Morales profesyonel bir futbol klübünde oynayacak

Telif hakkı AP

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales önümüzdeki sezonda orta sahada oynamak üzere profesyonel bir futbol kulübüyle sözleşme imzaladı.

54 yaşındaki ateşli futbol taraftarı Morales ülkenin güney doğusundaki Santa Cruz eyaletinin takımlarından Sport Boys'da oynayacak.

Bolivya birinci ligindeki kulüp Devlet Başkanı'nın yoğun çalışma temposu nedeniyle her maça çıkamayacağını ama genel olarak maçlarda 20 dakika oynayacağını açıkladı.

Morales bunun karşılığında maaş olarak asgari ücret olan 214 dolar alacak.

Sport Boys kulübünün başkanı Mario Cronenbold "Futbolu seviyor ve iyi oynuyor. 10 numaralı formayı giyecek" diye konuştu.

Maçı kendi seçecek

Cronenbold, "Ona maçların listesini yollayacağız, hangilerinde oynayacağını seçip bildirecek" dedi.

İktidar partisi MAS'tan (Movimiento Al Socialismo) bir yerel politikacı olan Edwin Tupa, Devlet Başkanı Morales'in profesyonel bir klüpte oynama rüyasının gerçek olduğunu söyledi.

Morales'in kondüsyonunun iyi olduğu ve heyecanla yeşil sahaya çıkmayı beklediği bildiriliyor.

Bolivya liderinin daha önce gazeteciler, sendikacılar ve diğer ülkelerin liderleriyle yaptığı maçlar medyada geniş yer bulmuştu.

2007 yılında Bolivya milli takımının uluslararası maçlarını yüksek rakımlı sahalarda oynamasına engel getirme çabalarını protesto etmek için deniz seviyesinden 6 bin metre yükseklikte bir maça çıkmıştı.

2006 yılında çıktığı bir maçta ise kaleciyle çarpışmış burnu kırılmıştı.