatlerinden itibaren yurt dışı işlemleri için havalimanı ve sınır kapılarına gelen kamu görevlilerinden de izin belgesi gösterleri istenmedi.

İşsizlik Ağustos ayında yüzde 10,6, genç işsizliğinde artış

Yerde oturan 4 adam
AFP

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre Ağustos ayında işsizlik, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,7 azalarak yüzde 10,6 oldu.

Temmuz ayında işsizlik yüzde 10,7 seviyesindeydi.

15-24 yaş arası kişileri kapsayan "genç nüfusta" ise işsizlik oranı 0,7 puanlık artış ile %20,6 oldu.

15-64 yaş grubunda bu oran geçen yıla oranla 0,7 puanlık azalış ile %10,8 oldu.

Türkiye'de işsizlik oranı Ocak ayında yüzde 13' yükselerek, son 7 yılın zirvesine ulaşmıştı.

Şirketleri iflas eden İstanbul'daki tekstil işçilerinin hak arayışı sürüyor

grafik
bbc