Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın yargılandığı davada suçunu kabul eden ve savcılıkla işbirliğine giden Reza Zarrab jüri karşısına çıktı
 2. Reza Zarrab, "İşbirliği yapmak, sorumluluğu kabul etmenin ve cezaevinden çıkmanın en hızlı yoluydu" dedi
 3. Zarrab eski AB Bakanı Egemen Bağış'ın Aktif Bank'ta hesap açmasına yardımcı olduğunu söyledi
 4. Reza Zarrab, eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan kendisini geri çevirince dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile temas kurduğunu belirtti
 5. Zarrab, Çağlayan'a 45-50 milyo euro, 7 milyon dolar ve 2,5 milyon Türk Lirası rüşvet verdiğini, Çağlayan'ın İran ile ticaretten yarı yarıya kâr paylaşımı istediğini söyledi.

Canlı anlatım

time_stated_uk

Canlı anlatımımızın sonuna geldik.

Türkiye'deki ve ABD'de iş adamı Reza Zarrab'ın tanık olarak ifade verdiği "İran'a yaptırımları yasa dışı yollarla delme" davasında yaşanan gelişmeleri anlık olarak aktardığımız canlı sayfamızın sonuna geldik.

Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Zarrab: Tutuklu değişimi planı çalışmayınca savcılık ile iş birliği yapmaya karar verdim

Reza Zarrab
Getty Images

New York'taki davada bugün ilk kez tanık olarak mahkemeye ifade veren iş adamı Reza Zarrab, Amerikalı avukatlarının ABD ile Türkiye arasında tutuklu değişimi girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından, savcılıkla iş birliği yapmaya karar verdiğini söyledi.

Zarrab mahkemeye, Türkiye ile ABD arasında "yasal sınırlar içinde" tutuklu değişimi anlaşması yapılmasını denemek üzere avukat tuttuğunu, ancak avukatların başarısız olduklarını söyledi.

Zarrab avukat ekibindeki hangi isimlerin bu anlaşmayı denediklerini belirtmedi.

Duruşmayı takip eden Daily Beast muhabiri Katie Zavadski ise, tutuklu değişimi anlaşması üzerine çalışan avukatların Rudy Giuliani ve Michael Mukasey olduğunu yazdı.

ABD'li basın kuruluşu NBC, Zarrab ile ilgili geçmiş tarihli bir haberinde Rudy Giuliani ile Michael Mukasey'in Türkiye'ye giderek davayı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de görüşmüş olduğunu yazmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump ile uzun süredir dost olan Rudolph Giuliani, aynı zamanda eski New York Belediye Başkanı. Michael Mukasey ise George W. Bush'un başkanlığının son döneminde ABD Adalet Bakanı'ydı.

Zarrab ifadesine Perşembe günü TSİ 17:15'te devam edecek.

Reza Zarrab ifadesinde neler söyledi?

ABD'de görülen İran'a yönelik yaptırımların yasa dışı yollarla delinmesi davasında İran, Türkiye ve Makedonya vatandaşı iş adamı Reza Zarrab bugün ilk kez tanık olarak kürsüye çıktı.

Duruşmayı takip eden Amerikalı gazeteciler, Zarrab'ın anlattıklarını gün boyu Twitter üzerinden aktardı.

Reza Zarrab ifadesine 2016 yılında Florida eyaletinde gözaltına alınması sürecinde yaşananları aktararak başladı.

"İş birliği, sorumluluğu kabul etmenin ve cezaevinden çıkmanın en hızlı yoluydu" diyen Zarrab'ın ifadesinde neler söylediğini okumak için tıklayın.

Financial Times: Zarrab'ın rüşvet itirafı Erdoğan hükümeti için utanç verici

Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
AFP
Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

İngiliz Financial Times gazetesi, iş adamı Reza Zarrab'ın eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a rüşvet verdiğini itiraf etmesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümeti için utanç verici bir gelişme olduğunu yazdı.

Gazetenin internet sitesindeki Gregory Meyer imzalı haberin başlığı, "Altın tüccarı, Amerikan mahkemesinde eski Türk yetkiliye rüşvet verdiğini söyledi".

Haberde Zarrab'ın, Çağlayan'a, İran'a yönelik yaptırımların yasa dışı yollarla delinmesine yardımcı olması için ödeme yaptığı belirtildi.

Financial Times, New York'taki davanın ABD-Türkiye ilişkilerini daha da kötü bir hale getirebileceğine dikkat çekti.

Gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan dahil Türk yetkililerin davayı "Ankara'ya karşı bir Amerikan komplosu" olarak lanse ettiklerini de hatırlattı.

Duruşma bugün için sona eriyor

Duruşma, başka bir konuya başlamadan bugün için sona eriyor.

Jüri eve gönderildi. Zarrab ifadesine ABD New York saatiyle yarın sabah 09:15'te devam edecek.

Hakim Berman, Zarrab'ın mahkum kıyafetiyle gelmesinden ötürü endişe duyduğunu söylüyor. Zaten ifade vermenin zor olduğunu, bu kıyafet yerine gömlek ve kravat giyebilmesi için emir imzalayabileceğini söylüyor. Ancak Zarrab'ın bunu isteyip istemediği bilinmiyor. Zarrab'a sivil kıyafet giymek isteyip istemediği sorulacak.

View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter

'Halkbank'tan birkaç milyar euro çektim'

Zarrab artık altınlar için fiziksel kurye göndermek zorunda kaldıklarını birine söylediğinden bahsediyor.

Dubai'yi destinasyon olarak gösterdiklerinde bir nakliye şirketi kullanıyorlarmış. Zarrab'ın ifadesine göre İran'ı da listelemek zorunda kalıyorlar, ancak bu kuryeler hiçbir zaman İran'a gitmiyordu. Dubai'de altını bırakıp geri dönüyorlardı.

Savcı'nın "Halkbank'tan ne kadar çektin?" sorusuna Zarrab'ın yanıtı ise "Birkaç milyar euro" oluyor.

"Bu para altın almak için mi kullanıldı?" sorusuna Zarrab, "Birkaç milyar euro, İranlılardan altın ticareti kılıfında aldığımız uluslararası talimatları yerine getirmek adına edindiğimiz paraydı" yanıtını veriyor.

View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter

'ABD ambargo kurallarını değiştirince biz de farklı bir altın rotası izlemeye başladık'

Duruşmada Zarrab şirketi Royal'de kendisinden sonra ikinci yetkili kişi olan Abdullah Happani ile yaptığı bir telefon görüşmesinin kaydını anlatıyor.

Zarrab'a göre bu görüşmede daha önceki yıllarda İran'ı altının son durağı olarak yazarken ABD'nin ambargo kurallarının değiştirmesiyle bunu yapamadıklarını konuşuyorlar.

Halkbank'tan Atilla ile yaptığı telefon görüşmesini Happani'ye anlatan Zarrab, İran petrol parasının başka bir finansal kurum üzerinden kendisine gönderilmeye başlandığını belirtiyor.

Konuşmada Halkbank'ın kendilerine altının son durağı olarak nereyi göstermeleri gerektiğini söyleceğini vurguluyor.

View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter

Zarrab: Aslan ve Atilla bana altının son durağı olarak nereyi yazmam gerektiğini söyledi

Zarrab, duruşmaya sunulan bir belgenin Türkiye'de kullanılan gümrük beyannemesi olduğunu söylüyor.

Zarrab'a göre Halkbank'tan Aslan ile sanık Atilla, kendisine gümrük beyannemesinde İran destinasyonlu altın ticareti yapıldığının yazılması gerektiğini söyledi.

Hakimin "İran'a altın gönderdin mi?" sorusuna Zarrab, "Hayır" yanıtını veriyor.

View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter

Zarrab: Aslan İran yaptırımlarının ne olduğunu biliyordu

Zarrab, İran Ulusal Petrol Şirketi'ne gitmesi gereken bir paranın kendi hesabına gelmesinden ötürü Halkbank yetkililerine sinirlendiğini anlatıyor.

Ayrıca Halkbank'ın eski genel müdürü Aslan'ın ve Halkbank'ın yaptırımların ne olduğunu ve hangi işlemlerin yaptırımları deleceğini bildiğini aktarıyor.

View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter

5 dakika aradan sonra duruşmada yeni kanıt

"Geri geldik. Dönemin Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın sekreteri ile telefon görüşmesi yeni kanıt olarak geldi."

View more on twitter

TBMM'de Zarrab kavgası

TBMM
Getty
TBMM

Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın New York'ta yargılandığı ve Reza Zarrab'ın jüri karşısına çıktığı davayla ilgili olarak TBMM Genel Kurulu’nda yaşanan gerilim arbedeye dönüştü.

Dosyanın Türkiye’de siyasi olarak kapatıldığını savunan CHP’liler, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e “Daha önce verilen takipsizlik kararının kaldırılıp dava açılmasını sağlayacak mısınız?” diye sordular.

Gül'ün yanıtı, “Bizim hükümetimizden fazla CHP bu davayı takip ediyor. Her gün orada arkadaşınız var” oldu.

Adalet Bakanı Gül'ün daha sonra, “10 bin kilometre ötedeki bir kumpas davayı hangi hararet, hangi aşk, hangi motivasyon sizi oraya kadar götürüyor, Pensilvanya’nın yanına, bunu hayretle izliyorum...Bunu, Atatürk’ün partisinin bir FETÖ’nün partisi olma yönündeki bu çabalarını gerçekten üzüntüyle izliyoruz” demesi CHP'lileri öfkelendirdi.

Kürsü önünde toplanan CHP’liler ile AKP'liler arasında itişmeler yaşandı.

Oturumu yöneten Başkanvekili Yaşar Tüzün’ün birleşimi kapatmasına karşın gerginlik sürdü.

Zarrab altın ticaretinin nasıl işlediğini anlatıyor: Amaç İran'ın uluslararası borcunu ödemekti

Zarrab, altın ticaretini şema üzerinden anlatıyor: "Ticaret önce İran'ın Türkiye'ye ham petrol ve gaz satmasıyla başlıyor.

"İran Ulusal Petrol Şirketi (NIOC) petrolün satışını Tüpraş'a, gazınkini Botaş'a yapardı. Onlar da NIOC'ye para borçlu olurdu.

"Tüpraş, Botaş, NIOC'nin Halkbank'ta hesapları var."

Daily Beast'in muhabiri Katie Zavadski, bundan sonraki tweetlerinde paranın nasıl Halkbank'a geldiğini anlatıyor. Halkbank'a gelen paranın Zarrab'ın ifadesine göre Halkbank'tan çıkışı euro ve Türk Lirası olarak DenizBank'a gelişiyle yapılıyor.

Daha sonra Zarrab’ın Türkiye’deki şirketi Royal Group’tan aldığı altının Dubai’deki şirketine gittiği belirtiliyor.

Altının satılıp nakde çevrilecek konuma geldiği aktarılıyor. Zarrab, İran’ın altına ihtiyacı olmadığı için ülkenin borçlarını ödemek adına nakde çevrilen bir paraya ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

Halkbank’taki bir yetkilinin Zarrab’a İran’ın altın ticaretinde son durak olarak gösterilmesi gerektiğini söylediği ifade ediliyor. Burada parmaklar Halkbank'ın eski genel müdür yardımcısı Atilla’yı gösteriyor.

Dubai’de yapılan işlemler aracılığıyla İran’ın uluslararası borçlarının ödenmesi amaçlanıyor.

Hakim Berman’ın paranın kurtarılması için kaç işlem yapılması gerektiği sorusuna Zarrab, “En az 10 işlem” cevabını veriyor.

Zarrab, bütün bu sistemin Halkbank’ta sıkışmış olan İran parasını kurtarmak, böylece İran'ın dünya çapındaki borçlarını ödemek amacıyla tasarlandığını anlatıyor.

View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter

Zarrab altın ticaretinin nasıl yapıldığını göstermek için şema çizecek

'Zarrab bir mukavvanın üzerine altın ticaretinin nasıl işlediğini göstermek için bir şema çizecek. Tanık sandalyesinden çizimi yapmak için kalktı.'

View more on twitter

İfade İran Ulusal Petrol Şirketi'ne döndü

'Çağlayan'ın kardeşine yapıldığı iddia edilen 2,4 milyon TL ödemeye dair makbuz mahkemeye sunuluyor'

"Savcı, İran ile yapılan ticaretten doğan kârdan Çağlayan'ın kardeşine yapıldığı iddia edilen 2,4 milyon Türk Lirası ödemeye dair banka makbuzunu göstermek istiyor. Savunma konu dışı iddiasıyla karşı çıkıyor. Hakim Berman izin veriyor."

View more on twitter

'Çağlayan'ın ailesine de ödeme yaptım'

Soru: Çağlayan bu ödemeleri hangi şekilde aldı?

Cevap: Nakdi olarak, değerli eşyalar ve banka transferleriyle.

Soru: Çağlayan'ın ailesine de (ödeme) yapıldı mı?

Cevap: Yapıldı.

View more on twitter

Duruşma öğle yemeği arasından sonra yeniden başlıyor

Klasfeld: "Zarrab tanık kürsüsüne geri geldi. İfadesi birazdan tekrar başlayacak."

View more on twitter

Reza Zarrab ifadesinde şimdiye kadar neler söyledi?

ABD'de görülen İran'a yönelik yaptırımların yasa dışı yollarla delinmesi davasında İran, Türkiye ve Makedonya vatandaşı olan iş adamı Reza Zarrab'ın tanık olarak şimdiye kadar neler söylediğini haberimizden okuyabilirsiniz.

Zarrab
Getty Images

Sanıklara yöneltilen suçlamalar neler?

 • ABD ve özellikle de ABD Hazine Bakanlığı'nı dolandırmak için kumpas kurma,
 • Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası'nı (International Emergency Economic Powers Act) delmek için kumpas kurma,
 • Bankacılık sisteminde sahtekarlık yapma,
 • Bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için kumpas kurma,
 • Kara para aklama
 • Kara para aklamak için kumpas kurma

Reza Zarrab savcılık makamının 'yıldız tanığı'

Financial Times: Zarrab davası ABD-Türkiye ilişkilerini koparma tehlikesi taşıyor

Zarrab'ın ifadesinde şu ana kadar andığı isimler

Mehmet Hakan Atilla

 • Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı
 • 27 Mart 2017'de New York'ta FBI ajanları tarafından gözaltına alınmış ve tutuklandı.
 • İran'a uygulanan yaptırımları yasa dışı yollarla delmek ve ABD finans sistemini aldatmakla suçlanıyor.
 • Hakkındaki suçlamaları reddeden Atilla, kefaletle serbest bırakılmasını talep etti ancak mahkeme talebi reddetti
 • Atilla için 50 yıla kadar hapis ve 2 milyon dolar para cezası talep ediliyor.

Zafer Çağlayan

 • Eski Ekonomi Bakanı (Temmuz 2011- Aralık 2013)
 • Eylül ayında davaya sanık olarak eklendi
 • 17 - 25 Aralık operasyonlarına dayanan ek iddianamede Zafer Çağlayan, Reza Zarrab'dan milyonlarca dolar rüşvet almakla suçlanıyor
 • Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tepki göstererek "Türk bakan hakkında başka bir ülkenin bulunduğu iddia ispatlanmalı" .

Egemen Bağış

 • Eski Avrupa Birliği Bakanı
 • 17-25 Aralık soruşturmasında adı geçen 4 bakandan biri

Reza Zarrab davasında kilit isimler kimler?

Reza Zarrab'ın İran'a para transferi yöntemi neydi?

Reza Zarrab grafik
BBC

İddianameye göre sistem şöyle işliyor:

Türkiye, yaptırımlar nedeniyle, satın aldığı petrol ve doğalgaz karşılığında yapması gereken ödemeyi doğrudan İran'a gönderemiyor.

Bunun sonucunda da İran, Türkiye'de Halkbank'ta bir hesap açıyor. Türkiye, ödemeyi buradaki hesaba yatırıyor.

Daha sonra bu hesaptaki paralar, Zarrab'ın şirketlerine aktarılıyor ve bu şirketler üzerinden altın satın alınıyor. Daha sonra bu altınlar Türkiye'den Dubai'ye ihraç ediliyor ve burada yeniden nakde çevrilip, çantalarla İran'a taşınıyor.

6 soruda Reza Zarrab davası

Gazeteci Soylu: Zarrab, Çağlayan'a verdiğini iddia ettiği 30 küsur milyon euro rüşvete dair belge sundu

'45-50 milyon euro'ya ek olarak 7 milyon dolar ve 2 milyon TL rüşvet verdim'

Zarrab, Çağlayan'a 45-50 milyon euroya ek olarak 7 milyon dolar ve 2.465 milyon Türk Lirası olarak da rüşvet verdiği ifadesinde bulundu.

View more on twitter
View more on twitter

Duruşmada öğle molası verildi

Duruşmada öğle molası verildi.

View more on twitter

'Çağlayan İran ile ticaretten yarı yarıya kâr paylaşımı istedi'

Bloomberg İstanbul ofisinin başında bulunan gazeteci Benjamin Harvey, Zarrab'ın sözlerine yer veriyor: "Zarrab, Zafer Çağlayan'ın kendisinden İran ile ticaretten yarı yarıya kâr paylaşımı istediğini söyledi."

View more on twitter

'Zafer Çağlayan'a 45-50 milyon euro rüşvet verdim'

Zarrab, Halkbank'a yaklaşmaya çalıştıkça dönemin ekonomi bakanı Zafer Çağlayan'a rüşvet verdiğini jüriye söyledi, bunun diğer para birimlerini içermediğini aktardı: "Çağlayan'a 45-50 milyon euro rüşvet ödediğimi düşünüyorum."

View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter

Zarrab: 'Aslan beni geri çevirince dönemin ekonomi bakanı Zafer Çağlayan'a gittim'

Zarrab, dönemin Halkbank Genel Müdürü Aslan'ın kendisiyle altın ticaretiyle ilgili olarak çalışmak istemeyince dönemin ekonomi bakanı Zafer Çağlayan'a gittiğini anlatıyor.

Soru: "Aslan seni geri çevirdikten sonra neden Zafer Çağlayan'a gittin?"

Cevap: "Çünkü Türkiye Cumhuriyeti'nin ekonomi bakanı oydu."

View more on twitter

Zarrab: 'Aslan, eşim Ebru Gündeş'in ünü nedeniyle benimle çalışmak istemedi'

Zarrab, eşi Ebru Gündeş'in ünü dolayısıyla dönemin Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın kendisiyle çalışmak istemediğini anlatıyor.

View more on twitter
View more on twitter

Zarrab: 'Aktif Bank beni döngü dışında bırakınca Halkbank'a gittim'

Gazeteci Pete Brush'a göre Zarrab, 2010 ve 2011 yılında İran ve Bank Mellat ile çalıştığı için Aktif Bank ile kazançlı bir ilişkisi olduğunu anlatıyor ve alıntılıyor: "Aktif Bank beni döngü dışında bırakınca 2012 yılında Halkbank'a gittim."

View more on twitter

Zarrab: Eşim ünlü bir insan olduğu için hep göz önündeydim

Zarrab: "Eşim Türkiye'de ünlü bir sanatçı olduğu için hep göz önünde olan bir insandım."

View more on twitter

'Altın ihracatı yöntemiyle İran ile ilgili işlemlerin yapılması önerildi'

Duruşma salonundan Zarrab'ın ifadesini aktaran gazeteci Klasfeld, Zarrab'ın Ahmet Alacacı ismindeki bir kuyumcunun İran ile ilişkili işlemlerin Halkbank'ta yapılması için altın ihracatı sistemini önerdiğini içeren sözlerine yer veriyor.

View more on twitter

Halkbank süreci

Duruşmada daha sonra Reza Zarrab'ın Halkbank ile olan ilişkileri ele alındı.

Zarrab, Halkbank ile temasın 2012'de kurulduğunu söylese de, ilişkilerin daha eskiye dayandığını ifade etti.

Zarrab'dan Aktifbank yanıtı

Adam Klasfeld @KlasfeldReports: Zarrab Aktif Bank'la aralarının nasıl bozulduğunu anlatıyor. Zarrab: Aktifbank doğrudan İranlılarla çalışıyordu ve beni elemişlerdi. Soru: Aktifbank gelirinin önemli bir parçasını oluşturuyor muydu? Cevap: Kesinlikle evet.

Zarrab: İran Merkez Bankası'yla anlaşma sona erince Bank Mellat'la çalıştım

Pete Brush @PeteBrush: Reza Zarrab, İran Merkez Bankası'yla anlaşmasının sona ermesinden sonra aralarında Hüseyin Necefzadeh'in de bulunduğu Bank Mellat ailesiyle tanıştığını ve ABD yaptırımlarını Mellat'la deldiğini söyledi. Necefzadeh hakkında soruşturma açıldı ama aranıyor. Zarrab'ın ifadesi ABD iddialarını izliyor.

6 soruda Reza Zarrab davası

ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını yasa dışı yollarla delmekle suçladığı eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın yargılandığı davada suçunu kabul eden ve savcılıkla işbirliğine giden Reza Zarrab, juriye ifade veriyor.

BBC Türkçe'den İrem Köker, Reza Zarrab davasıyle ilgili bilinmesi gerekenleri 6 maddede derledi.

Haberin linki için TIKLAYIN.

Reza Zarrab davası
BBC

'Zarrab, Ahmedinecad ile bağlantısıyla ilgili ifade veriyor'

Adam Klasfeld @KalsfeldReports: Zarrab şimdi Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'la bağlantısıyla ilgili ifade veriyor.

Zarrab: İran Merkez Bankası'na daha iyi bir fiyat önerdim

Reza Zarrab, eski İran Merkez Bankası Başkanı Mahmud Bahmani'yle 2010 ve 2011 yıllarında toplantılar yaptığını söyledi.

Zarrab, bankaya 'nakit teslimatına yardım için daha iyi bir komisyon' önerdiğini, daha sonra bu ilişkinin sona erdiğini belirtti.

Zarrab: İran Merkez Bankası'na finansal hizmet konusunda anlaşmaya vardık

Gazeteci Adam Klasfeld'in Twitter hesabı @KlasfeldReports'tan:

Soru: İran Merkez Bankası'na finansal hizmetler sağlama konusunda anlaşmaya varabildiniz mi?

Cevap: Evet efendim.

Zarrab: Egemen Bağış, Aktif Bank'ta hesap açmam için yardım etti

Reuters ajansının haberine göre Zarrab jüriye, eski AB Bakanı Egemen Bağış'ın Aktif Bank'ta hesap açması için kendisine yardım ettiğini, daha önce ilk hesap açma girişiminin ise reddedildiğini söyledi.

Zarrab: Yaptırım kurallarını en iyi bilen kişi Hakan Atilla

Pete Brush (@PeteBrush): Reza Zarrab, "Yaptırım planı İranlılar petrol ve gaz satışlarından elde ettikleri geliri geliştiremedikleri için yaptırım planı başladı. Parayı uluslararası ödemeler için kullanamadılar" dedi. Mehmet Hakan Atilla için "Halkbank'ta yaptırım kullarını en iyi bilen kişi, Oluşturduğumuz yapının Amerikan yaptırımlarıyla uyumlu gözükmesi için katkıda bulundu" dedi.