Twitter'dan sonra YouTube'a da erişim yasağı

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, video paylaşım sitesi youtube'a erişim yasağı uygulamaya başladığını duyurdu.

Kararla ilgili bir ayrıntı verilmedi.

YouTube'da bugün Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun da katıldığı Suriye politikasının tartışıldığı bir toplantıya ait olduğu iddia edilen bir kayıt yayınlanmıştı.

Reuters, Başbakanlık kaynaklarına atfen, Suriye'yle ilgili toplantıya ilişkin kaydın kaldırılması durumunda, erişim engeline de son verileceğini duyurdu.

Suriye kaydı

Dışişleri Bakanlığı toplantının varlığını doğruladı, ancak bunun Suriye içinde yer alan Süleyman Şah Saygı Karakolu’na yönelik tehditlerin ele alınması amacıyla üst düzey yetkililerinin katıldığı bir ‘kriz yönetimi’ toplantısı olduğunu belirtti.

Açıklamadan, toplantının Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun makamında yapıldığı anlaşılıyor.

Dışişleri açıklamasında, yayınlanan kaydın bazı bölümlerinin tahrif edilerek yayınlandığı belirtildi.

Açıklamada, şöyle devam edildi:

‘’Dışişleri Bakanı makamı gibi devletin en hassas güvenlik konularının ele alındığı bir mekanda gerçekleştirilen çok gizli mahiyetteki böyle bir toplantının izlenerek görüşmelerin kamuoyuna servis edilmesi Türkiye’nin ulusal güvenliğine yönelik alçakça bir saldırı, bir casusluk faaliyeti ve son derece ağır bir suçtur.’’

‘’Bu olay, ülkemizin karşı karşıya bulunduğu siber ve elektronik saldırı tehditlerinin boyutunu gözler önüne sermektedir. Bunu yapan ihanet şebekeleri devletimizin ve milletimizin düşmanlarıdır.’’

Dışişleri: İhanet şebekeleri, devlet düşmanları

Dışişleri Bakanlığı, ‘hain saldırı’ olarak nitelediği olayın faillerinin en kısa zamanda tespit edilerek adalete teslim edilip en ağır cezaya çarptırılmalarının sağlanacağını vurguladı.

YouTube'da yayınlanan kayıtta toplantıya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı (MİT) Hakan Fidan, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Genelkurmay İkinci Başkanı Yaşar Güler'in katıldığı belirtiliyor.

Kayda göre, toplantıda Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Suriye sınırları içinde bulunan ancak Türkiye toprağı olan Süleyman Şah Türbesi'ne yönelik saldırı tehdidi ve Ankara'nın muhtemel hamleleri tartışılıyor.

İlgili haberler