Fotoğraflarla: Doğum sonrası emzirmenin önemi

Son güncelleme: 21 ŞUBAT 2013 - TSİ 13:44

Fotoğraflarla: Doğum sonrası emzirmenin önemi

 • Liberya'da yeni doğmuş bir bebek. /Raj Yagnik/Save The Children
  Save The Children, doğum sonrasındaki bir saatlik sürede bebeği emzirmenin düzensiz beslenmeyle mücadelede kilit rol oynadığını belirtiyor. Liberya'daki bu bebek doğalı da henüz bir saat olmamış.
 • Liberya'da yeni doğum yapmış bir anne. /Raj Yagnik/Save The Children
  Doğumdan sonraki birkaç saat ve gün içinde anne, kolostrum sütü salgılamaya başlıyor. Yüksek oranda protein barındıran bu sıvı, bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bazı ülkelerde aile baskısı nedeniyle anneler, bebekleri geleneksel yöntemlerle besliyor.
 • Etiyopya'da yeni doğmuş bebek ve annesi. Colin Crowley / Save The Children
  Etiyopa'da geleneğin parçası olarak anneler doğum sonrası ilk üç günde bebeklerini emzirmiyor. Bu da yeni doğan bebeklerin hayati öneme sahip besinlerden ve antikorlardan mahrum bırakıyor. Etiyopyalı anne Tamer, doğumdan birkaç dakika sonra bebeğini emzirirken görülüyor.
 • Bebeklere verilen yağ kavanozu. Colin Crowley / Save The Children
  Etiyopya'da yeni doğan bebekler bu kavanozdaki yağla besleniyor. Diğer ülkelerde ise, anne sütünün yerine su, bitkisel çaylar, şekerli su ve mamalar da kullanılabiliyor. Uluslararası araştırmalar, anne sütüyle beslenmeyen çocuklarda zatürree ve ishal vakalarının daha sık görüldüğünü ortaya koyuyor.
 • Etiyopya'da sağlık çalışanı ve yeni anne olmuş bir kadın. Colin Crowlley / Save The Children
  Sağlık çalışanlarının eksikliği nedeniyle, çocukların üçte birinin doğumunda profesyonel bir görevli bulunmuyor. Sağlık çalışanları, emzirmenin önemini yaymakta etkili olabilir. Fotoğraftaki toplum sağlığı çalışanı da, yeni doğum yapan kadınlara bebeği yağ ve suyla beslemenin zararlarını anlatıyor.
 • Sağlık görevlilerini izleyen bir anne. Raj Yagnik / Save The Children
  Araştırmalara göre, eğitimsiz anneler, eğitimlilere göre emzirme sürecini geciktiriyor. Fotoğraftaki anne, Liberya'da bebeğinin akciğerlerinden balgam çıkaran sağlık görevlilerini izliyor.
 • Liberaya'da yeni doğmuş bir bebek.
  Save The Children, önlenebilir hastalıklar ve açlığın sona erdirilmesi için dünya liderlerine düzensiz beslenmeye karşı yardım yapmaları çağrısında bulundu. Kuruluş, bebeğin ilk saatlerinde ve ilk günlerinde emzirmenin önemine dair bilinci artırmayı hedefliyor.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.