Türkiye asker çekmiyor, Irak BM’ye gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin Irak’taki askerlerini geri çekmesinin söz konusu olmadığını söylerken, Irak merkezi yönetimi konuyu Birleşmiş Milletler’e taşımaya hazırlanıyor.

Erdoğan, Türkmenistan’a yapacağı ziyaret öncesinde Türk askerlerinin Musul’da bulunma sebebinin burada eğitim veren asker ve subayların korunmasına yönelik olduğunu söyledi.

Erdoğan, "Biz davete icabet olarak Irak’a geldik. Irak merkezi yönetimi oradan ülkemize yapılacak herhangi bir terör saldırısına tedbir alamazsa, tedbiri biz alırız. Neredeyse bir buçuk yıl zaman geçti. İnsana sormazlar mı, bir buçuk yıldır neredeydiniz? Oradaki askeri geri çekmek söz konusu olamaz" dedi.

Irak BM Güvenlik Konseyi’ne başvuruyor

Irak merkezi hükümeti ise aynı saatlerde Türkiye’nin Musul’a asker sevkiyatı nedeniyle Birleşmiş Milletler’e başvuru için hazırlık yapma talimatı verdiğini açıkladı.

Irak Başbakanı Haydar Abadi, "Türkiye'nin Irak topraklarına müdahalesi" nedeniyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne resmi şikayetini iletmesi için talimat verdi.

Telif hakkı AFP

Açıklamaya göre Türkiye'den, askerlerini Irak'tan "derhal çekmesini talep etmesi" istenildi.

Bu iki açıklama Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın konuyu görüşmek üzere gittiği Bağdat’tan dönmesinin ardından geldi.

Başbakanlık: Irak ile anlaştık

Sinirlioğlu ve Fidan, geçen hafta Türkiye’nin Musul’un yakınlarındaki Başika bölgesine yaptığı asker sevkiyatına Bağdat hükümeti tarafından verilen tepki ardından Irak’a gitmişti.

Başbakanlık’tan yapılan açıklamaya göre Sinirlioğlu ve Fidan, Irak Başbakanı Abadi, Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ve Savunma Bakanı Halit el Ubeydi ile görüştü.

Açıklamada Irak yönetimiyle anlaşmaya varıldığı söylendi.

DEAŞ'la mücadeleye katılacak Iraklı gönüllülerin tarafımızdan eğitildiği Başika'daki kampa yönelik son dönemde yoğunlaşan güvenlik riskleri nedeniyle arttırılan koruma gücüne mensup askeri personelin alandaki eğitim ve güvenlik durumuna göre yeniden tanzimi hususu da Irak Hükümetinin hassasiyetleri dikkate alınarak kararlaştırılmış, aynı zamanda, Irak Hükümetiyle güvenlik alanında işbirliğinin derinleştirilmesini teminen yeni mekanizmalar oluşturulması için bir çalışma başlatılması konusunda mutabık kalınmıştır

Açıklamaya göre, alandaki eğitim ve güvenlik durumuna göre yeniden tanziminin de Irak Hükümetinin hassasiyetleri dikkate alınarak yapılması kararlaştırıldı.

Aynı zamanda açıklamada “Hükümetiyle güvenlik alanında işbirliğinin derinleştirilmesini teminen yeni mekanizmalar oluşturulması için bir çalışma başlatılması konusunda mutabık kalınmıştır” denildi.

5 Aralık’ta Irak Hükümeti, Türkiye'nin Musul yakınlarındaki Başika bölgesine sevk ettiği askerleri çekmesini istemişti.

Başbakan Haydar el Abadi'nin makamından yapılan açıklamada, Türkiye'nin bu adımla "Irak'ın egemenliğini ciddi bir şekilde ihlal ettiği" belirtiliyordu.

Açıklamada, 'Türkiye'nin iyi komşuluk ilişkilerine saygı göstererek derhal Irak topraklarından çekilmesi" istenmişti.

İlgili haberler