GÜNCEL:

AVRUPA
Son güncelleme: 21 Ağustos 2009 - TSİ 20:04

Doğu-Batı Orkestrası'nın 10'uncu yılı

Media Player

Bu ses/görüntü klibini oynatmak için Flash 8 veya daha yeni sürümleri gerekmektedir

Alternatif formatta oynat

İsrailli ve Arap genç müzisyenleri bir araya getiren Batı-Doğu Divan Orkestrası'nın 10'uncu yaş günü, Londra'da bu akşam başlayan ve haftasonu da sürecek olan konserler dizisiyle kutlanıyor.

Çatışan iki tarafın gençlerinin birlikte icra ettiği müzik, siyasi bir mesaj veriyor olabilir ama, bu orkestranın gözde dünya festivallerini dolaşmasının asıl sebebi, müzik eleştirmenlerinden aldığı övgülere bağlı.

Müzisyenlerin başında, İsrailli piyanist ve orkestra şefi Daniel Barenboim var. Batı-Doğu Divan Orkestrası, Daniel Borenboim ile geçtiğimiz yıllarda ölen Filistinli tarihçi Edward Said'in ortak girişimiyle hayata geçirildi.

Edward Said'in ölümü ardından eşi Meryem Said de şu an orkestra ile yakından ilgili. Kimilerince bir 'barış orkestrası' olarak adlandırılsa da, Daniel Barenboim bu etiketi beğenmediğini söylüyor. İsrailli şefin yeğlediği tabir, ''cehalet karşıtı orkestra''.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.