Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

  1. Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a off-shore iddiası: Kardeşin Man Adası'ndaki 1 sterlinlik şirkete neden milyonlarca dolar gönderiyor?
  2. Erdoğan'ın avukatından Kılıçdaroğlu'na yanıt: 'Belgeler sahte'
  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şahsım üzerinden yeni bir bürokratik oligarşi inşa etmeye çalışmaları kabul edilemez
  4. Tahir Elçi'nin ölüm yıldönümünde Diyarkabır'da anmalar

Canlı anlatım

Yazan Öykü Altuntaş

time_stated_uk

Türkiye'de gün boyu yaşananları aktardığımız canlı sayfamızın sonuna geldik.

Yarın tekrar görüşmek dileğiyle.

AKP'den Kılıçdaroğlu'na 'belgeler sahte' yanıtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Ahmet Özel, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı 'off-shore' belgelerdeki iddiaları yalanladı.

Kılıçdaroğlu'nun gösterdiği kağıtların tamamı sahtedir. Ne Sayın Cumhurbaşkanımızın ne de ailesinin yurt dışında herhangi bir parası bulunmamaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında iftiralarda bulunan Kılıçdaroğlu hakkında yasal yollara başvurulacaktır.

AKP Sözcüsü Mahir Ünal ise, "Kılıçdaroğlu kendi yalanında boğulacak" dedi:

Türkiye'ye karşı Amerika'daki bazı çevrelerin yürüttüğü operasyonların söylem birliği eylem birliğine dönüşmüş durumda. Cumhurbaşkanımızla ve ailesiyle ilgili çirkin iftiraların hakikati ortaya çıkacaktır."

Kılıçdaroğlu'nun off-shore iddialarındaki işlemler yasa dışı mı?

Oya Ozarslan
DHA

Şeffaflık Derneği Türkiye Başkanı Oya Özarslan BBC Türkçe’ye konuştu:

Yeni bir iddia var mı belgelerde?

Şimdiye dek Erdoğan’ın kendi mal varlığı konuşulurdu, şimdi oğlu, kardeşi gibi birinci derece yakınlarının da mal varlığı gündeme girmiş oluyor. Yakınlarının üzerinde varlığını tuttuğu iddiası var. İkinci iddia, aynı Başbakan Yıldırım gibi yakınlarına ait işlemler için off-shore’da şirket açıp vergiden kaçındığı yönünde."

İddiaya konu olan işlemler yasa dışı mıdır?

Man Adası’nın, oradaki ülkelerin kanuna uygun. Bizim kanunumuza ilişkin de bir yasak yok. Burada iki mesele var: offshore ve vergiden kaçınma. Dünyanın her yerinde bütün siyasiler için bu açıklanması gereken bir problemdir. İngiltere Kraliçesi’nden Madonna gibi ünlülere bir sürü önemli figürün oraya parasını koyduğunu biliyoruz. Kendi ülkelerinde vatandaşa her şey için vergi koyuyor, ticaret yapanlardan vergi istiyorlar. Zenginlerin cennetinde vergi yok, yoksulsan var. Bu vergi adaletsizliği doğuruyor. İki nokta var: Kanuna uygunluğu meşru ya da yasal olmasını getirmez. Uluslararası kamuoyunda vergi kaçırmaya karşı yürütülen bir mücadele var."

Türkiye'de işin kanuni boyutu nedir?

Paradise Belgeleri’nde olduğu gibi Türkiye’de ek yüzde 30’luk vergiye tabii olacağına dair bir hüküm vardır. Bakanlar Kurulu'nun geçtiğimiz beş yılda bu vergi cennetlerinin listesine ilişkin kararnameyi açıklaması gerekiyordu. Yıldırım ve Erdoğan’ın yakınlarının şirketleri ve birçok kurum için bundan bahsedebilecektik. Kararname çıkmadığı için vergi alamadık. Neden? İkinci mesele, gizlilik. Kendi isminizi göstermek zorunda kalmadan, başkasına vekalet vererek şirket kurabiliyor, işlemleri sürdürebiliyorsunuz. Yolsuzluk, üçüncü dünya ülkelerinden kaçırılan paralar, aklanan paralar bu vergi cennetlerinde tutuluyor."

Siyasilerin sorumluluğu nedir?

Biz siyasilerin mal varlıklarını kamuoyuna açıklamasını istiyoruz. Erdoğan’ın 4 milyon tl gibi sadece kendine ait olan mal varlığı resmi gazetede açıklandı. Ama çocuklarına, birinci derece yakınlarına ait varlıkları katmadığı için onların üzerinde para tutup tutmadığını bilmiyoruz oysa siyasetin sorumluluğu gereği bunları açıklamak zorundasınız Açıklanamayacak bölümler, haksız kazanımlar, fazla yükselişler varsa, halktan gizlenmiş olur. Çocukları üzerinde de epeyce mal mülk olduğunu görüyoruz şu anda. Bu kendisinin miydi yoksa siyasi hayatı boyunca elde ettiği para mıdır? Neden açıklamadı? Bunlar bazı sorular... Ama zannediyorum ‘Çocuklarımındır’ diyecek."

Zeybekci: Dolar'daki dalgalanmanın gerekçesi spekülasyon

Nihat Zeybekci
Getty Images

Dolar'daki dalgalanmanın gerekçesi spekülasyon. Kurla ilgili bir şey yapmamak lazım, Aralık sonundan önce piyasalar rahatlar. Şu ana kadar Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Halk Bankası tarafından yapılan hiçbir iş kuralların dışında olmamıştır"

Nihat ZeybekciEkonomi Bakanı

Tahir Elçi soruşturması: 'Hırsız evin içindeyse kilit işe yaramaz'

Tahir Elçi anma
Hatice Kamer

Tahir Elçi anmasından Hatice Kamer'in izlenimleri:

Güvenlik önlemlerinin yüksek olduğu sokağa girişler hala yasak.

Anma programına katılanlar, getirdikleri karanfilleri polis bariyerlerinin üzerinden minareye doğru fırlattı.

Dört Ayaklı Minare sokağında polis bariyerleri arkasında yapılan açıklamaya Türkiye’nin farklı barolarından avukatlar, Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, HDP ve CHP İstanbul milletvekilleri ve yazar Oya Baydar da katıldı.

Basın toplantısından notlar:

Suikastın üzerinden geçen iki yıla rağmen faillerinin tespit edilmesine yönelik somut hiçbir bir ilerleme kaydedilmemiştir. Dönemin Başbakanı ve Adalet Bakanı'nın 'faillerin bulunacağı' beyanı ve taahhütlerine aykırı davranması, tipik bir devlet refleksi örneğidir."

Ahmet ÖzmenDiyarbakır Barosu Başkanı

Eski Diyarbakır Barosu Başkanı CHP'li Sezgin Tanrıkulu ve İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Emma Sinclair-Webb, anma sırasında BBC Türkçe'ye konuştu:

Sezgin Tanrıkulu
Hatice Kamer

Hırsız evin içindeyse kilit işe yaramaz. Polis kameralarında 13 saniyelik bir boşluk var, birçok işyerinin kamera görüntüleri alınmış değil, birçok kayıt da silinmiş. Tahir Elçi’nin vurulduğunu gören ya da ateş eden polislerin ifadesi şüpheli sıfatıyla alınmış değil. Soruşturmanın etkin yürütülmemesi faillerin kimliği noktasında bize bir ipucu vermekte.”

Sezgin TanrıkuluCHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu
Emma Sinclair-Webb
Hatice Kamer

Benim için tek teselli Tahir’in bütün bu olan biteni görmemiş olması. Bu manzara, yıkım, OHAL, tutuklamalar, işkence vakaları, cezasızlık manzarasını görmek istemezdi. Tahir Elçi yeri doldurulamayacak bir isim, yokluğuyla birçok şey eksildi.”

Emma Sinclair-Webbİnsan Hakları İzleme Örgütü

AKP'den Kılıçdaroğlu'na ilk yanıt: Belgeler ticaret kaynaklı, iddiaları çöktü

Bülent Turan
bulentturan.com.tr

A Haber'de konuşan AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan:

Biz bu iddiayı zaten ciddiye almamıştık.Bütün iddiaları yalan. Açıkladığı belgeler ticaret kaynaklı. İddialar çöktü, resmi işlemi belge diye sundu. Kılıçdaroğlu, istifa etmeli."

Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı belgelerde neler var?

Man Adası'ndaki bir şirkete gönderildiği iddia edilen miktarlar şöyle:

-15-12-2011 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eniştesi Ziya İlgen: 2,5 milyon dolar

-15-12-2011 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kardeşi Mustafa Erdoğan: 2,5 milyon dolar

-26-12-2011 Ziya İlgen: 1 milyon 250 bin dolar

-26-12-2011 Mustafa Erdoğan: 1 milyon 250 bin dolar

-27-12-2011 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünürü Osman Ketenci: 1 milyon 250 bin dolar

-27-12-2011 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski Özel Kalem Müdürü Mustafa Gündoğan: 1 milyon 250 bin dolar

-28-12-2011 Mustafa Gündoğan: 250 bin dolar

-28-12-2011 Osman Ketenci: 1 milyon dolar

-29-12-2011 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Ahmet Burak Erdoğan: 1 milyon 450 bin dolar

-04-01-2012: Ahmet Burak Erdoğan: 2 milyon 300 bin dolar

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a off-shore iddiası: Kardeşin Man Adası'ndaki 1 sterlinlik şirkete neden milyonlarca dolar gönderiyor?

Kılıçdaroğlu
Reuters

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bazı yakınlarının "yurt dışına milyonlarca lira kaçırdığını" iddia eden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, grup toplantısında bazı belge ve dekontları paylaştı.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın eniştesi Ziya İlgen, oğlu Burak Erdoğan ve kardeşi Mustafa Erdoğan'a ait olduğunu iddia ettiği para dekontlarını gösterdi.

1 Ağustos 2011. Man Adası devlerinde bir şirket kurulur. O şirketin kuruluş senedi de bizde. Sermayesi 1 sterlin. Kardeşi Mustafa Erdoğan 2,5 milyon dolar para gönderiyor. Oğlu Ahmet Burak Erdoğan 1 milyon 450 bin dolar. Dünür Osman Ketenci, 1 milyon 250 dolar gönderiyor. Diyecekler ki bunların belgesi var mı? Bütün bu paraların swift mesajları elimizde "

Ankara’daki beylerin çocukları vergi cennetlerinde şirket kuruyorlar. Bunu da araştıralım dedik, önerge verdik, reddettiler. "

View more on twitter

Tahir Elçi ölümünün ikinci yılında Diyarbakır'da anılıyor

Tahir Elçi ölümünün ikinci yıldönümünde anılıyor

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi iki yıl önce bugün öldürüldü.

Elçi’nin vurulduğu Diyarbakır'daki Dört Ayaklı Minare önünde bir anma töreni düzenlendi.

Hatice Kamer anma etkinliklerini takip ediyor.

Tahir Elçi: 'Masumiyetin ve dik duruşun timsali' bir barış elçisi

Elçi anma
Hatice Kamer
Elçi anma
Hatice Kamer
Elçi anma
Hatice Kamer

OECD raporu: Türkiye'nin 2017 büyüme tahmini yüzde 3.4'ten 6.1'e çıktı

alışveriş merkezi
AFP

Avrupa İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türkiye'nin 2017 yılı için büyüme tahminini yüzde 3.4'ten yüzde 6.1'e yükseltti.

2018 için OECD'nin büyüme tahmini yüzde 3.5'ten yüzde 4.9'a çıkarıldı.

OECD'nin bugün açıklanan ekonomik görünüm raporu için tıklayın.

Reza Zarrab soruşturması: Tanık listesindeki iki isim hakkında yakalama kararı

Zarrab davası
Reuters

ABD'de görülen Reza Zarrab soruşturmasında New York mahkemesine tanık olarak ismi bildirilen eski CHP Milletvekili Aykan Erdemir ve Bankalar Yeminli Murakıbı Osman Zeki Canıtez hakkında yakalama kararı çıkarıldığı bildirildi.

DHA'nın haberine göre Canıtez ve Erdemir, "Türkiye'den ABD'deki davaya sahte delil ve belge götürmekle" suçlanıyor.

Kalın: ABD'nin YPG açıklaması MGK'da konuşulacak

YPGli
AFP

Erdoğan ABD Başkanı Donald Trump ile telefon konuşmasında Pentagon'un YPG'ye silah desteğini sonlandıracağı sözü aldığını söylemişti.

Pentagon sabah saatlerinde yeni bir açıklama yaparak 'işbirliğini sürdüreceğiz' dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, Erdoğan'ın da katılacağı MGK toplantısında YPG açıklamasının konuşulacağını duyurdu.

Daha önce Türkiye'ye söylediğimiz gibi Suriyeli güçlere verdiğimiz silahlar sınırlı, görev özelinde ve askeri hedeflerde başarıya ulaşmak için. Kürt ortaklarımıza sağlanan, karara bağlanmamış askeri destek gözden geçiriliyor. SDG'ye verilen silahların sınırlı olduğunu ilettik."

ABD Savunma Bakanlığı

Erdoğan: Benim adıma sosyal medyada ahkam kesenlerle ilgili rahatsızlığımı belirtmiştim

Erdoğan
Reuters

AKP Parti Grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, parti teşkilatlanmasına mesaj verdi:

"Sosyal medyada benim adıma ahkam kesenlerle ilgili rahatsızlığımı belirtmiştim. Bir kez daha tekrarlıyorum. Eğer ben bir konuda tavır koyacaksam, bir irade beyan edeceksem, kimseyi aracı kılmaya ihtiyacım yok. Bunu bizzat kendim yaparım."

Bürokrasi başta olmak üzere nerede işinin altından kalkamayan varsa hemen 'Beyefendi böyle istiyor veya Cumhurbaşkanımız böyle istiyor' diyerek sıyrılmaya çalışıyor."

Şahsım üzerinden yeni bir bürokratik oligarşi inşa etmeye çalışmaları kabul edilemez."

Türkiye'de yaşananları gün boyunca aktardığımız canlı anlatım sayfamıza hoşgeldiniz.

TBMM'de parti grup toplantıları sürerken, MHP lideri Devlet Bahçeli'den sonra Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşuyor.