Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Japonya 'ucuz' roketini başarıyla fırlattı

Japonya, uzaya uydu fırlatmanın maliyetini düşürecek Epsilon adlı yeni nesil uydu taşıyıcı roketini başarılyla fırlattı.

Epsilon'un büyüklüğü, Japonya'nın daha önce kullandığı uydu taşıyıcı roketlerin yarısı kadar. Roket, güvenlik devreleri kontrolleri için yapay zeka kullanıyor. Japon Uzay Kurumu Jaxa, Epsilon'un 37 milyon dolara mal olduğunu açıkladı. Bu daha önceki roketin maliyetinin yarısına karşılık geliyor. Roket ülkenin güney batısındaki bir uyay du merkezinden fırlatıldı. Uydunun internetten de canlı yayımlanan fırlatılışını izlemek için büyük bir kalabalık toplandı. Roket yörüngeye, Jaxa'nın Venüs, Mars ve Jupiter gibi gezegenleri uzaktan izleyecek ilk uzay teleskobu olarak tanımladığı bir teleskop yerleştirdi. Jaxa, roketin Sprint-A adlı teleskobu dünyanın 1000 kilometre yükseklikteki yörüngesine yerleştirdiğini duyurdu. Espilon'un selefi M-5 işletme maliyetlerinin artması nedeniyle devre dışı bırakılmıştı. Jaxa Epsilon'un hem üretim hem de fıtlatma maliyetinin düşük olduğunu söylüyor. Zira yapay zeka kullanması sayesinde roketin fırlatılması için rampa alanında sadece sekiz kişinin bulunması yeterli.

M-5'in fırlatılması için 150 kişilik bir ekibe ihtiyaç vardı. Japonya daha önce Uluslararası Uzay İstasyonu'na konuşan bir robot göndermişti.