Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

'Nur gibi bir bebek karanlığa doğdu'

Suriye’ye Komşu Ülkeler Bakanları Toplantısı için Şanlıurfa'ya giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Yetkilisi Antonio Guterres ve Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari’nin de katıldığı basın toplantısında "Suriye'deki karanlık artık sona ermeli" dedi.

Davutoğlu, uluslararası topluma sunulan bazı delillerin Suriye'de Ortaçağ savaşlarını andıracak şekilde bir aç bırakarak öldürme taktiği uygulandığını açık şekilde ortaya koyduğunu söyledi.

Davutoğlu "Cenevre-2 Konferansı hazırlıkları bağlamında olağanüstü bir diplomatik trafik var. Harran'da biraraya gelmemiz uluslararası toplum ve insanlığa bir çağrıdır. Bu çağrı, artık yeter çağrısıdır; kadın, çocuk, yaşlıların, çaresizlerin bu büyük insani trajedisi karşısında sessiz kalmayalım. Artık yeter, çünkü bu mülteciler dışında milyonlarca insan Suriye'de şu anda en temel ihtiyaçlarından bile yoksun bir şekilde yaşamak zorunda." dedi.

Davutoğlu Suriye'de yaşanan insanî sorunların en büyük sorumlusunun, üç senedir hiçbir karar almayan BM Güvenlik Konseyi olduğunu savundu.