General Dostum Afganistan'a döndü

Afganistan'da cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi, aylardır Türkiye'de sürgünde olan Özbek general Raşid Dostum, ülkesine döndü.

Image caption Raşid Dostum, 2004'teki cumhurbaşkanlığı seçiminde adaydı

Raşid Dostum taraftarlarının Karzai'ye desteklerini çekme tehdidinde bulunmasının ardından, Afgan hükümeti Özbek generalin ülkeye dönüşüne izin verdi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin bu göreve seçilmesinde ve görevini sürdürmesinde, bazı liderlerle yaptığı anlaşmaların büyük rolü vardı.

Raşid Dostum da bu liderlerin en önemlilerinden.

Dostum'un, Özbekistan ve Türkiye'yle önemli bağları olduğu da biliniyor

Moskova'nın 'ulusal kahramanıydı'

Ülkedeki Özbek azınlığın lideri olan Raşid Dostum; 70'li yılların sonunda general olmuş, 80'li yıllarda Afganistan'ın Sovyet güçlerince işgali sırasında, Batılı ülkelerin desteklediği mücahitlere karşı savaşmıştı.

Moskova'nın "ulusal kahraman" ilan ettiği General Dostum aynı zamanda zalim bir lider olarak nam salmış, Taliban güçlerinin 2001'de Afganistan'ın kuzeyinden uzaklaştırılması sırasında Amerikan güçlerince işbirliği yapmıştı.

General Dostum'un güçlerine teslim olan yaklaşık 2000 Taliban savaşçısının daha sonra "Daşte Leili Katliamı" olarak bilinen olayda, konteynerlerde ölüme terk edilmesi büyük tepki çekmişti.

Raşid Dostum, 2004'teki cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmuş ve oyların yüzde 10'unu almıştı.

Bir süre Afgan ordusunda en üst kademede roller üstlenen Özbek general, bir rakibiyle giriştiği mücadele sonrası Afgan hükümetince gözaltına alınmış ve ev hapsinde geçirdiği bir dönem ardından, sürgüne gitmeye zorlanmıştı.

Amerikan hükümeti, Raşid Dostum'un Afganistan'a dönmesi nedeniyle kaygılı olduğunu açıkladı.

General Dostum, yandaşlarının hükümette bazı mevkilere getirilmesi karşılığı cumhurbaşkanlığı seçiminde Hamid Karzai'ye destek veriyor.