İran-Pakistan doğal gaz boru hattı için düğmeye basılıyor

Son güncelleme: 11 MART 2013 - TSİ 02:42
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad

Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari ve İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, iki ülke arasındaki doğal gaz boru hattı inşaatını törenle başlatıyor.

Amerika Birleşik Devletleri yönetimi ise projenin, İran'a nükleer programı nedeniyle uygulanan yaptırımları etkisizleştirmesinden endişe ediyor.

Uzun süredir gündemde olan projeyle Pakistan'ın enerji krizinin hafifletilmesi amaçlanıyor.

Boru hattının İran tarafındaki bölümünün inşaatı neredeyse tamamlandı. Pazartesi günkü törenle, hattın Pakistan'daki bölümünün inşaatı başlatılacak.

780 kilometre uzunluğunda olması planlanan tıklayın boru hattının iki yıl sonra faaliyete geçmesi öngörülüyor.

ABD, İran'a daha fazla doğal gaz satma imkanı sağlayarak yaptırımları etkisiz hale getireceği gerekçesiyle boru hattına karşı çıkıyor.

Pakistan ise baskıya boyun eğmeyeceği mesajı veriyor.

Pakistan Dışişleri Bakanı Hina Rabbani Khar, "Pakistan'ın ulusal çıkarı" gereği olduğunu söylediği boru hattının, "hariçten gelen tüm kaygılara rağmen" tamamlanacağını söylemişti.

BBC muhabiri Mike Wooldridge'e göre, Belucistan bölgesindeki güvenlik sorunları da Pakistan hükümetinin üzerinde durması gereken konulardan biri.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.