GÜNCEL:

AVRUPA
Son güncelleme: 23 Ekim 2009 - TSİ 17:34

Lorca'yı mezarına kavuşturma girişimi

Media Player

Bu ses/görüntü klibini oynatmak için Flash 8 veya daha yeni sürümleri gerekmektedir

Alternatif formatta oynat

İspanya'da iç savaşta ve General Franco'nun faşist yönetimi sırasında ölen binlerce kişinin gömülü olduğu toplu mezarların açılması girişimlerine son yıllarda hız verildi.

Arkeologlar, Granada yakınlarında süren kazı çalışmalarından birinde, iç savaşın en ünlü kurbanlarından birinin de cesedine ulaşmayı umuyor:

Sol kanat görüşleri ve eşcinselliği nedeniyle hedef alınan, İspanyol edebiyatının gelmiş geçmiş en önemli isimlerinden birinin, şair ve oyun yazarı Federico Garcia Lorca'nın cesedine...

Tarihçiler, 18 Ağustos 1936'da Lorca'nın üç diğer siyasi mahkumla birlikte kurşuna dizildiğini düşünüyor. Lorca ailesi de cesedin teşhis edilebilmesi için DNA örnekleri vermeyi kabul etti.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.