Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Can Dündar hakkında kırmızı bülten kararı
 2. Başbakan Yardımcısı Işık: Süleyman Şah Türbesi eski yerine taşınacak
 3. Dört ilde Gülen operasyonu: 25 gözaltı kararı
 4. Dün yaşamını yitiren şair, yazar, çevirmen ve oyuncu Ülkü Tamer anılıyor

Canlı anlatım

Yazan Onur Erem

time_stated_uk

Gün boyu gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

Yarın sabah tekrardan görüşmek umuduyla, hoşça kalın.

TBMM’de ‘kadın tiyatrocu yasağına’ karşı 100 kadın oyuncudan 100 replik

8 Mart Çanakkale anması kapsamında TBMM'deki Çanakkale Savaşı'nın anlatıldığı tiyatro oyununda kadın oyuncuların sahneye çıkarılmadığı iddiaları sürerken, 100 kadın tiyatrocu "100 kadın 100 replik" etkinliğinde bir araya geldi. Kadın tiyatro sanatçıları çeşitli eserlerden seçilmiş 100 repliği okudu.

Kenter Tiyatrosu'ndaki protestoda konuşan Tilbe Saran, " Bugün bir arada olmamız hepimiz için çok kıymetli, geçtiğimiz hafta mecliste yaşanan kadın oyuncu yasağını hiçbirimiz kabul etmiyoruz. Türkiye halkının iradesini temsil etmesi gereken meclisimizde bu uygulanan kadına sahne yasağını cinsiyet ayrımının en cüretkar örneği olarak görüyoruz" dedi.

Tilbe Saran, "Kadınlar olarak hayatın her alanında varız, var olacağız. Hiçbir erkek aklı siyasi görüşü ne olursa olsun bu varlığı yok edemeyecek. Sahnelerdeki cesaretimizi Afife Jale'den, meclisteki varlığımız yüz yıllık kadın mücadelesinden geliyor. Ve bunu tekrar hatırlatmak için şu an sahnedeyiz. Tüm hafızalara kazınıncaya dek mücadelemize devam edeceğiz, her zaman sözümüzü söyleyeceğiz, her zaman sahnede olacağız. Bugün yüzlerce yazarın dilinden yüz replik okuyacağız" şeklinde konuştu.

kadın oyuncular
dha

Daha sonra söz alan Gülriz Sururi ise "Benim işim başkalarına hikayeler anlatmak, bu hikayeleri ille de anlatmalıyım, anlatmadan yapamam. Ama artık benim için önemli olan anlaşılmak değil, beni dinleyin yeter" dedi.

Aralarında Rutkay Aziz’in de bulunduğu çok sayıda erkek tiyatro sanatçısı da destek için salona geldi.

kadın oyuncular
dha

Şamil Tayyar'dan "FETÖ borsası" sorgusu sonrası açıklama: Bilgiler gizli, kamuoyuyla paylaşamam

Tayyar
dha

AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, geçen ay Gaziantep'te "FETÖ borsası" kurulduğu ve Gülen yapılanmasına mensup iş insanlarının büyük paralar karşılığında itirafçı görünümü altında serbest bırakıldığına yönelik açıklamaları sonrası bugün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda tanık sıfatıyla ifade verdi.

İfadenin ardından kısa bir açıklama yapan Tayyar, konuyla ilgili bilgi veremeyeceğini söyledi:

Açıklamalarımın ardından Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Tanık sıfatıyla ifademin alınması için buraya talimat gönderilmiş. Ben de bu kapsamda Savcı Bey'e iddialarımla ilgili olarak bilgi verdim. Bunlar gizlilik içeren bilgiler olduğu için, bunları kamuoyu ile paylaşmam doğru olmaz. Bize ulaşan bilgileri savcımızla paylaştım.

HDP Grup Başkanvekili Kerestecioğlu: Erdoğan Başbakan Yardımcısı Şimşek’i meydanlarda yuhalatma noktasına geldi

Kerestecioğlu
DHA

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, bugün Meclis’teki bir basın toplantısı düzenleyerek gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

“İster Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ister AKP’li kendi vekilleri, ister Kosova Başbakanı, ister Emmanuele Macron, o bu hiç fark etmiyor Erdoğan için” diyen Kerestecioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'i mitinglerde “yuhalatma noktasına geldiğini” söyledi:

“Ne demiş Mehmet Şimşek, ‘şirketler döviz borçlarını ödeyemiyorlar’ demiş ‘borçlanmayın, temkinli olun’ demiş. Onu bunu yuhalatmak nedir, bu anlaşılır değil, onu bir kenara koyalım! Peki, şirketler borçlarını ödeyebiliyorlar mı?”

Türkiye’de hapiste olan öğrenci sayısının AKP’nin iktidara geldiği 2002 senesindeki toplam mahpus sayısından fazla olduğunu belirten Kerestecioğlu, “AKP iktidara geldiğinde Türkiye'de toplam tutuklu ve hükümlü sayısı 59 bin 429 iken Adalet Bakanlığının açıkladığı verilere göre bugün cezaevinde 69 bin 301 öğrenci var. Gerçekten, Türkiye bir öğrenci ve gazeteci hapishanesi olmuş durumdadır” diye konuştu.

View more on twitter

Afrin’deki gelişmelere de değinen Kerestecioğlu "Afrin'in maliyeti sadece halkadır. Kendilerinin başka sömürgeci planları var. Biliyorsunuz tarihte başka ülke pazarlarında ham madde ve ucuz emeği kullanan, ticaret yaparak zenginleşen ülkelere ‘sömürgeci ülkeler’ deniyor. Amaç kendi inşaatçılarına para kazandırmak” dedi.

Türk-İş şeker fabrikaları özelleştirmesine karşı topladığı 1,68 milyon imzayı Başbakanlık’a gönderdi

imzalar
dha

Türkiye'deki şeker fabrikalarının satılmaması için toplanan, 124 klasör içindeki 1 milyon 682 bin 603 imza, Başbakanlığa gönderildi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Başkanı Ergün Atalay, Ankara’daki genel merkez binasında düzenlediği basın toplantısında imzaları çuvallara yükleyerek Başbakanlık’a teslim ettiklerini duyurdu.

İmzalar Türk-İş üyesi Şeker-İş tarafından toplandıktan sonra geçen hafta Ankara’ya getirilmişti.

Toplanan imzaların ardından 200 binin üzerinde imzanın daha geldiğini belirten Atalay, bu imzaları da ayrıca ileteceklerini söyledi.

Atalay toplantıda şöyle konuştu:

Sayın Başbakan'ın bana ifadesi de şu, 'Bu fabrikalar çalışmaya devam edecek, daha fazla üretecekler.' Onunla ilgili de dedim ki 'Sayın Başbakanım, bununla ilgili bizim gerekçelerimiz bu.' Kendisine dosya ile sunduk, bilgileri ve belgeleri sunduk.

imzalar
dha

Atalay dün de “Sayın Başbakan'ın ifadesi şu, 'KİT'lerle ilgili açıklama yaptık'. Kısa bir zaman içerisinde KİT'lerle ilgili de kamuoyuna olumlu bir haber vereceğini Sayın Başbakan söyledi” demişti.

AKP Sözcüsü Mahir Ünal: Uyum paketi 19 Nisan’daki toplantı sonrası kesinlik kazanacak

Ünal
Getty Images

AKP Sözcüsü Mahir Ünal, AKP Merkez Yürütme Kurulu toplantısı sürerken bir basın toplantısıyla gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Genel seçim öncesi Cumhurbaşkanlığı sistemine uyum için TBMM’den geçirilmesi gereken yasalar hakkındaki soruları yanıtlayan Ünal, 13 Nisan’da parti içindeki komisyonlarda bir toplantı gerçekleştireceklerini söyledi ve ekledi:

Bunun ardından 19 Nisan’da sayın genel başkanımızla bir toplantı gerçekleştireceğiz. Bu toplantının ardından takvim kesinlik kazanacaktır. Bildiğiniz gibi uyum yasalarının bir an önce görüşülmesi ve yasalaşması gerekiyor.

Ünal, CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik “FETÖ ile işbirliği yapan kimse, ‘Ne istediler de vermedik’ diyen kimse mankurt odur” ifadeleri hakkında ise şöyle konuştu:

"CHP’nin sözcülerinin açıklamalarını değerlendirdiğimizde her kafadan bir ses çıkıyor. Bu partinin bir sözcüsü bir genel başkanı varsa ortak bir dilinin ve söyleminin olması gerekir ama CHP’de erken kalkan konuşuyor, kendisini göstermek ve öne çıkarmak için genel başkanımıza yönelik ağza alınmayacak çirkin iftiralar kullanıyorlar.

"CHP darbeci bir akılla hala devletin ve devletin kurumlarının milletin iradesi dışında bir irade tarafından yönetileceğini düşünüyor? CHP’nin duyduğu rahatsızlığı eski Türkiye’nin bir hastalığı olarak görüyoruz.

"CHP’nin taş üstüne taş koymadığı bu ülkede gündemi rehin almaya çalışıyor. CHP bu haliyle siyasetin gündeminden yavaş yavaş çıkıyor, tıbbın, bir patalojinin gündemine giriyor. Bu da bizi üzüyor çünkü bir bu ülkede sağlıklı bir muhalefetin olmasını isteriz."

View more on twitter

Gözaltındaki Boğaziçi öğrencilerinin bırakılması için akademiden 1352 imza

Boğaziçi Üniversitesi
Getty Images
Boğaziçi Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi’nde gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılması için aralarında Noam Chomsky ve Judith Butler gibi isimlerin de bulunduğu 199 akademisyenin başlattığı imza kampanyası bin 352 imzaya ulaştı.

Kampanyaya Türkiye'den imza verenlerin isimleri, güvenlikleri gerekçesiyle gizli tutuldu.

Üç gün önce başlatılan ve 100'den fazla kurumdan imzacı çeken kampanyada şu ifadeler yer aldı:

Dünya çapındaki akademik topluluklarının üyeleri olarak, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğrencilerin son zamanlarda tutuklanmasına ve taciz edilmesine sert bir şekilde karşı çıkıyoruz. Recep Tayyip Erdoğan alaycı bir üslupla bu öğrencilerden 'terörist' diye bahsetti, onları okuldan atmak ve başka bir üniversitede eğitim almalarını engellemek için ant içti. Erdoğan’dan daha önce böyle sözel saldırılar görmüştük ve bunlar binlerce akademisyenin, gazetecinin, sanatçının ve insan hakları savunucularının tutuklanmasıyla sonuçlanmıştı. Türkiye hükümetini siyasi söylemden dolayı tutuklanmış veya gözaltına alınmış bütün öğrencileri derhal serbest bırakmaya çağırıyoruz. Karşılaştıkları risklere rağmen cesur bir şekilde muhalefetlerini dile getiren bu öğrenciler ile dayanışma içinde olduğumuzu bildiriyoruz.

15 öğrenci gözaltına alınmıştı

Boğaziçi Üniversitesi’nde Afrin’de yaşamını yitiren 46 asker için lokum dağıtan öğrenciler, “İşgalin katliamın lokumu olmaz” pankartı açan diğer öğrenciler tarafından protesto edilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise öğrenciler hakkında “O komünist, vatan haini, terörist gençlere okuma hakkı vermeyeceğizdemiş, akademisyenleri de uyarmıştı:

Bu öğrencilerle hocaların iltisakı olduğunu belirlediğimiz anda onlarla ilgili de gereğini yaparız.

Protestonun ardından bir kısmı ev baskınlarıyla gözaltına alınan 15 öğrenci halen karakolda tutuluyor.

HDP’li Paylan’dan soru önergesi: Dövizi düşürmek için suç işlediler

Garo Paylan
DHA

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan hükümetin dövizi düşürmek için yatırımcı kuruluşlara bazı bilgiler vererek haksız kazanca yol açtığını ve suç işlediğini söyledi.

Bugün TBMM’de Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yanıtlaması için bir soru önergesi veren Paylan, “Çeşitli kaynaklardan elde ettiğim bilgiler; 29 Mart 2018 Perşembe sabahı, Türkiye'de portföy yatırımı yapan yabancı kurumların temsilcileri ile toplantı yaptığınız, onlara, gelecek hafta dövizi düşürecek adımlar atacağız, bilgisini verdiğiniz yönündedir” dedi.

"29 Mart 2018 Perşembe günü sabah saatlerinde dolar kuru 4,01 TL seviyelerinde seyretmekteydi. Öğlen saatlerinde, dolar kurunu düşürecek uluslararası veya ulusal herhangi bir haber akışı yokken, 3 saat içerisinde dolar kuru 3,94 TL seviyesine düşmüştür. Bir süredir yükseliş trendinde olan dolar kurunun ani ve gerekçesiz düşüşü piyasalarda şaşkınlığa sebep olmuştur” ifadelerini kullanan Paylan, Ağbal’a şu soruları yöneltti:

 • 29 Mart 2018 Perşembe sabahı portföy yatırımcıları ile toplantı yaptınız mı?
 • Bu toplantıda, dolar kurunu düşürecek hangi adımların bilgisini verdiniz?
 • Bu toplantı, Başbakan ve Ekonomi Koordinasyon Kurulu üyelerinin bilgisi dahilinde mi yapıldı?
 • 31 Mart 2018 Cumartesi günü, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ekonomi yönetimine yaptığı sert eleştirilerin sebebi bu toplantı mıdır?
 • Bu bilgilerin bir grup yatırımcıya erken verilmesinin haksız kazançlara yol açacağını ve bu eyleminizin suç olduğunu biliyor musunuz?
 • İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?

Genç kemancı İdil Olgar dünya ikincisi oldu

İdil Olgar dünya ikincisi oldu

Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Keman Bölümü altıncı sınıf öğrencisi ,12 yaşındaki İdil Olgar, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da düzenlenen uluslararası yarışmada kendi kategorisinde dünya ikincisi oldu. PhDr. Josef Micka Uluslararası Keman Yarışması'na Türkiye'den katılan Defne Güngör de bir üst yaş kategorisinde dünya birincisi oldu.

Josef Micka Yarışması
koncertniagentura.cz

Çeşitli ülkelerden çok sayıda genç kemancının katıldığı yarışmada Josef Micka'nın etütlerinden biri ile Mozart'ın 2. keman konçertosunu çalan İdil Olgar, yarışmada heyecanlandığını ama öncesinde çok iyi hazırlandığı için zorlanmadığını söyledi.

Olgar aynı zamanda PhDr. Josef Micka adına verilen özel ödüle de layık görüldü.

Bugün, Dünya Otizm Farkındalık Günü

otizm yürüyüşleri
DHA

#2NisanOtizmFarkındalıkGünü, Twitter'da TT oldu.

İstanbul'dan Zonguldak ve Şırnak'a farklı illerde yürüyüşler düzenlendi.

Sosyal medyada bazı kullanıcılar otizmliler ve ailelerin yaşadıkları zorluklara, bazıları da başarı hikayelerine yer verdi.

Ortak çağrı, otizmin doğru anlaşılması ve kamuoyunda farkındalık yaratılması.

View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter

32 Baro'dan ortak çağrı: TCK, çocuğu cinsel istismardan korumada yetersiz

çalıştay
DHA

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi'nin öncülüğündeki 'Çocuk Çalıştayı' sonrası 32 Baro'nun yaptığı ortak açıklamada, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) çocukları cinsel istismardan korumada "yetersiz kaldığı" belirtildi.

Çocuk hak ihlallerinde yaşanan artışın, kaygı verici boyutlara ulaştığı vurgulanan açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

 • 700 kadar çocuk cezaevinde hiç uygun olmayan koşullarda yaşamaktadır
 • Sığınmacı ailelerin çocukları sınır dışı edilme korkusuyla istismar mağduru oldukları durumlarda yasal müracaatlarda bulunamıyor
 • Yetişkinden çocuğa yönelik cinsel davranışlar, başka bir şart aranmadan çocuk istismarı suçu kabul edilmeli
 • Erken evliliklerin önlenmesi için koruma hizmeti verilmeli
 • LGBTİ çocuklara özgü hizmetler planlanmalı

TCK'da çocuk istismarı materyallerinin üretimi ve paylaşılması ile ilgili eylemlerin de çocuk istismarı sayılacağı, yetişkinden, çocuğa yönelik cinsel davranışların başka bir şart aranmadan çocuk istismarı suçu kapsamında kabul edileceği bir düzenleme yapılmalıdır

Can Dündar: Fikir özgürlüğü Interpol takibine alınamaz, başvuru Türkiye’yi rezil eder

Can Dündar
Getty Images

Hakkında Kırmızı Bülten çıkarılması için mahkeme kararı verilen gazeteci Can Dündar, “Fikir özgürlüğünün Interpol takibine alınması söz konusu değildir” dedi.

Dündar, Türkiye’nin Interpol’e başvurmasının “Türkiye’yi rezil edecek bir başvuru” olacağını söyledi.

View more on twitter

Dündar şöyle konuştu:

Bugün yine az önce, havuz medyası haberi sevinçle girdi. Benim hakkımda tutuklama kararı ve kırmızı bülten çıkarıldığına dair haberler. Böyle bir şey yok, onu söyleyeyim. MİT TIR'ları davasında biliyorsunuz, Yargıtay mahkemenin kararını bozdu. Neden bozdu? Her duruşmada söyledik, basın kanuna göre 40 gün içinde açılması gerekiyordu davanın. Dolayısıyla biz şu an beraat etmiş durumdayız. Tabii ki bunu söyleyemezlerdi. Bir anda, Erdoğan'ın hedefi olmuş davanın sanıkları için beraat etti diyemezlerdi.

Birleşik Metal-İş: 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlayacağız

1 Mayıs 2010
Getty
2010'da Taksim'de düzenlenen 1 Mayıs etkinliği

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlayacaklarını açıkladı.

1 Mayıs’a “anti-demokratik uygulamaların devam ettiği, sendikal hak ve özgürlüklerin hiçe sayıldığı, iş cinayetlerinin artarak devam ettiği, adalete hukuka güvensizliğin arttığı bir baskı ortamında” girildiğini belirten Birleşik Metal, Taksim’de kutlama gerekçesini ise şöyle açıkladı:

“Taksim’de 1977 1 Mayıs’ında 37 canımızın hayatına mal olan kutlamalardan sonra, Taksim’in 1 Mayıs alanı olarak kapatılmaya çalışıldığı bilinmektedir. Özellikle 2007 yılından itibaren giderek yükselen ve uğruna bedeller ödediğimiz 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanması mücadelemizin elde edilen kazanımdan sonra bir kez daha boşa çıkarılmış olması kabul edilemez”

View more on twitter

Öte yandan Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay da bu yıl 1 Mayıs'ı Hatay'da kutlayacaklarını açıkladı.

Trabzon'da Mor Yayla'ya ziyaretçi akını

View more on youtube

Trabzon’un Tonya ilçesinde, her yıl Nisan ayında açan mavi yıldız çiçeği nedeniyle ‘Mor Yayla’ olarak adlandırılan Kadıralak Yaylası bu yıl da ziyaretçi akınına uğradı.

mor yayla
dha

İçeye 9 kilometre uzaklıkta bulunan, yaklaşık 1300 metre yükseklikteki Kadıralak Yaylası'ndaki manzarayı izlemek için yaylaya gelenler yolda uzun araç kuyrukları oluşturdu.

mor yayla
dha

Çevresi ağırlıkla ladin ve çam ağaçlarıyla çevrili yaylaya dağcılık kulübü üyeleri de yürüyerek geldi.

mor yayla
dha

Yörede yıllardır kalan emekli öğretmen- yazar Hasan Kalyoncu, 'mavi yıldız' çiçeğinin korunmasına yönelik bilinçli olunması gerektiğini vurguladı.

mor yayla
dha

DHA’ya konuşan Kalyoncu, "Burada katlı beton evlerin yapıldığını görüyorsunuz. Bu evleri yıkmak kolay değil onları doğaya uygun hale getirmek için proje geliştirmek lazım. Mavi yıldız çiçeği Avrupa Birliği tarafından koruma altına alınmış bu çiçeği korumamız lazım çünkü soğanlı bir bitki bunu tahrip edersek bir daha yetişmez. Bu konuda da halkı bilinçlendirmek lazım" dedi.

Kırmızı Bülten süreci nasıl işliyor?

interpol
interpol.int

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, gazeteci Can Dündar’ın yakalanarak Türkiye’ye gönderilmesi için Interpol’e Kırmızı Bülten başvurusu yapılmasına karar verdi.

Ancak bu karar, Dündar’ın Türkiye’ye gönderilmesine yol açmayabilir.

Mahkeme kararının öncelikle Adalet Bakanlığı tarafından incelenmesi, uygun görülürse Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gönderilmesi gerekecek.

Emniyet’in başvurusu sonucunda karar merkezi Fransa’da bulunan Interpol’e gönderilecek.

Interpol Dündar'ın yakalanması ve Türkiye'ye iadesine yönelik talebi, üyesi olan 192 emniyet teşkilatına iletecek.

Ancak Interpol’un ilettiği talebin bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

Yani Can Dündar’ın bulunduğu ülkeler bu kararı siyasi gerekçelerle uygulamaya koymayabilir.

Dündar, kararın uygulamaya konulması sonucu bulunduğu ülkede gözaltına alınsa ve tutuklansa bile orada yapılacak yargılama sonucunda Türkiye’ye iadesi çeşitli gerekçelerle uygun görülmeyebilir.

Türkiye'nin talepleri kabul edilmemişti

Türkiye daha önce Yunanistan’a kaçan sekiz asker, eski PYD Eş Başkanı Salih Müslim ve yazar Doğan Akhanlı için çıkardığı Kırmızı Bülten’lerden bir sonuç alamamıştı.

Ağustos 2017’de Türkiye'nin talebiyle İspanya'nın Granada kentinde gözaltına alınan Alman vatandaşı yazar ve insan hakları savunucusu Doğan Akhanlı, serbest bırakılmıştı.

Türkiye’nin kararı sonucu Şubat 2018’de Prag’da gözaltına alınan Salih Müslim de serbest bırakılmıştı.

Erzurum ve Mersin’de yasadışı göç: Minibüste 42, teknede 112 kişi

Mersin'deki göçmenler
dha
Mersin'deki teknede yakalanan göçmenler

Erzurum’da dur ihtarına uymayarak kaçan 12 kişi kapasiteli minibüste 42 göçmen olduğu tespit edildi.

Bu sabah Erzurum’un Yakutiye ilçesi Tortum yolu üzerinde yaşanan olayda minibüs kaçtıktan birkaç kilometre sonra durduruldu.

Minibüs’teki iki şüpheli, insan kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınırken Afganistan ve Pakistan uyruklu göçmenler ise belediye otobüsleriyle karakola götürüldü.

Mersin’de ise bir tekneye yapılan operasyonda 112 Suriyeli göçmen tespit edildi.

Mersin’in Silifke ilçesinin Yeşilovacık bölgesinde bulunan teknedeki üç kişi de insan kaçakçılığı şüphesiyle gözaltına alındı.

DHA, göçmenleri Avrupa'ya kaçırdığı belirtilen organizatörlerin 5 ülkede arandığını duyurdu.

Mersin'deki göçmenler
dha

Rus Donanması gemisi Perokop İstanbul Boğazı'nda görüntülendi

perokop
Reuters

Rus Donanması'na ait Perokop gemisi, İstanbul Boğazı'nda görüntülendi.

Rus basını Mart başında, Sovyetler Birliği döneminden kalan ve Baltık Donanması'na bağlı eğitim gemisi olan Perokop'un Baltık Denizi'nden demir alarak 41 bin kilometrelik bir yolculuğa çıkacağını ve Avrasya'nın etrafını dolaşacağını yazmıştı.

mürettebat
Reuters

Fotoğraflarda geminin mürettebatının güverteye çıkarak kenti izlediği gözüküyor.

Rus basınına göre gemide 500 kişi bulunuyor.

perokop
Reuters

Gemi geçen ay İngiltere açıklarında da görülmüştü.

Bugünkü fotoğrafları servis eden Reuters ajansı, geminin Karadeniz'den gelerek Suriye açıklarına doğru gitmekte olduğunu yazdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gençliğimizde 10 kişiden biri üniversiteye girebiliyordu, artık açıkta kalma yok

Erdoğan
Getty Images

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gençliğinde 10 öğrenciden birinin üniversiteye girebildiğini söyledi ve “şimdi açıkta kalma gibi bir durum söz konusu değil” dedi.

2017'de YGS'ye 2 milyon 162 bin 895 kişi girmişti. Bu adaylardan 994 bin 766'sı üniversite tercihi yaparken lisans ve ön lisans programlarına yerleşen aday sayısı 696 bin 241 oldu. Üniversitelerin örgün lisans programlarında 50 bin 817, ön lisans programlarında ise 163 bin 613 olmak üzere, 214 bin 430 kontenjan boş kaldı.

İstanbul’da yapımı tamamlanan 80 okul ve 59 okul spor salonunun açılış töreninde konuşan Erdoğan, “Türkiye’nin insan gücü niteliği yükseldikçe ar-ge’den üretime kadar tüm alanlarda iddiası artıyor” ifadelerini kullandı.

Eğitim sisteminde sınava odaklanan bir sistemin başarı getirmeyeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu yüzden TEOG’u kaldıralım dedik. Biz TEOG’la okumadık ya” dedi.

Erdoğan’ın bu sözleri alkış aldı ve konuşması “Recep Tayyip Erdoğan” sloganlarıyla kesildi.

Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a dönen Erdoğan, “İsmet Bey bak, gençler TEOG kaldırılınca nasıl rahatlamışlar” dedi.

Erdoğan konuşmasına “Her kim ki size annenizin, babanızın karşı çıktığı şeyler yaptırmak istiyorsa onlardan uzak durun” tavsiyesiyle devam etti.

Can Dündar hakkında kırmızı bülten

Dündar
AFP

Gazeteci Can Dündar hakkında MİT tırları davası nedeniyle kırmızı bülten çıkarılmasına karar verildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararla, eski Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın bulunduğu ülkede yakalanarak Türkiye’ye gönderilmesi talep edilecek.

Yargıtay geçen ay, MİT TIR'ları davasında "gizli belge ve bilgileri açıklamak" suçundan yargılanan eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a 5 yıl 10 ay, Ankara Temsilcisi Erdem Gül'e 5 yıl hapis cezası veren yerel mahkeme kararını bozmuştu.

Can Dündar ise kararı "Cezayı az bulmuşlar; yerel mahkemenin ciddiye almadığı casusluktan 20 yıl istiyorlar. 'Casusluk', devlet adına başka bir ülkeye gizlice silah nakledenlerin yaptığına denir: bunu yazanlar gazetecidir" sözleriyle yorumlamıştı.

Karlov suikastında sekiz yakalama kararı

Karlov
Getty Images

Rusya’nın eski Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesi ile ilgili soruşturmada Gülen yapılanmasından sekiz kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Adem Akıncı'nın talebi üzerine mahkeme tarafından, aralarında Fetullah Gülen, Emrullah Uslu ve Şerif Ali Tekalan’ın da aralarında bulunduğu 8 şüpheli hakkında, tutuklama ve yakalama kararı çıkarıldı.

Suikastın Gülen’in talimatları ve örgütün amaçları doğrultusunda gerçekleştirildiğini belirten savcılık, şüphelilerin “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs ve terör amaçlı tasarlayarak kasten insan öldürme” suçundan yakalanmasını talep etti.

Büyükelçi Karlov, Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 19 Aralık 2016’da düzenlenen "Gezgin Gözüyle Kaliningrad’dan Kamçatka’ya Rusya" konulu fotoğraf sergisinin açılış töreninde yaptığı konuşma sırasında Ankara Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmüştü.

Suikastın Fethullah Gülen'in talimatları ve örgütün amaçları doğrultusunda gerçekleştirildiğini değerlendiren savcılık, mahkemeye 8 yönetici hakkında yakalama kararı çıkarılması talebinde bulundu.

Başbakan Yardımcısı Işık: Süleyman Şah Türbesi eski yerine taşınacak

Eşme'deki Süleyman Şah Türbesi
Getty Images
Eşme'deki Süleyman Şah Türbesi

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Süleyman Şah Türbesi’nin eski yerine taşınacağını söyledi.

IŞİD’in Suriye’de türbenin bulunduğu bölgeyi ele geçirmesi üzerine YPG’nin kontrolünde bulunan Eşme köyüne taşınan türbenin “geçici bir süreyle taşındığını” hatırlatan Işık, “Zamanlamasını bilemem ama önünde sonunda Süleyman Şah eski yerine taşınacaktır” dedi ve ekledi:

O konuda bir tereddüt yok. Süleyman Şah’ın taşındığı toprak Türk toprağıdır. Kendi toprağımızı terk etmek gibi bir düşüncemiz olamaz, eski yerine dönecektir.

Eşme haritası
BBC

Milliyet yazarı Tunca Bengin bugünkü köşe yazısında emekli Tuğgeneral Dr. Naim Babüroğlu’nun şu sözlerini aktarmıştı:

Türkiye Telabyad’dan Menbiç’e doğru geniş bir koridor açacak. Yani Afrin’de olduğu gibi Menbiç’e kuzeyden, hemen sınırdan girmeyecek. Geniş bir güvenlik koridoruyla hem Fırat’ın doğusunu hem Menbiç’i kontrol altına alarak bir taşla iki kuş vuracak. Bu koridoru açış gerekçesi de Süleyman Şah Türbesi’nin eski yerine konuşlandırılması olacak. Çünkü o bölge Menbiç’in hemen doğu kenarında Fırat’ın kıyısında. Oraya türbeyi konuşlandırdıktan sonra da Silahlı kuvvetler unsurlarıyla çepeçevre geniş bir emniyet alacak. Daha sonra da hem Menbiç hem Fırat’ın doğusuna yavaş yavaş koridoru genişletecek.

2015'te taşınmıştı

Suriye'nin kuzeyinde Halep kırsalındaki Karakozak köyü sınırları içerisinde bulunan Süleyman Şah Türbesi'ndeki 40 askeri personel ve buradaki tarihi eserler 21 Şubat 2015’te askeri operasyonla Türkiye'ye getirilmişti.

Türkiye’ye getirilen eserler de, Suriye sınırından 200 metre içeri girerek Eşme bölgesine yapılan yeni türbeye götürülmüştü.

'Şah Fırat' ismi verilen bu operasyona 39 tank, 57 zırhlı araç olmak üzere 100 araç ve 572 personel katılmıştı. Herhangi bir çatışmanın yaşanmadığı operasyonda Başçavuş Halit Avcı kafasına düşen tank kapağı nedeniyle yaşamını yitirmişti.

Türkiye savunma sanayiinde kendine yeten ülke oldu

Bu sabah TRT Haber’de konuşan Fikri Işık, Irak ile Sincar’a operasyon için görüştüklerini belirtirken, Ankara Anlaşması’na göre bölgeye müdahale etme hakları bulunduğunu söyledi.

“Bu bölgede caydırıcı olmanın tek yolunun çok güçlü bir silahlı kuvvetlerdir” diyen Işık, sözlerine şöyle devam etti:

Kendi silahlarınızı ve mühimmatınızı kendiniz üretirseniz başkasının ne dediği önemli olmaz, sizin ne dediğiniz önemli olur. Son 15 yılda savunma sanayiine yatırım gerçekten çok büyük bir yatırım. Bu sayede Türkiye kendine yeten ülkeler arasına girdi. Artık en azından kritik durumlarda kendi mühimmatımızı ve silahımızı kullanarak dışarı bağımlılığımızı minimize etme imkanı getirdi.

İçişleri Bakanlığı: Geçen hafta terör örgütleriyle irtibatlı olduğu değerlendirilen bin 91 kişi gözaltına alındı

polis
Getty Images
Arşiv fotoğrafı

İçişleri Bakanlığı, 26 Mart - 2 Nisan tarihleri arasında “terör örgütlerine yardım ve yataklık yaptığı ve örgütlerle irtibatlı olduğu değerlendirilen” bin 91 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Bakanlığa göre bunların 206’sı PKK, 13’ü sol örgütler, 19’u IŞİD, 853’ü de Gülen yapılanmasıyla ilişkili oldu.

40 örgüt üyesinin öldürüldüğünü, 10’unun sağ yakalandığını, 11’inin de teslim olduğunu duyuran bakanlık, uyuşturucu operasyonlarında ise bir önceki haftaya göre iki kattan fazla artışla 28 milyon TL’lik uyuşturucu ele geçirildiğini, bunlar arasında 1,5 ton esrar, 403 kilo eroin ve 12,7 kilo metamfetamin olduğunu da belirtti.

Bu operasyonlar kapsamında 3 bin 679 kişi de gözaltına alındı.

Sosyal medyada 454 hesaba işlem

Bakanlık 454 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapıldığını, 242 kişi hakkında yasal işlem başlatıldığını da duyurdu. İşlemlerin gerekçesi ise sosyal medya hesaplarının “terör örgütü propagandası yapan, bu örgütleri öven, terör örgütleri ile iltisaklı olduğunu alenen beyan eden, halkı kin, nefret ve düşmanlığa sevk eden, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan, devletin bölünmez bütünlüğüne ve toplumun can güvenliğine kast eden, nefret söylemleri içeren” hesaplar olmasıydı.

Dün yaşamını yitiren şair, yazar, çevirmen ve oyuncu Ülkü Tamer anılıyor

Ülkü Tamer
DHA

Dün yaşamını yitiren şair, yazar, çevirmen ve oyuncu Ülkü Tamer anılıyor.

Şiirde İkinci Yeni akımının temsilcilerinden olan ve 81 yaşında hayatını kaybeden Tamer’in şiirlerinin bir kısmı da müzisyenler tarafından bestelenmişti.

Bunların arasında Zülfü Livaneli’nin Güneş Topla Benim İçin ve Ahmet Kaya’nın Üşür Ölüm Bile şarkıları bulunuyor.

Tamer’in cenazesi bugün Turgutreis Merkez Camisi’nde kılınacak ikindi namazının ardından Gümüşlük Mahalle Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Ülkü Tamer sosyal medyada da çok sayıda kullanıcı tarafından anıldı, Twitter’da Türkiye gündemine girdi.

View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter

Dört ilde Gülen operasyonu: 25 gözaltı kararı

Teknokent
hacettepeteknokent.com.tr

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Hacettepe Teknokent A.Ş. ile ilgili olarak yürütülmekte olan Gülen yapılanması soruşturması kapsamında dört ilde 25 şüpheli hakkında gözaltı kararı verdi.

Bu iller arasında Ankara, İstanbul, Kocaeli ve Bursa bulunuyor.

Anadolu Ajansı 18 şüphelinin gözaltına alındığını, zanlılar arasında Hacettepe Teknokent A.Ş.'nin eski yöneticilerinin de olduğunu duyurdu.