Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Cumhurbaşkanı Erdoğan:

Canlı anlatım

time_stated_uk

Canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik. Yarın görüşmek dileğiyle hoşçakalın.

Kadir Has Üniversitesi Araştırması: Türkiye'de kadının en büyük sorunu şiddet

Kadir Has Üniversitesi
KAdir Has Üniversitesi

Kadir Has Üniversitesi’nin her yıl gerçekleştirdiği "Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Algısı Araştırması"nın 2018 yılı sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre Türkiye genelinde kadınların en büyük sorunu yüzde 61 ile “şiddet” oldu. Şiddeti, işsizlik, eğitimsizlik, sokakta baskı, taciz, aile baskısı, mahalle baskısı, iş yerinde ayrımclık ve politik baskı izledi.

Ankette geçen yıl ilk kez sorulan “Bir kadın sizin görüşlerinizi savunan bir partinin lideri olsa, o partiye oy verir misiniz?” sorusuna kadın katılımcıların yüzde 81’i“evet” derken, erkek katılımcılarda aynı oran yüzde 73 olmuştu. Bu yıl rakamlarda artış var. Aynı soruya bu yıl kadınlar yüzde 85, erkekler yüzde 74 oranında “Evet” dedi.

Araştırmaya imza atanlardan Kadir Has Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Psikoloji Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Aslı Çarkoğlu genel olarak kadının toplumsal, siyasi ve ekonomik açıdan erkekle eşit olması gerektiğine dair onaylarda artış olduğunu söyedi.

Erdoğan: Adalet dağıtmayan savcı ve hakim de zalimler sınıfına giriyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe'de Yargıtayın 150. Yılı Sempozyumu'na ve Yeni Yargıtay Binası Temel Atma Töreni'nde konuştu. Mevlana'dan alıntılar yapan Erdoğan, "Adaleti kaybettiğimizde her şeyimizi kaybedeceğimizi de bilmek zorundayız" mesajını verdi.

Erdoğan şunları söyledi:

Zalimi üzerine düşen görevi yapmayan' olarak tarif eden Hz. Mevlana'nın anlayışında adalet dağıtmayan savcı ve hakim de zalimler sınıfına giriyor. Devleti yönetenlerin yaptığı adaletsizlik hukuk yoluyla telafi edilirken yargının sebep olduğu adaletsizliğin telafisi yoktur. Bir ülkede halk bunalmış ellerini semaya açarak adalet çığlığı atar hale gelmişse oradaki yargı sisteminde bir sorun var demektir"

Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı
Recep Tayyip Erdoğan
dha

SDG: 1700 savaşçıyı Afrin'e gönderiyoruz

YPG
AFP

Ana gövdesini YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Sözcüsü Ebu Omar el İdlibi, oluşuma bağlı 1700 savaşçının Suriye'nin doğusundaki cephelerden Afrin'e sevkedildiğini söyledi.

Rakka'da Reuters'a konuşan İdlibi'nin açıklamasına göre savaşçılardan 700'ü Afrin'e ulaştı.

SDG'nin Afrin'e sevkiyat yaptığı haberleri Pazartesi günü ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü tarafından da dile getirilmişti.

Pentagon sözcülerinden Binbaşı Adrian Rankine-Galloway, ABD ordusunun SDG bünyesindeki bazı savaşçıların IŞİD'e karşı açılan cephelerden ayrıldığına tanık olduğunu açıklamıştı.

'Vicdan Konvoyu' Suriye sınırına doğru yola çıktı

'Vicdan Konvoyu' yola çıktı

Aralarında İnsan Hak ve ADalet Hareketi, Özgür-Der ve Memur-Sen'in de bulunduğu 55 ülkeden sivil toplum kuruluşu üyesi kadınlar,8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, Suriye tutuklanan ve savaş süresince kötü muameleye maruz kalan kadınlara dikkat çekmek için 'Vicdan Konvoyu'yla İstanbul'dan Hatay'a doğru yola çıktı.

Yaklaşık 200 otobüsten oluşan konvoyda bulunan kadınlar, 'Dünya Kadınlar Günü' kapsamında 8 Mart'ta Suriye sınırında basın açıklaması yapacak.

Basın açıklaması hem İngilizce hem de Türkçe yapıldı. İngilizce açıklama İskoçyalı gazeteci-yazar ve kadın hakları aktivisti Yvonne Ridley tarafından okunurken, Türkçe açıklamayı ise İnsan Hak ve Adalet Hareketi Genel Başkan Yardımcısı Gülden Sönmez yaptı.

Yabancıların Türkiye'deki taşınmaz yatırımı ikiye katlandı

Konut satışları
BBC

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada yabancıların Türkiye'deki taşınmazlara yaptığı yatırımların ikiye katlandığını söyledi. En fazla konut satılan iller arasında başı Antalya çekiyor. Ardından İstanbul, Aydın ve Muğla geliyor.

Adlı'nın açıklamalarından başlıkları şöyle:

- Yabancı uyruklu kişiler, 2016'da 3 milyar 493 milyon 724 bin 531 lirasını Türkiye'den taşınmaz edinimi için harcadı. 2017'de ise bu rakam neredeyse iki kat artarak 6 milyar 534 milyon 761 bin 466 liraya ulaştı"

Konut Yatırımı
Tapu ve Kadastro Müdürlüğü

- "Şu ana kadar Türkiye genelinde 147 bin 924 yabancı uyruklu kişi, 68 bin 319 taşınmaz edindi. Geçen yılın rakamlarına baktığımızda ise 24 bin 111 yabancının 15 bin 508 gayrimenkul satın aldığını görüyoruz"

Konut satışları
BBC

CHP'li 47 vekilden ortak 'Tüzük Kurultayı' açıklaması

CHP
CHP

CHP'li 47 milletvekili ortak bir açıklamayla parti tüzüğü için 7 ilke önerisinde bulundu. Vekiller, "Tüzüğümüzün demokratik bir şekilde oluşması için mücadele vermek, Cumhuriyet Halk Partililer'in iradesine ve söz hakkına sahip çıkmak konusunda kararlıyız" ifadelerini kullandı.

Bu ilkeler arasında öne çıkan maddeler şöyle:

 1. Merkez Yönetim Kurulu'nun tamamı Parti Meclisi tarafından seçilmelidir.
 2. Parti Meclisi üye sayısı 80'e çıkartılmalı
 3. Partimizin adayları önseçimle belirlenmelidir.
 4. Gençlik kotası yaş sınırı 30 olarak kalmalıdır.
 5. Kurultayımız yalnızca Parti Meclisi ve Genel Başkan seçimine indirgenmemeli

Açıklamaya imza atan vekiller arasında kurultayda genel başkanlık seçimini Kemal Kılıçdaroğlu'na kaybeden Muharrem İnce, İzmir Milletvekili ve eski parti sözcüsü Selin Sayek Böke de yer alıyor.

Wikipedia Direktörü'nden Türkiye'ye çağrı

Wikipedia
TURKEYBLOCKS.ORG

29 Nisan'dan bu yana Türkiye'de erişime kapalı olan İnternetin en büyük ansiklopedisi Wikipedia'nın Direktörü Katherine Maher, Twitter'dan yaptığı açıklamada erişim yasağının kaldırılması çağrısı yaptı.

Maher, "10 aydır Türkiye'de erişime kapalı. Türkiye, sizinle bilgi paylaşmayı ve sizden öğrenmeyi özledik. Bilginize, uzmanlığınıza, sesinize ihtiyacımız var." ifadelerini kullandı.

Wikipedia'ya erişim engeliyle ilgili haberlerimiz:

Türkiye'de Wikipedia'ya erişim engeli

Türkiye neden Wikipedia'nın tümüne erişimi engelledi?

.@Wikipedia 10 aydır Türkiye'de erişime kapalı. Türkiye, sizinle bilgi paylaşmayı ve sizden öğrenmeyi özledik. Bi… twitter.com/i/web/status/9…

Gabriel: Müslim'in iade talebi için anayasal zemine bakılacak

Çavuşoğlu, Gabriel
Reuters

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Berlin'de görüştü. Ggörüşme öncesi basın toplantısında kendisine Kürt Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) eski eş başkanı Salih Müslim'in Türkiye'ye iade edilip edilmeyeceği soruldu.

Gabriel, buna "Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan sözlü bir nota aldık. Her zaman olduğu gibi bu notayı adalet bakanlığına göndereceğiz. Onlar da talebin anayasal zeminini inceleyecekler" açıklamasını yaptı.

"Müslim'in peşini bırakmayacağız"

Çavuşoğlu Almanya seyahati öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu çabalarımız, sadece Çekya ya da Almanya ile sınırlı değildir. Salih Müslim nereye giderse gitsin peşini bırakmayacağız" demişti.

Erdoğan: Kasti olarak tek bir sivilin zarar gördüğünü kimse söyleyemez, ispatlayamaz

Erdoğan
AFP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Afrin'e yönelik olarak devam eden Zeytin Dalı Harekâtı'nda hiçbir sivilin kasti olarak zarar görmediğini söyledi.

Cinderes’e yönelik baskı ciddi bir şekilde artmış bulunuyor. Çok yakında burası da temizlenecek ve böylece Afrin şehir merkezinin kuşatması önünde bulunan en büyük engellerden birisi de aşılacaktır. Harekatın bundan sonraki kısmının çok daha hızlı bir şekilde yürüyeceğine inanıyorum. Bugüne kadar yaptığımız operasyonlarda kasti olarak tek bir sivilin zarar gördüğünü kimse söyleyemez, ispatlayamaz.”

Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı

Kadınların istihdam oranı erkeklerin yarısından az

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) "İstatistiklerle Kadın 2017" çalışmasının sonuçlarını açıklandı. TÜİK verilerine göre kadınların 2016'da istihdam oranı yüzde 28 olarak tepit edildi.

Kadın istihdam oranı
BBC

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) "İstatistiklerle Kadın 2017" çalışmasının sonuçlarını açıklandı.

TÜİK'in web sitesinde yer alan rapora göre, Türkiye nüfusunun yüzde 50,2'sini erkekler, yüzde 49,8'ini kadınlar oluşturuyor.

Hanehalkı işgücü araştırması sonuçlarına göre; 2016 yılında, Türkiye’de 15 ve daha yukarı yaştaki istihdam edilenlerin oranı yüzde 46,3 olup bu oran erkeklerde yüzde 65,1, kadınlarda ise %28 oldu.

TÜİK'in verilerinde öne çıkanlar:

 • Doğuşta beklenen yaşam süresi ülke geneli için 78 yıl, erkeklerde 75,3 ve kadınlarda 80,7 yıl
 • Kadınlarda istihdam oranı 2016'da yüzde 28
 • Şirketlerde üst düzey ve orta kademe yönetici pozisyonundaki kadın oranı, 2016'da yüzde 16,7
 • Geçen yıl kadınların ortalama ilk evlenme yaşı 24,6
 • 2016 yılında, 25 ve üstü yaşta olup en az bir eğitim düzeyini tamamlayanların toplam nüfus içindeki oranı yüzde 88,9 Bu oran erkeklerde yüzde 95,1. Kadınlarda ise yüzde 82,8
 • Okuryazar olmayan kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 15,2, lise altı eğitimli kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 27,2, lise mezunu kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 33,6, mesleki veya teknik lise mezunu kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde41,4, yükseköğretim mezunu kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 71,3
 • Tarım sektöründe toplam istihdam oranı yüzde 19,5 olurken, kadın istihdam oranı yüzde 28,7, erkek istihdam oranı yüzde 15,5