GÜNCEL:

AVRUPA
Son güncelleme: 18 Aralık 2009 - TSİ 20:04

DTP'liler neden istifa etmiyor?

Media Player

Bu ses/görüntü klibini oynatmak için Flash 8 veya daha yeni sürümleri gerekmektedir

Alternatif formatta oynat

Türkiye'de kapatılan Demokratik Toplum Partisi, sine-i millet kararından geri adım attı.

DTP'nin bir hafta önce Anayasa Mahkemesi kararıyla kapatılması ve genel başkan Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk'un milletvekilliklerinin de düşürülmesinin ardından eski DTP'li 19 milletvekilinin meclise istifalarını vermeleri bekleniyordu.

Ancak Ahmet Türk, istifa kararından vazgeçtiklerini, Barış ve Demokrasi Partisi çatısı altında siyasete devam edeceklerini söyledi.

Fırat Haber Ajansı'na göre, Abdullah Öcalan avukatlarıyla görüşmesinde, "Bence henüz istifa edilecek aşamaya gelinmedi" demiş ve mecliste siyaset geliştirilmesinin mümkün olduğunu ifade etmişti.

Kapatılan DTP'nin eski Genel Başkan Yardımcısı Diyarbakır bağımsız Milletvekili Selahattin Demirtaş ise BBC Türkçe'ye verdiği mülakatında, TBMM çatısı altında kalmaya karar vermelerinde son sözü Öcalan'ın söylemediğini savundu.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.