Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

  1. Suriye Zirvesi- Erdoğan: Ortak kararımız Suriye'nin toprak bütünlüğünün temini
  2. Putin: Rus şirketler, bir zamanlar teröristlerin kol gezdiği bölgelerde ekonomiyi güçlendiriyor
  3. Ruhani: Zirvenin en mutlu anı, 3 ülkenin insani yardım konusunda mutabık kaldığıydı
  4. Ömer Çelik: AB heyeti, vize serbestisini görüşmek için bu ay Türkiye'ye gelecek
  5. Yıldırım: Yunanistan rahat durduğu müddetçe, bizim diyeceğimiz bir şey yok
  6. Dolar 4 lirayı aştı

Canlı anlatım

Yazan Öykü Altuntaş

time_stated_uk

Türkiye'de yaşanan sıcak gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

Yarın yeniden görüşmek dileğiyle hoşçakalın.

Erdoğan'dan Türkeş'in mezarını ziyaret

Erdoğan
DHA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ölümünün 21'inci yılında MHP'nin kurucusu ve ilk genel başkanı Alpaslan Türkeş'in anıt mezarını ziyaret etti.

Akşener'den Hatay ziyareti açıklaması: Magazinsel bir tavır, Erdoğan’a yakıştıramadım

Meral Akşener
Getty Images

Partisinin metal yorgunluğunun bitirilmesiyle ilgili olarak, nasıl kahraman ordumuzu bir manivela olarak kullanıldıysa, bu seferde benzer bir magazinsel bir tavır. Ben öncelikle Sayın Erdoğan’a yakıştıramadım. Biz iktidar olduğumuzda bu sanatçılara selam vermeyeceğiz"

Meral AkşenerİYİ Parti Genel Başkanı

SP lideri Karamollaoğlu: İnşallah sanatçılarımız aynı hassasiyeti şeker fabrikaları için de gösterir

KARAMOLLAOĞLU
DHA

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ünlülerin Erdoğan’ın davetlisi olarak Hatay sınırına yaptığı ziyareti yorumladı:

İnşallah bu güzide sanatçılarımız aynı hassasiyeti şeker fabrikaları için de gösterirler. İşçilerimizle beraber emek türküleri söylerler. Hem böylece, 'Külliye’nin değil Türkiye’nin sanatçısı' olduklarını gösterme imkânı bulmuş olurlar."

Ünlülerden Kılıçdaroğlu'na yanıt: CHP lideri bölgeye gitmekten neden imtina ettiğini Türk milletine açıklamalı

Kılıçdaroğlu
DHA

Zeytin Dalı Harekatı'nda görev yapan askerleri ziyaret için Hatay'a giden ünlüleri eleştiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na, bir grup ünlü, ortak açıklamayla yanıt verdi:

Ünlüler Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Ana muhalefet liderinin, askerlerimize moral vermek için sınıra giden sanatçıları ne amaçla tahkir ettiğini anlamakta güçlük çekiyoruz. Bu vesileyle Sayın Kılıçdaroğlu, bölgeye gitmekten neden imtina ettiğini Türk milletine açıklamalıdır."

İbrahim Tatlıses, Sibel Can, Yavuz Bingöl, Cengiz Kurdoğlu, Mustafa Sandal, Coşkun Sabah, Ahmet Şafak, Esat Kabaklı, Alişan, Seda Sayan, Altay, Deniz Seki, Arif Susam, Hande Yener, Muazzez Ersoy, Şafak Sezer, Hülya Koçyiğit, Elif Buse Doğan, Hakan Peker, Serkan Çağrı, Elif Karlı, Burcu Kıratlı, Emel Müftüoğlu, Ceyhun Çelikten, Necati Şaşmaz, Cahit Kahyaoğlu, Osman Albayrak, Ümit Yılmaz

Ünlülerin kınadığı Kılıçdaroğlu, açıklamasında "Yüzlerce yaralımız var. 52 şehidimizin daha kanı kurumadı. Toplanmışlar bir güruh, davul- zurna-klarnet... Bir ülkenin değerleri vardır. Bu rezil adamlar ve onları oraya götüren adam, sen eğer yüreğin yetiyorsa bir Afrin şehidinin evinin bulunduğu sokaktan geç, bir de Yaylalar şiirini söyle" demişti.

Darbe girişimi: Selimiye, Üsküdar ve FSM Köprüsü davalarında karar

asker
AFP

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Selimiye 1. Ordu Komutanlığı'nda yaşananlara ilişkin davada, 13 sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 37 sanığa müebbet hapis cezası verildi.

Bir sanık "örgüt üyeliği" suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılırken, 77 sanık beraat etti.

Öte yandan Fatih Sultan Mehmet (FSM )Köprüsü'nün kapatılmasına yönelik davada,13 sanık ağırlaştırılmış müebbet, 2 sanık müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

#DünyaSokakHayvanlarıGünü: Yürüyemeyen hayvanlara özgürlük hediye eden Mardinli genç

Bugün #DünyaSokakHayvanlarıGünü.

Mardin'de sakat, yürüyemeyen hayvanlara hayat veren Hasan Kızıl, bu canlılar için sihir yaratanlardan biri.

Kızıl, çevresinde bulduğu basit malzemelerle yaptığı yürüteçler için para talep etmiyor.

Yolculuğunu başlatan ise, soğuk bir kış gecesi misafirlerinin aracının motoruna sıkışan bir kedinin, acil müdahale yapılamaması nedeniyle hayatını kaybetmesi olmuş.

BBC Türkçe'den Aylin Yazan'ın haberi:

View more on youtube

BBC Türkçe Instagram'da bugün: Nizip'te sabun atölyeleri

View more on instagram

Nizip'te sabun üretiminin tarihi 1920'lere kadar gidiyor. İlçedeki en önemli sektörlerden biri. Ve sabun üretim merkezlerinde kimyasalların eklenmesi dışındaki tüm aşamalarda el emeği söz konusu. EPA'dan @SedatSuna'nın fotoğrafladığı bu sabun atölyesinde de 10 işçi çalışıyor.

Erdoğan'dan Putin ve Ruhani'ye Suriye'nin kuzeyinde konut inşa etme önerisi

erdoğan
reuters

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin detaylarına değinirken Putin ve Ruhani'ye Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge kurularak konutlar inşa edilmesi teklifini yaptı.

Doğu Guta'dan gelen yaralılara ilk yardım için bir Sahra Hastanesi ve fırın kurulmasına çalışılıyor. "

Rusya Devlet Başkanı Putin: Rus şirketler bir zamanların teröristlerin kol gezdiği bölgelerde ekonomiyi güçlendiriyor

Ruhani, Erdoğan ve Putin
Reuters

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ortak basın toplantısında konuştu:

“Bugünkü görüşmelerimiz son derece yapıcı bir havada gerçekleşti.

“Bu ülkede kalıcı bir normalleşmenin tesisine yönelik adımlarla ilgili görüştük, önemli mutabakatlar sağladık. Bunlar ortak bildiride yer aldı.

“Rusya, İran ve Türkiye Suriye’nin toprak bütünlüğü ve bağımsızlığını sağlamaktan yanadır.

“Bazıları mezhepsel ve etnik çatışmaları körüklemeye çalışıyor. Biz üçlü işbirliğimizi tüm yönleriyle genişletmeye karar verdik.

“Suriye’deki şiddet oranı ciddi olarak azaltılabildi. İç ve dış mülteciler evlerine dönmeye başladılar, sosyal ve ekonomik tesislerin yeniden yapılanması söz konusu.

“Rus vatandaşlarının Suriye’ye bağışları sayesinde 77 ton erzak ve yardım ulaştırılabildi.

“Terörle mücadele konusunda yoğunlaşacağız. Rus şirketler bir zamanların teröristlerin kol gezdiği bölgelerde ekonomiyi güçlendiriyor.

“Ziyaretimiz çok başarılı geçti. Bu iki gün içindeki muazzam organizasyon için teşekkür ederim.”

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Suriye, Irak ve dost ülkeler ABD’nin DAİŞ ve Nusra komplosunu yok etti

Ruhani
EPA

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le ortak basın toplantısında konuştu:

“Suriye’deki teröristlere bazı ülkeler tarafından para sağlanmış, onlara modern silahlar temin edilmiştir.

“Bu teröristler Suriye halkına ait petrolü satabiliyor ve Suriye’ye ait olan değerli müzeleri yok edip satabiliyordu.

“Bazı büyük güçler ve Amerika istiyorlardı ki DAİŞ gibi Nusra gibi terör örgütleri bizim bölgemizde uzun yıllar onların aracı olarak kalsın ve onlar da kullansın. Fakat Suriye ve Orak gibi büyük halklar, dost ülkeler ve milletlerin yardımlarıyla bu komployu yok etti.

“Terörizm ile mücadele doğrultusunda 15 ay önce Astana’da bir toplantı yapıldı ve bu zirvede bir süreç görüldü. Bu süreçte Suriye’de kısmı bir ateşkesin sağlanması ve 4 bölgede de krizin azalmasına neden oldu. Bu süreçte Rusya, İran ve Türkiye temel rol oynadılar.

“Ben bugün Suriye halkının umudunun düne göre daha çok olduğunu görmekten çok memnunum ve Suriyeli mülteciler de geçmişe nazaran daha umutlular.

“Bugün çok mutluyum ki üç ülke liderleri Ankara’da ikinci zirveyi gerçekleştirdiler. Biz üçlü zirvelerde çeşitli ve çok önemli toplantılar gerçekleştirdik.

“Benim için en mutlu anlar bugün özellikle üç ülkenin Suriyeli mazlum halka yardım ve yaralıları kurtarmak için mutabık kaldıkları an oldu. Üç ülke de yardımını daha da çok geliştirmek istiyor.

“Suriye’de barışçıl çözüm yolu takip edilmesi gerekiyor. Halkın bir an önce evlerine dönmelerine yardım etmeliyiz.

“Suriye’nin bağımsızlığının herkes tarafından dikkate alınmasını istiyoruz. Terör örgütlerinin kalıntıları da Suriye’den çıkarılmalıdır.

“Bizim yapacağımız iş buna yardımcı olmaktır, hiçbir ülke karar verme hakkına sahip değil, burada sadece Suriye halkı karar verebilir, seçime katılarak, anayasa reformunu isteyerek kendi geleceklerine karar verebilirler.

“Bizler Astana sürecinin garantörü üç ülke olarak çabalarımıza devam edeceğiz. Bölgemizin en büyük bayram günü Suriye’deki savaşın son bulduğu, Suriye’nin kapılarının mültecilere tekrar açıldığı gün olacaktır.”

Erdoğan: Bir sonraki 'Üçlü Zirve' Tahran'da

Erdoğan, Soçi ve Ankara'dan sonra üçüncü bir zirvenin Tahran'da yapılacağını söyledi.

Bütün arzumuz, gayretimiz, bir an önce barışın egemen olduğu bir Suriye'yi yeniden inşa ve ihya edebilmek."

AB'nin 3 milyar avro sözü var ama bunların tamamı ilgili kurumlara ulaşmış değil. Gelmese de yatırımlarımıza devam edeceğiz."

Birilerinin Suriye dışında yaptığı parselasyonlar bizim için geçerli değildir. Toprak ameliyatlarına olumlu bakmıyoruz. Bu bölge bunların bedelini geçmişte çok ödedi.

Biz 911 km’yle Suriye’ye sınır bir ülkeyiz. Bütün tacizler ülkemize yapılmıştır. Netice almaya mecburiyetimiz var. Oyalanmaya tahammülümüz yok. "

Biz Astana'yı hiçbir zaman Cenevre'ye alternatif olarak ileri sürmedik. Tamamlayıcısıdır dedik.

Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye huzur bulmadan Türkiye huzur bulamaz

üç lider
EPA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le ortak basın toplantısında konuştu:

“Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanabilmesi Suriye’deki tüm terör örgütlerine aynı mesafede olmayı gerektirmektedir.

“Şu ana kadar 4 bin kilometrekarelik bir alanı teröristlerden temizledik. Kontrol altına aldığımız yerleri altyapı ve üstyapısıyla yaşanabilir hale getiriyoruz.

“Ülkemizde 3,5 milyon Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapıyoruz. Cerablus El Bab bölgesine 160 bin Suriyeli kardeşimiz geri döndü. Afrin’deki patlayıcı taraması ve altyapıyı ayağa kaldırdıktan sonra yüz binlerce Suriyeli kardeşimizin beklediğini biliyoruz.

“Suriye’yi yaşanabilir hale getirmek için üç ülke ortak hareket etmeye hazırız. Münbiç de dahil olmak üzere PYD-YPG ile mücadelemiz devam edecek.

“DEAŞ ve YPG aynı amaca hizmet etmektedir. Bu iki örgüt sahada birbiriyle çatışıyor gibi gözüken ama sürekli birbirilerini besleyen bir anlayışla hareket etmektedir. Suriye’de önce DEAŞ’ın yerleşmesinin önü açılmakta, sonra da onunla mücadele bahanesiyle YPG sokulmaktadır.

“Suriye’nin gerçek kahramanları ise sürekli örselenmekte ve katledilmektedir. Biz Suriye’yi bu cendereden çıkartmakta kararlıyız.

“Suriye huzur bulmadan Türkiye huzur bulamaz.

'Toprak bütünlüğünde anlayış birliği'

“Garantör ülke olarak Suriye’nin toprak bütünlüğünün temin edilmesi konusunda anlayış birliği içindeyiz.

“Çatışmaların kaybedeni Suriye halkıdır, kazananın kimler olduğunu ise hepimiz biliyoruz.

“Garantör ülkeler olarak tuzaklara, tezgahlara, provokasyonlara asla itibar etmeden birlikte yürümeyi sürdüreceğiz.

“Kıymetli dostum Putin’e ve aziz kardeşim Ruhani’ye teşekkür ediyorum.”

Antalya Serbest Bölge’deki tersanede yangın: İki yat ve bir tekne yandı

yangın
dha

Antalya Serbest Bölge'de bulunan tersanede çıkan yangında yapımı devam eden 2 yat ve 1 tekne yandı. Yangın, yaklaşık 1 saatlik çalışma sonunda kontrol altına alındı.

Yangın, saat 09.30 sıralarında, tekne kiralama, bakım ve onarımı yapan bir tersanede, yapımı süren bir yatta henüz belirlenemeyen nedenle çıktı. İç bölümünde başlayan yangın hızla büyüyerek yatı sardı.

Alevler daha sonra yine yapımı devam eden ikinci bir yata sıçradı. Tersane içindeki 3 farklı hangara yayılan yangına, Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekiplerinin yanı sıra Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait arazözler müdahale etti.

Antalya Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne ait Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı da (TOMA) alevlere müdahale etti. Tersane çalışanları ise yapımı devam eden tekne ve yatları bölgeden uzaklaştırdı. Kimyasal maddelerin bulunduğu bölgede patlama riskine karşı da önlem alındı.

Yangında dumandan etkilenen bazı tersane çalışanları ile itfaiye erlerine, sağlık ekipleri olay yerinde müdahale etti. Yangın, yaklaşık 1 saatlik çalışma sonunda kontrol altına alındı. Yangında, yapımı devam eden biri 30 metre, diğeri 25 metre uzunluğunda 2 yat ile 10 metre uzunluğunda bir tekne tamamen yandı. Tekne ve yatların bitme aşamasına geldiği belirtildi.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Huriye Martı: Kadının ibadet ettiği alanları tek tek elden geçiriyoruz

HURIYE MARTI
DIYANET.GOV.TR

Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığına atanan Huriye Martı, AA'ya konuştu.

"Kadının camiyle irtibatı çok köklü" diyen Martı, kadınların ibadet ettiği alanların geliştirilmesi için yürüttükleri projeye de değindi:

Kadın geldiği zaman toplum içerisindeki her türlü gelişmeden camide haberdar olur. Dini orada sağlıklı kaynaklardan öğrenir. Peygamber Efendimiz kadınların camiye gelmesine asla engel olmadı."

Eğer siz kadını bir özne olarak değerlendirmezseniz, kadını kimliği, kişiliği, aklı, bilgisi, tecrübesi ve topluma olan katkısıyla ele almazsanız, aksine kadını sadece bedeni, fitne olması, toplum içerisinde huzursuzluğa sebep olmasıyla nesneleştirerek konuşursanız, bunun medyadaki yansıması da çok acı oluyor."

Prof. Dr. Huriye MartıDiyanet'in ilk kadın başkan yardımcısı

Yaklaşık 6 aydır ibadet alanlarındaki "eşitsiz" koşullara karşı, "Kadınlar Camilerde" adlı kampanya yürütülüyor.

BBC Türkçe'den Aylin Yazan'ın haberi:

'Kadınlar Camilerde': Kadının camideki mağduriyetini ortadan kaldırmak istiyoruz

Sektöre isyan eden Oyuncu Füsun Demirel'e hem tepki hem destek

Oyuncu ve çevirmen Füsun Demirel, sosyal medyada "3 yıldır iş bulamadığını" söyleyerek sektöre isyan etmesi sonrası hem destek hem tepki gördü.

"Üçüncü yılım ve sadece işimi istiyorum… Çalışmak… Herkes gibi… Yüreğim daha fazlasına dayanmıyor" ifadelerini kullanan Demirel, gelen tepkiler üzerine paylaşımını yorumlara kapadı.

Demirel 2016'da Cumhuriyet gazetesine verdiği röportaj nedeniyle sertçe eleştiriliyordu.

1984 sinema ile tanışmam... Bugüne kadar 60 kadar film ve belki 20 dizi... 12 ulusal ödül... 3. yılım ve sadece işimi istiyorum... Çalışmak... Herkes gibi... Hiç mi yürekli bir yapımcı bir yönetmen kalmadı?... Neyim ben hizmetten başka? İnsanlıktan, sevgiden başka ne örnekledim ki bu hayatta... Artık dayanamıyorum... Yüreğim daha fazlasına dayanamıyor... Bilin istedim. Sadece bir işi bile çok gördüler... Ben iyi değilim..."

Füsun DemirelOyuncu-Çevirmen
View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter

Siyaset Bilimci Prof. Füsun Üstel'e 1 yıl 3 ay hapis cezası

Üstel'in cezası ertelenmedi

Füsun Üstel
BBC

Barış İçin Akademisyenler'in "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisi imzacılarından Galatasaray Üniversitesi'nden Siyaset Bilimi Profesörü Füsun Üstel'e 1 yıl 3 ay hapis cezası verildiği bildirildi.

T24'ün haberine göre, Füsun Üstel'in cezası, 'pişmanlık beyanı olmadığı için' ertelenmedi.

View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter

İBB Başkanı: Eline sopa alıp sokakta UBER'cileri kovalamakla olmuyor

taksi uber gerilimi
AFP

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, UBER ve taksiciler arasında yaşanan gerginliklere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Eline sopa alıp sokakta UBER'cileri kovalamakla olmuyor. Yerlisini yaparsak bunu çözmüş oluyoruz. UBER, aslında rahatlık demek. Şoförle müşterinin birbirine güvenini sağlaması demek. Ama o konforu yaşarken de yurtdışındaki bir insanın kararıyla taksicimiz ve içindeki müşteri birbiriyle kavga eder hale düşmemeli."

#AlpaslanTürkeş'in 21'inci ölüm yıldönümü için anmalar

Devlet Bahçeli
TWITTER
MHP lideri Devlet Bahçeli, Türkeş için düzenlenen anma töreninde Türkeş için "Türk-İslam ülküsünün yılmaz savunucusu" ifadelerini kullandı.

21 yıl önce hayatını kaybeden Alpaslan Türkeş için kurucusu olduğu Milliyetçi Halk Partisi (MHP) bir anma töreni düzenledi.

#AlpaslanTürkeş , Twitter'da en çok kullanılan etiket oldu.

MHP'den ihraç edilerek İYİ Parti'yi kuran Meral Akşener de Twitter'dan bir anma mesajı paylaştı.

View more on twitter
View more on twitter

Yıldırım: Yunanistan’ı saymayın, bir vilayetimiz kadar ülke

yıldırım
afp

MEB Şura Salonu'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, yurtdışında eğitim konusuna değinirken Yunanistan için "bir vilayetimiz kadar ülke" nitelemesini yaptı.

Yıldırım'ın açıklaması, tutuklu 2 Yunan askerinin durumuyla ilgili Atina ve Ankara arasındaki gerginliği takiben geldi.

Şu anda dünyaya üniversiteye erişme bakımından ikinci sıradayız. Birincisi Yunanistan. Yunanistan’ı saymayın… Bir vilayetimiz kadar ülke yani. İstanbul’dan biraz küçük. Ama komşumuz. Rahat durduğu müddetçe bizim diyeceğimiz bir şey yok."

Binali YıldırımBaşbakan

24 yıldır tutuklu yargılanan şair İlhan Çomak'ın müebbet hapis cezası onandı

ilhan çomak
illhancomak.net

Yargıtay, 1994 yılında üniversite öğrencisiyken tutuklanan ve 24 yıldır cezaevinde olan şair İlhan Çomak'ın müevvet hapis cezasını onadı.

"PKK adına orman yakmak" ve "Bölücülük" suçlamalarından tutuklanan Çomak, 2000 yılında "Devletin hakimiyeti altındaki topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya matuf eylemlerde bulunmak" suçundan idam cezasına çarptırılmıştı. Ceza iyi halden müebbet hapis cezasına çevrilmişti.

Çomak'ın başvurduğu AİHM, 2006 yılında adil yargılanmadığına hükmederek Türkiye’yi tazminata mahkum etmişti.

2013'te başlayan yeniden yargılanma sonrası, Çomak'ın cezası onandı.

Atatürk Havalimanı'nı işgal eden askerlere direnmedikleri gerekçesiyle 13 sanığa 27,5'a kadar hapis istemi

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Atatürk Havalimanı'nı işgal eden askerlere direnmedikleri ve onlara yardımcı oldukları gerekçesiyle 3 özel güvenlik görevlisi ile 10 polis için 27,5 yıla kadar hapis cezası istendi.

13 sanık, "Anayasayı ihlal suçuna yardım" ve "Ulaşım araçlarının kaçırılması veya alıkonulması" suçlarından yargılanıyor.

Çelik: AB heyeti vize serbestisini konuşmak için Türkiye'ye gelecek

schengen
Getty Images

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik,vize serbestisiyle ilgili görüşlerini iletmek üzere bir AB heyetinin bu ay Türkiye'ye geleceğini söyledi.

TBMM Dışişleri Komisyonu'nda konuşan Çelik, Avusturya’yı "Türkiye’ye karşı muhalif tutumunu düşmanca bir yaklaşıma" dönüştürmekle suçladı.

Yargıdaki açık sonucu hâkim ve savcı adaylarının staj süresi 12 aya indirildi

savcı hakim
DHA

Adalet Bakanlığı, ihraç ve açığa almalar sonucu yargıda oluşan açığın kapatılması için hâkim ve savcı adaylarının staj süresini 17 aydan 12 aya indirdi.

Değişen yönetmelik, Resmi Gazete'de yayınlandı.

Fetullah Gülen hareketine yönelik soruşturmalar kapsamında Hâkimler ve Savcılar Kurulu 4 bini aşkın hâkim ve savcıyı ihraç etmiş ya da açığa almıştı.

Dolar 4 lirayı aştı

dolar
Getty Images

Dolar, Moody's'in not indirimi, jeopolitik gelişmeler ve enflasyon gibi gelişmelerle yeniden 4 lirayı aşarak 4.0116 liraya kadar yükseldi.

Euro ise, günlük yüzde 0.13 artışla 4.9193 liraya kadar çıktı.

Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi çalışanlarının evine baskın: 4 gözaltı

Bir hafta önce kayyum atanan Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi çalışanlarının evlerine yapılan baskında 4 gazeteci gözaltına alındı.

Gözaltına alınan gazetecilerin Reyhan Hacıoğlu, Pınar Tarlak, Hicran Urun ile gazetenin eski çalışanlarından Mehmet Beyazıt olduğu aktarıldı.

Erdoğan-Ruhani görüşmesi başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İranlı mevkidaşı Ruhani'nin görüşmesi başladı.

Putin, Ruhani ve Erdoğan'ın üçlü zirvesi TSİ 16.30'da başlayacak.

erdoğan putin
AFP

Türkiye'de yaşanan sıcak gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamıza hoşgeldiniz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Suriye'deki durumu görüşecek.

Anadolu Ajansı (AA), zirveden çıkacağı belirtilen ortak deklarasyonda,"Suriye'deki ateşkesin devamı, toprak bütünlüğü ve ihlallerin durdurulması" gibi başlıklar olacağını bildirdi.