Iraklı Kürtlerle Bağdat arasında 'irade savaşı'

Telif hakkı AFP

İngiliz Financial Times gazetesi Irak hükümeti ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasındaki anlaşmazlığı değerlendiriyor.

David Gardner ve Neil Hume'un inmzalarını taşıyan yazıda, Bağdat ve Erbil yönetimlerinin Kürtlerin petrolü ve nüfuzu üzerinden bir "irade savaşı" yürüttükleri belirtiliyor.

Telif hakkı Reuters

Türkiye geçen ay Ceyhan'da bekleyen Kuzey Irak petrolünün uluslararası piyasaya sevkiyatına başlandığını açıklamıştı.

Irak ise onayı olmadan uluslararası piyasalara petrol sevk ettiği gerekçesi ile Türkiye'yi Uluslararası Ticaret Odası'na (ICC) şikayet etmişti.

Financial Times yazarlarına göre tüm bu gelişmeler hem Bağdat ile Erbil arasındaki irade savaşının, hem de Türkiye'nin bölgede etkinliğini artırma çabasının göstergesi.

Telif hakkı AFP

Yazıdan bazı satırlar şöyle: "Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde yatırımları olan onlarca enerji şirketi sabırsız bir şekilde doğrudan satışlarla gelir elde etmek istiyor. Türkiye de, Orta Doğu çalkantılı bir dönemden geçerken, Kuzey Irak'la ticaretini ve bölgedeki etkinliğini artırmakta istekli. Elektrik talebinin arttığı, enerji ithalatının faturasının 60 milyar doları aştığı bir dönemde, Ankara özellikle bölge ile doğrudan gaz ticareti yapabilmenin yollarını arıyor."

Telif hakkı AFP

"Irak'ta ise ekonomik kartlar Bağdat'ta olsa da, Kürdistan Bölgesel Yönetimi siyasi manevra gücüne sahip. Nisdan ayındaki seçimler sonrası Kürt milletvekilleri Başbakan Nuri El Maliki'ye, yeni bir koalisyon hükümeti kurmasında yardımcı olabilirler. Burada sorulması gereken soru ise şu: Acaba Erbil, kendi yolunu çizmeye çalışırken kendine fazla mı güveniyor?"