Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Silopi halkı: 'Ne kaçabiliyoruz, ne kalabiliyoruz'

Şırnak'ın Cizre ilçesinde 14 Aralık'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağından sonra, PKK'ya karşı başlatılan ve askerlerin tanklar eşliğinde katıldığı operasyonlar devam ediyor. Operasyon kapsamında zaman zaman şiddetli çatışmalar görülürken tanklardan sokak aralarına kurulan barikatları yıkmak için atışlar yapılıyor.

Şırnak'ın diğer ilçesi Silopi'de ise, çıkan çatışmalar sırasında bazı evlerin hasar gördüğü belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'PKK'nın milletin yıllardır arzuladığı huzur iklimini zehirlediğini, bölgedeki insanlara hayatı zindan eden eylemleriyle kendisine verilen görevi yerine getirdiğini' söyledi.

Erdoğan "Siyasetin dili ve imkanlarıyla hareket etmesi gerekenleri de safına alan terör örgütünün açtığı hendeklere gömüleceğinden hiç şüpheniz olmasın. Şu anda silahlı kuvvetlerimiz, polisimiz, gönüllü köy korucularımız el ele hep birlikte güneydoğuda, doğuda, o açılan hendeklerin olduğu bütün ilçelerde, mahallelere, köylere varıncaya kadar bu mücadele sürüyor." dedi.

Silopi'de devam eden operasyonda ise Başak Mahallesi'nde bölgeyi terk etmek isteyen 250-300 kişiye PKK'lılar tarafından roketatar ve uzun namlulu silahlarla ateş açıldığı belirtildi. Bölgede bulunan güvenlik güçleri tarafından korumaya alınan vatandaşlar kapalı spor salonuna yerleştirildi.

Öte yandan Silopi ilçesinde, PKK'ya yönelik operasyon nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasağı bölgede yaşayanları zor durumda bıraktı.

Yakınlarını, evlerini, hayvanlarını kaybettiklerini söyleyen Silopililer, bodrum katlarına sığındı.

Su, elektrik ve gıda sıkıntısı yaşanıyor.

Hatice Kamer’in haberi…