Afganistan seçimindeki güçlükler

Afganistan'daki cumhurbaşkanlığı seçimi hem de siyasi açıdan, hem de güvenlik ve lojistik konularında pek çok güçlüğü de beraberinde getiriyor.

Image caption Taliban güçlerinin seçimi baltalamasından endişe ediliyor

Afganistan'daki demokratik sürece duyulan "güven eksikliği" uluslararası karar alıcılar tarafından sıkça kullanılan bir terim olmuştu. Güvenlik durumu, ülkenin sadece güneyi ve doğusunda değil, aynı zamanda görece barışçıl bir ortama sahip olan batı ve kuzeyinde de kötüye gidiyor. BM, Taliban'ın Afganistan'daki 364 seçim bölgesinden en az 10'unda kontrolü yeniden ele geçirdiğini söylüyor. Ayrıca 165 seçim bölgesinde de güvenlik durumu "sorunlu" olarak tanımlanıyor. Afganistan'daki Taliban'ın faaliyetini yeniden artırdığı, stratejilerini yeniden tanımladığı ve iç bölünmelerini aşmaya başladığına yönelik birtakım kanıtlar da bulunuyor. İdeolojik ağırlığı daha az olan, uyuşturucu kaçakçıları gibi silahlı gruplar ve suç odakları da ülkede giderek kötüleşen güvenlik durumundan faydalanıyor.

Boykot çağrısı

Taliban, sonuçların Washington tarafından önceden belirlendiğini söyleyerek Afganları bu seçimi boykot etmeye çağırdı. Taliban her ne kadar doğrudan doğruya seçim sandıklarının hedef alınacağını açıklamış olmasa da, direnişçilerin seçimleri kesintiye uğratmaya çalışabileceğinden endişe ediliyor. Daha önce de adaylar ve seçim merkezlerine yönelik bir takım münferit saldırılar olmuştu. NATO'nun Güney Afganistan'dan sorumlu müttefik kuvvetler komutanı John Craddock, bu seçimde de direnişçiler veya Taliban tarafından seçime yönelik saldırılar olacağından emin olduğunu söyledi. 21 Temmuz'da Gardez ve Kabil yakınlarındaki Celalabad şehirlerinde düzenlenen eş zamanlı bir dizi saldırı Afgan güçlerince bir ölçüde önlense de, taliban'ın mevcut saldırı yeteneği hakkında yetkililere bir fikir vermişti.

Kural kitabı

El Cezire kanalı 29 Temmuz'da Taliban'ın, savaşçıları için bir kurallar kitabı yayımladığını haber verdi. Habere göre bu kitap, Taliban hareketinin yapısı, örgütlenme biçimi ve amaçlarına açıklık getiriyor. El Cezire'ye göre kurallar kitabı, intihar saldırılarının sınırlanmasını, bunların sadece "yüksek ve önemli hedefler için" kullanılmasını öngörüyor. Bu kitabın taliban'ın internet sayfasına konulup konulmadığı ise bilinmiyor.