Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Partilerin ittifak kurmasıyla ilgili yeni düzenlemeler getiren kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.
 2. Türkiye nüfusunun 2040'ta 100 milyonu geçmesi, 2069'dan sonra düşüşe geçmesi bekleniyor.
 3. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Dün Halep'ten Afrin'e girmeye çalışan konvoy topçu atışıyla püskürtüldü
 4. Bugün Zeytin Dalı Harekatı'nın 33'üncü günü. TSK ve ÖSO'nun Afrin operasyonunda gelişmeler takip ediliyor
 5. Kuzey Irak'ın Kanireş bölgesinde devam eden çatışmalarda 2 asker yaşamını yitirdi

Canlı anlatım

Yazan İrem Köker

time_stated_uk

21 Şubat 2018 günü yaşananları aktardığımız canlı sayfamızın sonuna geldik.

İyi akşamlar

Hatay'a 3 roket atıldı

Tarlaya düşen roket
DHA

Hatay'ın Kırıkhan ilçesine, Suriye'nin Afrin bölgesinden atıldığı belirtilen 3 roket düştü.

Kaletepe Mahallesi'nde buğday tarlasına düşen roketler nedeniyle ölen ya da yaralanan olmadı.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan: Bu değişiklik demokrasimizi daha sağlam zemine oturtacak

Siyasal partiler kendi renklerini, kendi kimliklerini, kendi ideolojilerini koruyarak ittifaka girecekler. İnsanlar ittifaka oy vermenin ötesinde ittifak içerisindeki siyasi partiyi de tercih edebilecekler. Tercih özgürlüğünün genişlemesi haliyle demokrasimizi daha sağlam bir zemine oturtacaktır. Kanun teklifini yapmamızdaki amaç, yalnızca Cumhur ittifakıyla ilgili bir durum değil. 2019’da yeni bir sisteme geçeceğiz. Bu sistemin altyapısını hazırlamak, seçim kanunlarımızı bu sisteme uydurmak bir zorunluluktur."

AKP Grup BaşkanvekiliBülent Turan

MHP Grup Başkanvekili Akçay: Seçim barajı ve ittifakla ilgili söylenenler gerçeği yansıtmayan bir yorum

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, BBC Türkçe'den Fundanur Öztürk'ün sorularını yanıtladı

ERKAN AKCAY
DHA

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde yürütme erkini yönetecek yapının milletin yüzde 50’den fazla oyunu alan Cumhurbaşkanı’na verilmesi söz konusu. Dolayısıyla o Anayasa değişikliğinin doğası bu ittifakları teşvik ediyor, hatta bir ölçüde zorunlu kılıyor. Bunun da yasal alt yapısı hazırlanıyor. Yani ister yapar ittifakı, ister yapmaz. Eskiden hile yoluyla partiler birtakım iş birlikleri yaparken bunun yasal alt zemini hazırlandı. Artık hileye hülleye gerek kalmaksızın, dikkat edersek ittifak kavramı, belli ilke ve konularda iş birliği yapmak, uyum içinde hareket etmek anlamı taşır. Dolayısıyla bu bir koalisyon değildir. Artık bütün siyasi partiler kendi kurumsal kimliklerini, parti programlarını ve siyasi düşüncelerini de korumak suretiyle belli konularda bir fikir ittifakı yapılabilecek. Bunun yasal zemini hazırlanıyor."

(İttifak arayışının arkasında seçim barajını aşamama endişesinin yattığı iddiaları hakkında) Son derece gerçeği yansıtmayan, bir de saygısız MHP karşıtlarının sürekli öne sürmeye çalıştığı bir yorum. Halbuki tam aksine bu ittifak çalışmalarıyla da birlikte Türkiye’nin içinde bulunduğu şartların MHP’nin sözlerinin haklılığı ve doğruluğu kamuoyunca anlaşılmaya başlandıkça o yüzde 10 barajının çok çok üstünde bir ivme partidir MHP. MHP’nin hiçbir zaman baraj sorunu olmamıştır. Yeri gelmiştir hükümet ortağı olmuştur, yeri gelmiş Meclis’te olmuştur. Bu aslı astarı olmayan bir yorumdur. Bunları kabul etmek doğru değil. Bunların daha çok CHP’nin öncülük yapmaya çalıştığı, MHP düşmanlığından başka bir anlamı yoktur."

Bursa'da 16 yaşında bir gencin 'Mavi Balina' oyunu nedeniyle intihar ettiği öne sürüldü

MAVI BALINA
RFE/RL

Bursa'da yaşayan 16 yaşındaki bir gencin, intihar oyunu olarak bilinen 'Mavi Balina'yı oynadıktan sonra kendini asarak yaşamına son verdiği öne sürüldü.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Soruşturmayı cinayet bürosu ekiplerinin yürüttüğü belirtildi.

Yaşamını yitiren gencin ağabeyi, evlerinde bilgisayar olmadığını ve kardeşinin bazı geceler bu oyunu oynamak için arkadaşına gittiğini söyledi.

DHA'nın haberine göre, ağabeyi, "Oyunun 40'ıncı bölümünden sonra verilen komutlarla oynayan kişilerden elini kesmesi, koluna balina yapması, kendisini öldürmesi için tavsiyelerde bulunduğunu öğrendik" dedi.

DHA, intihar eden gencin birlikte oyun oynadığı iddia edilen arkadaşının da hastanede olduğunu ve annesinin oğlunun fotoğrafını "Mavi Balina oyunu bu hale getirdi" notuyla sosyal medyada paylaştığını belirtti.

Mavi Balina, gençler arasında hızla yayılan ve dünyada 100'den fazla intihar vakasıyla bağdaştırılan bir dijital oyun.

Türkiye'de daha önce de üç kişinin intiharının bu oyunla bağlantılı olduğu iddia edilmişti.

Bu oyuna bir şekilde katılan kişilerden, çoğu şiddet içeren 50 talimatı yerine getirmesi isteniyor. 50 günlük bir süreyi kapsayan bu komutlar arasında derin olmayacak şekliyle kol ve bacakların kesilmesi, belirli bir süre boyunca kimse ile görüşülmemesi, yüksek sesli olarak müzik dinlenilmesi gibi aşamalar yer alıyor. 50. günün sonunda da kişiye son aşama olan "yüksekten atlayarak ya da kendini asarak" intihar etme komutu veriliyor.

Seçim ittifakı kanunu 26 maddeden oluşuyor, 4 yasa değişiyor

SECIM
DHA

AKP ile MHP arasında yürütülen görüşmelerin ardından hazırlanan kanun teklifi, 26 maddede oluşuyor ve bu teklifle dört yasada değişiklik yapılıyor.

AKP ve MHP, bu kanunla birlikte seçimlerde partilerin ittifak yapmasını kolaylaştırmayı amaçladıklarını söyledi.

Kanun teklifinin TBMM'ye sunulmasının ardından AKP ve MHP ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Anayasa Komisyonu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, "Türkiye'de siyasi ittifaklarla birlikte yeni bir sistem getirmiş oluyoruz" dedi.

Şentop, kanun teklifiyle değiştirilmesi öngörülen yasaları Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun, Siyasi Partiler Kanunu, Mahalli İdareler Kanunu ve Milletvekilliği Kanunu olarak sıraladı.

Toplantıda verilen bilgiye göre, oy pusulasında ittifakın adı yer alacak ve içindeki partiler de ittifak başlığının altında yer alıyor.

Seçimde ittifaka verilen oylar esas alınarak, milletvekili sayısı buna göre belirleniyor. Daha sonra ittifak içinde partiler, aldıkları oy oranına göre ittifakın aldığı milletvekilliklerini paylaşıyor.

Seçim barajının tespitinde de ittifakın aldığı oy oranı esas kabul edilecek.

Ayrıca, oy pusulasında birden fazla partiye mühür vurulması halinde oyun geçersiz kılınmasıyla ilgili düzenleme de değiştiriliyor.

Yeni düzenlemeyle, seçmenin birden fazla partiye mühür vurması ve bu partilerin tamamının aynı ittifak içerisinde olması halinde, bu oy geçerli kabul ediliyor ve ittifakın "ortak oyu" olarak kayıtlara geçiriliyor.

Partiler, ayrı ayrı milletvekili listesi hazırlayacak.

'Cumhur İttifakı' ile ile ilgili kanun teklifi TBMM'ye sunuldu

Genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde partilerin ittifak kurmasıyla ilgili yeni düzenlemeler getiren kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Teklif, AKP ve MHP'nin ortak imzasıyla sunuldu. TBMM Başkanı İsmail Kahraman, teklifin içeriğini bilmediğini ve gerekli incelemeleri yapacağını söyledi.

Kahraman, bu çalışmadan dolayı her iki partiyi de tebrik etti.

Uluslararası Ana Dil Günü'nde Kürtçe için TBMM'ye soru önergesi

Hatice Kamer

BBC Türkçe

LEYLA BIRLIK
DHA

HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, 21 Şubat "Uluslararası Ana Dil Günü" nedeniyle Kürt dili ile ilgili İçişleri Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılması için meclise bir soru önergesi sundu.

Birlik, 12 Eylül 1980’deki askeri darbe sonrasında oluşturulan yeni Anayasa’nın ardından 2932 sayılı yasa ile konulan “Kürtçe yasağının” 12 Nisan 1991’de kaldırıldığını, ancak bu yasakların farklı şekilde devam ettiğini söyledi.

Birlik, günümüzde Kürtlerin kendi topraklarında eğitim, sağlık ve ulaşım gibi alanlarında dillerini konuşmadıklarını ifade etti.

Birlik'in yanıtlanmasını istediği sorular ise şöyle:

 1. "Milyonlarca insanın ana dili olan Kürtçe dili neden suç unsuru olarak görülmektedir?
 2. Türkiye’de farklı dillerin tanınması, korunup geliştirilmesi için hükümet politikalarınız nelerdir?
 3. Kürtçenin ülkemizde yasal statüye kavuşması için bakanlığınızca yürütülen herhangi bir çalışma var mıdır? Ana dili Kürtçe olan onlarca milletvekilinin yasama faaliyetleri yürüttüğü Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda yapılan Kürtçe konuşmaların tutanaklara hala 'bilinmeyen dil' notuyla geçmesinin sebebi nedir?
 4. UNESCO 21 Şubat 2017 Dünya Ana Dili Günü öncesinde yayımladığı 'Tehlike Altındaki Diller Atlası’na göre, Türkiye'de 18 dilin tehlike altında olduğunu belirtmiştir. Söz konusu dillerin korunması için Bakanlığınızca yürütülen bir dil koruma planı var mıdır?”

HDP'li Lezgin Botan gündem dışı konuştu

HDP Van Milletvekili Lezgin Botan da 21 Şubat Dünya Ana Dili Günü nedeniyle Türkiye'de konuşulmakta olan diller ve yok olmayla karşı karşıya olan Hertevince ve Urartu dili hakkında ayrı ayrı verdiği yazılı soru önergeleri ile Dünya Anadili Günü hakkında Meclis Genel Kurulu'nda gündem dışı konuşma yaptı.

Botan, UNESCO’nun yayınladığı “Tehlike Altındaki Diller Atlası” verilerine göre dünyada konuşulan 6 bin dilin yüzde 43’ü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Türkiye’de ise 15 dilin yok olma tehlikesinde olduğunu, Kapadokya Yunancasının, Ubıhçanın ve Mlahso dillerinin ise yok olduğunu ifade etti.

Meclis konuşmasında Botan, "Tek dil fikriyatı ile bu coğrafyanın kadim dilleri bir zenginlik olarak değil, bir tehdit olarak görülüp dil kırım politikalarına maruz bırakıldı. Dolayısıyla Türkçe dışındaki diller anayasal olarak tanınmadığı, güvence altına alınmadığı ve kamusal alanda kullanımı devlet politikası olarak desteklenmediği için tehlike altındadır" dedi.

Botan, Kürtçe (Kurmancca, Zazaca), Gürcüce, Hemşince, Ermenice, Çerkezce, Lazca, Pomakça, Süryanice, Pontus Rumcası, Mıhallemice, Arapça, Abazaca, Adigece, Abhazca, Rumca, Romanca, Çeçence, Urartu dili, Arnavutça ve Hertevince dilleri hakkında önerge sundu.

Siirt'in Pervari ilçesi Ekindüzü Köyü'nde artık sadece iki kişinin konuşabildiği ve yörede Hertevince olarak bilinen Keldanice ile ilgili Temmuz ayında yaptığımız habere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz:

Türkiye nüfusunun 2040'ta 100 milyonu geçmesi, 2069'dan sonra düşüşe geçmesi bekleniyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nüfus yapısında son yıllarda meydana gelen değişimlere bağlı olarak yaptığı tahminleri yeniledi.

TÜİK'in 2017 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçları temel alınarak hazırladığı ve bugün yayınladığı "Nüfus Projeksiyonları, 2018-2080" raporunda nüfusun 2040 yılında 100 milyon geçmesinin beklendiği belirtildi.

TÜİK, nüfus tahminlerini biri ana senaryo olmak üzere farklı doğurganlık ve göç varsayımlarını içeren üç ayrı senaryoya göre hazırladı ve bugün açıklanan raporda ana senaryoya yer verdi.

2017 yılında 80,81 milyon olan Türkiye nüfusunun 2023'te 86,9; 2040 yılında da 100,3 milyona ulaşması bekleniyor.

NUFUS TAHMIN
BBC

2023'te oransal olarak nüfusu en çok artması beklenen 10 şehir:

 1. Yalova - %34,1
 2. Tekirdağ - %32,1
 3. Kocaeli - %27,1
 4. Şanlıurfa - %22
 5. Antalya - %20,3
 6. Sakarya - %19,4
 7. Gaziantep - % 19,1
 8. Eskişehir - % 18,9
 9. Ankara - %17,8
 10. Düzce - % 17,1

Diyarbakır’dan Jandarma Özel Harekat timleri Afrin’e sevk ediliyor

JOH
DİYARBAKIR VALİLİĞİ

Diyarbakır'dan Afrin Operasyonu'na katılacak olan Jandarma Özel Harekâttimleri ve Ergani ile Kulp ilçelerinden Jandarma Komutanlığı bünyesinde görevli 64 güvenlik korucusu için uğurlama töreni düzenlendi.

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu uğurlama töreninde bir konuşma yaptı.

Güzeloğlu yaptığı konuşmada, "Bu vatan toprağını bizlere emanet eden her bir karışında ecdadının kanıyla, canıyla bizlere emanet ettiği bu vatan ve devlet kavramları karşısında olan her türlü ihanete karşı büyük bir mücadele ve kararlılığı temsil eden siz komandolarımızı ve güvenlik korucularımızı bugün Afrin’e uğurlarken bu büyük milletin bir ferdi olmaktan büyük bir onur duyuyorum” dedi.

Konuşmalarının ardından kurban kesildi, dua edildi. Jandarma Özel Harekât timlerinin komando andını okumasının ardından Jandarma Özel Harekât ve Güvenlik Korucuları Afrin bölgesine uğurlandı.

AKP ve MHP, ittifak kanun teklifini bugün TBMM'ye sunuyor: Cumhur İttifakı nedir?

erdogan bahcelı
gett

AKP ile MHP, son aylardır üzerinde görüşmeler yürüttükleri ittifakla ilgili bugün önemli bir adım atmaya hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Cumhur İttifakı" olarak adlandırdığı bu işbirliğinin hayata geçirilebilmesi için gereken yasal düzenleme bugün iki partinin imzasıyla TBMM'ye sunuluyor.

TBMM'ye kanun teklifinin sunulmasının ardından TSİ 16.00 ortak bir basın toplantısı düzenlenmesi bekleniyor.

Bu hafta içinde, söz konusu kanun teklifinin 26 maddeden oluştuğu ve düzenlemenin "oy kullanmayı kolaylaştıran, seçmen iradesinin sandığa yansımasını ve sonuç vermesini sağlayacak hükümler" içerdiği açıklanmıştı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bu ittifakın "yeni bir siyasi ortama işaret ettiğini" söyledi. Kalın, "Bu konuda katılmak isteyen başka aktörler olursa kapımız herkese açık, bütün cumhuru kapsaması arzu edilir" dedi.

LIDERLER
DHA

Cumhur İttifakı fikri nasıl ortaya çıktı?

İki parti arasında olası bir ittifaka dair ilk açıklama yılın ilk günlerinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den geldi.

Bahçeli, 8 Ocak'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, 2019'da yapılacak genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin olarak, "MHP Genel Başkanı aday olmayacaktır. MHP olursa ittifakla, olmazsa kendi partisi olarak milletvekilliğiseçimine girer. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise Yenikapı ruhu ile hareket eder, Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme kararı alır" dedi.

Bu açıklamadan bir gün sonra Erdoğan, partisinin grup toplantısında bu açıklamayı "çok önemli gördüğünü" ve Bahçeli'yi davet ettiğini söyledi.

İki lider, 10 Ocak'ta Ankara'da bir araya geldi. Bu görüşmeden bundan sonraki süreçte atılacak adımlar ele alındı.

Görüşmenin ardından her partiden üçer kişinin bulunduğu Milli Mutabakat Komisyonu kuruldu ve komisyon ilk toplantısını 18 Ocak'ta yaptı.

Komisyon'da ne karar alındı?

Komisyon, çalışmalarını 14 Şubat'ta tamamladı. Her parti, Komisyon'dan çıkan sonuçlarla ilgili kendi genel başkanlarına bir sunum gerçekleşti.

Erdoğan ile Bahçeli, Pazar günü bir kez daha bir araya geldi ve komisyonun vardığı anlaşma üzerinde mutabakat sağladı.

Liderler, ittifakın hayata geçirilmesini sağlayacak yasal düzenlemelerin bu hafta TBMM'ye sunulmasına karar verdi.

Komisyon çalışmalarına katılan Anayasa Komisyonu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop ile MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, liderlerin görüşmesinin ardından bir basın toplantısı düzenledi.

Komisyonun toplamda dokuz toplantı yaptığını ve 22 saat 45 dakikalık görüşme gerçekleştirdiği açıklandı.

Üzerinde uzlaşmaya varılan 26 maddelik kanun teklifi de iki partinin ortak imzasıyla bugün TBMM'ye sunuluyor.

MMK
DHA

Yeni düzenlemelerde neler var?

Varılan uzlaşma, ilk etapta yerel seçimleri kapsamıyor. Söz konusu ittifak ancak cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler için geçerli olacak.

AKP ve MHP, bu yeni yasal düzenlemelerin sadece kendileri açısından değil, tüm partilerin ittifak kurmasının önünü açtığını söylüyor.

AKP'li Şentop, "Metnin içerisinde seçim ittifakı ile ilgili düzenlemeler de var. Hem bu konuda kanunlarda bulunan yasaklama hükümlerini kaldırdık hem de siyasi partiler arasında seçim ittifakı yapıldığı takdirde bunun nasıl yapılacağına dair temel düzenlemeler getirdik" diye konuştu.

Şentop ayrıca, düzenlemenin "oy kullanmayı kolaylaştıran, seçmen iradesinin sandığa yansımasını ve sonuç vermesini sağlayacak hükümler" içerdiğini de sözlerine ekledi.

TBMM'ye sunulacak yeni düzenlemeler arasında seçim pusularının yeniden tasarlanması yer alıyor.

Buna göre, pusulada üst başlık olarak ittifakın adı, onun altında da ittifakta yer alan partilerin logo ile isimleri bulunacak.

Böylece bir ittifak kolonunun altında yer alan partiye oy verenler, ittifaka da oy vermiş sayılacak.

MHP'li Kalaycı, yeni tasarıyla birlikte Seçim Kanunu'nda yer alan Müşterek liste veremez, bir parti başka bir partiyi destekleyemez' hükmünün değiştirileceğini söyledi.

Kalaycı, seçim ittifakını yasaklayan düzenlemelerin kaldırıldığını ve yerine bu tarz ittifakları düzenleyen hükümler getirildiğini aktardı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Dün Halep'ten Afrin'e girmeye çalışan konvoy topçu atışıyla püskürtüldü

KALIN
DHA

Dün Halep civarından gelip Afrin'in güney uçlarına oradan da şehre girmeye çalışan bir grubun 30-40 veya 50 araçlık bir konvoyun girme teşebbüsü olduğunu gördük. Ama bu topçu atışıyla hemen püskürtüldü ve Halep'e geri çekildiler. Burada (YPG ile Suriye hükümeti arasında) bir anlaşma söz konusu değil. Sahada birtakım kirli pazarlıklar olsa bile, biz Türkiye Cumhuriyeti olarak Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili planlarımızı aynı kararlılıkla uygulama devam edeceğiz. Rejim veya başka bir unsurun atacağı adımların ciddi sonuçları olacaktır."

İbrahim KalınCumhurbaşkanlığı Sözcüsü

İHA: Kuzey Irak'taki çatışmada 2 asker şehit oldu

ASKER
Reuters

İHA, Kuzey Irak'ın Kanireş bölgesinde devam eden çatışmalarda iki askerin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

İHA'nın haberine göre, Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, bölgede operasyonların devam ettiğini söyledi.

İyi günler,

Türkiye'de 21 Şubat 2018 tarihinin en önemli gelişmelerini canlı anlatım sayfamızda aktarıyoruz.