Mandela'yı anma töreninde işaret dili anlatımı sahte miydi?

Güney Afrika'nın geçen hafta yaşamını yitiren ilk siyah lideri Nelson Mandela için dün Soweto'da düzenlenen anma törenindeki işaret dili anlatımına tepki yağdı.

FNB stadyumundaki töreni ve eşzamanlı olarak yapılan işaret dili anlatımını izleyen pek çok duyma engelli kişi, kullanılan işaretlerin hiçbir anlam ifade etmediği yolunda şikayette bulundu.

İzleyiciler, anlatımı yapan kişinin standart işaretler kullanmadığını, hatta bunlardan pek çoğunun hiçbir anlam ifade etmediğini söyledi.

Güney Afrika Sağırlar Federasyonu temsilcisi Francois Deysal, anlatımı yapan görevlinin rastgele ve dünyanın hiçbir yerinde hiç bir sağır topluluğu için bir şey ifade etmeyen işaretler kullandığını savundu.

Güney Afrika'nın ilk sağır milletvekili Wilma Newhoudt-Druchen de Twitter'dan yolladığı mesajda, işaret dili anlatımcısının "berbat" olduğu ve "derhal sahneden indirilmesi gerektiği" yorumunu yaptı.

Newhoudt-Druchen, BBC'ye yaptığı açıklamada söz konusu kişinin iktidardaki ANC partisi tarafından görevlendirildiğini, ancak bu kişinin Güney Afrika işaret dilini kullanmadığını söyledi.

Dünya Sağırlar Federasyonu Genç Sağırlar Grubu'nun lideri Güney Afrikalı Braam Jordaan da BBC'ye söz konusu kişinin kendi işaret dilini yarattığını söyledi.

ANC, söz konusu anlatımcıyı daha önce başka etkinliklerde de görevlendirip görevlendirmedikleri konusunda açıklama yapmadı.

AP haber ajansı, Güney Afrika hükümetinin bir açıklama hazırlığında olduğunu duyurdu.

İlgili haberler