Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

  1. Akit TV sunucusu: Sivil öldürecek olsak Cihangir'den, TBMM'den başlarız
  2. Adalet Bakanı Gül: Salih Müslim için takas yok
  3. Furkan Vakfı’na 3 milyon liralık kayıt dışı yardım suçlaması
  4. Cezayir ve Türkiye’den Adana’ya 1 milyar dolarlık yatırım anlaşması

Canlı anlatım

Yazan Onur Erem

time_stated_uk

Gün boyu gelişmeleri aktardık.

Böylece canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

Yarın sabah tekrardan görüşmek umuduyla, hoşça kalın.

Cezayir ve Türkiye’den Adana’ya 1 milyar dolarlık yatırım anlaşması

Cezayir Başbakanı Ahmet Ouyahia ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Getty Images
Cezayir Başbakanı Ahmet Oyahya ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir’de Türkiye-Cezayir İş Forumu’nda yaptığı konuşmada Cezayir ve Türk şirketlerinin Adana’ya 1 milyar dolar yatırım yapma konusunda anlaştıklarını söyledi.

Varılan anlaşmaya göre Cezayir’in ulusal enerji şirketi SONATRACH ve Türk şirketleri Rönesans ile Bayegan, Adana’da Yumurtalık Serbest Bölgesi’nde petro-kimya yatırımı yapacak.

Kurulacak tesisin yılda 450 bin ton polipropilen üretmesi bekleniyor.

Anlaşmayı duyuran Erdoğan, “Bu tesisin ham maddesi elbette Cezayir'den tedarik edilecek. Bu tesisin faaliyete geçmesiyle ülkemizdeki cari açık noktasında da ciddi sıkıntıyı aşmış olacağız. Dışa bağımlılığı da yüzde 25 oranında azaltmış olacağız" diye konuştu.

Moody’s Türkiye’nin büyüme beklentilerini yükseltti

Moody's
Getty Images

Derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin 2018 büyüme beklentisini yüzde 3,2’den yüzde 4’e yükseltti.

2019 beklentisi ise yüzde 3,3’ten 3,5’e çıkarıldı.

Moody’s revizyon gerekçelerini ise şöyle açıkladı:

2018 ve 2019 için büyümenin biraz daha yüksek olması yönündeki beklentimiz, hükümetin 2019 yılının kasım ayındaki başkanlık seçimi öncesinde ekonomik büyümeyi yüksek tutmak için mali önlemleri almaya devam edeceğine dair görüşümüzü yansıtıyor.

İstanbul Maslak’ta metronun yürüyen merdiveni çöktü, bir kişi boşluğa düştü

maslak metro çıkışı
DHA

İstanbul’da M2 hattının İTÜ - Ayazağa durağının Maslak çıkışında yürüyen merdiven çöktü.

Doğan Haber Ajansı, bir kişinin merdiven boşluğuna düştüğünü duyurdu.

Sözcü gazetesine göre itfaiye bölgeye gelerek düşen kişiyi kurtarmak için merdivenleri kesmeye başladı.

View more on twitter

HDP’li Ayhan ve Yıldırım’ın milletvekillikleri düşürüldü

HDP
HDP

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan ve Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım’ın milletvekillikleri, haklarında kesinleşmiş cezalar olması nedeniyle düşürüldü.

Daha önce de HDP’den Tuğba Hezer Öztürk, Leyla Zana, Nursel Aydoğan Faysal Sarıyıldız, Ferhat Encü, Besime Konca ve Figen Yüksekdağ’ın vekillikleri düşürülmüştü.

1 Kasım 2015’teki genel seçimde HDP 59 sandalye kazanmıştı.

Ayhan ve Yıldırım’ın milletvekilliklerinin düşürülmesinin ardından HDP’nin sandalye sayısı 50’ye düştü.

HDP’nin dokuz milletvekili de de tutuklu bulunuyor. Bunlar Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, Gülser Yıldırım, Çağlar Demirel, Ferhat Encü, İdris Baluken ve Burcu Çelik Özkan.

Tutuklu vekiller de dikkate alındığında 59 sandalyeyle Meclis’e giren HDP’nin bugün yasama faaliyetlerine katılabilecek 43 milletvekili bulunuyor.

DHA: UNESCO Diyarbakır surlarındaki restorasyonu durdurdu

surlar
dha

Diyarbakır'ın tarihi surlarını 2015 yılında Dünya Miras Listesi'ne alan UNESCO, yapılan restorasyon çalışmalarını, surların üzerindeki arkeolojik izleri yok ettiği gerekçesiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı aracılığıyla durdurdu.

DHA’nın haberine göre UNESCO tarafından restorasyon yerine surların bütün olarak korunması için konservasyon yapılması ve bilim kurulu oluşturularak, master plan hazırlanması istendi.

Diyarbakır'ın yaklaşık bin 700 yıllık tarihi surlarında, en son restorasyon çalışması, 2014 yılında yapılmıştı.

Çalışmalar sürdürülürken, surların Dünya Miras Listesi'ne aday gösterilmesi dolayısıyla kente gelen UNESCO uzmanı, restorasyonun doğru olmadığı ve tarihi yapıların eski haliyle korunması gerekirken, arkeolojik izlerinin yok edildiği yönünde rapor hazırladı.

UNESCO yetkilileri, rapor üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan surlarda yapılan restorasyon çalışmalarının durdurulmasını istedi. UNESCO tarafından restorasyon yerine surların bütün olarak korunmasına yönelik konservasyon yapılması, bunun için bilim kurulu oluşturulması ve master planı hazırlanması talep edildi. Dünya Miras Listesi'ne 2015 yılında alınan Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri için restorasyonun durdurulmasının üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen master planının hazırlanmadığı belirtildi.

Kentte, Kasım 2015 - Mart 2016 arasındaki çatışmalar sırasında tarihi surların burçlarında tahribat meydana geldiği görüldü.

Benu-Sen, Nur ve Yedikardeş burçlarında bulunan mazgal ve geçitlerde de tahribat oluşurken, burçların üzerinde çöplerin biriktiği gözlendi. Surların Yedikardeş burcu ile Mardinkapı bölgesi arasında yer alan, Bizans dönemine ait ve bu dönemden izler taşıyan üst geçitte de ciddi tahribat oluşurken, bazı pencere ve mazgallardaki taşların söküldüğü ya da kendiliğinden yıkıldı.

HDP lideri Temelli: BM’nin ateşkes kararı Afrin’de de uygulanmalı

temelli
Getty Images

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, bugün partisinin meclisteki grup toplantısında konuştu.

28 Şubat’ın yıldönümünün yaklaştığını hatırlatan Temelli, bugün üniversitelerdeki baskıların o dönemdekinden kötü olduğunu söyledi:

“Bugün OHAL döneminde de üniversitelere saldırılar sürüyor. KHK'lerle ihraçlar sürüyor. Direnen rektörler görmedik, ihraç listeleri hazırlayan rektörler gördük. Rektör seçimini sindiremeyen iktidar, kendi atadığı rektörlerle üniversite kıyımı yaşatıyor.

“Soruşturma açılan binlerce akademisyen söz konusu. Hangi akademisyen diye baktığımızda 'toplumun bilim hakkını savunan' akademisyenler olduğunu görüyoruz.

“'97'de nasıl özgürlükleri savunduysak bugün de savunacağız. Nasıl ki postmodern darbeyi yapanlar utançla anılıyorsa bunlar da utançla anılacaktır.”

‘Sen anlamazsın tabii, sende daha diploma yok’

Üniversitelere yönelik müdahalelerin bununla da sınırlı kalmadığını belirten Temelli, “İktidar kendi kadrolarının düzenlenmesi peşinde. Bir anda bir baktık 30 bine yakın yardımcı doçent özlük haklarını kaybetti. Cumhurbaşkanı diyor ki ‘Allah aşkına nedir bu yardımcı doçentlik?’. Sen anlamazsın tabii sende daha diploma yok” diye konuştu.

Temelli, konuşmasını Afrin değerlenmesiyle bitirdi:

“BM güvenlik konseyi kararı acilen uygulanmalıdır. Karar sadece Doğu Guta'da değil Afrin'de de uygulanmalıdır. Bu savaş siyasetinden beslenenlere karşı barış siyaseti bizlerin sorunudur. Bu konuda insiyatif alacağız. Bu savaşın bedelini Afrinliler, Kürtler, Ezidiler, Süryaniler ödüyor. Ölüm güzellemesi yapanlara karşı biz yaşamı savunmaya devam edeceğiz. Bu savaşın rantı kime gider? Kim zenginleşir? Bedelini kim öder?

“5 yaşında çocuğa asker kıyafeti giydirmişsiniz. Çocuğun şehit olacağını söylüyorsunuz. Geçen gün arkadaşım anlattı, çocukları alıp askerlik şubesine götürüyorlarmış. Biz, çocuklar yaşasın diye siyaset yapıyoruz. Birileri de çocukları savaşa sürüklüyor. Allah herkese sıralı ömür versin.”

Adalet Bakanı Gül: Interpol Türkiye’nin bazı kararlarını dikkate almıyor

Gül
Getty Images

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Salih Müslim’in Çekya’da gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılması hakkında konuştu.

“Nerede olursa olsun takipçisi olacağız” diyen Gül, Interpol’ün “siyasi bir takım gerekçelerle” Türkiye’nin bazı kararlarını dikkate almadığını söyledi.

Müslim’in iadesinin siyasi bir mesele olmadığını belirten Gül, Müslim’in nasıl gözaltına alındığı hakkında gelen bir soruya, Türkiye Interpol’ünün Çekya Interpolü’yle iletişime geçerek bunu sağladığını söyleyerek yanıt verdi ve Müslim’in Interpol listesine eklenemediğini ima etti:

“Tüm İnterpol girişimlerinin yapılmasını bekliyoruz.”

Baluken’in 5 yıla kadar hapisle yargılandığı davanın delili kayboldu

Baluken
AFP

HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken'in 'Cezaevine yasak eşya sokmaya teşebbüs' suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın duruşmasında Baluken aleyhindeki delil bulunamadı.

DHA’nın haberine göre Baluken'in ziyaret amacıyla Diyarbakır D tipi Cezaevi'ne girdiği sırada, üzerinde bulunduğu iddia edilen hafıza kartı okuyucusuyla ilgili herhangi bir adli emanet kaydına rastlanılmadığı bildirildi.

Diyarbakır 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada yargılanan Baluken’in dokunulmazlığı kaldırılmıştı.

İddianamenin kabul edilmesinin ardından İdris Baluken bu duruşmada tutuksuz yargılanıyor. Fakat Baluken başka bir davadan ötürü Sincan 1 no'lu F tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde tutuklu bulunuyor.

Davanın ilk celsesinde Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile ifadesi alınan Baluken, cebinde bulunan kart okuyucunun bir iletişim materyali olmadığını, sadece içerisine bir hafıza kartı konulması durumunda işe yarayabileceğini ve o dönem sık sık cezaevi ziyaretleri yaptıklarını belirterek, hafıza kartı okuyucusunu cebinde unuttuğunu kaydetmişti.

Bugünkü celsede ara kararını açıklayan mahkeme, suçlamaya konu ceza maddesinde yer alan cezai müeyyidenin üst sınırı gözetilerek sanığın duruşmalardan bağışık tutulmasına karar verdi.

Suçlamaya konu hafıza kartı okuyucunun mahkemeye gönderilmesi için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na yeniden müzekkere yazılmasına karar veren mahkeme, olumlu cevap verilmesi halinde kart okuyucunun bilirkişiye gönderilmesine hükmetti. Duruşma ertelendi.

MHP lideri Bahçeli: CHP’nin oyları, baraj teklifiyle sıfırlandı

Bahçeli
Getty Images

MHP lideri Devlet Bahçeli, bugün partisinin meclis grup toplantısında konuştu.

“Milletin iradesine göz dikenlere karşı” Cumhur İttifakı’nda buluştuklarını söyleyen Bahçeli, “Hastalıklı safralara karşı aydınlık yarınları müjdeliyoruz” dedi ve ekledi:

“Biz buyuz, biz Milliyetçi Hareket Partisi'yiz. Seçim ittifakı yapan partilerden biri barajı geçerse hepsi geçmiş sayılacak, ittifak yapmayanlar yüzde 10 barajına takılacakmış. Bu adaletsizlikmiş, eşitsizlikmiş. Onun için seçim barajı kaldırılmalıymış. Size ittifak yapmayın diyen mi var? Size uzlaşmadan kaçın diye akıl veren mi var? Biz seçim barajı ile ilgili düzenleme yapılmalı dediğimizde iftiralarla saldıranlar, utanmadan baraj sorunu yaşadığımızı söyleyenler şimdi düştükleri hazin duruma ne diyeceklerdir? Barajın sıfıra inmesiyle ilgili kanun teklifi veren CHP, içine düştüğü bu çelişkili hali nasıl izah edecektir? CHP bu teklifiyle acaba oylarının sıfırlandığını mı fark etmiştir?”

Suriye’de Esad’ın PY D ile pazarlık yaptığını söyleyen Bahçeli, bu şekilde Suriye’deki hakimiyet alanını genişletmeye çalıştığını belirtti:

“PKK/PYD Türkiye'nin kudreti karşısında daha fazla dayanamayacağını görmüş, kendisine sığınacağı bir liman bulma telaşına kapılmıştır.

“Ayrıca Esad rejimi ile PKK/PYD arasındaki pazarlığın yalnızca Afrin ile sınırlı olmadığını gösteren gelişmeler konunun başka bir zorba akıl tarafından yönlendirildiği ihtimalini güçlendirmektedir. Bu çerçevede Rusya Dışişleri Bakanı'nın yaşananlar karşısında Türkiye ve Esad rejiminin diyalog kurması gerektiğini söylemesi düşündürücüdür. Kim ki PKK/PYD'li teröristlerle aynı safta bulunursa, akılsızlık yapıp Mehmetçiğin karşısına çıkarsa akıbeti teröristlerden farklı olmayacaktır.”

Bekir Bozdağ: Müslim'in serbest bırakılması terör örgütlerine destektir

bozdağ
Getty Images

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Salih Müslim'in serbest bırakılmasının "Avrupa sözleşmesine aykırı olduğunu" söyledi.

Ankara'da bir basın açıklaması yapan Bozdağ, "Salih Müslim’in serbest bırakılması terör örgütlerine destek niteliği taşıyor. Bizim için şaşırtıcı değil. İşte Avrupa Birliği budur. Avrupa sözleşmesine aykırı bir karar" dedi ve ekledi:

"Bir insanın yaptıklarının terör faaliyeti sayılması için daha kaç insanın hayatını kaybetmesi, yaralanması gerekir. Terör örgütlerinin öldürdükleri Türk ve Müslüman olursa onları öldürenler terör örgütü örgütü sayılmıyor mu?"

Kılıçdaroğlu: Hakimlere verilen kitapçıkta tahliye kararı verirken HSK’yla istişare ettikten sonra irade oluşturmaları istendi

Kılıçdaroğlu
Reuters

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin meclis grup toplantısında konuştu.

Türk Telekom özelleştirmesinin ardından 60 bin çalışanın 30 bine düşürüldüğünü hatırlatan Kılıçdaroğlu, sonrasında firmanın devlete borcunu ödeyemez hale geldiğini söyledi ve “çiftçi borcunu ödeyemeyince icraya veriyorsunuz, şirketlerin borçlarını neden siliyorsunuz” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, şimdi de şeker fabrikalarının satılmasının gündeme geldiğini, buna sonuna kadar karşı çıktıklarını söyledi ve ekledi:

“Bunu nişasta bazlı şekerin önünü açmak için yapıyorlar. Amerikan şirketi Cargill’in sağlığa zararlı GDO’lu mısır şurubu için yapıyorlar. Bunun AB ülkelerinde kullanılma oranı yüzde 1,5 Türkiye’de şimdiden yüzde 10’u geçti.”

Kılıçdaroğlu sonrasında da hakim ve savcılara Adalet Bakanlığı tarafından dağıtılan bir eğitim kitapçığından bahsetti:

“Bu kitapçıkta ‘tahliye konusunda HSK ile mutlaka istişarede bulunulduktan sonra irade oluşturulacaktır’ diyor.

"Adalet Bakanlığı söylüyor bunu. Bu ülkede hak yok, hukuk yok.

“Anayasaya göre yargı bağımsız. Hiç kimse yargıya emir ve talimat veremez.

“Aynı kitapçıkta FETÖ soruşturmalarının 17-25 Aralık sonrasını kapsamasını, öncesine dokunulmamasını söylüyorlar.”

Erdoğan'a soru: Bu adamın görüşlerini paylaşıyor musun?

Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kadir Mısırlıoğlu’nu ziyarete gitmesini şu sözlerle eleştirdi:

“Kurtuluş Savaşı’nı keşke Yunan kazansaydı diyen adama sarayın kapılarını açtılar, Erdoğan hastanede ziyaret etti. Erdoğan’a soruyorum sen bu adamın görüşlerini paylaşıyor musun? Açıkça cevap ver.”

Akit TV sunucusu: Sivil öldürecek olsak Cihangir'den, TBMM'den başlarız

Akit TV ekran görüntüsü
akittv.com.tr

Akit TV'de bu sabah yayınlanan "Gün Başlıyor" programının sunucusu Ahmet Keser, sivil öldürecek olsalar buna Cihangir'den ve TBMM'den başlayacaklarını söyledi.

Keser şöyle konuştu:

Sur’u, Diyarbakır’ı, Hakkari’yi, Cizre’yi kana bularken de yalan söylüyorlardı. ”Türkiye Cumhuriyeti ordusu sivilleri öldürüyor”. Niye öldürsün ki abi? Orada sivil olsa Türkiye Cumhuriyeti ordusu neden orada olsun ki? Bir kere varlık sebebini bir önce düşünelim. Türkiye ordusu sivil öldürmeye niye oraya gitsin abi? Sivil öldürecek olsak Cihangir’den başlarız, Nişantaşı, Etiler, değil mi yani bir sürü hain var, Türkiye Büyük Millet Meclisi var. Öyle bir şey yok ki.

11 Şubat günü de Akit TV'de aynı programı sunan Yusuf Ozan, 11 askerin Afrin'de yaşamını yitirmesini manşet yapan Cumhuriyet gazetesi çalışanları gibi insanları katletmenin mübah olduğunu söylemişti:

11 hoşuna gitti, 11 ile, bu sayısıyla orgazm olduğun için bunu manşete çektin. Tek adam rejimi olsaydı, ah keşke olsa... Sizi iki dakikada kapatsa, keşke bir de şeriat olsa, keşke idam olsa sizi sallandırsa, açık konuşuyorum hepiniz hainsiniz... Demokrasi kılıfının ardına saklanan sizler, bu vatanın başına belasınız. İster alının, ister yırtının, keşke bu ülkede idam olsa. Kellenin gitmesi lazım, hainsin. Demokrasi falan hikaye, savaşta sizin gibileri katletmek mübahtır.

Cumhuriyet gazetesi programın ardından Ozan hakkında suç duyurusunda bulunmuş, Cumhuriyet çalışanları da bu programın ardından tehdit aldıklarını açıklamıştı:

View more on twitter

ABD ve Türkiye’den Afrin konusunda çelişkili açıklamalar

Afrin
Getty Images

ABD ve Türkiye’den Afrin konusunda çelişkili açıklamalar

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Savunma Bakanlığı’nın Ankara-Washington hattında Afrin görüşmelerinin sürdüğüne yönelik ifadelerini yalanladı:

“Türkiye ve ABD arasında Suriye'nin Afrin bölgesinde gerilimi azaltma seçenekleri üzerinde diplomatik görüşmeler yürütüldüğü iddiası doğru değildir.”

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine Galloway dünkü basın toplantısında, Washington ve Ankara'nın Suriye'nin Afrin bölgesindeki gerilimi azaltma seçenekleri üzerinde çalıştığını söylemişti.

Hopa ve Borçka’yı bağlayan Cankurtaran Tüneli 1 Mart’ta açılıyor

Cankurtaran Tüneli
DHA

Artvin’in Hopa ve Borçka ilçeleri arasında yapımı tamamlanan ve 5 bin 228 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun ikinci çift tüplü tüneli olacak olan Cankurtaran Tüneli, 1 Mart’ta düzenlenecek törenle ulaşıma açılacak.

1960’lı yılların sonunda yapımı gündeme gelen ve 8 yıl önce temeli atılan tünel projesi böylece sonuçlanmış olacak.

Karadeniz'i Erzurum üzerinden İran'a bağlayan, zorlu kış şartlarında geçit vermeyen Hopa-Artvin karayolu güzergahındaki 690 rakımlı Cankurtaran Geçidi'ne alternatif olacak Cankurtaran Tüneli, bölgedeki ulaşımı da hızlandıracak.

Tünel Hopa-Borçka arasındaki karayolu ulaşımını 12 kilometre daha kısaltacak.

İnşaat aşamasında yaşanan sorunlardan dolayı 3 müteahhit firma değiştiren tünelde 2014 yılında ışık göründü.

Bağlantı yolları ile mekanik aksamlarının tamamlanmasıyla birlikte tünel, 1 Mart’ta Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın da katılımıyla yapılacak törenle ulaşıma açılacak. Açılış kapsamında organize edilen tören tünelin Hopa girişi noktasında yapılacak.

Furkan Vakfı’na kayıt dışı yardım toplama suçlaması

kuytul
DHA

Adana'da aralarında Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'nın kurucu başkanı Alparslan Kuytul'un da bulunduğu tutuklu 5 sanığın bastırdıkları sahte makbuzlarla 3 milyon lirayı aşan kayıt dışı para ve yardım topladıkları ileri sürüldü.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'nın yönelik başlatılan soruşturmada,Adana merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonda, aralarında Furkan Vakfı'nın kurucu başkanı Alparslan Kuytul'un da bulunduğu 5 şüpheli tutuklanmıştı.

DHA’nın haberine göre “Vakıf faaliyeti adı altında kuruluş amacı dışında anayasal düzene karşı fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek kamu güvenliğine karşı faaliyet yürütme ve suç örgütü kurma” suçlamasıyla yapılan operasyonda vakfa ait yurt ve binalarda yaptıkları aramalarda deliller elde edildi.

Yapılan aramalarda, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce verilen yardım toplama makbuzlarının dışında vakıf üyelerinin bastırdığı sahte makbuzlar ele geçirildi. Elde edilen sahte makbuzlarla nakit, kurban, dergi, sucuk, takvim, CD ve adak başlıkları altında kayıt dışı yardım topladıkları belirlendi.

Vakfın, göstermelik olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden aldıkları makbuzla resmi olarak 2016'da sadece 20 lira yardım topladıklarını kayda alıp beyan ettikleri ancak kendi bastırdıkları sahte makbuzların yapılan incelemesinde 3 milyon lirayı aşkın para ve yardım topladıkları öne sürüldü.

Binali Yıldırım: Türkiye demek insanlık demek

yıldırım
Getty Images

Başbakan ve AKP Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, partisinin meclisteki grup toplantısında konuştu.

"Suriye’deki mazlumlara nasıl yardım eli uzatıyorsak Arakan’daki kardeşlerimizi de unutmuyoruz" diyen Yıldırım, hükümetin PYD'yi "terör örgütü" olarak kabul etmediği iddialarının gerçeğin yansıtmadığını söyledi.

Çocuk istismarı konusunda yasal düzenleme teklifinin yakında meclise geleceğini açıklayan Yıldırım'ın sözleri "idam istiyoruz" sloganlarıyla kesildi.

Sloganların ardından Binali Yıldırım bu konuda sadece yasal düzenlemenin yetmeyeceğini, topluma da büyük görevler düşeceklerini belirtti.

Adalet Bakanı Gül: Salih Müslim için takas yok

gül
Getty Images

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Çekya’da gözaltında bulunan PYD’nin eski lideri Salih Müslim’in Türkiye’ye iadesi için takas yapacakları söylentilerini yayınladı.

AKP grup toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül, Salih Müslim için geçici tutuklama beklediklerini de açıkladı.

Türkiye’de iki Çekya vatandaşı YPG’den hükümlü bulunduğu belirtiliyor.