Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın milletvekilliği devamsızlıktan düşürüldü
 2. AYM'den tutuklu Mehmet Altan ve Şahin Alpay için tahliye kararı: 'Hak ihlali var'
 3. HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan'a 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası
 4. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye: Ortağız diyeceksin, Suriye'nin kuzeyinde 4 bini aşkın tırla silahlandırma yapacaksın
 5. AKP Sözcüsü Mahir Ünal: MHP ile yürütülen görüşmeler büyük milli mutabakatın ilk adımı mesabesindedir

Canlı anlatım

Yazan Öykü Altuntaş

time_stated_uk

Türkiye'de yaşanan sıcak gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

Yarın yeniden görüşmek dileğiyle, hoşçakalın.

AP Türkiye Raportörü Kati Piri'den 'Leyla Zana' açıklaması

Kati Piri
Avrupa Parlamentosu

Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye Raportörü Kati Piri'nin, TBMM Genel Kurulu'nda Leyla Zana'nın milletvekilliğini düşüren oylama için Twitter'dan şu mesajı paylaştı:

Acı tatlı: Türkiye Anayasa Mahkemesi tutuklu gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay için tahliye kararı verirken, Meclis Sakharov Barış Ödüllü HDP Milletvekili Leyla Zana'nın koltuğunu düşürdü."

View more on twitter

HDP: Zana'nın milletvekilliğinin düşürülmesi haklarımız nezdinde yok hükmündedir

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Twitter'dan yaptığı açıklamada Leyla Zana'nın milletvekilliğinin düşürülmesi yönündeki karara tepki gösterdi:

View more on twitter

Leyla Zana’nın milletvekilliği düşürüldü

Leyla Zana
Getty
Leyla Zana

TBMM’de yapılan oylama ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın milletvekilliği devamsızlıktan düşürüldü.

Genel Kurul'daki oylamaya 324 milletvekili katıldı. Oylamada 302 kabul, 22 ret oyu verildi.

Leyla Zana'nın milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin süreç, TBMM Başkanlık Divanının 20 Temmuz 2017'deki toplantısıyla başlamıştı.

TBMM Başkanlık Divanı, "Anayasanın 81. maddesine uygun biçimde ant içmeden aralıksız olarak Genel Kurulun 212 birleşimine katılmayan" Zana'nın "devamsızlığı nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesine" ilişkin dosyayı Anayasa ve Adalet Karma Komisyonuna sevk etmişti.

Karma Komisyon'da alınan karar bugün Meclis Genel Kurulu'nda da oylandı ve elektronik oylama ile Leyla Zana'nın milletvekilliği düşürüldü.

Daha önce HDP'li vekiller Figen Yüksekdağ, Nursel Aydoğan, Faysal Sarıyıldız, Tuğba Hezer Öztürk ve Besime Konca'nın milletvekillikleri de düşürülmüştü.

HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan'a 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası

HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, Diyarbakır’da yargılandığı davada 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Edirne Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Zeydan, "Terör örgütüne yardım etmekten" ve "Terör örgütü propagandası yapmaktan" suçlu bulundu.

14 Temmuz'da görülen davada aynı suçlardan Zeydan'a ceza verilmiş, avukatlar savunma hakkının kısıtlandığı gerekçesiyle Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi'ne başvurmuş, mahkeme kararın bozulmasını hükmetmişti.

Bozma kararının ardından Abdullah Zeydan'ın yargılamasına Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilmişti.

Duruşmaya katılan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ise verilen hapis cezasının fermanının yüksek yerden yazıldığını söyledi, kararın siyasi olduğunu savundu.

Daha önce Abdullah Zeydan ile birlikte İdris Baluken, Figen Yüksekdağ, Nursel Aydoğan, Selma Irmak, Ferhat Encü, Çağlar Demirel ve Burcu Çelik hapis cezalarına çarptırılmış, cezaları kesinleşmişti.

Şu ana kadar kesinleşmiş hapis cezası olmayan ama tutuklu yargılanan Selahattin Demirtaş, 11 Şubat’ta Eş Başkanlığa aday olmayacağını açıklamıştı.

View more on twitter

AYM, gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay'ın tahliyesine karar verdi

Anayasa Mahkemesi
Anayasa Mahkemesi

Anayasa Mahkemesi (AYM) tutuklu bulunan akademisyen-yazar Mehmet Altan ile Eski Zaman gazetesi yazarı Şahin Alpay'ın tahliyesine karar verdi.

Cumhuriyet Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay ile tutuklu gazeteciler Altan ve Alpay'ın bireysel başvurularına yönelik kararda AYM, "hak ihlali olduğuna" hükmetti.

Karar, AYM'nin 6'ya karşı 11 üyenin oy çokluğuyla verildi.

View more on twitter

CHP'nin adayı Tahir Doğaç, Beşiktaş Belediye Başkanı seçildi

Tahir Doğaç
Hurriyet

İçişleri Bakanlığı'nın Murat Hazinedar'ı görevden almasının ardından bugün düzenlenen seçimlerde, CHP'nin adayı Tahir Doğaç Beşiktaş Belediye Başkanı seçildi.

AKP'nin adayı Meclis Üyesi İsmail Akyıldızdı.

29 üyeli Beşiktaş İlçe Belediye Meclisi'nde CHP'nin 26, AKP'nin iki, İYİ Parti'nin ise bir üyesi var.

Ekonomist Tahir Doğaç, aday gösterilmeden önce Beşiktaş Belediyesi Birinci Başkan Vekili'ydi.

Erdoğan'dan ABD'ye: Böyle stratejik ortaklık olmaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan
AFP

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 43. Muhtarlar Toplantısı'nda konuştu:

(ABD'nin YPG'ye desteğini kastederek) Böyle stratejik ortaklık olmaz. Ortağız diyeceksin, Suriye'nin kuzeyinde 4 bini aşkın tırla silahlandırma yapacaksın."

View more on twitter

(ABD'deki Fethullah Gülen ve destekçilerini kastederek) Amerika'ya 15 yılda 12 terörist verdik, biz istiyoruz onlar vermiyor, bundan sonra bizden terörist alamazsınız."

Bazen anneler geliyor, 'Benim evladım suçsuz, günahsız' diyor. Kusura bakma. Suçsuz, günahsızsa zaten bırakıyoruz. Demek ki senin evladın da bir yerlere karışmış ama sen farkında olmamışsın.Bunlarda her numara var."

AKP Sözcüsü: MHP ile yürüttüğümüz görüşmeler milli mutabakatın ilk adımı

Mahir Ünal
Getty Images

AKP Sözcüsü Mahir Ünal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yaptığı görüşmeye değindi:

Bizim, Sayın Bahçeli ve MHP ile yürüttüğümüz görüşmeler, aynı zamanda büyük bir milli mutabakatın ilk adımı mesabesindedir."

Önümüzdeki süreçte oluşturulacak komisyon aracılığıyla bu mesele teknik olarak çalışılacaktır. Başlangıç olarak, AK Parti ve MHP'nin bu çalışmayı sürdürmek için üçer kişiden oluşacak bir komisyon kurması düşünülmektedir."

Çarşamba günü basına kapalı olarak yapılan 40 dakikalık görüşme sonrası herhangi bir açıklama yapılmamıştı.

'#HepsiniSerbestBırakın': 14 Fransız gazeteciden Türkiye'den 14 gazeteciye mektup

fransız gazeteciler
TWITTER

Fransa'nın önde gelen 14 gazetecisi, Türkiye'de basın özgürlüğüne destek vermek amacıyla L'Obs dergisinde Türkiye'den "sahiplendikleri" 14 gazeteciye yazdıkları mektupları paylaştı.

Cumhuriyet'in haberine göre, 14 Fransız gazeteci ve mektup yazdıkları Türkiyeli gazetecilerin listesi şöyle:

 • Sorj Chalandon (Ahmet Şık),
 • Catherine Clément (Çağdaş Erdoğan),
 • Florence Aubenas (Cihan Acar),
 • Fabienne Sintes (Zehra Dogan),
 • Elise Luce ( Aysenur Parıldak),
 • Edwy Plenel (Tunca Ögreten),
 • Bernard Pivot (Turhan Günay),
 • Annick Cojean (Kadri Gürsel),
 • Marie-Monique Robin (Meltem Oktay),
 • Patrick de Saint-Exupery ( İnan Kızılkaya),
 • Pierre Haski (Ahmet Altan),
 • Jean-Xavier de Lestrade (Kazım Kızıl),
 • Jean-Claude Guillebaud (Mehmet Altan),
 • Plantu (Musa Kart).

Türkiye'de hapiste olan tek bir gazeteci, benim ifade özgürlüğümün yasaklanması demek."

View more on twitter

Aile Bakanı Kaya: Kadın ve çocuğa yönelik istismar davalarında iyi hal indirimi kalkacak

Fatma Betül Sayan Kaya
reuters

Hürriyet'in haberine göre Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, kadın ve çocuklara yönelik istismar davalarında iyi hal indiriminin 2018 yılı içinde kaldırılabileceğini söyledi.

Sanıkların kravat takması ve takım elbise giymesi veya yargılama boyunca "sakin davranması" sonucunda cezalarında "iyi hal" nedeniyle indirime gidilmesi kamuoyunda tepki çekmişti.

'Kadın ve çocuk istismarı davalarında iyi hal indirimi kaldırılacak'

Batı'da çocuğa yönelik cinsel istismar nasıl cezalandırılıyor?

Çocuklarla ilgili meslek gruplarında hizmet veren kişilerin belli aralıklarla sicil kaydı tutulacak. Bu periyodik olarak da istenecek. Düşünün cinsel istismarda bulunmuş bir öğretmenin mesleğine devam etmesi mümkün mü?"

Çavuşoğlu: Halkbank'a ekonomik zarar verirlerse dava açma hakkı var

Çavuşoğlu
Getty Images

AA Editör Masası'na konuk olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın sanık olduğu ambargo davasına değindi:

Hukukun üstünlüğünden dem vuran bir ülkenin hukuki olmayan bir siyasi yargılama sürecine sahne olması gerçekten trajikomik bir olay ve biz bunu Amerikalılara da net bir şekilde söyledik."

Bu süreçte Halkbank'a ekonomik olarak zarar verirlerse tabii ki dava açma hakkı var. Mağdur edilirse bu hakkını araması son derece doğaldır."

Türkiye'de gün boyu yaşanan sıcak gelişmeleri aktardığımız canlı sayfamıza hoşgeldiniz.

Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Halkbank'ın mağdur edilirse hakkını araması doğal" ifadelerini kullandı.

Selahattin Demirtaş'ın 11 Şubat'ta yapılacak HDP kongresinde aday olmayacağını açıklaması sonrası partide eşbaşkanlık için düşünülen Ahmet Türk, "Sağlığım el vermez, genç arkadaşlar yapmalı" dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, kadın ve çocuklara yönelik istismar davalarında iyi hal indiriminin 2018 yılı içinde kaldırılabileceğini söyledi.